Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 04 Ian 2016, 16:56

La multi ani!!

Ne-am decis, nu mai vrem sa depindem de nimeni in ce priveste apicultura. Chiar daca o sa fie mai scump sa producem noi stupii investitia o sa se amortizeze in timp.
As avea nevoie de o masina universala de tamplarie + compresor aer + accesorii + una alta.
Problema este Masina universala de tamplarie(MUT). Am gasit ceva ok dar as vrea un sfat de la cei care folosesc asa ceva. Vreau ceva fiabil, care sa ma tina cel putin 3-5 ani. Curent am doar 220.

Stupi am mai facut si pana acum dar folosind utilaje improvizate; stupii au iesit ok la calitate dar am consumat mult timp. Vreau cel mai bun utilaj nou pana in 8000 euro.

Ce am gasit pe internet: http://www.dmitaliasrl.com/ro/masini-un ... 00-410.php

Multumesc, sanatate si spor la treaba in 2016!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde nae » 04 Ian 2016, 17:13

jonny_it scrie:La multi ani!!
Multumesc, sanatate si spor la treaba in 2016!


LA MULTI ANI !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde mausica » 04 Ian 2016, 17:44

jonny_it scrie:La multi ani!!

Ne-am decis, nu mai vrem sa depindem de nimeni in ce priveste apicultura. Chiar daca o sa fie mai scump sa producem noi stupii investitia o sa se amortizeze in timp.
As avea nevoie de o masina universala de tamplarie + compresor aer + accesorii + una alta.
Problema este Masina universala de tamplarie(MUT). Am gasit ceva ok dar as vrea un sfat de la cei care folosesc asa ceva. Vreau ceva fiabil, care sa ma tina cel putin 3-5 ani. Curent am doar 220.

Stupi am mai facut si pana acum dar folosind utilaje improvizate; stupii au iesit ok la calitate dar am consumat mult timp. Vreau cel mai bun utilaj nou pana in 8000 euro.

Ce am gasit pe internet: http://www.dmitaliasrl.com/ro/masini-un ... 00-410.php

Multumesc, sanatate si spor la treaba in 2016!

Eu zic ca gasesti ceva mai bun decat DMItalia ...
Ai acolo la Gura Humorului niste adevarati maestri care produc scule foarte de calitate.
Sculele astea combinate(3, 4, 5 in 1) au mici neajunsuri ....cele mai ok imi par cele separate
Sunt deschise topicuri pt utilaje lemn... deci sursa exista
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 04 Ian 2016, 17:49

mausica scrie:
Eu zic ca gasesti ceva mai bun decat DMItalia ...
Ai acolo la Gura Humorului niste adevarati maestri care produc scule foarte de calitate.
Sculele astea combinate(3, 4, 5 in 1) au mici neajunsuri ....cele mai ok imi par cele separate
Sunt deschise topicuri pt utilaje lemn... deci sursa exista


O adresa ceva? Cum se cheama firma?

As vrea ceva combinat pentru a economisi spatiu. Dar daca nu sunt ok in ce priveste modul de lucru le iau si separat. :)

Multumesc pentru sfat!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde mausica » 04 Ian 2016, 17:56

Eram sigur ca pt spatiu o vrei.. ;)
Nu am adresa sau nr de telefon dar exista pe topicul utilaje tamplarie lemn toate aceste info plus poze
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2016, 22:25

Postul lui Delorin in josul paginii - viewtopic.php?f=18&t=38&start=208
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 04 Ian 2016, 22:52

lucky5strike scrie:Postul lui Delorin in josul paginii - http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... &start=208


Reglaje si marcaje zero. Or fi ele robuste si ieftine dar bagi lemnul, masori, mai tragi un pic de ghidaj, repeti procedeul pana iti iese la cm .. asta daca nu ai deja o bucata de lemn la dimensiunea finala.
Si viata este scurta, nu am timp sa stau toata ziua cu rigla :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2016, 23:04

Nu stiu ce sa-ti zic. 5000 euro nu e 5000 de lei...

Un Abricht grosime la aia si un circular decent... tot treaba aia fac. Iesi la jumate sigur.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristi_vidican » 04 Ian 2016, 23:15

Dai 5000 de iepuroi pe o sculă și îți dai seama că gradația e tot pe lângă.
Când faci stupi, mergi în serie, așa că este foarte important să ai scula care să nu te lase.
Eu zic că cele de la Gura Humorului sunt fiabile și te vor ține.
Azi, ce e făcut în serie, e făcut să fie ieftin și nu țin mult.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde mausica » 05 Ian 2016, 01:28

jonny_it scrie:
lucky5strike scrie:Postul lui Delorin in josul paginii - http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... &start=208


Reglaje si marcaje zero. Or fi ele robuste si ieftine dar bagi lemnul, masori, mai tragi un pic de ghidaj, repeti procedeul pana iti iese la cm .. asta daca nu ai deja o bucata de lemn la dimensiunea finala.
Si viata este scurta, nu am timp sa stau toata ziua cu rigla :roll:

Da tu ai impresia ca la combinate nu stai si tragi,muti mai ales cand treci de pe o operatiune pe alta !!!!
Nu stiu ce reglaje si marcaje zero ai vazut tu la Gura Humorului insa iti recomand sa le dai un telefon si o sa iti spulberi nedumeririle.
Ideea e ca aparatul sa fie FIABIL.....si acolo le gasesti asa ;)
Dute si da banii pe cel din linkul pus de tine si se incheie discutia aici fara alte dureri



Dar daca vrei figuri atunci ia de aici ceva oferte de prin austria
Felder AD7-51-il gasesti intre 5200-6000 euro
Felder AD9-51-intre 6800-8000 euro
sau ceva mai omeneste
Holzmann HOB310- la 1000-1500euro
mai cauta si tu pe aici: https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und ... elmaschine
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde paul » 05 Ian 2016, 13:09

Jonny, daca te intereseaza utilajele produse la Gura Humorului am numarul de telefon al doamnei de acolo care se ocupa de comenzi (ne cunoastem). Daca te intereseaza, da un semn si-ti dau toate detaliile pe MP. Daca intentionezi sa te deplasezi acolo sa vezi respectivele utilajele sa-mi spui sa o sun, sa nu faci antecamera pe acolo !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2016, 14:39

paul scrie:Jonny, daca te intereseaza utilajele produse la Gura Humorului am numarul de telefon al doamnei de acolo care se ocupa de comenzi (ne cunoastem). Daca te intereseaza, da un semn si-ti dau toate detaliile pe MP. Daca intentionezi sa te deplasezi acolo sa vezi respectivele utilajele sa-mi spui sa o sun, sa nu faci antecamera pe acolo !


O sa le fac o vizita cat de curand. Am numarul lor de telefon deja. Zilele astea merg in Iasi sa vad niste masinarii.
Oricum studiez un pic piata deocamdata si prin martie o sa le cumpar.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde cristian bh » 05 Ian 2016, 18:17

paul scrie:Jonny, daca te intereseaza utilajele produse la Gura Humorului am numarul de telefon al doamnei de acolo care se ocupa de comenzi (ne cunoastem).

Paul,...relax,. :) ...la sumele in euroi pe care le afiseaza mr Jonny,....sigur depisteaza utilaje ce scot singure stupi pe banda rulanta,el doar servind cafeluta,...
Cand omu si-a luat drept reper...o scula hobby,de 6000 euroi :oops: ,...ce alte variante mai astepti,. ;) ...si profesionale pe deasupra,....dar ,cum caile Domnului sunt nepatrunse,...eu unul sunt ochi si urechi!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde nae » 05 Ian 2016, 18:28

jonny_it scrie:Si viata este scurta, nu am timp sa stau toata ziua cu rigla :roll:

Nu , pt asta il angajezi pe nae . ;)

Daca se pune ''lacat'' la taierile forestiere scula de ''jde E'' e necesara ; sa faci imbinari care sa reduca pierderea ...
Pt stupi sau mobilier de gradina merge si cu ieftinache = cand ii crapa cutia musteriului nu-i pasa ce scula a produs-o :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2016, 18:33

cristian bh scrie:
paul scrie:Jonny, daca te intereseaza utilajele produse la Gura Humorului am numarul de telefon al doamnei de acolo care se ocupa de comenzi (ne cunoastem).

Paul,...relax,. :) ...la sumele in euroi pe care le afiseaza mr Jonny,....sigur depisteaza utilaje ce scot singure stupi pe banda rulanta,el doar servind cafeluta,...
Cand omu si-a luat drept reper...o scula hobby,de 6000 euroi :oops: ,...ce alte variante mai astepti,. ;) ...si profesionale pe deasupra,....dar ,cum caile Domnului sunt nepatrunse,...eu unul sunt ochi si urechi!


Nu vreau sa cheltui bani aiurea, doar vreau ceva bun, fara improvizatii prea multe.
Daca iau 3 scule de la Gura Humorului tot pe acolo ajung si ocupa mai mult spatiu. O idee ar fi sa iau de acolo si cu restul de bani sa mai extind un pic "hala" existenta pe care acum o folosesc pentru extractie, depozitat rame/cutii si alte materiale. Sau sa fac alta hala. :?
Nu as mai face mari lucrari de constructii pentru ca am o casa in constructie si stiu cati bani imi mai trebuie, sau mai bine cred ca stiu .. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Utilaje pentru confectionarea stupilor

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2016, 18:39

nae scrie:Nu , pt asta il angajezi pe nae . ;)

Daca se pune ''lacat'' la taierile forestiere scula de ''jde E'' e necesara ; sa faci imbinari care sa reduca pierderea ...
Pt stupi sau mobilier de gradina merge si cu ieftinache = cand ii crapa cutia musteriului nu-i pasa ce scula a produs-o :D


Sincer, as prefera sa fac eu totul. Cand angajezi pe cineva trebuie sa stai langa el. Pe langa apicultura(aprox 200 de familii in toamna) mai am si alte activitati care necesita si mai mult timp. Totusi pe timp de iarna treaba la stupi nu am prea multa, deci as avea timp sa fac stupi, rame, etc..
Am nevoie de aprox 100 de cutii, cutii pentru nuclee, rame, etc... Daca fac un calcul 5-6 mii euro nu sunt atat de mult pentru un utilaj care il folosesti mai mult timp :D

Padure s-a taiat si o sa se mai taie in continuare. Poate o sa se diminueze cantitatea de lemn dar o sa se taie .. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron