Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 11:30

...S-a intamplat in Romania intr-un sat din Jud Bacau...Protagonistii,o fam de oameni simpli, crdinciosi cu 4 copii,vrajitore,clarvazatori,preoti...care vor intra pe rand in rol in ac "ROMAN" cu mai multi capitole......Am notat (botezat) peronajel cu nume fictive=prescurtate(intelegeti voi de ce)astfel:Mama-MA,Tata-TA si copii:-fata-Ge,castorita cu NE,2 copii baiat si fata;GI-castorit cu LI,2 copii ADA-baiat si ANC-fata;VAS,casatorit cu MI fara coipii:JON-necasatorit(32ani)...Normal cu cei 3(marinari) trebuia sa fie 7 in total dar se zice ca,copii ne crescuti ii strica pe cei crescuti,adica conform legi compensatiei,rau faci primesti de 3ori un lucru rau(necaz),bini faci bini primesti uneori inzecit)....De retinut ca atat tata +cei 3 baieti+ginerele sunt toti apicultori(ca HOBI)....P.S am sa va prezint ac intamplare in mai multeMS=capitole(aveti de invatat si sa stiti sa va feriti de "MAGARUS")....Va rog mult sa nu postati pana la cap 7 si atunci cei cari o faceti postati=scrieti in limita bunului simt si fara vb la misto,si daca se poate cu pareri strict la subiect...Multumesc-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 12:35

-Cap-1....Toati buni si la locul lor pina in iulie 1994 cand Jon incepi o relatie cu JIG mama a 2 copii de 10 respectv14 ani(handicapat mental internat in sanatoriu) provenita dintr-o fam ff modesta a carei bunica,matusa ,mama si celi 3 surori se ocupau cu tb oculte(vraji-farmece) :mrgreen: concluzi trase si aflate ulterior.....In barul din vecini la o bere matusa lui Jig s-a laudt"am reusit "de l-am insurat si pi Jon :idea: ...In dec ac an se imbolnavesti grav(subit) mama-Ma...internata ,medicii ii fac ce pot iar pi 24 dec ne roaga sa venim s-o ducem acasa si sa ne pregatim......Asa am facut am facut, toati pregatirili inclusiv sicriu....dar intre timp am vb cu preotul din sat si i-am facut sf maslu(rugaciuni-luni miercuri si vineri)si surpriza apareee:la primul maslu vini si matusa lui Jig ac fiid surprinsa cand "scapa "prin casa boabi di fasoli,porumb,orez si niste ate :idea: a fost data afara din curte'n suturi....Dupa slujbe si tratament(apiterapie) mama se rdica singura din pat pe 8 ian 1995 si se aseaza la masa cu noi(poman porcuilui)...am ramas muti toti..apoi tb intra pi fagasul normal.....In NOV ac an '95 facim nunta 'n familie(JON si JIG)si pe cand se faceau pregatirile....ADA vede in dosul sobii o cana cu faina, in ia o ceapa cu cuie infipte, niste ate si beti de chibrite,il intreba pe baiatul lui Jig de ce sunt alea acolo asa,raspunsul=a facut mama pt dusmani ;) (am primit ac informatie si mi-am pus inca un samn di intrebareee!??? In iunie 1996 moare mama,urmeaza pomana la care participa membri fam+rudele....la fel si la pomana de 40 de zile ca, de,obiceiuri ca,n Moldova....Se mananca ,bea inclusiv cafea....ATENTIE:doar GI nu bea nimic(sofer)nici cafea....Din ac punct tote evenimentele-intamplarile ulterioare iau o intorsatura cu peste 90* din rau in mai rau.....Dupa 90 de zile ADA isi pierde vederea....dupa un an VAS divorteaza de MI....Dpa 2 ani moare NE(cu o luna inainte a gasit pe o salopeta o ata cu 9 noduri prinsa in "gaica" pt nasturi)..... :mrgreen: ....P.S-JON si JIG locuiesc cu Ma SI TA in aceiasi curte(2 case)...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 13:41

Cap-2...Martie 1997 lui ADA ii scade vederea la OSt,apoi la ODr...inetrnat la spital Onesti,Iasi ,apoi a mers la o manastire unde i s-a citit slujbe si deslegari de .....a urmat spital militar central-buc si spital sf Ghrorghe-CV fara niciun rezultat=medicii dadeau din umeri toti :mrgreen: Cand am venit de la Bucuresti am mers si la Ta ta si la fratele JON....Din discutiea lui JEG cu LI ac spune"de ce umblati prin doctor pt ca voi nu stiti dar el are farmece facute ;) " am purtat niste discutii cu"scantei" dupa care am inceput sa mergem la preoti,calugai ,o femeie cari citea'n cafea:aveti o femeie care locuiesti intri 2 ape(parae),2 case'n curte iar cad o sa faceti sfintirea casei v-a veni cu un copil mic acolo=asa a fost :| ....Aceasta fiind JEG :mrgreen: ....ADA s- pensionat dar intre timp am fost la un preot cu"HAR" si printre altele ii intreaba pe LI si ADA cine v-a murit in familie de curand....La o masa de doliu ati fost "adapati cu ....in bautura........"astptativ-va la lucruri urate...Dar sa va rugati mult si se vor indrepa cu timpul....asa am facut inclusiv GE si LI au mers la manastiri,acatiste,rugaciuni ,sf maslu....In Primavara lui 1997 am facut o adunare cu toti membri fam(dupa moarte mamei),,,s-a" dezbatut "mostenirea...fiecare cu ce v-a primi...GI renunta la tot ce i se cuvine in favoare lui JEG si JON cu conditiea sa aib grija de TA....si dupa deces.... :idea: Pt GI si LI treburile s-au mai linistit si datorita faptului ca am parasit satul natal cu stupi cu ta't desi aveam teren proprietati personala=cumparat pt stupina(in urma sicanelor facuti de JEG=nuci ingropate(o galeata) la intrarea in stupina,fecale de om in fata cabanei,batic de-al mamei cu noduri in cabana...Ata cu noduri legata la masina= prbagaj...P.S cum toate ac luau amploare am plecat cu stupi in pastoral si apoi m-am stabilit in alt sat cu ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 15:36

...Cap-3...LA dezbaterea testamentului,atat VAS cat si cumnatul=NE au avut ceva pretentii......Siiii, au primit.... :idea: ...Vas cu sotia Mi se intelegeau ca 2 frati pana la decesul mamei apoi discutii ,certuri au divortat dupa 12 ani de casnicie,un an mai tarziu(1997)... :mrgreen: La fel Ne cari mai "clontos" se certa des din dif motive cu Jeg...si la 3 saptamani dupa ce a gasit acea ata cu 9 noduri pe salopeta ,moare subit in spital :mrgreen: (OCT 1998)in urma unei hemoragii interne la doar 50 de ani, lasa in urma 2 copii minori12si17 ani(cauza decesului a fost cu semnu :?: )...Vorbeam de legea compenstiei,nu la mult timp ii moare un frate lui JEG...Moarte suspecta...fiind in padure la lemne :!: P.S toate cele prezentate pana acum le=am scris din memorie.....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 17:33

...Cap-4...SI cum un "nacaz "nu vini nicio data singur,in fam lui Gi si Li apre un nepot-OV de la ANC fiica lor,nascut pi 21Nov 2000=ovidenie si botezat de sf Andrei...actualmente bucuriea familiei :P ...un copil f cuminti=linistit,nu planset,nu tipate (rar am intalnit)...pana'n ziua de 6 ian 2001cand in casa intra(ca la un nou nascut pt prima data JEG si JON) ii pun in landou un costumas+100 de lei....iar dupa 3 ore cand ac au plecat,nepotul a inceput sa planga non stop a v...t si cu chiu cu vai l-am linistit dar nu inainte de a scoate din camera lui cele puse de vrajitoare(a doua zi le-am oferit de pomana la o fam nevoiasa si-si) :idea: Atunci am avut si confirmarea banuielelor noastre....A fost pt ultima data de cand JEG a mai intrat in casa lui GI si LI ;) iar pt aceasta necazurile au inceput sa curga,JON pb cu"ceaiul" a ramas fara slujba,baiatul cel mijlociu=repetent iar cel din clasa intaia(din relatiea cuJON) a inceput sa aiba pb cu vederea,acum aproape de orbire(d-zeu iarta dar nu uita).... :mrgreen: plus si alte necazuri .....P.S.am fost crescut de mic in spirit crestin,nu am crezut ca exsista vraji....pana in momentul in care din pacate am trecut prin asa ceva ;) .....Partea.... tragica abia incepe......
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 19:00

..Cap-5...intra'n scena o clarvazatoare :idea: ALOO,aloooo....Daa...Sunt maicuta X...stiu de la VIO padurarul ca aveti mari pb cu un baiat...si.....Va pot rezolva,nu mai vorbesc ,aproape sa-i inchid in nas tel dar revin si-i spun ca nu mai cred in nica ....decat in ce-o vrea D-ZEUsi maica lui....apoi ii spun ca sotiea nu-i acasa siii....dar un tipat ma intrerupe,....De ce minti sotiea ta e in bucatarie si spala vasele e imbracata cu...asa,... asa...,are la gat lantisor cu o cruciulita(am ramas mut asa era cum spunea ea :shock: )...dupa 2 zile era in casa la mine,am vorbit de toate inclusiv de necazul meu.....La intrebarea cine i-mi face rau in casa(eu banuiam-deja stieam....)pai ,ia este .....mica ,slaba cu par scut si cret,ari 3 copii....el mic si gras par lins sta in casa cu tatal tau si....aveti mari grija ca va termina pi toti...pt a ramani cu averea...Pe mama si cumnatul tau i-a terminat ...urmeaza tatal tau :mrgreen: apoi alte discutii,intrebari si raspunsuri de ramaneam ca prostul cu gura cascata...EX-de ce ma uit tot timpul intr-un caiet cu numere si insamnari(era caietul cu diagrama stupilor)paiii,de acolo si din gradina di la tara o sa-ti vina multi bani prin munca voastra..i-am dat o poza cu casa+stupina...si a'nceput pai vezi matale,cum intri in ograda in partea DR vei faci o fantana...aveti mari grija se v-a intampla ceva...acolo,dar vei sapa o alta fantana la 3-4m alaturi .... vei gasi apa la10-11m....Asa a fost ,la 6mm s-a surpat prima fantana si ca prin minune cel cari sapa a fost scos repede afara...am teminat fantana in locul nou ales si la 10,5m am gasit apa....Din ce a zis maicuta....peste 90% s-au adeverit....Am urmat cele spuse de ia in legatura cu problema luiADA=orbirea dar daca el consuma"ceai" nu fac nimic si il voi pierde.... :mrgreen: .....P.S FFF trist dar din pacate ...adevarat..am trait si traiesc un vis URAT.... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 23:23

...Cap-6...Tare n-as fi vrut ca maicuta sa aiba dreptati in privinta lui tata....dar fiind in aceiasi ograda imparteau si bune si reli,ii spala ii mai dadea cate un blid de mancari calda,asa cum convenisem cuJEG siJON.....Dar intr-o noapte ploioasa de primavara TA iese pe prispa casei(bolnav de prostata,noapte fiind) si se p..a(WC fiind in gradina)Jeg il vede si il impinge cu piciorul jos 8-) ...fractura de bazin,spitalizare,suferinta,+suparare(in iulie 2005 ia fost inundata casa= 1,5 de apa in casa si curte)...si in 27 iulie ne paraseste :mrgreen: pleaca in lumea celor drepti si poati mai buni :shock: ....Rau cu rau dar mai naspa faraTATA,un ban=o pensie mai putin si cureaua se strangi,cei doi trebuind sa faca toate oranduielile pt inmormantare....ca,de le ramanea lor totul conform testamentului si intelegeri dar....cand JEG sa zica hop apar alte si alte probleme...conform legi compensatiei,primesti ce dai,adica un fel de sameni vant culegi....FURTUNAAAAA ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 08 Ian 2016, 11:21

....In primul MS v-am rugat sa postati la subiect,in limita bunului simt si fara "stouri"..La asta se pricepe si cei mici :oops: P.S - din ac topic vreau ca voi-noi toti, tineri ,batrani sa invatam=tragem niste concluzii si sa actionati ca atare.....

..Cap-7...In 1999 luna iunie ii moare soacra lui GI adica mama lui LI..si dupa doar 6 luni isi pierde vederea nepotul meu(baiatul surori lui LI)...s-a facut investigati si diagnosticul-NEUROPATIE optica... cauzele..... :idea: ....In aug 2006 ii moare tatal- GEO :mrgreen: (cumnatul meu) nepotului nevazator,cu diagnostic ciroza hepatica(consuma f mult "ceai") :idea: ....Am scris in cap-1 ca la masa de 40 de zile au participat si rude apropiate(sora lui LI si GEO) si au consumat si baut cu totii din.... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 08 Ian 2016, 12:07

..Cap-8....In casa lui JEG si JON,dupa moartea lui tata, apar certuri repetate(lipsa banilor ,cosum de "ceai"...)...Jon nu-si gaseste serviciu,consuma din ce in ce mai mult "ceai"....Jeg ii administreaza in secret :idea: nise"medicamente-pastile" pt ca acesta sa nu mai consume"ceai"...de mancare nici voba....si pe 17 ian 2007....JON este gasit mort pe prispa casei :mrgreen: ...La morga spitalului =autopsie-analize.....JEG da din"umeri" :idea: si in analize nu apar acele (substante din pastile)...diagnostic=pancreatita acuta ;) ....siiii totul ramane ca'ntren.....La inmormantare lui JON....ANC primeste "o punte"adica o perina o patura si o cana+ colac.... comform datinelor,ac sunt duse acasa la GI si LI....dar nu dupa mult timp incepe cearta,discuti si.....doar dupa 2 saptamani au fost scoase ac obiecte din casa si date de pomana la o fam nevoiasa, si totul intra in normal......Dar, dupa o luna de la decesul luiJON....Lui LI ii scade vederea la O stang,apoi la O drept....si in dec 2007 ac i-si pierde vederea... :mrgreen: ....( ca'n filmele cu p....I nuuuu)....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2016, 15:45

...Cap-9...Pe cat par de incredibile cele scrise anterior,pe atat,unele legate cap la cap incep sa se"lege" :idea: ...Ba, mai mult, la pomana de 40 de zile(dupa moartea mamei) pe cand se faceau pregatiri(sarmale),mama lui Jeg,le spusese celor 4 femei (inclusiv GE siLI)..."nu stiti voi dar la-ti bagat pe :twisted: in casa"....La moartea luiJON,GE se urca in pod sa dea fan la animale,si vedea agatat la un caprior o furca cu lana ,scame, iarba,un fus legate la un loc,si cand a fost pusa sa explice ce- s cu alea acolo.."paaai e facut sa nu ia cineva laptele la vaci"...Am aflat ulterior(de la alti vecini) ca atat JEG=JIG(jegasa=jigodia)+ vecina de alaturi practicau ac ritual(veneau=se opreau la poarta lor cate o vaca si mugea, semn ca de acolo li sa luat laptele=sporul)....Dupa ce moare JON ii dau un telefon lu JEG si-i spun:ca ramani valabil testamentul daca rezolva treaba cu orbirea lui ADA(sa ma duca la ....sa-i faca dezlagarile de farmice),si tot atunci ii zic(la moma)vezi ca cineva din fam vrea sa te omoare ;) ... iar ia i-mi zice"pai mi-a aruncat sora mea cu piper negru descantat peste gargd in ograda ,siii Jon a aruncat cu securea dupa mine".... nu o nimerise,a avut noroc...Trebuiea-i sa fii tu in locul lui JON...."pai cum si tu i-mi doresti moartea"....P.S -Tare era bini daca se intampla asa 8-) ....,nu mai treceam prin ce a urmat :!: ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2016, 20:23

...Cap-10....Pe cand LI era internata in spital(Onesti)-feb 2007 ,JEG cu ADA si GI,pleaca cu masina undeva la o biserica pe langa Comanesti si acolo un"preot" ii pune lui ADA in cap SF Evanghelie(deschisa de ADA) si citeste....rugaciuni :idea: .....iar dupa 20 min ne spune ca ADA sa revina pt ai citii in sf altar moliftele lui SF VASILE,asa am facut dar nu inainte de a vb cativa cuvinte cu "parintele" printre care l-am intrebt"parinte am vazut ca, ce a-ti citit.... era scris cu NEGRU...e derau,asa-i" :?: ....I-mi raspunde "tb sa aveti mare geija ca aveti de trecut prin muuuulte",si in duminica urmatoare in care ea citit lui ADA acele molifte ii spune"sa-i zici lu' tactu ca acea femeie cu care a-ti vanit va face.....de la ia vi se trag toate"..Asadar JEG,lega "popa" deslega(se lucra ca la CAP=in coleftiva) :oops: ....Apoi iese Li di spital si merge cu GI la o manastire unde se spovedesc amandoi,se impartasesc inainte de plecarea lui LI la spital la Iasi.....Dar, auzim =primim de la o cunostinta adresa unui "preot" din jud Neamt,ajungem acolo la casa" popi" (bucatarie cu celi sfinte'n ia)ADA, LI,siGI si cu o carte de rugaciun ce o tot framanta in mana,zice la fiecare, tu ai asta....asta...tu ai (li)problemi cu inima ,rinichii, spatele...Tuuu,GI,ai.... cu stomacul,sptele si apoi ma'ntreaba ce mi-a cazut in cap, caaaa.... am avut o cumpana mare si pute-am sa fiu mort atunci(incarcam stupii si fara sa fim anuntati cei din camion ,soferul muta masina 6-7m si cel de pe randul 2 i-mi cade peste mine=fisura cerviclla C4-C5)...Apoi il intrerup si-l rog sa ne invete ce si cum sa facem sa rezolvam treaba cu vederea lui ADA...Din pacate asa va ramani toata viata ,in plus si mama lui(LI) va pati tot aceiasi treaba si toate aste datorita unei femei a carui nume incepi cu cu V(asa era)si care a legat cununiea la cei 2 nepoti din familie...si v-om mai trece in acest an prin mai multe incercari....dar prin credinta le v-om depasi cu bine (pai, da.... exzact ca la ghicitoareee,nuuu...:!: ....In aprili se opereaza LI la iasi-carcinom la rinichiul stang+ fierea scoasa....In mai 25,ADA are accident de circulatie cu masina unui amic amandoi consumaseee"CEAI",soferul scapa cu doar cativa zgarieturi iar ADA lovit grav..... dupa 46 zile de spitalizare... isi"revine" ca apoi datorita loviturii(cu capul in parbriz) si a unui hematon este operat la cap la IASI in aug 2007... :mrgreen: ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2016, 20:49

...Cornele,ce nu am inteles si inca ma tot framant si acum ...de unde pana unde acea "maicuta" fiind la n KM departare im-mi zicea niste lucruri de parca iera langa mini :idea: siii,unele aproape toate s-au adeverit.... :!: ...la fel si unii preoti,vezi doamne cu har-clarviziuneee,gen parintele Arsenie Boca :shock: ....P.S- ma tot intrb ca 'P....u"...dar i-mi da tot cuuu VIGGULAAAA :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2016, 21:52

Zisai ca nu ma bag dar nu pot...
Daca neamul ala al matele tot a facut atatea farmece si vraji,de ce a fost mai puternic decat oamenii cu har,slujitorii Domnului,care cum zici au desfacut aceste vraji ??
Din cate stiu ca sa faci cuiva vraji trebuie sa ai lucruri de la el,sa poti sa-i intri in casa ?
Sau voi,cum va trecea de una cum va intalneati si faceati schimb de info...si va luati scame unul de pe altul...
Cineva dintre voi ...va lucra pe toti pe la spate..
Si inca ceva,din cate stiu daca un OM este CURAT nu se lipeste nici :evil: de el...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2016, 23:24

Mariane,cu tot respectul....eu cred ca ai citit printre randuri si nu toate capitolele :idea: Cand intra in"rol" acel personaj principal(negativ)JEG,care di invidie,in goana de a pune cat mai repede mana pe averea familiei(foloseste n mijloace neortodoxe cum ar fi:"adapatul" la masa de prasnic la 40 de zile cu apa de la spalatul mortului,tarana de pe mormantul mortului....care descantate-turnate intr-un vas prin cioc de rata :mrgreen: si cei care vor manca s-au bea din acea substanta pusa in mancare -bautora...vor face-bea pana se vor tavali ca rata 'n balta prin santuri,oameni din ei nu mai faci....) si da, reuseste cu toate riscurile(i-si pierde sotul-JON+fratele, propriu ei copil va deveni orb(miopii ff mari)...D-ZEU nu doarmeee...In capitolele urmatoare ai sa vezi ca se folosete=a folosit dif obiecte de imbracaminte(vezi hainutele puse in landou la capul nepotului....apoi patura,perina....Sfoara cu 9 noduri de pe slopeta lui NE.... si da nu se prinde de persoanele credincioase=curate spovedite-impartasite cat mai des,si care nu cred :idea: ...da nici eu n-am crezut si iata ca tot am trecut prin .......P.S revin si cu alte amanunte.... :!:P.S-2 scrieti acelasi titlu si dati enter pe...G>>>>>E"= GOGU...unde puteti sa aflati amanunte info.... despre....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2016, 23:58

Mosule...putin respect te rog...am citit cuvant cu cuvant si de aceea nu am intervenit cum ai scris la inceput pana la cap 8...Pai unde Muma-padurii ai scris de scarbavniciile astea cu apa de la mort si mai stiu eu ce nefacute din astea...
Cred ca ma confunzi...dupa ce ca ma stradui de ani de zile sa va invat LIMBA SCRISA si matale si lui Nae...Pai...?!?!?!
Chiar trebuia sa ghicesc ce se intampla ???...
Balzacule care esti...scrie mai in amanunt si nu mai sari ...chestii importante... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 10 Ian 2016, 00:07

proapis13 scrie:Mosule...putin respect te rog...am citit cuvant cu cuvant si de aceea nu am intervenit cum ai scris la inceput pana la cap 8...Pai unde Muma-padurii ai scris de scarbavniciile astea cu apa de la mort si mai stiu eu ce nefacute din astea...
Cred ca ma confunzi...dupa ce ca ma stradui de ani de zile sa va invat LIMBA SCRISA si matale si lui Nae...Pai...?!?!?!
Chiar trebuia sa ghicesc ce se intampla ???...
Balzacule care esti...scrie mai in amanunt si nu mai sari ...chestii importante... ;)

De Nae sa nu te legi! Auzi? Ce, daaca matale esti regatean si el este oltean, te faci ca nu intelegi ce scrie? Citeste cu" sufletul"!
Nea Gica, spune-mi si mie cate capitole ai scris sa-ti povestesc la gata niste moduri de operare ale "vrajitoarelor" si "popii cu har"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori