Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde stefanos22 » 05 Mar 2014, 11:47

Frumoase cutii! E un lucru pe care nu-l inteleg si as fi curios sa te-ntreb: in situatia in care cutiile sunt bune , nu au crapaturi prin care sa bata vantul , cum le-am vazut la tine , ce rost are , la impachetarea pe timp de iarna folia pusa de tine? Daca e numai ptr a atrage razele solare gandesc ca totusi e nesemnificativa; unde stau eu nu exista retea de energie electrica si de vreo 7 ani am un sistem fotovoltaic , am invatat sa urmaresc evolutia vremii pe timp de iarna mai ales cand e mai putina lumina si pot spune ca , avand in vedere ca ziua e mult mai scurta , sunt multe zile macar partial noroase daca nu total , practic ai soare cum trebuie in medie cam 4 ore/zi - 16-17 zile pe luna(max) si ptr a atrage cum trebuie caldura trebuie creeat efectul de sera(ex topitorului sol , unde exista cativa cm intre straturi - geam,fagure,tabla de pe fund).
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde alin75 » 05 Mar 2014, 12:12

Raspund, la intrebare desi suntem off topic. In primele ierni am impachetat si pe exterior, iar in aceasta iarna, urmarind prognoza am vazut ca nu o sa fie iarna asa grea, am incercat sa nu impachetez pe exterior (am avut ceva contra cu unii colegi pe aceasta tema) sa pot face o comparatie.
+ consum scazut de mancare;
+ lejeritate in pregatirea pentru iernat.
- cantitatea redusa de puiet.

Nu am poze recente din stupina, dar acum am aplicat direct folia neagra pe cutii (fara izolatie).

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 15 Noi 2015, 20:35

In ac topic am pus mai multi poze cu 2-3-4 roi-(matoi=stupi mai slabi) in aceiai lada=stup orizontal....In poza de jos am 3 fam pi cati 6rami fiecare intr-o ladacu 22rami de 65 di ani(ierneaza fff bini fara Df s-au polistiren :idea: Initial au fost facuti roi pe 2r cu puiet...i-am apropiat cati un pic ...apoi hopasica'n lada mareee...Stupii ii voi muta'n primavara la loc(respectand culoarea )cind in fiecari am minim 5 r cu puiet...P.S-pt AC STUPI POATE SA VINA IARNA SI CUUUU-30 *...Spor si sanatati s'aveti-G.M :!: :P
Fişiere ataşate
PB140016.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 11 Dec 2015, 21:47

....Azi am inceput sa fac impachetarea finala ,si i-am luat primi pi cei mai "slabi"4-5 rami cu albini in ghem....Pt un stup singur=o familie aveti poza si lamuriri cum fac in pag mea pers fila 19 :idea: mai jos =cati 2 in stupi orizontali+DF cu sita intre ei si urdinisele in fata.....
Fişiere ataşate
IMG_0111.jpg
IMG_0113.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 11 Dec 2015, 21:53

,,,,Si patrea finala....iar pe podisor asez un ziar si saltluta s-au o paturica.... :!:
Fişiere ataşate
IMG_0112.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde nicus » 06 Ian 2016, 18:23

Pentru o lada veche (orizontal 24 rame) imi poate oferi cineva o solutie pentru a face canalul verticale in scandura fata/spate?
Fara sa utilizez sipculite, cuisoare, ciocanas, etc. Multumesc.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Aurel1959 » 06 Ian 2016, 21:26

nicus scrie:Pentru o lada veche (orizontal 24 rame) imi poate oferi cineva o solutie pentru a face canalul verticale in scandura fata/spate?
Fara sa utilizez sipculite, cuisoare, ciocanas, etc. Multumesc.

Scoti fundul , trasezi , dupa care folosesti o freza manuala, sau un flex cu panza mica de circular, dupa care bati fundul la loc.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 06 Ian 2016, 22:16

....Nicus scrie:o lada veche.....FFF simplu fund nou si faci canale pi fund si fata+ spati ca in topic"curiozitati vechi si noi in albinarit" fila 3 =prima poza...spor la treaba-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde nicus » 07 Ian 2016, 00:14

Multam pentru raspunsuri, ma intereseaza ceva soft", adica fara demolare daca se poate, daca nu.. ma mai gandesc.
Fund nou pentru lada veche, nici gand. Mai bine o vand si mai fac un corp de banii aia..
Spre exemplu asta poate face treaba ? Sau e doar o jucarea ieftina..
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Shrek » 07 Ian 2016, 00:16

La cati bani costa iti iei doua cuti noi si ai rezolvat-o!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde nicus » 07 Ian 2016, 00:24

Srekule, in teorie e una, ca daca era doar una chiar asa si faceam: o bagam pe foc. Sa zicem zece (sau cate te multumesc pe tine ca sa vii cu o solutie) ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Shrek » 07 Ian 2016, 00:43

Fii atent! Nu este la misto! Daca sunt mai multe cutii si lemnul este in stare buna eu as face asa: trasez pe exteriorul cutiei unde vreau sa fac santurile apoi i-au o drujba de preferat electrica si cu lant mai subtire , tai peretii pana la fundul stupului , in taietura completez cu sipca pe jumatatea peretelui, lipesc iar in partea de sus si la baza stupului fac un brau subtire pentru a-l fixa! Simplu si rapid! Acu' daca vrei sa te apuci sa plombezi masele poti sa iti iei sculele din foto!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2016, 10:40

Nicus ,solutia finala i-ti apartine :idea: Totusi daca st au fundul bun,poti pune sipci fixe 6/8mm pi fund si celi de pe fata- spate le faci de 6/10mm le prinzi in holsurub si le dai jos cand doresti(notate cu nr lazii )iar la nevoie le prinzi iar...Simplu ..Nu :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde nicus » 07 Ian 2016, 18:05

Pai nu e deloc simplu, ca nu vreau sa mai folosesc nici ciocanul si nici pixul, vreau doar sa fac un canal intr o scandura. Canalul ramane acolo, eu plec mai departe ..
Intrebarea e: cu ce ? Sa nu existe asa ceva ?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde cristian bh » 07 Ian 2016, 18:28

Maine iti fac un demo,cu poze .....cu ce se poate si,....mai mult de atat n-are rost sa fortezi nota! :)
ps,....pt nea ghita,..merge cu dalta,..dar crezi ca scoate canalul in linie dreapta :D ?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde proapis13 » 07 Ian 2016, 18:38

ghitacusman scrie::D , ori n-ai inteles , ori nu-ti place metoda expusa de mine . Durata executiei este de 5 minute pt. fiecare stup ( sau poate nu ai dalta in V ).

Dalta este ieftina...poate nu are...rotopercutanta... :lol:
ce ne place uneori sa complicam lucrurile...simple... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori