Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultor incepator!

Mesajde mellis » 04 Dec 2015, 10:51

Ovidiu, eu spun ca este un mare lucru ca ai participat. Te felicit.
Stiu cum este cand ai vise, dar impasul trebuie sa te ambitioneze sa mergi mai departe, sa dovedesti ca stii ce sa faci cu un premiu atat de mare si responsabilitatea ce vine cu acest premiu...
Am incredere ca o sa razbesti si anii viitori vei fi iarasi prezent.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 04 Dec 2015, 11:04

O să imi continui pasiunea indiferent de situatie.Am inceput a iubi albinele peste noapte si cu siguranta nu o sa le uit aşa!O să răzbesc orice obstacol pentru ele!
Multumesc pentru sustinere
Cu respect :D
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 20:25

Ovidiu 123 scrie:imi cer scuze la toti....DAAAAA,respect pt cei cari au initiat bursa-GICA ROMANESCU,Pt sponsori si pt castigatorii din cei 3 ani,pt cei care au votat(in memoria ac mare om=apicultor)s-au n-au votat,si nu in ultimul rand pt tine pt ca.....Deci in viata tb sa muncesti,sa-ti faci cunostinte=prieteni muuuulti....cum=simplu :idea: Citestii te rog pi pag G,M si vezi cateeee MS am din partea lui ...FL dobre,Mausica.Augustn78,redo sii...Da,cand dai un tel si ceri un sfat tehnic-apicol,bini ar fi sa dai un tel siii de ziua numelui s-au de nastere a ac persoaneee ;)...P.S-esti tanar...ai sange'vene=instalatie,ai timp sa le faci pi toati=sanatos sa fii si noi pi langa tini...Sa fii iumbit-G.M :!:P.S -Respect si multumiri pt Cr BH pt premiul acordat lu'Ovidiu123...A fii om ieee lucru mariii :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Augustin78 » 04 Dec 2015, 20:48

Va salut Nea Gica Mosu
Aveti mare dreptate...avem foarte mult de invatat de la oameni ca dvs ,donbazil...si multi altii de pe forum.Pe dvs am avut onoarea sa va cunosc personal.Vreau sa va multumesc ca a-ti vrut sa ma cunoasteti.Poate la anul la targul apicol ne vom putea intalni din nou.Va salut cu mare drag si respect.Sanatate maxima tuturor apicultorilor si familiilor dvs "si cele de albine" :D
doamne ajuta!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 05 Dec 2015, 14:21

Nu mai am comentarii de făcut
Sănătate
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 02 Ian 2016, 22:18

La multi ani,multa sanatate si fericire tuturor membrilor ai acestui forum :!:
Am avut un an apicol bun!
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde gica.mosu » 02 Ian 2016, 22:39

....Da,multumesc mult OVIDIU.....La fel i-ti urez si eu la tot familionul...... :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Apicultor incepator!

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 23:47

La multi ani Ovidiu , multumesc pt urari .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 07 Ian 2016, 12:51

Va salut
Deja :x :oops: vreo 3 roisori au nevoie de ajutor din partea mea,si as vrea sa fac urmatorul lucru:Vreau sa pun cate 700-800-1kg de miere in pungi alimentare de 3 kg si sa le pun deasupra ramelor pe post de turta.Doar ca exista posibilitatea ca,caldura emanata de ghem sa fluidizeze atat de tare mierea incat sa curga imediat ce albinele au inceput sa o consume.
M-am gandit sa decupez niste perdele :mrgreen: si sa pun sub pungi(poate chiar si un ziar)..Am patit-o urat de tot in 2014 si nu mai vreau,cu turte :roll:
Am nevoie de cateva pareri in privinta administrarii mierii,am mai facut aceasta operatiune doar ca am pus FAGURE CU MIERE si nu miere simpla,diferenta fiind enorma ( Fagure=nu curge mierea asa usor) :P
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde FLORINELU » 07 Ian 2016, 13:36

dupa umila mea parere nu ar trebui sa intervii acuma pana cel mai devreme dupa 15 februarie,de ce?,FIINDCA NU E INDICAT DE LOC,nu uita ca acuma albinele consuma foarte putin asa ca mai gasesc ele ceva prin camara cat sa nu moara de foame,consumul mare incepe abia cand incep sa creasca puietul ceea ce nu e cazul acuma,de unde stii ca stau prost cu mancarea? daca i-a- deschis si verificat acuma e foarte rau si faptul ca ca i-ai deschis acuma duce printre altele la un consum marit de provizii asa ca trage concluziile. dar dac tot vrei si vrei sa intervii da-le turte care daca sant facute bine nu curg. daca citesti topicul lui Proapis13 peste tot spune sa citim cat mai multa literatura apicola si spune si ce trebuie citit in mod deosebit. doamne cata dreptate are. mult succes. :!: :roll:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 07 Ian 2016, 13:52

Ultima data cand am facut verificari a fost pe 15 decembrie,cand a fost ultimul zbor frumos!
Acesti 3 inculpati,la verificare mai aveau rezerve foarte putine,drept urmare au primit "spatare" pline in proportie de 60-70% cu miere de salcam.
Sunt sigur ca nu au consumat tot,dar ma gandesc ca nu o sa mi mai permita vremea sa intervin cand o sa vreau eu.Acum,de bine de rau,sunt cateva grade cu +.
NU vreau sa dau turte,vreau sa le dau miere.Intrebarea era daca e bine cum procedez.
Multumesc frumos pentru sfaturi.Cel mai probabil o sa intervin mai devreme de 15.Timpul nu o sa mi permita sa mai deranjez cand vreau eu.
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 15 Ian 2016, 09:55

Va salut
Cum vremea a fost de cat blanda pana acum,acum cateva zile am verificat rapid prin ridicarea podisorului daca au consumat pungile cu miere.
Spre deosebire de anul trecut cand am avut experienta neplacuta sa gasesc turtele pe fundul stupilor omorandu mi o parte din albine
De data asta an decupat o perdea,am facut pe masura acoperirii suprafetei pungii si am dat o in doua(in caz ca se apucau de punga si nu o terminau sa nu se trezeasca cu mierea peste ele)
Maine,daca imi permite vremea,o sa verific daca le au tras sau nu
Mentionez ca m am panicat degeaba in privinta mierii deoarece mai au destula,la unii chiar pot sa fac inversarea ramelor ( una da,alta ba)->daca nu auinceput sa oua matcile :-(
La data de 10.01.2016 prezenta 100%
Ramane de vazut ce se intampla de acum incolo,iarna e doar la jumate!
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde vslsilviu » 15 Ian 2016, 16:00

Ovidiu123 scrie:...iarna e doar la jumate!


Sper sa ai dreptate cu afirmatia aceasta, dar mie imi e teama ca suntem abia la inceput.

Sanatate!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Apicultor incepator!

Mesajde DoarEu » 15 Ian 2016, 19:40

Ovidiu123 scrie:...sa fac inversarea ramelor...

N-o face! Nici acum,nici altadata.Nici toate , nici una da -una nu!Intoarce lada cu totul( daca ai fund detasabil)-mai la primavara...deocamdata e iarna.
Una da-una nu....le reduci la jumate hrana...repet...n-o face.Acum administreaza-le liniste!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 17 Ian 2016, 23:52

vslsilviu scrie:
Ovidiu123 scrie:...iarna e doar la jumate!


Sper sa ai dreptate cu afirmatia aceasta, dar mie imi e teama ca suntem abia la inceput.

Sanatate!

Salut
Sa speram ca dupa aceasta zapada o sa mareasca pasii si primavara spre noi :D
Iernare usoara in continuare si sanatate :!:
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Apicultor incepator!

Mesajde Ovidiu123 » 17 Ian 2016, 23:57

DoarEu scrie:
Ovidiu123 scrie:...sa fac inversarea ramelor...

N-o face! Nici acum,nici altadata.Nici toate , nici una da -una nu!Intoarce lada cu totul( daca ai fund detasabil)-mai la primavara...deocamdata e iarna.
Una da-una nu....le reduci la jumate hrana...repet...n-o face.Acum administreaza-le liniste!

Salut
Nu am facut-o pana acum,aceasta fiind a doua iernare,experienta este putina,mai ales in aceasta situatie.
Anul anterior am patit destul de greu inca de la inceputul lui februarie in ceea ce priveste hrana.
Si anul acesta am doi roisori care au urcat sus de tot si nu inteleg de ce..le-am pus o punga de miere,nu chiar deasupra ghemului si totusi nu au luat contact cu ea,posibilitate au avut,3-4 cm distanta de la ghem la punga.
Am de gand sa fac niste turte,nu am de ales..si le pun deasupra ghemului sa fiu sigur totusi.
Nu vreau sa fiu ipocrit sa pierd cumva vreo unitate din cauza mancarii..situatie dezastruoasa!
Astept sa mai prind o portita sa le pun cate o turta totusi la cei 2,chiar 3.
Iernare usoara in continuare
Cu respect
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori