Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde Cristian IONITA » 12 Iun 2015, 16:20

Daca bani nu-s o pba nu te incurca deloc cu dadan (are avantajele lui dar per ansamblu este sub ME - doar ca iesi ceva mai scump)
incepe direct cu ME, si eventual sa-ti faci caturi strict ptr recolta de 1/2

bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde Avram » 12 Iun 2015, 16:51

bbeu scrie:Multam tuturor pentru raspunsuri....cred ca o sa incerc varianta de mijloc: stupi dadant 10 rame si cat de 3/4 si vre-o 2 ME asa de amorul artei sa vedem cum ma descurc :)



O alegere inteleapta tinand cont ca pe Dadant are cine sa te ajute , iar in ceea ce priveste ME cineva spunea ca pe acest sistem te poti baza din anul 3 de la formarea lui.... deci rabdare cu el si nu descuraja

Succes
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde bbeu » 03 Ian 2016, 00:14

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns ?

Care trebuie sa fie distanta dintre rama si fundul stupului ? Tot gasesc dimensiuni diferite ale corpului (Dadant) ba 310 ba 320 ba 330 si nu sunt lamurit: Rama are 300mm adancime, din ce am inteles distanta "apreciata" de albine este de 8mm si se rotunjeste la 10mm. 10 mm se lasa sus ca spatiu, eu ma gandeam la 10mm jos plus rama, deci trebuie sa iasa 320mm inaltimea totala a corpului....este sau nu corect cum gandesc ?

Multam de ajutor.
bbeu
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Aug 2014, 21:19
Localitate: Ploiesti

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde nae » 03 Ian 2016, 00:37

Matematic e corect , 30+1+1=32/320
Daca lasi jos 1 cm :
-lipesc speteaza inferioara de fund
-coaja ghemului sau puietul sta fix in URDINIS-curent
-daca ai si gaura AV ...
.....
Incearca >2 cm in partea de jos , nu mult ca iti trebuie gratar, te complici .
Sus e OK 1 cm.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde vulpea » 03 Ian 2016, 09:50

nu ti-a recomandat nimeni ce fel de fund sa ai la stup:fundul antivarooa,cum a scris un coleg mai inainte,este o gaselnita comerciala(este impropriu zis antivarooa=daca nu-i faci tratamentul antivarooa 'o iei in mana' cu fundul respectiv).de aceia zic ca cel mai bine ar fi fundul detasabil,atentie,utilizabil pe ambele fete(pentru usurinta curatirii fundului atunci cand este cazul).de asemenea cred ca Dadantul 12 R este mai practic pentru ca la diferite situatii aparute(sigur vor aparea si acestea) poti avea mai multe solutii de rezolvare(din 12 R poti face 10 R,invers nu;largesti/stramtorezi cand asta se cere;poti avea 2 fam.slabe cu cat comun de recolta=miere din fam. slabe;etc.).
PS. la fundul antivarooa,iarna ai consum mai mare de harana = dezavantaj.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde csaa » 03 Ian 2016, 10:47

vulpea scrie:......
PS. la fundul antivarooa,iarna ai consum mai mare de harana = dezavantaj.

Nu ai consum mai mare, decat (poate) daca lasi tot fundul deschis. In schimb ai condens lipsa, iar vara, chiar si la 45 de grade, nu ai barba la urdinis.
Sunt de acord ca e inutil sa ai plasa pe tot fundul stupului, dar niste gauri sunt necesare.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2016, 11:16

csaa scrie:
vulpea scrie:......
PS. la fundul antivarooa,iarna ai consum mai mare de harana = dezavantaj.

Daca ai folosi nu ai bate campii cu ...pareri nefondate...vorbeste despre stupii aia,
pe care pretinzi ca ii ai dar deocamcata doar in inchipuitea ta...nu s-au vazut pe...sticla... :lol:

Nu ai consum mai mare, decat (poate) daca lasi tot fundul deschis.
Ai scris ...poate...nici tu nu esti sigur...daca...
In schimb ai condens lipsa, iar vara, chiar si la 45 de grade, nu ai barba la urdinis.

Folosesc stupi cu sita pe fund de cand au aparut prima data si nu am avut problemele de mai sus...
...Fundul gol fara sibar,urdinis mare,folie si pasla peste folie,podisor si....iernare uscata...
Am avut condens in primul an cand am facut...experiente..polistiren intre subar si sita,
folie si urdinis de doar 3 cm...am chilarit vreo doi...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde bbeu » 03 Ian 2016, 12:57

# nae - multam frumos de explicatie.

Momentan o sa merg cu fund plin. O sa am timp si de teste ca sa-mi pot face o idee. Initial vroiam sa fac cu fund detasabil dar trebuie sa gasesc un sistem sanatos de prindere pentru ca vreau sa-i plimb vara si nu vreau sa am surprize. In cateva zile (functie de vreme) urmeaza sa termin primii 4-5 stupi, nu ies ca la carte dar pentru inceput oricum ma declar multumit. Scopul a fost sa vad ce am nevoie pentru procesul in sine si care sunt problemele de care ma lovesc.
bbeu
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Aug 2014, 21:19
Localitate: Ploiesti

Re: Stup Dadant sau ME

Mesajde proapi » 03 Ian 2016, 13:06

Puneti, in sezon, cate o foaie de hartie unsa pe subarul din tabla si va veti convinge cati paraziti cad, in mod natural, fara sa faceti niciun tratament...

La subiect e bine sa incepi apicultura cu Dadant si pe masura ce vrei sa te dezvolti sa incepi si cu ME-uri...ME-ul e tipul de stup mai grijuliu, la dezvoltarea de primavara si la asigurarea rezervei de iernare. Dadant-ul il depaseste dupa salcam ca populatie si volum, trebuie spus...Eu folosesc ME-ul ca furnizor de puiet in corpurile de productie ale Dadant-ului....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori