Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Dinca Catinel » 14 Apr 2015, 12:02

Am un coleg care a iernat pentru prima data cu folie + fund deschis total. Avea catre 30 de familii si pt. a putea face o comparatie a iernat jumatate cu folie jumatate cu polistiren bagat in tava, diafragme cu polistiren etc (horn). Stupii au fost alesi la intamplare.
Ce e interesant e ca i-au murit 8 familii, toate impachetate horn. Mai mult i-au murit familii puternice dar roii facuti anul trecut si iernati clopot sunt bine mersi. Daca erau 3-4 puteam zice ca e coincidenta, dar la 8 deja e ciudat.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde proapis13 » 14 Apr 2015, 12:57

Fara concluzia unui buletin de analiza a mortii albinelor devenim....parerologi... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde talex » 19 Apr 2015, 21:43

talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Bee Happy » 20 Apr 2015, 14:03

,,Albinarii spun că nu au reuşit să aplice la timp tratamentele necesare pentru protejarea albinelor, pentru că nu au fost anunţaţi la timp despre dezvoltarea parazitului Varroa.'' :lol:

Rad dar nu e rasul meu :cry:
Zona mea e una care nu a scapat decimarii:
-Un stupar prieten a mai ramas cu o (una) familie din 40.
-altul cu 3 din 35
-un incepator nu mai vrea sa vada albine cat traieste. I-au murit toate.
-altul, beneficiar :lol: (iarasi rad) de 112, mai are din peste 90 familii, doar in jur de 30.
-cel mai vechi stupar din sat si vecin cu mine, isi numara albinele din cei cativa stupi ramasi. A avut cam 30.-
-eu, din 50 mai am 32.(lipsa matca, morti de foame, experimente, depopulare aproape totala, unificari)

Toti avem stupinele pe o raza de maxim 10 km. Mai sunt si altii pe care ii cumosc mai putin. In total aprox 1000 de familii in toamna. O frumusete de selectie naturala si reducere a aglomeratiei pe ha.

Cauzele tin majoritatea de neglijenta stuparilor. Inclusiv eu. :oops: :
-tratamente tarzii, putine si prost facute,
-mutari neinspirate, sau intarzierea mutarilor(si mai grav)
-albina de iernare batrana, uzata, putina si intepata de varroua.
-hraniri tarzii cu sirop (chiar si la sfarsit de oct. la unii stupari)= crima
-impachetari cu tot felul de polistirenuri, pana nu mai poiate respira albina
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 20 Apr 2015, 15:02

Nu subscriu la observatiile despre neglijenta si superficialitate.Poate fi vorba de asa ceva la un incepator ce nu are inca deprinderi instinctuale.Dar cand e vorba de stupari vechi nu e cazul de bascalie ci pur si simplu semne mari de intrebare.Sa vedem totusi toamna, pentru ca e posibil ca stupii ramasi sa fie mai de soi.
La cate rame mi-au ramas de la rezerva plus de la familii pierite, aproape ca nu mai trebuie cules...
Din 92 intrati in iarna astazi mai am fix 60.Nu toti morti, multi dintre ei unificati, sa zicem cam 10 familii.
PS
Cel mai mult imi place de cei ce tac din gura si trec drept maesti in iernare, nu de alta da' sa nu se auda ca are cumva vre-o boala si sa nu poata sa mai vanda din ele...
Vorba lui Gorbaciov: adevarul spus pe jumatate e mai rau decat o minciuna.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Gicuta » 20 Apr 2015, 15:27

Buna ziua,
Ca incepator fiind, iarna aceasta este priam in care nu mi-a murit niciunul dintre cei 12 stupi. Am vreo 4 care abia anul acesta vor devenii familii puternice, dar pot spune ca-s multumit de lipsa mortalitatii. Doua cred ca sunt motivele: 1. intrucat anul trecut a fost foarte dificil si care urmare a experientei din iarna trecuta (cand am avut mortalitate "frumushica" :)), am decis sa las familiilor hrana din belsug. 2. tratamentul din septembrie cu Varachet care curatat destul de bine familiile de paduchi.

Trebuie sa subliniez ca desi cantitatea de miere lasata a fost peste cea mentionata de literatura de specialitate, la sfarsitul lunii martie am avut surpriza ca unele dintre familii sa ramana fara "coroane" si au necesitat interventie cu rame de la rezerva.
Inca o data mi-a fost demonstrata superioritatea iernarii in sistem ME.
Stupii Warre, ca de obicei, n-au avut probleme si acum au primit catul de crestere.
Primavara bogata!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Bee Happy » 20 Apr 2015, 15:49

Bineinteles ca este superficialitate si neglijenta si la stuparii cu vechime.
Semne de intrebare mi-am pus in ''88, cand am adunat cativa varroua si i-am aratat mentorului meu. Nici nu stia ce sunt aceia. Dar acum ce scuza am sa nu fac tratamentele la timp???
Totusi sa nu fiu prea aspru cu mine insumi. Unele cauze au fost pur si simplu in afara controlului.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde TDI » 20 Apr 2015, 17:48

Domnule akmm situatia cu pierderile si mortalitatile e comuna aproape la toti apicultorii care fac stuparit stationar. Varroa si vremea. Varroa datorita absentei iernei in 2013-2014 si a unei perioade foarte reci in vara si vremea... Cu vremea trebuie sa ne obisnuim.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde daffid mihailov » 20 Apr 2015, 19:06

Vecinul, gard in gard cu mine si cu multi ani de experienta i-a pierdut pe toti.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mishu05 » 20 Apr 2015, 23:13

Din 144 bagati am 137 acum. 3 gasiti morti cu foarte putina albina desi eu stiu ca ii bagasem slabuti dar bine acoperite ramele cu albina ( 4 rame). 4 au cazut matcile si am unificat. 9 tratamente in toamna, mai mergeau cel putin 1-2. Cea mai grea iarna ( apicola) desi meteorologic nu prea a fost grea. Turte, sirop din martie, restrangeri, diafragme, folii, subare bagate bine, bibileala la fiecare albina. Din astia ramasi cam 10-15 s-au ( m-au) chinuit de 5-6 saptamani pe 3-4 rame dar acum au inceput sa dea inainte. Restul urca usor de la 5-6 rame la 7-8 rame iar treimea superioara a stupinei explodeaza, cladeste la folie si cere rame. Azi au primit o parte din ei catul de 1/2, deja crescusera pivnitele.
Am un anunt pentru un prieten de vanzare familii.. Cine ma suna, mortalitati de la 50% in sus. Tratamente? Ce-s alea sau maxim 2 in septembrie.
Natura regleaza. Oricum, grea apicultura neicusorule..grea de tot.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 20 Apr 2015, 23:31

Nu scriu ca să mă laud, dar să văd unde NU greșesc.
Din 59 i-am scos pe toți în primăvară și i-am dus la rapiță - sper să-i mai aduc de-acolo pe toți.
Aceeași situație este în fiecare an.
Turte am luat că încă mai am frica începătorului. De fiecare dată, în primăvară, când pot umbla în cuib, văd că nu era nevoie de acea turtă.
Dar, cel puțin, am stat mai liniștit.
Am făcut tratamente doar cu VF - metoda clasică: 2-3 în august, 2-3 septembrie, 1 în lipsa puietului. La unii stupi am prins și 2 tratamente în lipsă de puiet.
Nu exclud faptul că mă ajută zona sau poate alți factori care nu-i înțeleg.
Un lucru însă, n-am făcut niciodată: n-am băgat în iarnă familii slabe. Iar completările au fost fără zgârcenie. Unde m-am zgârcit, a trebuit turtă, că nu știam ce va ieși.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Apr 2015, 15:16

9 tratamente mi se par exagerat de multe. Eu am facut 3, unul in lipsa de puiet, toate cu amitraz. Acu in primavara inca nu am facut pentru ca la controlul facut pe patru familii nu au cazut paduchi deloc(unul la o familie poate fi considrat neglijabil!).

Am gresit putin in toamna cu momentul cand am inceput tratamentele si m-a costat ~ un interval de albina pe medie, multa pierdere.

Din 110 am scos 109, o matca trantorita, ceva matci slabe. Ala de l-am gasit mort era notat cu sase rame??????? dar am gasit vreo cateva albine - clar semnalmente de varooza dar cu ceva semne de intrebare.

Am dus la rapita 98 familii, am si familii in lada Dadant de 12 care au cerut cat am si familii mai slabe. Media este 8-9 rame. Primavara este buna la noi. Dupa frig a venit caldura, pomii si papadia le-am prins in plin si am bagat deja vreo 70 FA la crescut.

Rapita pare sa fie buna, numai sa ne ajute vremea si fermierii cu stropirile.......
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 14 Mai 2015, 07:50

Avem o stire la nivelul lunii Aprilie acest an.
Total familii pierdute din anul trecut pana astazi in SUA in jur de 40%.
Fata de alti ani cand CCD-ul facea ravagii, e o cifra imbucaratoare.
Iata si sursa informatiei: http://www.beeculture.com/

CATCH THE BUZZ

BIP and Bee Culture Surveys Show just over 40% of US Colonies had to be replaced last year.

Beekeepers across the United States lost 42.1% of their honey bee colonies in the year through April with summer losses outstripping winter losses for the first time in five years, an annual survey shows.[...]
The winter loss numbers are more hopeful especially combined with the fact that we have not seen much sign of colony collapse disorder (CCD) for several years, but such high colony losses in the summer and year-round remain very troubling,” says Jeffery Pettis, a senior entomologist at U.S. Department of Agriculture and a co-coordinator of the survey.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde pngflorin » 14 Mai 2015, 08:40

In Vrancea, cunosc 3 apicultori care au ramas cu 10% din familii , unul din 12 mai are 2, altul din 100 mai are 9, altul din 40 mai are 0....
Motivatiile lor sunt diferite, de la varooa, pana la miere de mana....
Nu am avut pierderi in anul asta, doar doi cu lipsa matca, insa tratamente in toamna in numar de 5 , toate cu VF.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 15 Mai 2015, 14:04

Am si eu colegi apicultori care din 40 mai au zero.Din 170 mai au 20.
E usor de dat cu pietre sau noroi tragand concluzii de neglijenta.
Cu siguranta ca acolo unde a fost neglijenta fenomenul s-a amplificat, dar tot cu siguranta putea sa nu fie nimic anormal fata de alti ani.Ca sa nu mai apel si la vorba: cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alexx » 18 Dec 2015, 13:35

Astazi din cei 25 de stupi bagati la iernat am inregistrat prima pierdere,un stup intrat la iernat pe 5 intervale din cauza...soarecilor am mai gasit 2 pumni de albina si sorecele inauntru numai putea iesii din cauza gratiilor (probaabil era inauntru cand le.am montat)...Mare grija Soareci pot face pagube mari :( :(
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori