Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Șoareci în prisacă !

Mesajde vevidadra » 04 Dec 2015, 11:47

Salutare ! După invazia de șoareci într-un am început să iau măsuri preventive de combatere a lor. În fiecare prisacă pun lădițe sub stupuri. Vre-o 5 lădițe la 50 de stupuri amplasate ca să cuprindă toată prisaca.
Fişiere ataşate
rsz_20151203_125809.jpg
rsz_20151203_125623.jpg
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde alin75 » 04 Dec 2015, 15:38

istet hranitorul........ De ce a fost facut pe o laterala si nu in spate?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 21:04

D-l Vevidadra va rog sa detaliati ...(ce si cum lucreaza)ac model...Multumesc G.M :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde vevidadra » 04 Dec 2015, 22:59

Salutare ! Momeala pentru șoareci este pusă în lădițe care cîndva erau folosite pentru înperecherea reginelor. Li s-au făcut găuri cu diametrul de 25 mm pentru intrarea soarecilor. Toamna se verifică odată la 2 săptămîni și se adaugă momeală unde lipsește. Iarna se verifică o dată în lună. Șoarecii găuresc de regulă stupii mai vechi. De cînd folosesc metoda numai am probleme cu șoarecii. Lădițile le leg cu sîrmă pentru a nu le ridica pisicile capacul. Locațiile sînt aproape de sate.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde vevidadra » 04 Dec 2015, 23:09

alin75 scrie:istet hranitorul........ De ce a fost facut pe o laterala si nu in spate?
A fost făcut pe laterală pentu volum mai mare a hrănitorului. Demult nu mai folosesc așa nuclee de înperechere. Ele aveau avantajul că pentru formarea lor nu trebuia multă albină, cea ce este foarte important la obținerea reginelor înperecheate timpuriu. La așa model erau perderi mari de regine.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde alin75 » 04 Dec 2015, 23:12

vevidadra scrie:
alin75 scrie:istet hranitorul........ De ce a fost facut pe o laterala si nu in spate?
A fost făcut pe laterală pentu volum mai mare a hrănitorului. Demult nu mai folosesc așa nuclee de înperechere. Ele aveau avantajul că pentru formarea lor nu trebuia multă albină, cea ce este foarte important la obținerea reginelor înperecheate timpuriu. La așa model erau perderi mari de regine.

Ok! Partea cu pierderile....... poate este de la culoarea folosita....... Merci!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Șoareci în prisacă !

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2015, 08:17

Da,interesanta ac metoda.....Soareci sunt pisti tot nu numi in sate...Am fost 2 zile la pescuit pi Siret si am prins un soarece in masina (lipici pus pi carton :mrgreen: )fiind atras de momeala folosita la pescuit :idea: ...La mini in stupina-casa-magazii am pus grau otravit si au mai disprut,nu-mi ataca stupii deocamdata...Spor si sanatati-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori