Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 30 Noi 2015, 23:18

si roinita pe 6 rame invelita in folie.... si totusi.....
Fişiere ataşate
20151130_152001.jpg
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 20:08

Tankard scrie:
cristi_vidican scrie:Aproape toți stupii din polistiren extrudat sunt noi.
Are cineva astfel de stupi de vreo 2-3 ani (în exploatare)?


Eu am stupi de polistiren extrudat din 2013.am facut in 2013, 3 buc,acum am toata stupina din polistiren extrudat,stgupi orizontali pe 18 rame.Sunt multumit de ei,la transport nu am avut probleme,i'am incarcat unii peste altii cate 3,i-au ros putin la urdinis ,dar asta pt ca nu am facut ceva sa le tai oferta de ros:).Daca vreti mai multe detalii despre avantaje si dezavantaje, intrebati-ma....
Un link cu stupii facuti de mine
https://www.youtube.com/watch?v=-ks3KsUsAdM


nu iti roade albina polistirenul la interior vara??? cu ciocanitorile nu cred ca ai avut probleme...
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 20:08

husa stupi polistiren
Fişiere ataşate
20151201_174905_768x1024.jpg
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 20:09

husa stupi polistiren
Fişiere ataşate
20151201_174919_768x1024.jpg
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 20:10

husa stupi polistiren cu scai
Fişiere ataşate
20151201_174935_768x1024.jpg
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 20:11

husa stupi polistiren
Fişiere ataşate
20151201_175033_768x1024.jpg
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde Shrek » 01 Dec 2015, 21:53

Din ce material este husa? Kevlar? Daca sunt ciocanitori in zona si simt albinele in stupi, tot or sa le ciocaneasca! Daca ai caini mai mari prin preajma, alta dandana, zgarie cutia sau o da jos de pe suport. Tot lemnul este sigur. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde lucian36b » 01 Dec 2015, 22:01

Shrek scrie:Din ce material este husa? Kevlar? Daca sunt ciocanitori in zona si simt albinele in stupi, tot or sa le ciocaneasca! Daca ai caini mai mari prin preajma, alta dandana, zgarie cutia sau o da jos de pe suport. Tot lemnul este sigur. Parerea mea!

poliuretanul...vrei sa zici.... si de ce nu, si lemnul ... cu consumul aferent....
vreau totusi sa incerc polistirenul si sa compar cu lemnul....
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde Tankard » 03 Dec 2015, 17:22

lucian36b scrie:
Tankard scrie:
cristi_vidican scrie:Aproape toți stupii din polistiren extrudat sunt noi.
Are cineva astfel de stupi de vreo 2-3 ani (în exploatare)?



nu iti roade albina polistirenul la interior vara??? cu ciocanitorile nu cred ca ai avut probleme...


Nu,polistirenul extrd lucios albastru,aplafoam, nu il rod pe interior,unele familii puternice au ros putin la urdinis,dar asta se poate remedia usor,cred ca daca as fi taiat gaura de urdinis tot cu ansa electrica nu il rodeau sau, taietura merge captusita cu lemn sau coltar metalic pt rigips.
Cu ciocanitorile nu am avut probleme,cred ca nu sunt in zona vetrei mele,am avut o problema la un stup cu un soarece,a ros sertarul ,care e tot din polistiren de 2 cm grosime(si era polistiren striat din acela portocaliu),nu a reusit sa intre in stup ca nu a putut trece de plasa.Problema asta am avut-o cand eram la salcam,iar stupul era asezat pe jos direct pe pamant.
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde tonyst » 20 Dec 2015, 08:20

Scuze de intarziere , ti am raspuns pe E mail
tonyst
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Iul 2014, 15:58
Localitate: Constanta

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde cristicomanesti » 19 Feb 2016, 00:55

nu iti roade albina polistirenul la interior vara??? cu ciocanitorile nu cred ca ai avut probleme...[/quote][/quote]

Nu,polistirenul extrd lucios albastru,aplafoam, nu il rod pe interior,unele familii puternice au ros putin la urdinis,dar asta se poate remedia usor,cred ca daca as fi taiat gaura de urdinis tot cu ansa electrica nu il rodeau sau, taietura merge captusita cu lemn sau coltar metalic pt rigips.
Cu ciocanitorile nu am avut probleme,cred ca nu sunt in zona vetrei mele,am avut o problema la un stup cu un soarece,a ros sertarul ,care e tot din polistiren de 2 cm grosime(si era polistiren striat din acela portocaliu),nu a reusit sa intre in stup ca nu a putut trece de plasa.Problema asta am avut-o cand eram la salcam,iar stupul era asezat pe jos direct pe pamant.[/qu


Marginile corpurilor incadrate cu pat de cablu. Este de 30 x 20 mm. Strange marginea ca in menghina dar tot l.am lipit cu silicon.
Este si coltar costa 2.5 lei bc..e scump trebuiesc 8. Dar il folosesc doar pana se intareste siliconul. Si da si forma perfecta de 90'.
Apoi bara de pat cablu taiata la 45'. Vad ca rezista la desfacerea cu dalta a corpurilor propolizare
Fund cu rama de lemn si plasa total fara subar.
cristicomanesti
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2013, 18:18

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde cristi arad » 22 Feb 2016, 00:10

aici la noi inspre campie, lemnul este din ce in ce mai scump si uneori si greu de gasit (lemnul uscat); asadar am executat si eu astfel de stupi, ies cam la 2/3 din pretul unuia de lemn; specific ca fundurile sunt din lemn obligatoriu antivaroa, iar corpurile au rame de imbinare tot din lemn ; lazile arata frumos dar numai anul acesta ii voi exploata - 20 buc.
PS : stuparii unguri folosesc de mult stupi din polistiren
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde Tankard » 30 Mar 2016, 19:25

Salutare,am promis ca revin cu un filmulet cu stupii mei de polistiren dupa iarna asta,filmul este facut azi 30 martie 2016


numai bine
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde peter@no » 13 Iul 2016, 03:07

Deci Buna dimineata! Am citit acest topic de la cap la coada... In decurs de cateva ore. Mentionez in primul rand ca sunt in Norvegia si imi lipseste stupina mea de acasa...am crescut o data cu ea, dar am ales sa plec si mi-a ramas gandul totdeauna la albinutele mele. Sigur acum 20 de ani lucram doar pe stup orizontal si problemele erau altele. La un moment dat am descoperit stupii verticali si parca viata a devenit si mai usoara.
Aici , nu de mult am prins un roi si l-am bagat intr-o cutie pe care o aveam prin ferma in care locuiesc. De fapt facusem la un moment dat rost de mai multe cutii ( cam 45 ) cu rame cu tot si cam 20-30 de funduri AV, ceva diafragme si alte cateva acareturi. Scoteam de 25 de cutii in care sa tin tot atatea familii. Ma rog nu intru in detalii ca pierd esentialul. NU mai am cutiile ca va faceam poze si le puneam Am fost in permanenta adeptul stupului de lemn! Dar mi-am schimbat parerea. Aici esti obligat de autoritatile care reglementeaza activitatea apicola sa ai stupi din poliuretan!!! DAR. Am avut cutie cu stampila de la autoritatea de aici din 1992. Intreaga, folosibila neatacat de pitigoi si soareci care sunt cu duiumul. Asa cum spun ei in legea lor aici stupii se dezinfecteaza doar cu soda caustica!! Sigur, stuparul de unde am luat cutiile era in varsta si trecut prin mai multe etape, deci am vazut mai multe tipuri de cutii. Una din ele si cea mai veche era pe schelet de lemn cu lambriu la exterior si placaj la interior si "umpluta"cu poliestiren de 5 la interior. Alta era facuta de parca ar fi fost turnata din poliestiren si cele noi facute la cnc, cu imbinarile aferente. Oricat de vechi sau de moderne ar fi, au un numitor comun rama cu falt exterior de imbinare si falt interior pentru umerii ramei. DAR mai ales grosimea de aproape 8 cm si asta este explicabil Fiind vorba totusi de Norvegia.
Oricum am aflat multe de la dumneavoastra si va multumesc dar acum trebuie sa ma apuc sa invat ce e aici si sa nu imi spuneti ca albina e la fel peste tot ca asa o fi dar clima nu e. Aici vorbim de 4 luni maxim de cules sporadic, florescenta putina, temperaturi foarte scazute iarna, luna mai si iunie cu ore prelungite de cules de la 4 a.m pana la 10 p.m., si tot asa...
peter@no
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iul 2016, 02:42

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde csaa » 13 Iul 2016, 18:49

Eu cred ca o sa renunt la ai mei. I-au ros albinele langa urdinis, in plus sunt foarte sensibili referitor la pozitie. Daca se deregleaza un pic suportul nu se mai aseaza podisorul.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: stupi polistiren extrudat

Mesajde Molluc » 26 Dec 2016, 00:04

https://m.youtube.com/watch?v=9QkaA84ck4w
https://m.youtube.com/watch?v=9QkaA84ck4w
Salutare ce ziceti de rusul asta, ce materiale foloseste stie cineva ?! Stupii par foarte rezistenti, cele doua componente se amesteca rezulta o pasta care se intareste si rezulta un stup de poliuretan.
https://m.youtube.com/watch?v=MCZ22rDbxms
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori