Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 18 Dec 2015, 08:43

Sunt prieten cu veterinaru si imi da reteta. Daca ai sti cate magarii se fac cu retetele ai sa fii uimit. Zicea veterinarul ca a mai dat si la altii antibiotic la albina, tetraciclina. Asta pe vremea cand se gasea la farm veterinara ca de cand cu UE nu mai este nimic. Da sa speram ca nu trebuie antibiotic. Momentan ploua de 2 zile si nu pot sa intervin cu nimic. O zi buna tuturor!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 18 Dec 2015, 10:48

andrei macoveiciuc scrie: Momentan ploua de 2 zile si nu pot sa intervin cu nimic. O zi buna tuturor!

UMIDITATEA din aceste zile e cel mai bun laborator ;)
Salut si d-tale .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 17:03

Nu au gasit nimic la laborator. Intre timp au trecu si ploile, iar fiind cald azi am facut un VF. De murit nu prea mai vad moarte, iar cele care sunt moarte sau muribunde au aripile mancate.Ce am observat si mi se pare interesant.... Am schimbat hranitorul la un stup, aveam in podisor si l-am inlocuit cu hranitor in rama.Am dat hranitorul nou cu ulei de floarea soarelui sa nu traga siropul in lemn, iar cand am pus hranitorul in lada albinele au incepul sa linga uleiul de pe lemn. Eu am sters lemnul bine inainte de al pune inauntru dar tot a ramas unsuros.La fel am procedat si cu lada cealalta cu ceva timp in urma, dar nu am observat fenomenul.Adica nu i-am dat atentie. Acea familie este mai activa in momentul de fata decat cea la care am schimbat hranitorul recent. O avea ceva a face cu uleiul? :?
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde kiloz » 20 Dec 2015, 18:08

Albinele incearca sa curete orice este strain pentru stup.Uleiul de floareasoarelui ,e lipicios,se lipesre orice mizerie in el chiar si albinele,cu timpul se oxideaza,rincezeste.Se poate sa contine si alte adaosuri sau chimicale.Cind fierbem lazile in ulei,uleiul este incalzit la 150-200 de grade.Si dupa aia uscat si vinturat bine,si asa albinele il curata interiorul lazii. Este bine sa aiba cit mai putin de lucru! Hranitorul trebuia fiert in parafina,sau in ceara topita.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Diagnostic

Mesajde Mircea_63 » 20 Dec 2015, 18:41

Uneori mai binele este dusmanul binelui. Sa vezi cand o fi sa se rancezeasca uleiul ala...

Uleiul de in cu care se da pe lemn este ulei sicativat. Nu rancezeste ci se usuca si formeaza o pelicula rezistenta asemanatoare lacului. Asta de floare... se impute, nu se sicativeaza. Sicativarea fiind o polimerizare in prezenta oxigenului din aer.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 20:30

Cred ca o sa fac alte hranitoare in cazul asta si nu le mai dau cu nimic.Din pacate nu am ceara iar parafina nici atat.Doar sa cumpar niste ceara si sa o topesc iar apoi sa o torn in hranitor pentru a crea o pelicula. Uite asa invata omul, ULEIUL DE FLOAREA SOARELUI NU ESTE BUN!
Sa aveti o seara frumoasa!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 20 Dec 2015, 20:42

andrei macoveiciuc scrie:Din pacate nu am ceara iar parafina nici atat.

Lumanari =parafina , nu din cele parfumate .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde Mircea_63 » 20 Dec 2015, 20:44

Stai asa... Hranitoarele sunt scobite in lemn? sau din lemn si placaj imbinate?

Daca sunt scobite si nu curge siropul din ele, nu e neaparat nevoie sa le ceruiesti. In plus, daca e de ceruit, ceruieste imbinarile. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 21:04

Sunt din o bucata de lemn de brad scobita. Daca le fierb pe astea de le am in apa ar trebui sa iasa uleiul, nu? Si apoi le dau cu parafina (lumanari neparfumate).
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde paul » 22 Mai 2018, 07:12

Regina oua compact. Larvele sunt compacte. Puietul capacit este pestrit.
Am verificat infestarea cu varroa (am decapacit celule capacite de trantori) si n-am vazut nimic.
Ce ar putea fi ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 23 Mai 2018, 13:22

Pentru un diagnostic corect lipsesc două amănunte esențiale ;
1 puterea familiei respective inclusiv gradul de acoperire al fagurilor cu albine,
2 culoarea fagurilor de cuib .
Poate fi: puiet racit, faguri vechi deformați, locă europeană, nosemoză + locă europeană.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2018, 13:47

paul scrie:Regina oua compact. Larvele sunt compacte. Puietul capacit este pestrit.
Am verificat infestarea cu varroa (am decapacit celule capacite de trantori) si n-am vazut nimic.
Ce ar putea fi ?


Eu as zice ca este loca europeana. Trimite-mi o bucata de fagure cu puiet si iti spun exact.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diagnostic

Mesajde paul » 24 Mai 2018, 23:16

Din ce stiu eu, desi se pare ca nimic din ce stiu eu nu mai are valabilitate, loca europeana este o boala a puietului larvar si nu a puietului capacit ! ;)
Am facut precizarea ... puietul larvar arata foarte bine !
Cred ca am identificat problema ... am spart eu cuiburile in dusmanie ! ;) Noptile fiind reci, albinele n-au reusit sa ingrijeasca corespunzator tot puietul si de acolo au aparut problemele. Am realizat acest lucru pentru ca din urma vin rame tabla cu puiet capacit.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Diagnostic

Mesajde yuonyuon » 24 Mai 2018, 23:48

paul scrie:Regina oua compact. Larvele sunt compacte. Puietul capacit este pestrit.
Am verificat infestarea cu varroa (am decapacit celule capacite de trantori) si n-am vazut nimic.
Ce ar putea fi ?
cand vezi rame de puiet proaspat capacit , combinat cu celule goale(fara larve /oua) puietul acela e compromis . peste 3 saptamani il vei gasi pe fundul stupului . spargerea cuibulu . cea mai tare metoda de a distruge jumate de cuib printr o singura manevra.

puiet racit duce la puiet in sac . puiet varos etc loca s.a.m.d

Celulele alea nu sunt goale din cauza matcii , ci pentru ca albina "a facut curat".si a parasit rama (ca aia la cernobyl). va reveni mai tarziu sa termine complet

procesul de vindecare e acelasi pentru fiecare boala ,, ca sunt mai multe boli .... cui ii pasa...pe noi ne intereseaza prevenirea .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diagnostic

Mesajde paul » 24 Mai 2018, 23:55

Yoane, acum daca am comis-o nu pot decat sa trag invataminte.
Altadata clar nu mai fac asa.
LE ... am vrut sa fortez dezvoltarea familiilor in conditiile in care la 1 aprilie inca era zapada ! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Diagnostic

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2018, 00:04

paul scrie:Yoane, acum daca am comis-o nu pot decat sa trag invataminte.
Altadata clar nu mai fac asa.
LE ... am vrut sa fortez dezvoltarea familiilor in conditiile in care la 1 aprilie inca era zapada ! :(
toti am gresit.

eu am ajuns la concluzia ca o rama de puiet crescuta in condii optime face cat 3 delea trase de par.

uitete ce au patit stupari care nu folosesc metoda strangerii cuibului , in zona moldovei si rep moldova .au cam ratat primavara din cauza perioadei de frig . ar trebuii sai puna pe ganduri.
o lucrare in plus(minus) te poate costa salcamul.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron