Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pomii

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2015, 07:55

Nu cred ca exista stupar care sa nu fi atins, mangaiat, mirosit, de ce nu curatat, udat, toaletat, plantat, dar mai ales (de)gustat din rodul lor, rodul POMILOR.
Chiar si pentru cei crescuti la oras care cred ca vaca este mov ;) (cine stie ce ne rezerva viitorul).

Un pom are si el nevoie ca orice fiinta de ingrijire si iubire(Dumnezeu), fara de care nu poate creste si rodi armonios. Poate ar fi util sa ne aplecam si asupra lor, sunt sigur ca avem printre noi tolbe tapene de experienta.

Daca ar fi sa incepem sa plantam pomi intr-o minilivada, ce lucruri ati lua/trebuie luate in considerare?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Dec 2015, 08:22

Caline , si aici la capitolul pomi esti de-al meu !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii

Mesajde namzeb » 24 Dec 2015, 08:27

Depinde pentru ce iti faci o livada.Daca o faci pentru a vinde fructele este bine sa te axezi pe un singur soi de pomi,dar daca o faci pentru consum propriu este bine sa ai de toate felurile de pomi cite 1-2, incit familia sa se bucure de multe fructe.Eu sint mai la nord si am in gradina pomi de toate felurile chiar si exotici cit si arbusti fructiferi ca zmeura,mure,aronia,coacaze goji,agrise,catina alba la exotici am kaki,rodiu,jujube,banana nordului,ginko biloba, la pomi mai deosebit citeva soiuri de aluni,migdali ,deci cind se coc pe linga meri,peri,caisi, pruni, nuci am si asemenea bunatati.Iti urez sa ai de toate si sa te bucuri de fructe din gradina ta.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Pomii

Mesajde cristi_vidican » 24 Dec 2015, 09:00

când îți faci o livadă, indiferent de mărime și de scop, trebuie să te pui bine la punctu în special cu bolile.
Dacă în trecut pomii rezistau și fără tratamente, acum nu se mai poate.
Tata nu-i stropește deloc. A tot pus pe pomi de-a lungul anilor. Singurii care au rezistat au fost prunii și unii peri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2015, 09:40

In afara de niste pruni si meri in "pomicultura mea organica" nu prea a rezistat mai nimic in 5 ani. In rest pe ici pe colo 2 pere si 3 cirese, piersici si nectarine 0. Nu trageti! Sunt noob (asa se zice in generatia z).
Sunt convins ca pentru o lucrare curata care sa placa ochiului si sufletului trebuie implicare (incepand de la sol, aciditate, ingrasamant, fertilizanti, apoi soiul de pom, toaletare, curatare, tratamente, apa, protejare, rarire, etc..)

Sa zicem ca plantam meri, pruni, peri, ciresi, 80 de pomi, cu ce incepem? Pamantul... aciditate, ph, ingrasamant?, portaltoi vigoare mare medie? suprafata, adancime groapa, altoiul intr-o directie anume? sub pamant, deasupra pamantului? scurtare la plantare, tratament imediat dupa plantare? Of, multe intrebari :P

PS: bine-nteles ca la baza pomilor vor fi albine ;) nu ma lasa inima sa nu pun la umbra lor 2-3 familii acolo..
Ultima oară modificat de Bambucha pe 24 Dec 2015, 09:43, modificat 1 dată în total.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2015, 09:43

Mai este un topic intitulat chiar Pomii fructiferi ce a auns la 17 pagini de informatie,
incepand de la plantare,altoire si pana la stropire si intretinere...Nu este pacat ca info sa fie dispersata ???? :?

Pomii Fructiferi
viewtopic.php?f=24&t=1055&hilit=livada&start=256#p247330
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2015, 09:46

Marian, merci de interventie.
Am deschis aici deoarece in gradina noastra poate punem si alti copaci /arbusti in afara de fructiferi. De ex tei, salcam indian, artar rosu, liliac, evodia de ce nu?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde alt stupar » 24 Dec 2015, 10:53

Bambucha scrie:In afara de niste pruni si meri in "pomicultura mea organica" nu prea a rezistat mai nimic in 5 ani. In rest pe ici pe colo 2 pere si 3 cirese, piersici si nectarine 0.

La ”organic” nu te bagi la soiuri care iau ochii, nu te astepti sa culegi fructe cu aspect de plastic, ca-n supermarket !
Ia incearca cu ciresi pasaresti, zarzari s.a. si sa vezi cum se schimba datele problemei.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Pomii

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2015, 11:24

Bambucha scrie:Nu cred ca exista stupar care sa nu fi atins, mangaiat, mirosit, de ce nu curatat, udat, toaletat, plantat, dar mai ales (de)gustat din rodul lor, rodul POMILOR.
Daca ar fi sa incepem sa plantam pomi intr-o minilivada, ce lucruri ati lua/trebuie luate in considerare?

Bambucha scrie:Marian, merci de interventie.
Am deschis aici deoarece in gradina noastra poate punem si alti copaci /arbusti in afara de fructiferi. De ex tei, salcam indian, artar rosu, liliac, evodia de ce nu?

Daca tot m-ai pomenit....
Ai deschis topic despre pomii fructiferi...pe urma te-ai intors....
ceilalti pomi sunt...ornamentali... ;) ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pomii

Mesajde CATALIN » 24 Dec 2015, 11:31

Ma nea Mariane...lasa omu in pace sauuu moderatori sa-si faca treaba...sa consideram o alta carte asta...altceva
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Pomii

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2015, 11:49

CATALIN scrie:Ma nea Mariane...lasa omu in pace sauuu moderatori sa-si faca treaba...sa consideram o alta carte asta...altceva

NU inteleg...ce NU intelegi... :?:
Poti sa consideri ce vrei....nu te opreste nimeni...
Am atras atentia ca mai exista un topic despre POMII FRUCTIFERI...
...SI ESTE PACAT CA INFO SA SE DISPERSEZE...
de ce SA FIU TRAS DE MANECA... :?: :?

Daca am gresit cu ceva RAPORTEAZA si cere stergerea mesajelor...e simplu...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pomii

Mesajde Avram » 24 Dec 2015, 15:48

Acum 11 ani am lasat orasul si am ales linistea de la tara .Am plantat si eu ceva pomi fructiferi pe langa casa (la inceput dupa ,, sfaturile vecinilor ,,) .Dupa cateva carti citite si ceva experienta dobandita ,daca ar fi sa o i-au de la capat as proceda altfel.

1. Din punctul meu de vedere , prima lucrare intr-o minilivada este o analiza a solului .Aici multa lume o sa spuna ca este scump ... dar nu cred ca este convenabil sa tot plantezi si replantezi pana cand ceva va merge.

2. In functie de caracteristicile solului mi-as alege soiurile de pomi.As face in asa fel incat sa am fructe din mai pana in ianuarie (pe toata perioada anului ).Mare atentie de unde se cumpara , acum as fi atent si la port altoiul pomului .

3. As avea grija la alegerea pomilor ( foarte important ... zic eu ) factorul polenizare .Exemplu daca mie imi place un mar Golden , colegu lui de polenizare sa fie Idared si asa mai departe cu celelalte ....

4. Si nu in ultimul rand ... cunostinte despre ingrijirea si stropirea pomilor .In primul an cand am plantat nu faceam deosebirea intre fungicid si insecticid ( boala si daunator ).
Consider ca in vremurile noastre trebuie neapart sa tratezi pomii.

Cam de aceste lucruri as tine cont daca m-as apuca la o livada .
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Pomii

Mesajde cristi_vidican » 24 Dec 2015, 18:01

Legat de sol și analiza lui ...
Dacă nu vrei să bagi bani, te uiți prin vecini ce pomi au rezistat.
Întrebi oamenii ce fel de pomi rezistă în zonă și e mai simplu și verificat.

Legat de proveniența materialului săditor.
Am un vecin care are o mini-livadă... Îmi zice: vezi merii aceia încărcați? I-am luat de la stațiunea pomicolă. Ceilalți, cu mai puține fructe i-am luat din piață, de la tot felul de crescători.
Contează și de unde cumperi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii

Mesajde Florin Dobre » 24 Dec 2015, 18:05

Nu-s mare pomicultor dar tot ce-am pus s-a prins. Am pus doar puieti proveniti din zona. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Pomii

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Dec 2015, 18:14

La mine in gradina am o situatie mai delicata !!!
Panza freatica foarte sus !!!
Belgianul l-am facut cu meri altoiti pe MM106 , care are radacinile trasante ( majotitatea mai pe sus ) !!!
Cossonet-ul este format din peri altoiti pe gutui , care nu este afectat de panza freatica ridicata !!!
Mai am doi ciresi ( au fost 3 , dar unu s-a uscat ) !!! De vreo doi ani incoace , parca nu mai cresc decat foarte putin !!! Fructe in schimb , fac bine !!! Sincer , ma astept sa-i pierd si pe astia doi , tot din cauza panzei freatice !!!
Am mai pus 8 piersici !!! Mai am doar 2 , pe care cred ca-i lichidez la primavara !!!
Desi am maxim de densitate de pomi pe minim de suprafata , la capitolul diversitate ... mai usor !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii

Mesajde namzeb » 24 Dec 2015, 18:30

Bambucea,eu in Bucuresti am locuit in cartierul Baneasa unde era o ferma pomicola de unde imi facusem o mica livada pe alese.Fiecare pom trebuie tratat cu ce-i este lui indicat si la timp.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori