Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 21:18

nae scrie:1 tura sirop cu protofil , 1 tura sirop + 5 % clor

Nu pot sa modific .
1 tura sirop + 20 mil ACE 5% clor activ/L (cam 1 % clor activ pur)
Am pus si mai mult si nu sunt probleme = nu vei avea varos clar .
3x 37 cm nu e mult pt o soba BUNA ,pt 3-5 albine trebuie recalculat tirajul .
Berea are soda caustica si nu murim ;)
Eu spun ce bag eu , am pus si mai mult clor :shock: , recomand doar ce merge .
Am folosit pe servetele 5mil,6mil,8mil,10mil de amitraz 10% (8-10 sunt evitate de albina ) , recomand 5% .
Tu(si altii) faci ce simti .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 21:20

cantemir scrie:
nae scrie:...stropeste cu ACE (hipoclorit 5% clor activ) sau apa + clor 5% peretii stupului cu fecale (muti cuibul stanga -dreapta ) ....

Ramele care largesc cuibul intra dupa ce le stropesc cu ACE NEDILUAT .
Stropesc si peretii cutiei si nu am pete , nu am inventat am copiat .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde cantemir » 15 Dec 2015, 21:25

Nu te-am contrazis!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 21:25

Mircea_63 scrie:De aceea iti mor... clorul e toxic! :o

Cantitatile sunt TOXICE nu produsul ;)
0.5-0.75 g /L oxitetraciclina = tratament ; 3 g /L oxi = otrava .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 15 Dec 2015, 21:44

nae scrie:Multi dintre D-VOASTRA care respirati albina nu ziceti nimic , omul are nevoie de ajutor :shock:
Ii tinem hangul lu'Danmirea cu 15 rame 1/2 = sute de Kg miere :( si aici nu postati nimic :oops:
Am stupi din '04 , nu am trecut de Cluj- nu stiu clima din Cipru = un sfat pt albina omului nu pt el .
Multumesc .

Copilul cu prea multe moase , se naste nemosit.
Prea multe sfaturi din surse diferite pot crea comfuzie.
Eu unul as merge pe varianta lui Mircea, antibiotice administrate prin pulverizare , efect rapid si sigur.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 21:50

Daca nae e pe aratura ?
Mai multe postari ofera CERTITUDINI .
Nu ma intereseaza NUMELE ci solutia salvatoare .
Cucubau /M-63 multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde alin75 » 15 Dec 2015, 21:51

cucubau scrie:..........
Eu unul as merge pe varianta lui Mircea, antibiotice administrate prin pulverizare , efect rapid si sigur.

Asa pentru cultura mea.... protofilul este produs de ICDA. Se comercializeaza in Cipru?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 15 Dec 2015, 23:37

Nu se comercializeaza in Cipru. Mi la adus un prieten.
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde gica.mosu » 16 Dec 2015, 08:52

Andrei m.....,(o pareri)ai putina rabdare=asteapta B analize si apoi actionezi ca atari :idea: .....Avand in vederi ca simtomatologic pot apare confuzii-Neosema- diaree,Loca americana-loca europeana si altele....Deci tb tratament in functie de diagnostic....nu dupa ureche 8-) ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 16 Dec 2015, 15:11

Daca respectam legislatia si laboratoarele de analiza gen DSV dau verdicte la adevar ar trebuii ca tot romanul sa aiba doar familii super sanatoase , numai ca: cu ani in urma ( pana in 2014) daca cineva mergea la DSV cu probe spre analiza aproape intodeauna nu exista nosemoza loca septicemie , doar parazitoze.
Incepand cu anul curent ori ce proba depusa la DSV spre analiza a dat ca rezultat nosemoza cronica insotita de: ....
Nu vi se pare ceva ciudat la faptul ca DSV pana in 2015 dadea fara nosema si dupa 2015 nosema generalizat? Pentru cine pune sub semnul intrebarii afirmatiile sus mentionate ii rog sa verifice la cei care au d\epus probe in 2014 si 2015.
Poate in Cipru exista competenta in domeniul tehnbcilor de laborator .
Ca o paranteza , diagnosticarea nosemoza se bazeaza pe acumularea de spori la nivelul intestinelor albinelor. Albinele atata timp cat zboara elimina fecalele ce contin sporii nosema, deci imposibil de acumulat. In perioada de iarna cand albinele nu au zboruri de curatire sau de ori ce fel, sporii se acumuleaza , si de aici toata povestea ca nosema este prezenta doar in perioada de iarna primavara.
Inca o precizare vreau sa fac: ori ce problema de gen parazitozaa chiar si noszemoza scade imunitatea albinelor fapt ce determina vunerabilitatea albinelor in calea afectiunilor virotice sau microbiene.
PS. Sper ca in cazul sus mentionat sa fie doar o simpla intoxicatie cu polen .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 16 Dec 2015, 21:00

Nu au venit rezultatele astazi, mi-a zis ca maine. Poate nu a avut veterinaru timp sa mearga la laborator. Am observat azi mai multa activitate la urdinisul stupului care am restrans cuibu cu cateva zile in urma. Poate incep sa isi revina. Pe jos am vazut doar vreo trei ca se tarau iar moarte deloc astazi.Doamne ajuta!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 17 Dec 2015, 21:23

Au venit doar rezultatele la testul parazitar care este negativ. Testarea de viroze si bacterioze mai dureaza, poate maine.... Am intrebat la farmacia umana de oxitetraciclina si au decat un unguent. Au in schimb tetraciclina capsule, e buna in caz ca trebuie sa dau antibiotic?
O seara buna!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde alin75 » 17 Dec 2015, 21:26

andrei macoveiciuc scrie:Au venit doar rezultatele la testul parazitar care este negativ. Testarea de viroze si bacterioze mai dureaza, poate maine.... Am intrebat la farmacia umana de oxitetraciclina si au decat un unguent. Au in schimb tetraciclina capsule, e buna in caz ca trebuie sa dau antibiotic?
O seara buna!

Da farmacii veterinare, nu sunt pe acolo?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 17 Dec 2015, 22:11

alin75 scrie:Da farmacii veterinare, nu sunt pe acolo?

Sunt dar trebuie reteta , la albine nu poate avea ca e interzis .
Am folosit Oxitetraciclina=teramicina , pot sa-ti spun cum s-o folosesti (nu te ajuta dar ...), nu trateaza toate ''radacinile'' , mai sunt sulfamide ,eritromicina = trebuie sa caut in carti ca nu stiu cum si ce :)
La oxi :
-0.5-0.75 g/L sirop (puritate 99%) 200-300 g /fam din 3 in 3 zile 3 administrari si alte 2 la 5 zile intre ele (nu garantez acuratetea amintirilor )
Din practica :
- nu pudrare cu zahar praf = oxideaza in 6 ore parca -efect zero, il scoate afara
-siropul sa-l pui in cantitati mai mici si cresti gradual , il ia greu ca e amar + cand iti ''fierbe'' burta refuzi mancarea (un semn de boala este si existenta albinelelor moarte in haranitor-in sirop)
Fam stransa ,aerisita si afumata (varroa).
:)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 17 Dec 2015, 22:30

La farmacii veterinare nu au oxitetraciclina si nici tetraciclina. Reteta pot face rost nu este problema. Nu scrie pe reteta ce tratezi cu medicamentul respectiv. Problema este ca nu este oxi decat in forma de unguent pentru cosuri. Asta nu ma ajuta cu nimic. Ori folosesc tetraciclina ori ceva echivalent cu oxitetraciclina. Asta in caz ca am nevoie musai.
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 17 Dec 2015, 22:32

Nu ai .
Cipru nu e in UE ?,cum iti da reteta pt antibiotic-tinta albina ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori