Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi de august.

Mesajde pngflorin » 04 Aug 2014, 08:43

Anul asta am sa incerc roi de august, dar nu pt unificare in toamna ci pt a trece iarna.Nu am mai facut asa tarziu roi.Avantajul este ca am matci 2014 imp in nuclee.Vreau sa fac astfel :2 R D puiet, 2R mancare, hranitor 0.5 l din 3 in 3 zile.
Sansele tin si de vreme insa in 2 luni pline pot sa il aduc la 4 rame de albina in decembrie ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Roi de august.

Mesajde GARFIELD » 04 Aug 2014, 13:51

Anu trecut am facut....experimental....4 roi la 1 septembrie....pe 3 rame puiet si 2 rame cu mancare.....s-au dezvoltat in 7-9 rame cu haleala....la 2 zile ;) ,si i-am iernat cu 5-6 rame.Au trecut toti iarna .....au si dat productie anul asta :D
Fa roii....ca trec iarna....daca ai grija de ei ;)
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 12 Aug 2014, 09:03

Florine,na-i ci faci,s-au nu.... :?: .Daca ai r cu puiet in plus de la alti st +hrana=fao,dar sa ai si cutii sa iernezi 2roi intr-un stup cu urdinis fata +dr-st....Vom avea iarna ff grea=propoliseaza la greu toti stupi...Tu hotarasti...bine ar fi daca ai avea-2 vetre....Spor-mosu!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde alin75 » 12 Aug 2014, 15:50

gica.mosu scrie:....Vom avea iarna ff grea=propoliseaza la greu toti stupi...


De bagat la cap!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Roi de august.

Mesajde TDI » 12 Aug 2014, 15:57

Da, da, salcamul infloreste a doua oara, - cea mai grea iarna din ultimii 100 de ani ca si anul trecut, dar... la americani, nu la noi.
Oricum, urmărind legea compensatiei nu are cum sa fie asa de usoara ca anul trecut - iarna.
Roi de august... eu am făcut 30, dar nu sunt roi care vor deveni singuri familii, nu, ci vor schimba alte 30 de mătci pensionate.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Roi de august.

Mesajde tiih » 12 Aug 2014, 22:18

gica.mosu scrie:Florine,na-i ci faci,s-au nu.... :?: .Daca ai r cu puiet

Daca ai rame cu puiet acestea nu pot fi in plus...Pastreazale in stupii care le ai, stimuleaza/i si intareste/i ptr.a deveni stupi puternici si superputernici la intrarea in iarna, adica 8...10 rame ,,ticsite,, de albine de calitate(albina tanara.. neuzata.. cu corp gras...) la 10 ...20 octombrie.Ai sa poti face destui roi la anul in mai daca vrei inmultire, plus ceva miere de rapita si salcam....
Domnul Gica s/ar putra sa aiba dreptate din pacate,sunt semne care care prevestesc ca va fi o iarna grea,cel putin in tinuturile Moldovei.
1.Propolizeaza la greu!
2.Dupa ani foarte roitori ca anul asta si asa cum au mai fost anii 1984,1991,1998,2007 au urmat ierni grele!
3.Exista o tendinta peste medie la familiile cu matci batrane de a/si schimba matcile in iulie_august cu matci tinere
ptr a_i da colonieii o sansa in plus sa treaca iarna....(de aceia aparitia multor cauzuri de familii bezmetice,fara matca...!_)
Mai exista si alte semne,unii stupari cred in ele,altii nu.... ideea de baza e alta...da o sansa in plus stupilor care ii ai,lasa expermentele caci fereasca Domnul sa vina o iarna grea ca cea din 1984/1985 cu patru luni jumate fara zbor de curatenie..15 noiembrie 1984...25 martie 1985,cu 3 luni in care temeraturile diurne nu au fost mai mari de minus 5..10 grade iar cele nocturne de minus 15...20 grade Celsius(decembrie,ianuarie,februarie)Atunci au fost unele zone cu moralitati de 30...40 la suta din efective,acum cu noile tehnici de iernare ,de stimulare pana prin noiembrie,etc... pierderila ar pute fi si de 50 la suta din efectiv.!!!!....GARANTAT!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi de august.

Mesajde alt stupar » 12 Aug 2014, 22:38

ca si chestie... astazi am trecut prin niste familii de prod. la care nu le mai vazusem cuibul din amorfa... puiet ca-n salcam, scoteam la rame si ma minunam. Sa fie doar efectul culesului de intretinere (faneata secreta de vis) sau niscai "semne" ???
Guist dixit: pregatiti-va stupii ca si cum ar veni cea mai grea iarna din ultimii ani si abia apoi sperati sa vina una usoara.

Florine... cica un lucru daca nu-l faci la vremea lui, poti sa te saizze in el de lucru... asa si cu roii aia !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Roi de august.

Mesajde lucky5strike » 12 Aug 2014, 22:53

pngflorin scrie:Anul asta am sa incerc roi de august, dar nu pt unificare in toamna ci pt a trece iarna.Nu am mai facut asa tarziu roi.Avantajul este ca am matci 2014 imp in nuclee.Vreau sa fac astfel :2 R D puiet, 2R mancare, hranitor 0.5 l din 3 in 3 zile.
Sansele tin si de vreme insa in 2 luni pline pot sa il aduc la 4 rame de albina in decembrie ?


Nu recomand. De la 20 august vin noptile reci...

Din punctul meu de vedere, te va costa multa manopera treaba asta. Roii, daca-i scoti din iarna, vor atinge la 1 aprilie probabil o rama chinuita de puiet si de albina, asta cu multa ingrijire si timp cheltuit, cu pretul slabirii unor familii.

Candva cochetam si eu cu din atsea, dar de ani buni nu as mai da curs la asemenea experimente, pe oricare din vetrele mele.

Daca vatra te tine... nu stiu... tu stii mai bien ce ai pe vatra.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Roi de august.

Mesajde ioancatalin » 03 Dec 2015, 23:57

Buna,

Merita pentru schimbare de matci, ptminmultire nu prea, dar fiecare experimenteaza si invata cate ceva.
ioancatalin
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Apr 2014, 09:26
Localitate: Suceava

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 09:43

.....23 nov...intr-un in stupi="fete"pt verificare matci dupa trat cu VF....si 1r cu albini di ici +1-4 di colo+o matca di la rez si a iesit un "stup"=5 rami cu albini "coco"..Bagat langa o fam(6 r di albini) in orrizontal+DF cu sita intre ei si pe un loc nou=gol din stupina...pe 25 nov am verificat=matca eliberata...ce v-a iesi stie G.M(a mai facut din aistea :P )...P.s-poa sa vina iarna cat di grea=le doari la"basca" au ci li trebuie....Aveti si o poza...Si pt TIIH=sa traiest moldovenii :idea: :!:
Fişiere ataşate
PB140012.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde tiih » 04 Dec 2015, 11:05

gica.mosu scrie:.....23 nov...intr-un in stupi="fete"pt verificare matci dupa trat cu VF....si 1r cu albini di ici +1-4 di colo+o matca di la rez si a iesit un "stup"=5 rami cu albini "coco"..Bagat langa o fam(6 r di albini) in orrizontal+DF cu sita intre ei si pe un loc nou=gol din stupina...pe 25 nov am verificat=matca eliberata...ce v-a iesi stie G.M(a mai facut din aistea :P )...P.s-poa sa vina iarna cat di grea=le doari la"basca" au ci li trebuie....Aveti si o poza...Si pt TIIH=sa traiest moldovenii :idea: :!:


Multa sanatate si respectele mele dl Gica,si sa va traiasca roiul!!!
Fiecare cu STILUL lui de a face apicultura....atit timp cat avem bidoanele pline cu miere si ..profit ,inseamna ca suntem pe DRUMUL CEL BUN!
Eu fac invers..ma chinui de ani de zile sa am stupi cat mai puternici la intarea in iarna,pentru ai avea la fel de puternici la iesirea din iarna..astfel incat sa ajung la pragul de roire (20 rame 1/1 cu albina ,9..10 rame 1/1cu puiet spre exemplu) chiar inaintea infloririi salcamului....14..18 mai in zona mea....
Ori 20..30 kg miere...ori 2...3 roi!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi de august.

Mesajde eno » 04 Dec 2015, 19:43

Daca as fi avut cateva familii faceam si io un roi la 1 decembrie ...... :roll:
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

Re: Roi de august.

Mesajde proapis13 » 04 Dec 2015, 20:38

eno scrie:Daca as fi avut cateva familii faceam si io un roi la 1 decembrie ...... :roll:

CUM :?: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Roi de august.

Mesajde alin75 » 04 Dec 2015, 20:43

proapis13 scrie:
eno scrie:Daca as fi avut cateva familii faceam si io un roi la 1 decembrie ...... :roll:

CUM :?: :?

Nea' Marian, stiinta nu este ....CUM, stiinta ar fi CUM scoti 2 caturi la ......... ghiocei
P.S. scuze de offtopic!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 20:47

TIIH scrie:sa-ti traieasca roiul....daaa,multumesc f mult...adica STUPUL :P ...Pai 5 rami di albini(-aprox1,5KG) :shock: si15kg di miere....Da,in 2009 am avut mai multi stupi cu 8 r-2kg di albini si pi cari fiind"coco" in primavara nu i-am stimulat(lasa bre ca mergi asa)si au fost la salcam 1 celi mai slabeeee familii...Uneori din stupi-roi=matoi daca sti ce sa le faci=dai faci tb buna(cu munca+ cheltuiala).....Este valabil pt toti inclusiv pt-L5S....Pt Eno...Si eu as vrea sa mai am 25 di ani...dar :mrgreen: Cu rabdari se faci toate=adica- incetul cu'ncetul faceeee musca otetul si dv stupina=2BALSI :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde Shrek » 04 Dec 2015, 21:45

gica.mosu scrie:.....23 nov...intr-un in stupi="fete"pt verificare matci dupa trat cu VF....si 1r cu albini di ici +1-4 di colo+o matca di la rez si a iesit un "stup"=5 rami cu albini "coco"..Bagat langa o fam(6 r di albini) in orrizontal+DF cu sita intre ei si pe un loc nou=gol din stupina...pe 25 nov am verificat=matca eliberata...ce v-a iesi stie G.M(a mai facut din aistea :P )...P.s-poa sa vina iarna cat di grea=le doari la"basca" au ci li trebuie....Aveti si o poza...Si pt TIIH=sa traiest moldovenii :idea: :!:

Tot degeaba uico! Daca nu spui ca ii pui catul la Boboteaza si mergi in pastoral la flori de gheata, inseamna ca nu te pricepi la...... goange! N-are nici un farmec! Sarbatori fericite si cat mai multe iti doresc! Numai sa te citesc in graiul moldovenesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


cron