Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Bambucha » 19 Dec 2014, 12:31

Fiindca nu vreau sa-mi pun cabluri noi prin casa din 2 in 2 ani (vorbesc din experienta RDS,UPC,telekom) prefer sa am libertatea de alegere oricand vreau eu, si fara sa fac santier, si sa dau gauri prin pereti, schimband o companie care considera ca dupa ce si-a facut un pachet de clienti nu mai e cazul sa investeasca in infrastructura...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2016, 23:44

Cum merge Digimobil in teren, are careva abonament la ei?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 05 Ian 2016, 00:17

Am auzit de un router de la Vodafone ca ar fi ok. Nu stiu preturi dar mai interesez. Si eu imi doream pentru pastoral, cu trafic nelimitat dar n-am apucat sa cer detalii.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde CATALIN » 05 Ian 2016, 08:07

lucky5strike scrie:Cum merge Digimobil in teren, are careva abonament la ei?

E beton...mie imi convine..si ca pret si ca facilitati....in zone cu semnal prost intra pe retea de vodafone...
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Jean Valjean » 05 Ian 2016, 11:20

State scrie:Am auzit de un router de la Vodafone ca ar fi ok. Nu stiu preturi dar mai interesez. Si eu imi doream pentru pastoral, cu trafic nelimitat dar n-am apucat sa cer detalii.


Depinde la ce te referi. Daca te referi la routerul din oferta WI-FI Acasa, tin sa-ti spun ca acesta, desi este wireless, nu este mobil, ci se instaleaza pe locatie fixa. Adica, il iei, il duci acasa, il pui in functiune si acolo ramane. Nu poti sa te duci cu el in alta localitate. Pentru 8€ pe luna ai 50GB la viteza maxima, noaptea nelimitat, iar dupa depasirea celor 50GB scade viteza la 128kbs.

Pentru pastoral ai varianta de hotspot mobil, insa are un trafic la viteza maxima de 3-5GB, in functie de oferte.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2016, 11:46

CATALIN scrie:
lucky5strike scrie:Cum merge Digimobil in teren, are careva abonament la ei?

E beton...mie imi convine..si ca pret si ca facilitati....in zone cu semnal p***t intra pe retea de vodafone...

Beton am auzit si eu!

Cică internet, televiziune si 3 abonamente mobil cu minute nelimitate... sms un cent pe minut, basca 2-3 gb de fiecare... totul la 100 de lei... Un prieten ar fi prins oferta asta. :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde gica.mosu » 05 Ian 2016, 14:11

....Eu am pe DIGI:TV+telfix+NETsi stck(prind net nelimitat in tara)la 69 lei si cu inca 5e(abonament/luna) ai min+net nelimitate in toati retelele...(il fac dupa ce termin ab la0740...)...P.S- nu stiu sigur ce raza di acoperire au in unili zone :idea: ...stie cineva.... (-multumesc mult.)..Un membru din ceata lu' "pitigoi"=G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde leaveu15 » 05 Ian 2016, 16:34

In legatura cu internetul mobil la Digi tin sa precizez ca nu e chiar nelimitat, depinde de pachetul de servicii la internet achizitionat. Sunt 2 variante la modem: varianta cu 5 GB internet mobil si varianta cu 10 GB internet mobil.

Dupa ce ai consumat acei 5 GB / 10 GB viteza scade la 128 kps si abia, abia se incarca motorul de cautare Google. E bun doar pentru citit, vazut imagini etc, dar pentru filme, videouri de pe youtube si alte filmulete mai putin pentru ca iti consuma din trafic.

O alta chestie e ca mai depinde si de zona in care stai la pastoral, de exemplu, daca esti intr-o vale nu prinzi semnal cu modemul, trebuie sa urci pe deal sau in zona cea mai inalta.

Eu am varianta cu 5 GB internet mobil cu modem care descarca in realitate maxim 7 Mbps, nicidecum 21,6 Mbps. In plus se gaseste foarte greu un modem la Digi, trebuie sa faci o cerere pentru modem si astepti de la 30 zile in sus. Au fost cazuri in care au asteptat si 3 luni.

Daca imi este permis, atasez link-ul cu ofertele care au http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net ... obil-stick

Cu stima.
Avatar utilizator
leaveu15
 
Mesaje: 41
Membru din: 13 Mar 2013, 13:06
Localitate: Caracal, Jud. Olt

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 05 Ian 2016, 17:58

Jean Valjean scrie:
State scrie:Am auzit de un router de la Vodafone ca ar fi ok. Nu stiu preturi dar mai interesez. Si eu imi doream pentru pastoral, cu trafic nelimitat dar n-am apucat sa cer detalii.


Depinde la ce te referi. Daca te referi la routerul din oferta WI-FI Acasa, tin sa-ti spun ca acesta, desi este wireless, nu este mobil, ci se instaleaza pe locatie fixa. Adica, il iei, il duci acasa, il pui in functiune si acolo ramane. Nu poti sa te duci cu el in alta localitate. Pentru 8€ pe luna ai 50GB la viteza maxima, noaptea nelimitat, iar dupa depasirea celor 50GB scade viteza la 128kbs.

Pentru pastoral ai varianta de hotspot mobil, insa are un trafic la viteza maxima de 3-5GB, in functie de oferte.


Maine mi-l aduce un coleg sa vad despre ce este vorba.
Este router wi-fi 3G si are si porturi LAN. Are locas pentru cartela, pe care o iei tot de la Vodafone.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Jean Valjean » 05 Ian 2016, 18:34

E clar, e cel pe care-l am si eu (D-linK DWR-921 sau alta varianta).
Deci e vorba de un internet fix, chiar daca router-ul e wireless pe baza de cartela, deoarece cartela se localizeaza georgrafic.
Cel putin asta e teoria, eu n-am plecat cu el sa vad daca merge sa ma plimb sau nu.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 05 Ian 2016, 18:58

El zice ca l-a folosit pe teren si ca merge, si ca ar fi gandite pentru asa ceva. Pana nu vad nu stiu ce sa zic.Trebuie sa sun la vodafone sa intreb cum il pot proba, ca asta a inchis abonamentul.
Sper sa mearga cum zice el si atunci m-am scos.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 05 Ian 2016, 18:59

Al tau functioneaza acum pe conexiune LAN sau ai cartela?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Jean Valjean » 05 Ian 2016, 19:17

Nu, pe cartela de la Vodafone . Insa, desi are forma unui sim normal, totusi se presupune ca este un sim diferit de sim-urile de voce si chiar este (de exemplu un sim de genul asta caruia i s-a alocat un nr de voce nu primeste semnal 4G, desi este 4G si simul si telefonul ). Dar poate fi folosit si daca ai internet prin cablu.


Ai aici mai multe informatii https://www.vodafone.ro/personal/servic ... -fi-acasa/
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 05 Ian 2016, 19:36

Da, multumesc!
Astea folosesc cartela de date.
Tu poti sa faci proba cu el. Il poti alimenta la bricheta masinii printr-un incarcator de telefon(routerul functioneaza la 5v).
Ar fi ideal dupa parerea mea, mai ales ca noaptea e free.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Jean Valjean » 05 Ian 2016, 21:04

Cred ca nu ai citit asta:
"SIM-ul de date poate fi poate fi folosit doar în echipamentul terminal autorizat de Vodafone pe care Clientul îl achiziţionează la activare şi doar într-o singură locaţie fixă. Utilizarea Wifi Acasă în orice alt echipament sau în mai multe locaţii diferite atrage după sine blocarea serviciului până la următoarea dată de facturare sau deconectarea acestuia în caz de încălcări repetate, cu plata justei despăgubiri conform documentului TCG."

In concluzie, merge dar nu prea.

Pentru mobilitate iti iei hotspot mobil, ca si la ala noaptea e free.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde gica.mosu » 05 Ian 2016, 21:12

Pe cartela din stick am 10GB...dar la B Olanesti nu am putut prinde=intra pe NET dor di la receptie....P.S-ma intereseaza zon de actiune a antenelor-DIGI....Am inteles ca unde nu acopera ei ...preiau vodafon s-au orange :!: ...Pt stick separat platesc 10 lei/luna=merita :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori