Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde ApiCosmin » 28 Noi 2015, 13:50

tuturicius scrie:
alin75 scrie:Da asa de ce nu merge.....? https://www.youtube.com/watch?v=RuKM24t3r6M

Asta-i metoda, clar! :P


la pistol aerul rece clar este o problema.

in ce priveste scufundarea fagurilor pe vertuicala am inteles ca apar unele probleme datorita peliculei de aer care poate ramane la scufundare. atunci cand albinutele incep sa construiasca se intampla sa construiasca in paralel cu foita. parca am vazut si ceva video cu problema respectia dar nu retin exact unde. sau ca problema aparea cand se dadea cu roul intr'o anumita pozitie.
Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult. Walter Lippmann
ApiCosmin
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2015, 12:41

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 28 Noi 2015, 14:10

Din ce vad pe forumurile americane, destui adauga ceara in plus si pe foitele Pierco care vin gata ceruite, si sunt luate mai usor in lucru.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde alin75 » 28 Noi 2015, 14:29

ApiCosmin scrie:
tuturicius scrie:
alin75 scrie:Da asa de ce nu merge.....? https://www.youtube.com/watch?v=RuKM24t3r6M

Asta-i metoda, clar! :P


la pistol aerul rece clar este o problema.

in ce priveste scufundarea fagurilor pe vertuicala am inteles ca apar unele probleme datorita peliculei de aer care poate ramane la scufundare. atunci cand albinutele incep sa construiasca se intampla sa construiasca in paralel cu foita. parca am vazut si ceva video cu problema respectia dar nu retin exact unde. sau ca problema aparea cand se dadea cu roul intr'o anumita pozitie.

Pana cand se muta postarile, mai discutam aici.......
Nu am foita de pastic (desi poate candva.........), dar imi dau cu parerea. In filmuletul la care fac trimitere, prin scuturare elimina surplusul de ceara dar si "golurile" de aer...... (asa cred)
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 28 Noi 2015, 14:39

Probabil ca asta este explicatia.
Oricum, la ce dotari vad prin hala aia, la ce gramezi de foite ...etc. si la cum se misca omul, e clar ca are habar ce face, nu pare deloc un hobist.
Chiar nu pare greu de copiat, in ce ma priveste pe mine e case closed, singurul "amanunt" care mai ramane de "studiat", pentru mine, e cel financiar :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde igo1 » 28 Noi 2015, 16:51

Ceruiti fagurii prin scufundare. Nu va uitați ca se prinde strat gros de ceara. Eu am ceruit cu pensula și am urmărit foarte atent clădirea lor. Albinene începeau treaba tocmai acolo unde găseau strat mai gros de ceara. Ele folosesc ceara în surplus pentru a clădi astfel nu le mai obligați sa o producă. Dacă nu credeți ăsta va voi dovedi cu un video. Am încercat anul acesta și am clădit cu succes 90 de faguri la 9 familii. Acum încă 70 așteaptă sa fie clădiți în primăvara la rapita
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Adi Hodis » 28 Noi 2015, 19:56

tuturicius scrie:
alin75 scrie:Da asa de ce nu merge.....? https://www.youtube.com/watch?v=RuKM24t3r6M

Asta-i metoda, clar! :P

Nu la orice fel de foite. Acelea din video suporta temperatura cerii. Alte foite se indoiae ... uneori chiar rau.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde tuturicius » 28 Noi 2015, 20:51

Adi Hodis scrie:
tuturicius scrie:
alin75 scrie:Da asa de ce nu merge.....? https://www.youtube.com/watch?v=RuKM24t3r6M

Asta-i metoda, clar! :P

Nu la orice fel de foite. Acelea din video suporta temperatura cerii. Alte foite se indoiae ... uneori chiar rau.

Venisi acuma si tu sa-mi strici linistea ... :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde tuturicius » 28 Noi 2015, 20:55

Ok! scufundate, daca nu merge asa atunci cu trafaletul ca DD. Mie deocamdata tot la adunat banii pentru ele mi-ar trebui o metoda mai buna :mrgreen:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde daffid mihailov » 28 Noi 2015, 21:10

Eu nu vad avantajul acestor faguri. Poate doar la magazii, dar acolo oricum schimb rar ramele, ca nu am puiet.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 28 Noi 2015, 21:17

pricipalele
Dila Daniel scrie:Plasticul(foitza) reduce timpul de facut la rame,si numarul interventiilor de completare.Adica ofera posibilitatea de a completa un corp(cat sau cuib)cu ramele necesare,fara grija ca se vor topii(sau "inmuia")daca ele nu sunt luate imediat in lucru.
Se castiga si pe partea cu rezistenta la centrifugare,la perforare a lor din cauza gaselnitei,la topit,la rupere la transport...Toate aceste aspecte,poate minore la prima citire,dau un spor in stupina.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde daffid mihailov » 28 Noi 2015, 21:39

Da. Sunt nisyte avantaje. Insaun topic special despre cat de bio mai e stupul sau studii cum influenteaza calitatea puietului, conductivitatea termica a plasticului vs ceara si alte aspecte.

P.s oare peste ani plasticul nu contine remanente? Stiu ca bidoanele de cola sunt de unics folosinta. Sa nu mai zic alea de varza murata, nu mai scoti mirosul din ele. E plastic special, sunt omologate pt miere bio? Se face igienizare periodic? Deci manopera e de luat in calcul.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: D.D. -Dila Daniel

Mesajde Adi Hodis » 28 Noi 2015, 22:44

tuturicius scrie:
Adi Hodis scrie:
tuturicius scrie:
alin75 scrie:Da asa de ce nu merge.....? https://www.youtube.com/watch?v=RuKM24t3r6M

Asta-i metoda, clar! :P

Nu la orice fel de foite. Acelea din video suporta temperatura cerii. Alte foite se indoiae ... uneori chiar rau.

Venisi acuma si tu sa-mi strici linistea ... :lol:

Mai bine linistea de acuma decat banii mai tarziu ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde alin75 » 28 Noi 2015, 22:52

Sa inteleg ca exista o legatura intre culoare si duritate?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Dila Daniel » 29 Noi 2015, 11:49

daffid mihailov scrie:Da. Sunt nisyte avantaje. Insaun topic special despre cat de bio mai e stupul sau studii cum influenteaza calitatea puietului, conductivitatea termica a plasticului vs ceara si alte aspecte.

P.s oare peste ani plasticul nu contine remanente? Stiu ca bidoanele de cola sunt de unics folosinta. Sa nu mai zic alea de varza murata, nu mai scoti mirosul din ele. E plastic special, sunt omologate pt miere bio? Se face igienizare periodic? Deci manopera e de luat in calcul.

Cu aspectul bio a foitelor de plastic in timp,nu pot sa zic nimic...ca nu stiu.
Insa ce pot sa zic,este ca mierea recoltata din fagurii de plastic,cu o vechime de 3 ani,este bio.Cu analize facute,nu din vorbe.
Aspectele foitelor de plastic in cuib,legate de calitatea puietului,conductivitatea termica vs ceara si alte aspecte,pe mine unul ma depaseste "cercetarea"lor.Si nici in puterea mea nu este sa o fac.
Nici nu am o experienta mare(am in folosinta doar cateva rame de plastic) la plastic in cuib,ca sa fac afirmatii solide,legate de aceste aspecte,dar nici nu o sa evit(adica nu o sa am retineri) extinderea folosiri lor masiv si in cuiburi,cand piata va oferii foite de plastic de 1/1.Cei care au cuiburi de 3/4 si folosesc plastic masiv in cuiburi,pot sa vina cu informatii,cu sustinere practica mai buna(relevanta).
Se va dovedi in timp daca sunt bune sau nu(sper in dovezi bazate pe cercetari stiintifice,de calitate,nu bazate exclusiv pe informatii de la noi palmasii care le folosim...).Si daca nu sunt bune...renuntam si gata. :)
Numai bine!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde tuturicius » 29 Noi 2015, 12:17

Eu as mai adauga ca nu trebuie sa uitam nici de parafina pe care o avem in foite de ceara.
Parafina se extrage din titei si nu e nici ea deloc o adiere de aer de munte. Parafina fulgi, alba, mai pura, contine exact ce contine si cea mai ordinara, pe care cand o vezi ..., doar ca in cantitati mai mici.
Sau altfel spus, la o adica prefer sa beau apa dintr-un recipient de plastic decat dintr-unul de parafina.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Tankard » 29 Noi 2015, 14:21

A iernat cineva cu rame de plastic in cuib?
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori