Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde viorel55 » 12 Oct 2015, 09:19

Titlul topicului nu este corect.
Masura 141 a dus,dupa 5 ani, fiecare ferma apicola la 66-70 familii de albine.
In mod normal,niste oameni normali, trebuia sa continuie Masura 6.3 de la aceasta situatie....nu sa sara la 153 familii.
Asa ca nu este nici o continuare ! E,ca la noi la nimeni ...
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde kissi » 12 Oct 2015, 12:01

Este continuare, pentru ca daca nu ai PFA sau II de minim 2 ani nu poti sa accesezi.
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde viorel55 » 12 Oct 2015, 18:33

kissi scrie:Este continuare, pentru ca daca nu ai PFA sau II de minim 2 ani nu poti sa accesezi.



Ba nu este,eu am PFA de 7 ani si degeaba....Daca nu ai 153 de stupi....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2015, 19:06

viorel55 scrie:
kissi scrie:Este continuare, pentru ca daca nu ai PFA sau II de minim 2 ani nu poti sa accesezi.



Ba nu este,eu am PFA de 7 ani si degeaba....Daca nu ai 153 de stupi....

MAI AI TIMP SA II FACI PANA LA 1 NOIEMBRIE SI SA APLICI...legea iti da voie..
singurul impediment este ca in ultimele 12 luni sa nu fi luat bani prin PNA
si sa fii la peste 12 luni de la ultima transa de plata daca ai luat bani europeni !!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde thomas » 13 Oct 2015, 18:55

Referitor la ce spunea un user anterior, despre cei care au numarul de stupi, dar nu vor sa aplice:
Intr-un fel e adevarat, daca intrii in afaceri, vrei mereu sa cresti si sa-ti dezvolti afacerea, castigand mai mult si mai mult. Dar poate exista si oameni care sunt multumiti cu o anumita valoare a afacerii. De pilda, la cum vad lucrurile la varsta pe care o am, daca as avea 153 de stupi, nu mi-ar trebui mai mult. Si nu de lenes, ci pentru ca atunci cand o afacere o dezvolti in continuu este mult de alergat, mult de muncit, mult stress si pierzi alte lucruri importante din viata.
Asadar, nu ca masura aceasta nu-i buna, sau nu mi-ar place 15000 de E, dar stiu ca trebuie sa ma zbat foarte mult ca sa-i obtin, iar dupa aceea voi avea o gramada de probleme gen impozite, obligatii ale planului de afaceri, si o stupina in plina ascensiune, care trebuie sa valorifice produse la greu, totul pe factura, totul cu evidenta. Trebuie sa am stupina declarata ca microinteprindere! Va dati seama ce inseamna asta!
Altfel, eu cu 153 de stupi, daca as stii sa-mi conduc bine stupina, as face destul profit ca sa traiesc ok, si nu mai vreau ca pentru 15000 de euro sa am atata stress si probleme. Viata nu se stie cum merge si daca iti pierzi de exemplu sanatatea, ai cam pus-o.. Cunosc astfel de cazuri.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Noi 2015, 10:44

thomas scrie:Referitor la ce spunea un user anterior, despre cei care au numarul de stupi, dar nu vor sa aplice:
Intr-un fel e adevarat, daca intrii in afaceri, vrei mereu sa cresti si sa-ti dezvolti afacerea, castigand mai mult si mai mult. Dar poate exista si oameni care sunt multumiti cu o anumita valoare a afacerii. De pilda, la cum vad lucrurile la varsta pe care o am, daca as avea 153 de stupi, nu mi-ar trebui mai mult. Si nu de lenes, ci pentru ca atunci cand o afacere o dezvolti in continuu este mult de alergat, mult de muncit, mult stress si pierzi alte lucruri importante din viata.
Asadar, nu ca masura aceasta nu-i buna, sau nu mi-ar place 15000 de E, dar stiu ca trebuie sa ma zbat foarte mult ca sa-i obtin, iar dupa aceea voi avea o gramada de probleme gen impozite, obligatii ale planului de afaceri, si o stupina in plina ascensiune, care trebuie sa valorifice produse la greu, totul pe factura, totul cu evidenta. Trebuie sa am stupina declarata ca microinteprindere! Va dati seama ce inseamna asta!
Altfel, eu cu 153 de stupi, daca as stii sa-mi conduc bine stupina, as face destul profit ca sa traiesc ok, si nu mai vreau ca pentru 15000 de euro sa am atata stress si probleme. Viata nu se stie cum merge si daca iti pierzi de exemplu sanatatea, ai cam pus-o.. Cunosc astfel de cazuri.




Nimic nu e usor de obtinut!

Modul in care puneti problema este unul realist dar sa vedem niste cifre. Am publicat si pe aici mai demult o simulare a veniturilor si cheltuielilor pentru un an apicol.
- pentru o stupina de 153 familii, conform cu simularile mele(atentie! sunt valori pur informative pe care eu le-am masurat strict in activitatea mea), avem:

Venituri - 47000 lei
Cheltuieli - 40000 lei

Profit - 7000 lei.

Mai pe intelesul tuturor, am vandut: - miere, ceara, propolis, polen, roi, in valoare de 47000 lei,

si am cheltuit: - cu materiale(rame, sarma, faguri,etc), medicamente, transport, salariul meu(aprox. 1300 lei/luna), salariu pentru ajutor in sezon, matci, etc. - suma de 40000 lei.

Mi-au ramas 7000 lei pe care pot sa-i folosesc sa mai schimb din lazile care trebuie schimbate, sa-mi fac niste reparatii la pavilion, sa ma duc pe la targuri sa vad ce mai fac alti breslasi de-ai nostri, etc.

Acuma pentru aceste valori se pot face o gramada de discutii........nu asta vreau, vreau doar sa se inteleaga ca:

- daca esti pensionar si ai 153 familii de albine si mai ai sotia alaturi sa te ajute, atunci este foarte bine

- dar daca esti tanar cu familie, sotia salariata, cu rate la casa, la mobila, etc. salariul ala de 1300 lei/luna (care nu cred ca poate fi mai mare!) nu cred ca-ti va ajunge.

Concluzie - programele astea se adreseaza in special tinerilor care ar trebui sa fie atentionati la ce riscuri se baga dar si incurajati in acelasi timp, noi batranii.....sa ne multumim cu ce avem!


Sa auzim de bine!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Bambucha » 29 Noi 2015, 11:37

Adrian Galofteanu scrie:
Modul in care puneti problema este unul realist dar sa vedem niste cifre. Am publicat si pe aici mai demult o simulare a veniturilor si cheltuielilor pentru un an apicol.
- pentru o stupina de 153 familii, conform cu simularile mele(atentie! sunt valori pur informative pe care eu le-am masurat strict in activitatea mea), avem:

Venituri - 47000 lei
Cheltuieli - 40000 lei

Profit - 7000 lei.

Mai pe intelesul tuturor, am vandut: - miere, ceara, propolis, polen, roi, in valoare de 47000 lei,

si am cheltuit: - cu materiale(rame, sarma, faguri,etc), medicamente, transport, salariul meu(aprox. 1300 lei/luna), salariu pentru ajutor in sezon, matci, etc. - suma de 40000 lei.

Mi-au ramas 7000 lei pe care pot sa-i folosesc sa mai schimb din lazile care trebuie schimbate, sa-mi fac niste reparatii la pavilion, sa ma duc pe la targuri sa vad ce mai fac alti breslasi de-ai nostri, etc.



Pertinenta si foarte sincera calculatia dumneavoastra. Facand o conversie in Euro, ati avut o cheltuiala(investitii+intretinere) de 37 euro/stup. Eu personal sunt undeva la 45/stup. Acum ramane sa decideti ce faceti cu cei 7000 lei (se reinvestesc, si slava Domnului sunt atatea de facut) sau ii redistribuiti la salariul lunar.
Totusi vroiam sa va intreb: ati adaugat la cheltuieli si impozitele + taxele forfetare? Dar pe cele viitoare (vezi noul cod fiscal, etc) S-ar putea sa nu mai obtineti nici macar un salariu minim pe economie :(
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde daffid mihailov » 29 Noi 2015, 12:22

Singura mare problema pe care o vad la masura asta e ca nu te lasa sa ai serviciu in afara localitatii unde ai stupina. Si eu daca am vatra la tara, sau nu-mi acopar darile la stat din ce produc, ce fac ? Dau banii inapoi si ma angajez.


15000 cu pfa si obligatoriu angajati pe firma, vedeti voi unde ajungeti cu taxele peste cinci ani si cu cat mai ramaneti...

Am facut un calcul, par multi bani, dar in cinci ani se intorc aproape toti la stat prin taxele din planul de afaceri. Haha ce genial e statul care te pune la munca de buna voi: si nesilit de nimeni. Ca oricum, pretul nu il faci tu.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Aurel1959 » 29 Noi 2015, 13:37

La toate cele spuse mai sus, mai adaugati si posibilitatea de ramane fara baza melifera (cazul meu in stationar). Deci alta munca ,griji si obligatii cu pastoralul in speranta ca...Tentant, dar din punctul meu de vedere consider ca e o momeala asemenea creditelor de la banci.Chiar si pentru cei tineri riscul si obligatiile sant mari.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Adrian Galofteanu » 30 Noi 2015, 23:32

Riscam un off topic dar de dragul adevarului poate ne acceptati...

Pentru @bambucha - da sunt acolo si impozitele actuale si da se poate ca pana la urma sa nu ramana decat un minim pe economie

pentru @daffid... - sa nu fim nici mai catolici ca papa: servici poti sa ai intr-o localitate limitrofa sau in cel mai apropiat oras, in ce priveste calculele cu returnatul sumei primite pot spune ca acesta masura se adreseaza celor care cu adevarat vor sa faca apicultura de performanta, si dupa cum stiti asta se poate.

pentru @aurel1959 - cred ca suntem "leat" .... tentant, da.....si eu zic ca oricum ar fi ceva tot mai ramane din banii astia

Concluzie: daca chiar ai de gand sa faci investitii serioase in stuparit atunci cred ca merita riscul. Vorbim aici de un minim 200 familii de productie(adica peste 300 de fapt!), de lazi performante(tipul nu cred ca este f, important dar calitatea da!), de mijloc propriu de transport, etc.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde daffid mihailov » 30 Noi 2015, 23:51

Asa e. Cine vrea sa acceseze nui strica un plus de bani. Dar sa ne intelegem, te legi ca de un credit la banca, ca de nu dai bani si cu penalizari inapoi. Eu as vrea sa acceseze cat mai multi. Personsl sunt imprevizibil si nu stiu ce voi face peste cinci ani.

Subscriu la ce zici tu. Numai ca masura e undeva la mijloc. Nu continua nici 141 nu e nici asa tentanta ca 112.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde leopreda » 01 Dec 2015, 00:59

va fii tot mai greu de facut apicultura fara fonduri, daca mierea e slab platita, motorina sa scumpit la pas in anii astia... vin si taxele... cu ce mai ramanem?
leopreda
 
Mesaje: 87
Membru din: 31 Aug 2011, 16:06

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapi » 01 Dec 2015, 10:09

Adrian Galofteanu scrie:
Concluzie: daca chiar ai de gand sa faci investitii serioase in stuparit atunci cred ca merita riscul. Vorbim aici de un minim 200 familii de productie(adica peste 300 de fapt!), de lazi performante(tipul nu cred ca este f, important dar calitatea da!), de mijloc propriu de transport, etc.

Am mers pe aceeasi idee, in ultimii ani nu mai merge fara familii furnizoare de puiet, cu 100 de familii pe rama de 3/4. Practic nu au pierderi de iarna si dezvolta puiet de completare pentru familiile de productie...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 6.3-

Mesajde kissi » 02 Dec 2015, 08:03

kissi scrie:http://portal.apdrp.ro/informatii_generale_pndr_investitii_prin_pndr_sm_6_3_dezvoltare_ferme_mici
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Kostas » 03 Dec 2015, 08:25

De la AFIR:
- sM 6.3 - Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici: 843 proiecte depuse, în valoare de 12,645 milioane euro, din care 13 proiecte selectate, în valoare de 195.000 euro;
Foarte putine proiecte selectate!!! Oare care sunt cauzele?
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Aurel1959 » 03 Dec 2015, 10:42

Multe! Incerc eu cateva:
- conditiile impuse
-lipsa informarii corecte
-birocratie cat cuprinde
-lipsa finantare pt.intocmire proiect
-lipsa cunostinte pt. intocmire proiect
-interes mic pt.munca
-neasumare riscuri
-legislatie
Si multe altele
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori


cron