Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inmultirea albinelor in sistem pastoral cu pavilionul

Mesajde ignatius » 06 Ian 2016, 14:38

La multi ani
Stiu ca topicul meu e cam ciudat, vor spune unii, imitandu-l pe Banciu de pe B1tv unii vor spune , "cum sa inmulteste albinele pe pavilion, nu ai cum domnule, tot jos trebuie sa le inmultesti"
De acord, nu ai cum sa le inmultesti pe pavilion. Dar ce faci cand nu ai vatra fixa si ai doar un pavilion si trebuie sa inmultesti familiile? managementul stupinei pe pavilion e putin diferit fata de cel pe jos/varsat.

Inteleg foarte bine ca cresterea matcilor si inmultirea familiilor se face tot jos, pe langa pavilion, in roinite si nuclee de diferite configuratii.
Eu am pavilionul si trebuie sa imi iau nuclee si roinite.
Pana acum am inmultit direct in cutii de 12 rame in care puneam 3-4 rame si dadeam botca, separat cresteam matci intr-un stup care era si starter si finisor ( cu un separator Cloacke)
E dificil sa inmultesti in lazi mari, vreau sa imi iau roinite pe 4 rame 1/1 si niste nuclee de fecundare pe rama mica, plus 2-3 stupi starter-finisor.
Nu e cam dificil sa transporti stupul cu ramele portbotci? sa populezi nucleele? daca vrei sa faci roi la pachet cum procedezi? duci botcile sau matcile imperecheate obligatoriu pe vatra unde eliberezi roii la pachet. cum transportam botcile ?
Sau care este managementul inmultirii familiilor in conditii exclusiv de pastoral?
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Inmultirea albinelor in sistem pastoral cu pavilionul

Mesajde un OM » 07 Ian 2016, 18:26

Pastoralul si cresterea matcilor nu se prea pupa. Cand incepi cresterea unor serii de matci ai in acelasi timp botci ce sunt in perioada in care nu trebuie miscate, sau matci pe picior de zbor de imperechere.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori