Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2015, 18:40

O noua petitie impotriva IMPOZITARII....

"Semneaza petitia pentru acordarea de catre stat a subventiei in valoare de 100 lei pe fiecare familie de albine din Romania si anularea impozitarii familiilor de albine!"
http://www.petitieonline.net/petitie/se ... 14142.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde nicu has » 24 Noi 2015, 19:04

Credeti ca o sa se iarasi subventie?
Im trecut era parca 25 lei PE Familie SA scos
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2015, 19:45

Cand m-am apucat eu de apicultura se scosese subventia...si am ceva ani de apicultura///
Este o initiativa a unui grup de apicultori inimosi si merita sustinuta...eu le urez Bafta... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Neafiliatul » 24 Noi 2015, 20:13

[quote="proapis13"]O noua petitie impotriva IMPOZITARII....

"Semneaza petitia pentru acordarea de catre stat a subventiei in valoare de 100 lei pe fiecare familie de albine din Romania si anularea impozitarii familiilor de albine!"
Semnatarul acestei petiţii solicită cele de mai sus numai pentru membrii asociaţiilor. Ca atare....
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 20:18

si eu am sesizat aspectul scos in evidenta de colegul neafiliat.
Si mai este un aspect.Statul nu va da banii astia niciodata.Ce mai primim,primim datorita UE in mare parte,care nu accepta subventia pe familia de albine.
Deci o subventie per familia de albine,din partea exclusiva a statului Roman,e posibila legal,dar care nu se pune in discutie practica...din lipsa de bani...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde nicu has » 24 Noi 2015, 21:05

AStA cu lipsa de bani e tipic romanesc :D
Trebuie sa se scoata cumva
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2015, 21:39

Neafiliatul scrie:Semnatarul acestei petiţii solicită cele de mai sus numai pentru membrii asociaţiilor. Ca atare....

Nu intelg...!!!...sunt membru al unei asociatii apicole,am semnat si promovat initiativa..e gresit ceva aici :?: :roll:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Donbazil » 24 Noi 2015, 21:41

Sal'tare!

Or, poate ati uitat domnilor ca ACA si Domnul Fetea a facut demersuri pentru asta, insa n-a fost sustinut tocmai de iubita voastra doamna Secretar de stat Simona Man si mortaciunea de Dana Chirca " consilierul" - bagator de seama, care se pupa botic in botic cu mai-marii "federatiei".... :cry: :idea:
Ia cautati pe saitul ACA si vedeti dovada.....Acte nu vorbe domnilor!....Ca de bla, bla, suntem satui

P.S. Si apropos: Unde gasesc si eu o dovada a existentei acestei nemaipomenite federatzii si a activitatilor minunate desfasurate de aceasta entitate in sprijinul apicultorilor din Romania?...Intreb si io!... :shock: :o
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2015, 21:46

Donbazil scrie:... mortaciunea de Dana Chirca ...

permiteti-mi sa nu fiu deacord!!!

Referitor la petitii...
la astfel de petitii,nu trebuie sa conteze din ce asociatie facem parte,ori ba.Parerea mea.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde alt stupar » 24 Noi 2015, 23:02

petitiionline= like pe feisbuk= fixpix. Le baga dracu-n seama.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Florin Dobre » 24 Noi 2015, 23:12

alt stupar scrie:petitiionline= like pe feisbuk= fixpix. Le baga dracu-n seama.

Da Adi. Voiam sa spun si eu treaba asta.
Este un mijloc de a tine oamenii acasa impacati cu sine. Se cheama si cumva metoda asta dar imi scapa. E cercetatata treaba si studiata in facultatile de sociologie/psihologie. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Donbazil » 24 Noi 2015, 23:16

Sal'tare!

Daniele, tu esti prea harşait prin curva asta de viatza ca sa nu intzelegi!....Conteaza mult CINE, CUM, UNDE si mai ales CU CINE vorbeste.....Ca asa, petitzii pe care le semneaza o mie de "optimisti revoltatzi" dar pe care nu le citeste nici dreaq......
....FAPTE NU VORBE!.....
Si ce, ar trebui sa venim noi din Banat si din Ardeal pan-la Bucuresti pentru manifestatie ?....Cand a fost marea manifestatzie, organizata de marele Sindicat cati a adunat?....Pai numai un sfert din apicultorii din Bucuresti si Ilfov daca veneau si umpleau piateta din fata ministerului, dar....I-a durut undeva....
Pana nu inteleg oamenii ca exista niste cai "batatorite" pe care se poate merge si doar impreuna nu dezbinati.....Eu raman cu ACA si cu Fetea ( iar daca nu-i bun il schimbam - statutar)!.... :idea:

Sal'tare! :)

P.S. Pana eu am scris, vad ca si Florin si-a exprimat parerea. Are dreptate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Donbazil » 24 Noi 2015, 23:47

Sal'tare!

http://www.petitieonline.net/petitie/02 ... a?msg_ok=1

No bineeee!....Iaca am semnat, undeva dupa pozitia 150, - mai ales cand am vazut cine-i la 73.... :) dar stau rau cu optimismu'.... :cry:....
Si te pomeni c-o schimba Achim Irimescu pe prietena lu Dila si nu mai avem pile.... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde Dragos2006 » 25 Noi 2015, 21:44

Un demers infantil pentru o apicultura incompetenta , sa lasam piata sa decida cine supravietuieste si cine nu.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde kiloz » 26 Noi 2015, 22:14

Donbazil scrie:Sal'tare!

Or, poate ati uitat domnilor ca ACA si Domnul Fetea a facut demersuri pentru asta, insa n-a fost sustinut tocmai de iubita voastra doamna Secretar de stat Simona Man si mortaciunea de Dana Chirca " consilierul" - bagator de seama, care se pupa botic in botic cu mai-marii "federatiei".... :cry: :idea:
Ia cautati pe saitul ACA si vedeti dovada.....Acte nu vorbe domnilor!....Ca de bla, bla, suntem satui

P.S. Si apropos: Unde gasesc si eu o dovada a existentei acestei nemaipomenite federatzii si a activitatilor minunate desfasurate de aceasta entitate in sprijinul apicultorilor din Romania?...Intreb si io!... :shock: :o

Dovada bunavointei! Si cine cu cine se pupa! :o

Schema ajutorului solicitat la MADR de catre dl Fetea de la ACA:
1. Prin vocea d-lui Fetea, ACA sustine neonicotinoidele pe considerentul ca fara ele nu mai se face productie in agricultura si fara culturi agricole albinele nu au ce culege (noiembrie 2014).

2. MADR cantareste aceasta pozitie a sectorului apicol (cea mai reprezentativa organizatie care reuneste 70-80% dintre apicultorii Romaniei, asa cum stie toata lumea) punand-o in balanta pe acelasi taler cu solicitarile fermierilor si da derogare pentru tratarea semintelor de floarea-soarelui cu neonice (iarna lui 2015).

3. Albinele mor in proportie de 35%-65% la culesul de floarea soarelui in august 2015 dupa cum reclama acelasi domn Fetea. Exprimand in bani aceasta pierdere pe baza unui pret de 80 Euro/colonie de albine asta inseamna intre 130 si 250 lei/familia de albine.

4. Dl Fetea apeleaza la mila ministrului agriculturii ca sa obtina un ajutor de 10 lei/familia de albine in octombrie 2015.

Apicultorii aplauda.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: --- Semnati petitia impotriva impozitarii !!!

Mesajde geangu » 28 Noi 2015, 22:04

Dila Daniel scrie:
Donbazil scrie:... mortaciunea de Dana Chirca ...

permiteti-mi sa nu fiu deacord!!!

Referitor la petitii...
la astfel de petitii,nu trebuie sa conteze din ce asociatie facem parte,ori ba.Parerea mea.


Parca Don Basil ar fi vreo frumusete! Oricum in comparatie cu octogenarii de la A CA este Miss Univers.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori