Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde Dila Daniel » 16 Noi 2015, 19:28

Geo tinere...unde ai fost atata amar de vreme?
Cum ai putut sa iei parsiveste data la care de doi ani,altcineva organizeaza targ?...si stii prea bine ca ai avut stand...
...

vi si ne spui de Bodescu,de bani,de bla bla bla...NU NE INTERESEAZA!
pe noi ne intereseaza un targ,la care sa vina cati mai multi comerciant,sa avem de unde alege!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 19:38

goe scrie:
StupinaBIA scrie:
viorel55 scrie:Este adevarat ca la Craiova se vor face in aceasta iarna DOUA TARGURI ???


Se incearca acest lucru de catre unii, chiar trei targuri sa se organizeze, insa eu sper sa ramanem doar cu cel care se afla la editia a III-a, din perioada 16-17 Ianuarie 2016. Din pacate, asa cum se intampla la noi de regula atunci cand un lucru merge bine, se gaseste cineva sa-l strice. Asa s-a intamplat si in acest caz. Inca din vara acestui an, o firma din Craiova, SC Apistar Oltenia SRL, care detine un magazin apicol, reprezentata de un domn pe nume Barsanu George, a reusit incheierea unui contract de inchiriere pentru organizarea unui targ apicol, direct cu Centrul Multifunctional, exact pe datele de desfasurare a primelor noastre doua editii, adica 6-7 Februarie 2016.
Intr-o tara civilizata, cu reguli nescrise care conteaza si se respecta mai mult decat cele formale, cu oameni curati din punct de vedere moral, acest lucru nu s-ar fi intamplat, insa la noi totul este posibil. In acest fel, s-a “furat” efectiv munca noastra, a tuturor celor care am trudit atunci cand a fost mai greu, asa cum este orice inceput, iar dl. Barsanu George, din partea SC Apistar SRL, incearca sa dispuna de rezultatele muncii noastre dupa bunul plac. Regretabil este faptul ca cei care au incheiat acest contract din partea Centrului nu au tinut cont de nimic, nici macar de faptul ca primele doua editii au fost organizate in parteneriat cu cele mai importante doua institutii publice din judetul Dolj, Primaria Craiova (in subordinea careia se afla) si Consiliul Judetean. La fel de rau este faptul ca s-a creat déjà in randul expozantilor, apicultorilor si publicului larg o imagine negativa despre noi, despre Primarie si Centrul Multifunctional, despre orasul Craiova, pentru ca am stricat astfel ce s-a construit bun timp de doi ani. In al doilea rand, nu faptul ca se mai organizeaza un targ apicol este problema cea mai mare, ci ca acesta se organizeaza in perioada cand in mod normal era programat targul nostru, tocmai pentru a beneficia de rezultate fara munca (toata tara, mai ales toata Oltenia, stie déjà de targul apicol de la Craiova, in 6-7 Februarie).

Tot ce am mai reusit sa facem a fost sa reprogramam targul nostru in perioada 16-17 Ianuarie 2016 prin incheierea unui contract de inchiriere cu Centrul Multifunctional pentru aceasta perioada. Am ales noua perioada in ideea si cu speranta ca nu va mai fi posibila organizarea de catre altcineva, acum si in anii urmatori, a vreunui targ apicol inaintea noastra datorita faptului ca ar fi prea aproape de sarbatorile de iarna si acest lucru nu va mai fi permis de cei de la Centrul Multifunctional. Din pacate m-am inselat, dl. Barsanu George reusind sa incheie un nou contract de inchiriere pentru un targ apicol si pentru perioada 9-10 Ianuarie 2016, mentinand ocupata in continuare si perioada 6-7 Februarie 2016, aflandu-ne astfel in situatia unica, absurda si ridicola ca in decurs de nicio luna sa fie organizate la Craiova, la Centrul Multifunctional, nu mai putin de 3 targuri apicole.
Si astfel, se incearca distrugerea si disparitia unui targ apicol la Craiova, fapt ce convine si favorizeaza doar magazinul apicol din Craiova al d-lui Barsanu George, acesta fiind si scopul real al actiunilor dansului, recunoscut intr-un fel sau altul de acesta, si mai putin il intereseaza organizarea, mentinerea si dezvoltarea unui targ apicol.
In incercarea de a evita o astfel de perspectiva sumbra, am explicat situatia de fapt tuturor expozantilor, acestia datorita increderii si relatiilor bune create in acesti ani de colaborare au inteles si m-au asigurat de suportul lor total si de faptul ca vor participa doar la targul apicol organizat de noi in perioada 16-17 Ianuarie 2016, editia a III-a.
Stima!




Imi pare rau ca s-a ajuns aici si imi cer scuze apicultorilor si expozantilor , chiar nu am vrut sa intru in polemica cu acest om de caracter ,Costi Bodescu dar vad ca nu am incotro. D-LE GEORGE BARSANU, UITATI CA EU SUNT CEL CARE NU V-AM CONTACTAT SI DERANJAT CU NIMIC DUPA CE AM AFLAT CE ATI FACUT, TOCMAI DIN DORINTA DE A NU ESCALADA UN EVENTUAL CONFLICT. MA SIMT NEVOIT SA RASPUND UNOR ACUZATII SI NEADEVARURI SPUSE DE DVS. SIMTINDU-MA DATOR FATA DE APICULTORI, EXPOZANTI SI PUBLICUL LARG, IN NICIUN CAZ FATA DE DVS.
Sant un apicultor ce detin 140 familie de albine traditie de familie, ma ocup cu vanzarea de echipamente apicole si produse ale stupului , particip ca expozant la targuri apicole de 6 ani cand Costi Bodescu mare apicultor ce detine 20 fam albine nu stia ce sant targurile apicole.D-LE BARSANU, PENTRU CULTURA DVS GENERALA (CARE SE PARE CA VA CAM LIPSESTE), AFLATI CA BUNICUL SI TATAL MEU AU AVUT IN OGRADA 5-10 STUPI PENTRU ASIGURAREA CONSUMULUI PROPRIU, IAR EU AM 20 DE FAMILII INTR-ADEVAR, LUCRU CU CARE MA MANDRESC! DIFERENTA INTRE NOI ESTE CA EU APRECIEZ MAI MULT CALITATEA!
In septembrie am mers la Centrul Multifunctional Craiova(CMC) fara complicitatea cuiva cum abereaza Costi Bodescu sa ma interesez in ce masura pot organiza eu un targ apicol in Craiova in ideea ca mi se pare perfect normal ca eu fiind din oras si cunoscand cateva sute de apicultori din zona sa organizeze targul, nu sa vina din alta localitate.PE RATIONAMENTUL DVS. AR INSEMNA CA DOAR DVS. AVETI DREPTUL SA ORGANIZATI TARG APICOL IN OLTENIA SI IN TOATA TARA, CA BUN OLTEAN SI ROMAN CE SUNTETI, NU?!? CONDUCEREA SI MEMBRII ASOCIATIEI APIS OLTENIA DIN CRAIOVA, PARTENERII NOSTRI IN ORGANIZARE, CUNOSC DE CATEVA ORI MAI MULTI APICULTORI DECAT DVS. DE FAPT, DVS. NU CUNOASTETI SEMNIFICATIA "LUCRULUI IN ECHIPA"!
Mi s-a comunicat ca in calendarul CMC ca targ apicol este prinsa prima saptamana din februarie nu ca este data lui Costi Bodescu si ca trebuie sa cer voie la dansul pt a organiza targul apicol. V-ATI DUS LA CENTRU HOTARAT SA FACETI TARGUL APICOL PE PERIOADA NOASTRA, NICI VORBA SA VI SE FI PROPUS DE CATRE EI ASTA. DREPT DOVADA CA A FOST PREMEDITATA TREABA STAU SI MESAJELE DVS. CATRE EXPOZANTI IN CARE ATI FACUT TOT POSIBILUL SA CREATI CONFUZIE, SA LASATI IMPRESIA CA NIMIC NU S-A SCHIMBAT FATA DE PRIMELE DOUA EDITII, NICI TARIFUL, NICI LOCURILE EXPOZANTILOR, NICI LOCATIA, NICI PERIOADA, ETC.Apoi Costi Bodescu cum s-a bagat si peste alte targuri a luat data de 16-17 ianuarie.L-am sunat pt a incerca sa organizaem impreuna targul dar nici nu a vrut sa auda. EXEMPLIFICATI D-LE BARSANU PESTE CE TARGURI APICOLE DIN TARA M-AM BAGAT EU! DIN CONTRA, AM CAUTAT SA NU FAC ASTA SI SA NU DERANJEZ PE NIMENI, CEEA CE NU POT SPUNE DESPRE DVS. ASA CUM SPUNEAM MAI SUS, CAND AM AFLAT DE "ISPRAVA" DVS. DE LA EXPOZANTII DE LA TARGUL DE LA SEVERIN, NU V-AM DERANJAT NICI MACAR CU UN TELEFON. IN SCHIMB, NE-AM VAZUT DE TREABA, AM REPROGRAMAT TARGUL, MOMENT IN CARE DVS., CU TUPEUL DE RIGOARE, DUPA CE CEI DE LA CENTRU V-AU RESPINS SOLICITAREA SA REZILIEZE CONTRACTUL CU NOI, M-ATI SUNAT NU SA COLABORAM (ASA CUM TREBUIA DE PRIMA DATA), CI SA MA AMENINTATI CU DIVERSE CHESTII, INCLUSIV CA VETI FACE TARGURI ACOLO UNDE ORGANIZAM NOI. CE NOUTATE!!!Cum nu am avut alta varianta am rezervat data de 9-10 ianuarie 2016 deoarece deja cheltuisem bani pe postere si pliante publicitare, pe reclama la radio si in ziar.AVETI PRETENTIA CA CINEVA SA VA SI CREADA?!?
Domnul Costi vrea sa detina monopolul si sa faca el targuri in toata tara exact cum a facut langa toate localitatile unde au fost organizate targuri vechi gen Deva ca sa incurce targul de la Faget,Targu Mures ca sa incurce Targul de la Cluj si Sighisoara sau Sibiu la mijlocul distantei dintre Blaj si Ramnicu Valcea ,de ce e nevoie de atitea targuri , e nevoie ca dl Costi Bodescu sa faca bani deoarece el la Craiova nu a platit nici o chirie pe spatiu cum platesc eu anul acesta v-a pus o chirie de 350 lei pt ce?pt buzunarul propriu nu, sau pt ca dl Bodescu vrea sa va ajute pe dv apicultori si pe cumparatori organizand targuri prin tara in nestire aiurea ca sa va faca sa mergeti dv expozantii sa platiti taxa de participare egal ca abia vindeti sa va scoateti cheltuielile important este sa incaseze el taxa asa cum a facut-o si la Craiova si la celelalte targuri .ASA SUSTINETI DVS. INTERESELE APICULTORILOR? GANDITI EXACT CA CEI DE LA ACA, NUMAI EI SUNT DERANJATI CA LE SCAD VANZARILE MAGAZINELOR PROPRII DACA SE ORGANIZEAZA TARGURI APICOLE IN LOCALITATILE LOR. CINE VORBESTE DE MONOPOL!!! REFERITOR LA CHIRIA PLATITA DE NOI NU AVETI INFORMATII CORECTE SI COMPLETE! CE GRIJA MARE PURTATI DVS. EXPOZANTILOR?!? STIU DANSII MAI BINE CE SI CUM, NU AU NEVOIE DE DVS.!!! SAU MAI BINE SA NU VINA LA NICIUN TARG SA NU VA INCURCE DVS. AFACERILE, NU?
Faceti doar un calcul la 100 expozanti cati bani a bagat in buzunar si de ce e asa suparat pe mine ca vreau “sa-i fur” targul si data ca este data si targul lui stabilite de el in calendar dar la influenta pe care o are poate schimba si data sarbatorilor.Nu dle Bodescu nu v-am furat absolut nimic ,vreau doar sa organizez un targ apicol in orasul unde locuiesc pt ca sant apicultor cu 140 de stupi si am magazin in Craiova datorita caruia apicultorii pot cumpara multe scule si echipamente mai ieftine decat in urma cu cativa ani cand era un singur magazin apicol cu preturi aproape dule la produse, si mi se pare normal ca eu sa fiu cel care organizeaza targul si sa incasez o parte din banii de taxa deoarece eu platesc taxe si impozite locale in orasul meu nu dv si eu asigur o parte din ce au nevoie apicultorii in oras prin magazinul pe care-l am nu dv ,dv faceti targ la dv in oras unde platiti taxe si discutati cu apicultorii despre cele 20 familii pe care le detineti.NICIO PROBLEMA D-LE BARSANU, DIN PARTEA MEA PUTETI ORGANIZA SI LUNAR SAU CHIAR, SAPTAMANAL, CATE UN TARG APICOL, DAR CUM NAIBA S-A INTAMPLAT CA DIN TOATE CELE 365 DE ZILE ALE ANULUI TOCMAI LA PERIOADA NOASTRA VI S-A VAZUT CEL MAI BINE?!? NORMAL, DE CE SA MAI CHELTUITI DVS. SI SA VA BATETI CAPUL CU ORGANIZAREA SI PROMOVAREA, CAND TOTUL ESTE REZOLVAT DE LA PRIMELE DOUA EDITII? TOATA LUMEA A AFLAT DE TARGUL APICOL DE LA CRAIOVA DE LA INCEPUTUL LUNII FEBRUARIE, IN SPETA, 6-7 FEBRUARIE. DVS. NUMAI SA STATI SI SA RUPETI BILETE LA INTRARE, NU?
A ajuns sa se roage de expozanti san nu vina la targul organizat de noi oare de ce ,de teama ca ar veni putini la targul lui si nu ar mai face bani sau ce alt motiv are fiecare este liber sa mearga si sa aleaga unde merge si la ce targ participa noi nu va putem oferi ca dansul mese pe banii dv ,spatii pe banii dv dar in buzunar la el si multa recunostinta ca a-ti participat noi va oferim doar posibilitatea sa veniti sa va vindeti marfa si va cumparati ce aveti nevoie pt a putea lucra atit si nimic mai mult gen promisiuni care seamana cu cele politice si manipulari de genul sa ma sunati pe mine daca vreti sa mergeti la targul de la Craiova ca sa va certe ca nu mergeti la targ la el sau sa va cereti voie la el sa participati la targul organizat de noi.ASA SE COMPORTA SI SE EXPRIMA CINEVA CARE NU ARE ARGUMENTE LOGICE! DEOARECE DVS. ATI INTERVENIT LA ANGAJATII CENTRULUI SI PRIMARIEI SA "REZOLVATI" PROBLEMA, FIIND DIN CRAIOVA, BINEINTELES, EU NU AM MAI AVUT ALTA VARIANTA DECAT SA APELEZ LA CONSTIINTA EXPOZANTILOR PENTRU A SALVA ACEST TARG APICOL PE CARE DVS. NU VA INTERESEAZA SA-L ORGANIZATI, CI MAI MULT SA-L DISTRUGETI PENTRU A VA VEDEA IN CONTINUARE LINISTIT DE VANZARILE MAGAZINULUI DVS. EXPOZANTII VOR JUDECA SINGURI SI VOR ACTIONA CA ATARE.
Nici pe departe dl Bodescu nu este un caracter asa cum vrea sa para il intereseaza doar buzunarul propriu si atit ,el organizeaza targuri decit pt a face profit deoarece firma dansului cu asta se ocupa cu organizare evenimente de orice fel (ar fi bucuros sa organizeze si inmormantarea vreunui apicultor atita timp cat scoate un profit bun)pe mine ma intereseaza doar sa organizez targul in orasul meu nu in alte parti cum face el pt a incurca pe ceilalti care organizeaza de ani de zile un targ in orasul lor natal.
DE CE NU AI ORGANIZAT PANA ACUM TARGURI APICOLE IN ORASUL TAU NATAL, CINE TE-A OPRIT? PRIETENE, NU IMI ESTE RUSINE CU CE FAC! MUNCESC CORECT SI LEGAL, NU AM FURAT NIMIC DE LA NIMENI CA TINE, NU IMI ESTE RUSINE SA PRIVESC OAMENII IN OCHI; FIECARE PLECAM DE ACASA DIMINEATA SA PUTEM ASIGURA TRAIUL FAMILIEI SI NU SUNT IPOCRIT CA TINE SI ALTII LA FEL SA NU RECUNOSC FAPTUL CA DIN ACESTE TARGURI OBTIN UN ANUMIT PROFIT, DAR NICIDECUM TAMPENIILE DEBITATE DE TINE! NU TOTI ALERGAM SI MUNCIM PENTRU ASTA, PRIETENE? PE DE ALTA PARTE, TI-AI ARATAT PE DEPLIN NIVELUL DE CULTURA, CIVILIZATIE SI UMAN PE CARE-L AI! OAMENII VOR JUDECA SI SPUNE CUM VAD SITUATIA ASTA. PANA ATUNCI VREAU DOAR SA MAI SPUN DE UNDE I-A VENIT IDEEA D-LUI BARSANU SA-MI FACA ACEASTA FIGURA: LA EDITIA DE ANUL ACESTA DL. BARSANU A INCHIRIAT UN STAND IN INTERIOR (CA SI LA CEA DE ANUL TRECUT), IAR TATAL LUI IMPREUNA CU ANGAJATII VINDEAU DIN DUBITA STATIONATA EXACT LA IESIREA DIN CLADIREA CENTRULUI, CHIAR PE TRECEREA DE PIETONI. AMBELE ZILE ALE TARGULUI M-AM RUGAT FRUMOS DE EI SA SE DUCA IN SPATIUL DEDICAT VANZARII DIN DUBITE, IAR ACESTIA, CU TUPEU, AU REFUZAT CATEGORIC FARA A TINE CONT MACAR DE FAPTUL CA CE FAC NU ESTE CORECT FATA DE CEILALTI EXPOZANTI. DUMINICA, LA SFARSITUL TARGULUI I-AM SOLICITAT D-LUI BARSANU MACAR SA ACHITE TAXA PENTRU DUBITA (MAI ALES CA AU VANDUT FOARTE MULT DIN ACEL LOC), IMI AMINTESC CA A PLATIT JUMATATE DIN ACEASTA. IAR REZULTATUL SE VEDE ACUM IN RAZBUNAREA LUI!!! DRAGI CITITORI, JUDECATI DVS. TOTUL NEUTRU SI OBIECTIV!
Ultima oară modificat de StupinaBIA pe 16 Noi 2015, 20:07, modificat 1 dată în total.
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde Dila Daniel » 16 Noi 2015, 19:57

lucky5strike scrie:Daca e musai doua... s-ar putea tine, poftim, inca unul prin august-septembrie. Ca asa... 2 targuri - prea mult... 3 targuri - record mondial.

Cristi...sa fie si 10 programate...macar la comercianti am pretentii ca sunt normali. :)

Cand Bodescu a venit sa organizeze targ in 2013,s-a dus si el la ACA,care bineinteles l-a tratat ca pe un paria,spunandu-i in fata ca ei nu au interes,ca le strica piata.
Apoi am intrat in legatura cu el aratandu-ne disponibilitate(ca asociatie dar si personal)sa-l sprijinim moral,cu idei, si pe "publicitate",asa cum am putut si noi.
Nu ne-a interesat si nu ne intereseaza catusi de putin partea financiara.
Nu are Bodescu dreptul sa fie el unicul,dar trebuie sa-i apreciem realizarea unui targ apicol in Craiova!
Ce ma intriga insa pe mine,este lipsa de caracter a lui George!
Vroia sa faca si el targ...FOARTE BINE...dar nu asa! Putea alege oricare alta saptamana din an.Si daca isi manifesta dorinta,la fel de dispusi eram si cu el sa-l sustinem.
Degeaba vine si face pe inocentul,incercand sa-l discrediteze pe Bodescu.Numai el (si eu printre altii)stie cat este (George) de "inocent"...
Iar daca la intanire(ma repet) ca si gazda,nu am vrut sa pun nici un participant intr-o postura "nefavorabila",aici voi lua atitudine daca sunt luat de "fraier"!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2015, 20:49

As ruga pe organizatori sa renunte a mai scrie in maniera de pana acum... ajunge! Mai bine sa lasati stuparii sa vorbeasca... ei fac targul..., apoi se pot trage concluziile necesare.
O solutie simpla, si care e tot la ei: sa puna mana pe un telefon... sa vorbeasca - discutie... - mediator... - consens... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 16 Noi 2015, 20:57

lucky5strike scrie:As ruga pe organizatori sa renunte a mai scrie in maniera de pana acum... ajunge! Mai bine sa lasati stuparii sa vorbeasca... ei fac targul..., apoi se pot trage concluziile necesare.
O solutie simpla, si care e la ei: sa puna mana pe un telefon. Sa vorbeasca; discutie... mediator... consens... :roll:



Eu unul nu voi mai deschide subiectul atat timp cat si partea cealalta nu o face. Imi pare rau, ca si la intalnirea de la Craiova, ca s-a iscat aceasta disputa pe forum. Asa cum spuneam mai sus, ramane ca apicultorii, expozantii si publicul larg sa traga concluziile. Stima!
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde mircea.costache » 18 Noi 2015, 21:12

lucky5strike scrie:As ruga pe organizatori sa renunte a mai scrie in maniera de pana acum... ajunge! Mai bine sa lasati stuparii sa vorbeasca... ei fac targul..., apoi se pot trage concluziile necesare.
O solutie simpla, si care e tot la ei: sa puna mana pe un telefon... sa vorbeasca - discutie... - mediator... - consens... :roll:


Buna seara.
Consens???
Acolo unde creste lacomia,invidia ,ura,acolo cresc olteni mari si trufasi.Cred ca de aceea ne uitam ca la altii este mai bine.
Discutii care vor naste discutii. Ceva bun de unde???


Sa tot fi oltean
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde Donbazil » 18 Noi 2015, 21:54

Sal'tare!

Nu te agita prea tare ca nu numa oltenii-s asa....Se mai cunosc cazuri.....http://www.stuparitul.3xforum.ro/viewto ... d=1874&p=1
...............................................................................................
Salut fratilor!
Targul de la Faget se tine in 16-17 martie la Faget si nu la Alba-Iulia.Acolo se tine alt targ in 22-23 martie.Noi stuparii nu trebuie sa ne implicam in problemele organizatorilor.Totul tine de bani.Cine doreste poate sa vina la Faget. E deja in istorie fiind la a 5-a editie. Fagetul nu poate fi la Alba-Iulia, aia este alta mancare de peste.
Donbazil----> Faget 14.03.2008

P.S. Asta-i prima mea postare... Cat naduf... Da' nu mi-e rusine... Uite frate cum a trecut anu' ...

14-03-2008 15:11:07
E-mail Raportati | Modificati | Citati
Donbazil
Online
apicultor
Mesaj Privat

Din: Faget
Inregistrat: 14-03-2008
Postari: 1293
Apicultorii trebuie sa profite indiferent de cine organizeaza un targ. Ce mi-e ca organizeaza Pitarresi , ce mi-e ca organizeaza Dobrescu , eu sa am ce vedea si ce cumpara la un pret bun . Restul e bisnisul lor care pe stupari doar ii poate incurca si nicidecum nu-i poate ajuta.Va astept la targ, fratilor.-
.............................................................................................................................
Toate se vor rezolva si cine-i mai serios, cine pune osu' la treaba si se si incadreaza in niste reguli ( scrise si nescrise) va avea succes.....Mai vorbim dac'om fi pe-aici la anu'.....

Sal'tare! :idea: :!:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 19 Noi 2015, 20:50

Va aducem la cunostinta faptul ca am decis organizarea si a unei editii de toamna a Targului Apicol Craiova in partea a doua a lunii septembrie a fiecarui an, incepand cu anul 2016.
De asemenea, am obtinut prin contract exclusivitatea organizarii targurilor apicole din lunile ianuarie si septembrie a fiecarui an, incepand cu luna septembrie 2016, la Centrul Multifunctional Craiova, astfel incat speram sa nu mai avem surprize neplacute. Sa auzim numai de bine!
Ultima oară modificat de StupinaBIA pe 19 Noi 2015, 21:19, modificat 1 dată în total.
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde alt stupar » 19 Noi 2015, 21:12

Asa.
Si ???

Sigur nu ne confuntati cu OSIM-ul sau cu Monitorul Oficial ? :shock:

Cu stupina Bia (la albine ma refer) cum mai merge ? Mai zboara ? Paduchi au fost ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde alt stupar » 19 Noi 2015, 21:14

Si de ce scrieti cu roșu... e ziua 28-a ??? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 19 Noi 2015, 21:25

alt stupar scrie:Asa.
Si ???

Sigur nu ne confuntati cu OSIM-ul sau cu Monitorul Oficial ? :shock:

Cu stupina Bia (la albine ma refer) cum mai merge ? Mai zboara ? Paduchi au fost ?

Probabil se va gasi cineva interesat de mesajul de mai sus. Stupina BIA merge bine, multumesc de intrebare, albinele ierneaza bine cu rezerve de hrana suficiente; in zilele calduroase mai si zboara, iar paduchi nu au fost si nici nu sunt datorita tratamentelor efectuate corect. Cu ce va mai pot fi de folos?
Ultima oară modificat de StupinaBIA pe 19 Noi 2015, 21:27, modificat 1 dată în total.
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 19 Noi 2015, 21:27

alt stupar scrie:Si de ce scrieti cu roșu... e ziua 28-a ??? :shock:

Am rezolvat problema, sper ca acum nu mai deranjeaza culoarea.
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde mircea » 19 Noi 2015, 21:28

Fara nici o legatura cu acest topic ....ci asa in general pentru organizatorii de targuri .

D-lor, toate bune si frumoase, veniti pe forum si va anuntati targurile . Cateodata va mai si certati intre domniile voastre (vezi cazurile din trecut si prezent) . Faceti un act de comert (vindeti imaginea unui targ) pe un forum unde nici un apicultor nu vinde nimic . Si este forumul lor ....

Nu am vazut inca pe nimeni insa (dintre cei ce patroneaza aceste targuri) sa faca un gest minimal si simbolic aici :
Bursa Gica Romanescu viewtopic.php?f=14&t=5936
Nimic....nimic....nimeni .....niciodata .
Aia e...!
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde StupinaBIA » 19 Noi 2015, 21:37

mircea scrie:Fara nici o legatura cu acest topic ....ci asa in general pentru organizatorii de targuri .

D-lor, toate bune si frumoase, veniti pe forum si va anuntati targurile . Cateodata va mai si certati intre domniile voastre (vezi cazurile din trecut si prezent) . Faceti un act de comert (vindeti imaginea unui targ) pe un forum unde nici un apicultor nu vinde nimic . Si este forumul lor ....

Nu am vazut inca pe nimeni insa (dintre cei ce patroneaza aceste targuri) sa faca un gest minimal si simbolic aici :
Bursa Gica Romanescu viewtopic.php?f=14&t=5936
Nimic....nimic....nimeni .....niciodata .
Aia e...!


Da, dl. Mircea, aveti dreptate. Imi fac "mea culpa" cu parere de rau pentru faptul ca uitam de astfel de lucruri nobile prinsi in valtoarea discutiilor, certurilor si rautatilor de zi cu zi. As dori sa contribuim si noi cu ceva motiv pentru care va rog sa-mi transmiteti mesaj in privat ce considerati dvs. necesar si oportun. Sau am veni cu varianta sa oferim Locului I 250 lei, Locul II - 150 lei si Locul III - 100 lei, bani oferiti in cadrul Targului Apicol organizat de noi la Craiova in 16-17 Ianuarie 2016, pe care castigatorii sa-i investeasca achizitionand cele necesare din targ. Stima!
Ultima oară modificat de StupinaBIA pe 19 Noi 2015, 21:52, modificat de 2 ori în total.
"Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei!" - Dan Puric
Avatar utilizator
StupinaBIA
 
Mesaje: 90
Membru din: 30 Dec 2013, 13:41
Localitate: Targu Jiu

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde mircea.costache » 19 Noi 2015, 21:45

Buna seara

Pe fiecare il doare ceva anume. In rabdare se ajunge ca fiecare durere sa-si gaseasca lecuire.Doar "omul" nu are lecuire penru ca nu leac cauta ci a se vedea in postarile ce s-au scurs.

Cu bine pentru toti
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: TARGUL APICOL CRAIOVA 2016-ed.III-16-17.01.2016

Mesajde Dila Daniel » 19 Noi 2015, 21:52

filozoful lui tata! :D Te cautai aici https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%8 ... om%C3%A2ni dar nu te gasii! oare astia nu au pic de jena sa te omita din lista? :P
te tzuc mai Sofocle!...scuze de off
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori