Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tipuri de polen!

Mesajde nelutzu-api-cool » 12 Mai 2014, 14:25

Multumesc pt informatii..
Pe baza lor am facut acest colaj foto, si am sa il postez. Sper sa va fie de folos.
Fişiere ataşate
colaj polen01.jpg
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: Tipuri de polen!

Mesajde dorualbină » 12 Mai 2014, 16:15

Eu particip la programul CSI Pollen și în zilele stabilite pentru recoltare transmit datele înregistrate,iar pentru identificarea speciei de la care provine polenul trimit probe la ICDA.După primirea rezultatelor vă țin la curent.
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 12 Mai 2014, 16:22

Ma bucur sa va gasesc pe aceasta pagina ! Sper ca prin aceste noi postari sa incepem sa discutam despre polen ca niste profesionisti si nu doar ca amatori! Multumesc!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde ciupe78 » 19 Feb 2015, 00:39

Salut,am si eu o nedumerire,am achizitonat astazi de la un producator 1 kg de polen crud,arata bine ,la prima degustare este foarte bun, dar dupa cateva minute simti un gust puternic iute.Nu am mai intalnit un asemenea gust la polen,puteti va rog sa-mi explicati de unde provine acest gust,ste ok sa-l consum ?
ciupe78
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Feb 2015, 00:33

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 10 Aug 2015, 15:36

Nimeni? Producatorii de polen sunt mai ocupati decat mierarii:)) Depinde de la ce e...De pilda am aflat de la un producator ca polenul de primavara e mult mai usor de consumat decat cel de toamna care este mult mai amar...Si in consecinta e mai bun pentru problemele hepatice....Citesc acum o lucrare de Apiterapie in care se vorbeste de compozitia polenului...In acest punct iti dai seama ca e problema ta...Nu te pot spune mai mult....inca nu colectez polen desi am cateva colectoare...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde Alina Varadi » 26 Noi 2015, 07:05

Buna dimineata!
Incerc de 6 ani sa recunosc polenul si sa le ofer pacientilor pe patologii.
Dar primul lucru care trebuie sa-l stiti este ca intr-o granula de polen se pot regasi pana la 600 diferite specii de polen (studiu facut la USMV - apare scris si in cartea Prof. Marghitas). Intr-o granula de polen predomina o specie, iar restul sunt polenuri secundare. Cand culesul este abundent - gen paducel - intr-o granula se poate regasi paducelul in proportie de 90% - dar tot veti regasi si alte specii.
Polenul galben si violet de primavara este de la:
Leucojum vernum - ghiocei, Viorele (Scilla bifolia) , ERYTHRONIUM DENS-CANIS - maseaua ciutei sau calugari- familia Liliaceae. Alun (Corylus avellana), cornul european (Cornus mas). Eu i-am facut identificare in laborator cu Dr. Rodica Margauan - care si-a dat doctoratul in polen, anul trecut. Are si un studiu pe 16 diferite sorturi de polen unde se vede clar polenul principal si secundar. Tot Rodica face identificare in laborator, orice apicultor poate sa apeleze la ea sa-si identifice polenul.

Sper ca v-am fost de folos! O zi splendida va doresc!
Alina Varadi
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Noi 2015, 06:39

Re: Tipuri de polen!

Mesajde Alina Varadi » 26 Noi 2015, 07:14

ciupe78 scrie:Salut,am si eu o nedumerire,am achizitonat astazi de la un producator 1 kg de polen crud,arata bine ,la prima degustare este foarte bun, dar dupa cateva minute simti un gust puternic iute.Nu am mai intalnit un asemenea gust la polen,puteti va rog sa-mi explicati de unde provine acest gust,ste ok sa-l consum ?

Polenul dulce-iute este de la leurda: Allium ursinum. - curatarea sangelui. E mai mult decat bun!
Sunt doar cateva plante care au polen toxic. Sambata aceasta la Sibiu- voi tine un curs in care va fi si polenul explicat - recoltare, studii, utilizare, dar si bune practici de recoltare a produselor apicole. Cei care sunteti interesati sa aprofundati aceste teme puteti lua legatura cu Wilhelm Tartler

Asociatia Melikoleg
Sibiu, Str. Avram Iancu 11
Birou Hamba, Jud. Sibiu, Str. Cooperativei nr. 52
Romania
Tel: 0749-417077
www.melikoleg.ro
tartler@gmx.de
Alina Varadi
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Noi 2015, 06:39

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2015, 12:04

Bun venit in clubul nostru! Avem nevoie pe aici de un expert...dar mai ales de putin sange proaspat! Sper ca intr-o zi sa gasim resurse si sa tinem si la Bucuresti acest curs prezent acum la Hamba! Discutam in privat!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2015, 12:12

Si totusi daca intr-o granula pot fi mai multe specii...banuiesc ca fiecare specie isi are propria exina, granula fiind un conglomerat....

In alta ordine de idei as vrea sa profit de sosirea dvs aici si sa ducem discutia putin mai departe.....Cum recoltam polenul de la salcie fara sa provocam daune unei familii abia iesite din iernat? Este un polen timpuriu de care familia de albine are atata nevoie...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2015, 12:22

Inca o asociatie de apicultori ce au dezvoltat propria grila de identificare...pe culori...

http://www.sheffieldbeekeepers.org.uk/tools/pollen-chart/
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2015, 12:26

Aici un alt material bun, referitor la polen! Contine un subcapitol dedicat puritatii polenului si cateva fotografii printre care si una a polenului de facelia!!![url][url] http://www.treesforbeesnz.org/__data/as ... poster.pdf[/url][/url]
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde MyBees » 26 Noi 2015, 22:09

Alina Varadi scrie:Dar primul lucru care trebuie sa-l stiti este ca intr-o granula de polen se pot regasi pana la 600 diferite specii de polen (studiu facut la USMV - apare scris si in cartea Prof. Marghitas). Intr-o granula de polen predomina o specie, iar restul sunt polenuri secundare. Cand culesul este abundent - gen paducel - intr-o granula se poate regasi paducelul in proportie de 90% - dar tot veti regasi si alte specii.


Hei, ce surpriza!!! Bun venit Alina,

Ma bucur ca apare o parere avizata pe subiectul asta. Acum ani de zile, aici pe forum, se discuta de faptul ca o albina culege un singur tip de polen, de la florile aceleiasi specii. De atunci am uramrit ceva albine si am strans cateva fotografii in care se vede cu ochiul liber ca polenul provine de la mai multe specii. Doream sa vin cu ele si sa argumentez contrariul dar am ramas cu ele in arhiva, subiectul fiind ingropat pe aici pe undeva.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 08 Dec 2015, 11:16

Tocmai am zarit pe un topic concurent o fotografie...care merita postata si aici! Cercetand putin in acel loc sunt si alte fotografi din acea serie!
Fişiere ataşate
cd4f3d49e30abf84087c6aa9f2e33abd.jpg
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tipuri de polen!

Mesajde delorin I » 08 Dec 2015, 11:17

Din pacate nu am la indemana un editor sa le pot micsoara....Si posta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori