Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ANITEI

Mesajde ANITEI » 21 Aug 2011, 15:07

ANITEI EMIL DAN
TAGADAU ARAD
31 DE ANI CASATORIT AM DOI BAIETEI
AM AVUT ALBINE DE LA 14 ANI PANA LA 19 CAND AM PLECAT LA SCOALA DEPARTE DE CASA
IN 2010 AM CUMPARAT DOI STUPI AM FACUT 4 SI ACUM AM 17 SI 3 NUCLEI (AM CUMPARAT 6 STUPI IN PRIMAVARA)
INTENTIA ESTE SA FACEM PASTIRAL ASA CUM AM FACUT ANUL ACESTA PENTRU INTAIA OARA


Mi/am oferit cinci ani incepand de anul asta sa reusesc sa pun pe picioare , numai cu ajutorul lui Dumnezeu , o afacere in apicultura.
Nu sunt singur , suntem trei colaboratori , nu asociati. Nu ma mai asociez cu nimeni! Colaborez si gata. De sus in jos e sora mea cu 77 de stupi ,are 120 de cutii noi cu tot necesarul ,colectoare de polen spre 70 , pana in primavara ia si un Jeep , camion de 14 tone cu macara montata in spate (daca nu era Pupemea pe forum , vorbeam singur in pavilion!) si mai are si 1 buc. sot italian cu capul pe umeri si experienta decenala in vanzari si management.Sora mea nu se ocupa direct de albine pt ca locuieste in Italia , ma ocup eu ca management si are un angajat care este al 3 lea colaborator.
Apoi sunt eu , cu bani mai putini decat sora mea dar cu mai mult timp pt albine , sunt in tara doua spatamani pe luna deocamdata , eu sunt oarecum creierul , eu propun planurile "marete" si le aprobam impreuna in buna intelegere. Eu am asa cum am spus 17 stupi si 3 nuclee , am cateva matci de la Giovanni pe care il salut , nu am deloc lazi (inca le folosesc pe ale sorei mele). Am in schimb credinta mare in Dumnezeu , permis categoria C , atestat de marfa si curs de coordonator. Am o hala (magazie) de 125 m patrati , trifazic, un abricht de grosime pe care vreau sa/l vand , si mai am si promisiunea de a avea in curand doua masini profesionale de tamplarie , cu care sa/mi fac in iarna asta 100 sper eu , de lazi MER , sub indrumarea si dupa modelul lui Adi Hodis care s/a aratat binevoitor fata de mine si il voi vizita in curand. Cam atat am eu ce poate folosi albinelor.
In ultimul rand dar nu ultimul , al treilea colaborator , cel care lucreaza si pentru sora mea , permanent in Romania , locuieste intre mine si sora mea , la egala distanta (cam 100 de metri), el are aproape 30 de stupi , este un om cinstit si ne putem baza pe el pt lucrarile pe care nu reusim sa le facem.

Mai sunt lucruri de spus dar cred ca am plictisit deja pe unii! Sanatate tuturor!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 21 Aug 2011, 16:34

" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 13 Dec 2011, 22:29

Ieri am facut achizitii , zece "familii" de albine de la un nene care a inceput in primavara si in toamna a pleat din tara. Oferisem initial 900 ron apoi am dat 1000 am zis sa fie rotund. Azi le/am controlat si organizat cuibul si una avea puiet capacit de trantor. Am scuturat albinele in fata unui nucleu pe 3 rame. Si/au ramas din zece noua! :)
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2011, 22:38

ANITEI scrie:ANITEI EMIL DAN
TAGADAU ARAD
31 DE ANI CASATORIT AM DOI BAIETEI
AM AVUT ALBINE DE LA 14 ANI PANA LA 19 CAND AM PLECAT LA SCOALA DEPARTE DE CASA
IN 2010 AM CUMPARAT DOI STUPI AM FACUT 4 SI ACUM AM 17 SI 3 NUCLEI (AM CUMPARAT 6 STUPI IN PRIMAVARA)
INTENTIA ESTE SA FACEM PASTIRAL ASA CUM AM FACUT ANUL ACESTA PENTRU INTAIA OARA
...
Mai sunt lucruri de spus dar cred ca am plictisit deja pe unii! Sanatate tuturor!

Zau ? ... pai hai sa vedem daca o sa ma pictisesc eu ... deci, spor la scris si poze !. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 15 Dec 2011, 20:48

Salutari distinse lui Adi Hodis! Forumistul cel mai aproape mie! Ne despart 42 de km pe care i/am parcurs acum doua luni impreuna cu un tovaras apicultor si el , pinguini amandoi. Adi Hodis m/a primit foarte bine , a inghetat pt mine , ca l,am tinut vreo doua ore pe la stupi , mi/a deschis o multime de stupi , am vazut viitorul de aproape. Ii multumesc si pe aceasta cale si il invit la mine cand ii va placea! Am sa mai fac niste poze. Mai am un filmulet dar stiu doar sa pun link/ul nu stiu sa/l pun sa se vada pe forum. Dumnezeu sa ne poarte de grija tuturor!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde paul » 15 Dec 2011, 20:56

D-le Anitei ... chiar daca sunt mai nou decat dumneavoastra pe forum , ma alatur si eu colegilor care insista sa ... aduceti material ... Si mai am o mare rugaminte ... semnatura dumneavoastra ... nu am inteles-o niciodata ... oricat de mult s-au straduit unii sa ma lamureasca ... Poate reusiti dumneavoastra ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: ANITEI

Mesajde liviu1965 » 15 Dec 2011, 21:04

Acum am vazut postarea.Scuze.
Bun venit.

In rest.... colegii au dreptate: poze.....IMPLICARE , vorba marelui janese.

PS: Ceva retete de craciun?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: ANITEI

Mesajde Alex_andru » 15 Dec 2011, 22:56

Bună seara și bine ai venit pe forum. Probabil că te-ai înregistrat pe forum pentru a putea să-îi expui un punct de vedere și să discuți despre anumite probleme. Probabil că sunt multe nelămuriri pe care le ai și la care vrei să afli răspunsuri.
Le vei găsi cu siguranță aici.
Sigur și nu probabil. Pentru asta, sfaturi:
Sfat 1: Citește și apoi întreabă!
Sfat 2: Întreabă după ce citești!
Sfat 3: poate mâine seară...
Alex_andru
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2011, 00:02
Localitate: Craiova

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 22 Dec 2011, 04:02

Dupa modelul vazut la Adi Hodis am facut si eu hranitoare de mare capacitate si am taiat si aerisiri in podisorul hranitor in completarea fundului anti varroa.Am si poze.
IMG_0486.JPG
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 22 Dec 2011, 04:08

Alta poza
Fişiere ataşate
IMG_0488.JPG
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 08 Feb 2012, 14:30

Zapada la Arad
Fişiere ataşate
rsz_1img_3880_copynet.jpg
iarna
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde activ » 22 Mai 2012, 20:06

LA MULTI ANI si MULTA SANATATE !
PS. Ce cules ai la Brad ? ... nectar sau ploaie. :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 31 Iul 2012, 14:35

Buna! Am dat search pe falturi si am gasit doar in doua topicuri comentarii. Incep sa-mi fac primele 50 de lazi pt albine si parca nu mai stiu nimic. Eram sigur ca le fac cu falturi dar dilema mea este cum voi pune gratia Hanemann intre doua corpuri cu falt? Stie cineva? Sau sa-i dau dreptate lui Lucian din Zabrani ca e nevoie de finete sa faci falturi. Scandura pe care o am era intr-o sera de vreo 10 luni , nu cred ca e perfect uscata , experienta e redusa , sculele de asemenea , ma gandeam sa le fac cu fund fix , si sa aplic braie pe magazine , magazine 1/2. Doar ca nu pot pune braie ma late de 10 mm pentru ca le pun pe suporturi cum are Pupemea si le fixez in suruburi.
Revin la intrebarea initiala ; falturi si gratie Hanemann cum le-as impaca? Multumesc tuturor!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ANITEI » 31 Iul 2012, 18:08

Scriu din nou ca sa treaca topicul sus. Stiu din experienta proprie ca nu se prea uita lumea pe paginile personale mai ales ale celor putin sau deloc cunoscuti. Eu sper totusi ca odata cu venirea serii sa va dati cu parerea ca la voi acasa! Poftiti va rog!!! :D
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: ANITEI

Mesajde ves.lucian.zabrani » 31 Iul 2012, 19:57

cu siguranta ca poti pune gratie Hanemann si pe stupi cu falt !!! la modelul pe care l-am avut eu pe latime datorita faltului gratia ar trebui sa fie mai putin lata cu 1 cm !!! gratia sta pe cuib si vii cu catul peste ea !!!
am mai auzit prieteni care au taiat gratia si au pus-o direct pe rame !!!
cu metoda asta gratia are dimensiunile exact cat interiorul stupului pe latime , iar pe lungime este mai lunga datorita faltului unde stau ramele !!!
asa lungimea gratiei va fi exact cat lungimea spetezei superioare a ramelor !!!
ne " mai scriem " !!! :)
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: ANITEI

Mesajde jenica67 » 31 Iul 2012, 21:28

Poti sa faci o rama la hanemann, care sa se incadreze in cei 8 mm si aceasta sa stea in interiorul stupului pe rame (dar numai rama, gratia sa stea intrea rame, pe la mijloc). Ceva de genul asta, unde pe braul decuparii, sa se puna gratia hanemann.
Fişiere ataşate
Rama la haneman.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori