Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 10 Ian 2016, 00:19

Shrek scrie:De Nae sa nu te legi! Auzi?
Ce, daaca matale esti regatean si el este oltean, te faci ca nu intelegi ce scrie?
Citeste cu" sufletul"!

Osi fi eu de unde a pus Regele primul pas pe pamant Romanesc,
dar nu uita ca aici se vorbeste cel mai cursiv si corect...olteneste... :!:
Nae,este prietenul meu si v-a fi indiferent de ce crede lumea... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde joohny » 10 Ian 2016, 11:15

Va salut.Cum este in medicina cazurile PLACEBO asa a fost si in acest caz si nu numai.Este o parere.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2016, 11:23

cornelioandanciu scrie:Eu in problemele astea cu vrajitoria nu cred, astia fac tot felul de chestii ca sa sperie oamenii, spaima este cea care de fapt distruge oamenii creduli. Adevarul ca daca mi-ar da cineva sa beau apa cu care ar fi spalat mortul, l-as bate pana s-ar c...ca pe el. Punct.


....Se pare ca asa este cum zici tu...Dar :idea: de unde stii ce mananci=bei(de la cineeee)...si daca.....pe cine bati... ;) ...daca mai apuci sa afli ce si cum :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2016, 12:04

...P-13 ,scrie:...cineva dintre voi...va lucra pe toti pe la spate.....Si in topic"poz ghem la ac data"..."omul mai minte dat mai bea si apa...o fi fost aghiasma iesita din termen de garantie...expirata....Eu am scris"eu cred ca ai citit printre randuri si nu toate cap...Cititi=reciteste Mariane si vezi cine-i NECUVINCIOSUL.. :oops: Ti-am raspuns(respectat) in functie de cei 7 ani dea casa=ograda,si de scris scriu(em)in functie de...cati ani de scoala am(vem) in spate=ghiozdan :idea: Cat despre implicare lui Nae in acest topic(felul cum scrie)...daca mai zici ca i-ti e prieten,nu tb sa-l musti de c*r ;) .....Cred ca ar fi cazul sa-ti schimbi aceast... comportament de "paznic"pe forum si....de lupul moralist(nu te...prindeeee-caracterizeaza cred eu)cat mai repede........P.S-daca te simti=esti.... curat ...te rog sa arunci cu "piatra=pietre"...eu unul sincer nu am curaj nici sa ma aplec ,dar sa arunc.... :!:

Pentru Shrek.....Conosc(scrie sa citeasca= "creada" si altii)...... acum din pacate dupa ce am trecut prin acele intamplari nefericite(doar, credinta mi-a salvat fam si pe mine) sper ca nimeni sa nu mai treaca(dar.... nu sunt convins ca nu e singurul caz de acest gen din Romania) si altii.......Cred ca aceste practici oculte sunt folosite de secole,si ce am vrut eu,ca din ac caz fiecare sa traga niste concluzii=sa invete ceva...cu "sufletul"cum zici D-TA,,,,Respect,pt pozitiea luata in cazl lui Nae....HO....d. Balzac :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2016, 15:46

...Dupa morte lui JON,raman 40 stupi cu albini...cine sa-i ingrijeasca?????..se duce Gi in 3-4 randuri ii ingrijeste=pregatesti de vanzare...raman 12 fam pe care ii prinde salcamul pe vatra :idea: Intre timp GI incearca sa afle adevarul despre moartea suspecta a fratelui-JON,dar cum tb sa fie facuta dezhumarea si cheltueli,analize...se lasa pagubas(mare greseala)....In apicultura cand"stapanul"nu-i acasa,ce ramani in urma lui dupa...deces,se alegi praful...asadar ma suna Jeg,Gi ,vino te rog si ajutamaaaa....Asa fac,merg o ajut sa scoata mierea di la S1+S2,erau fuuul+ca i-am facut 4 roi /6-8rami(pacat de ei,sa ales praful di ta'ti...si de stupi....) a scos ceva miere 10-12kg /stup,si din graba la plecare am"uitat" o sacosa cu halat,scule=cutit dalta,masca si dupa 5 zile, le primesc (halatul cuuuuuuuurat,calcaaaat,parfumaaaat cu :evil: -vraji)...il scot din sacosa(gresala mea ca le-am atins =pus mana pi ele)... ,le-am stropit cu aghiasma (aveam in rulotaIn pastoral la Tg-Ocna=prea tarziu) sperand ca voi alunga vrajile...(ra..t cu perje uscate) ......Merg la preot,maslu,spovedanie...basta ,Gi tot rau se simtea,palid,ametea fara chef de viata,scandal cu Li si restul lumii :mrgreen: ......Daar,cineva suuuus ma iumbeaaa....si rugaciuni dim+pranz+ seara(rugaciunea SF Ciprian)40 de zileee...dar atentie inclusiv pt cei in sutana,uneori in timp ce ma rugam-citeam carti de rugacine...cine credeti ca ma suna(in acel moment=JEG).ce faci GI....in momentul cand te rogi=citesti o rugaciune...cel care ti-a facut rau"ardeee" vai mama looor...si asa se face ca la un moment dat ma intreaba"cini se roaga din fam ta..?.." eu am zis toti inclusiv GE siLi(cea mai mare gresala a mea) dar si-a dat seama dupa n tel date de ea ca si Gi se ruga=citea la greu conform sfatului primit de la duhovnic :idea: .....Cum treaba era clara de unde vin ta'ti problamele(retineti in casa lui JEG siJON nu am mai calcat de la moartea luiJON)doar la stupina=ajutati ...aproapelee,ca,apoi te,,,,in ...Am continuat cu sf maslu si rugaciuni si....cu toate astea LI de anul nou 2008 bajbaia lucrurile pe masa.... :mrgreen: ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 10 Ian 2016, 18:56

proapis13 scrie:
Balzac este recunoscut ca fiind unul dintre scriitorii care descriu cu lux de amanunte scena in care se desfasoara actiunea....de-aia te-am asemuit cu el...daca scriai precum Creanga,te asemuiam cu el.... ;)

Voltaire,...cica ar fi spus,ca religia s-a nascut atunci cand primul ticalos a intalnit in calea lui primul prost!
probabil s-a referit la religia bazata pe brambureli si bazaconii! ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2016, 22:41

...Din umila mea cultura,p....i au fost siii,vor mai fi cat e lume pe pamant :idea: ..Ce este mai IMPORTANT,ca la cei la care li se fac vraji ,farmece nu li se cere.....DIPLOMA :idea: ...daaar , nici ei nu stiu cei asteapta, si de la cine li se trageeee :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 10 Ian 2016, 23:00

Din pacate victime ale sarlataniei(creduli) au fost, exista si vor mai fi si de aici incolo. :mrgreen:
Se pare ca sarlatania merge pana acolo,.. incat cei ce leaga si cei ce dezleaga merg adeseori mana in mana.:oops:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde ignatov andrei » 10 Ian 2016, 23:36

Voi v-ati bolunzat, sau cautati cartitzele in patru "labe"...?!? Daca tot "esista" asemenea "chestii eficiente", musai sa le folositi la eradicarea lu' escrocu nr. one, adică a lu'... Varroua!!! Hi, hi, hi...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 10 Ian 2016, 23:40

Mentalitatea,eresurile populare si mediul subuman unde au loc aceste facaturi de joasa energie
fac casa buna cu nivelul de cultura al celor ce le practica si mai ales a celor ce cred in asa ceva

Nu inteleg ceva,cum poti afirma ca popa iti deschide cartea - lucru interzis oficial de catre biserica -
si pe urma se prind iar vrajile de tine ca scaiu;l de lana oii :?: :shock:

Si inca ceva daca ai fost vampirizat energetic si ai platit cu aceeasi moneda,adica ai fost la vrajitoare
in paralel cu mersul la Biserica,atunci nici daca va spalati in apa sfintita nu o sa va reveniti...

Cum poate un om credincios sa creada in Dumnezeu si sa se lase tarat pe panta magiei negre...
Cand ai credinta in Dumnezeu NU ti se poate nimic intampla din cele povestite de Mos Gica...

Eu unul pot metge in orice cimitir din tara asta de la lasarea intunericului si pana la cantatul cocosului
fara teama ca o sa mi se intample ceva...acolo unde tu vezi strigoi sau draci cu craci eu poate o sa vad ...realitatea...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 11 Ian 2016, 00:11

Eu unul pot metge in orice cimitir din tara asta de la lasarea intunericului si pana la cantatul cocosului
fara teama ca o sa mi se intample ceva...acolo unde tu vezi strigoi sau draci cu craci eu poate o sa vad ...realitatea...[/quote]
Depinde in ce calitate mergi acolo! Daca mergi in calitate de locatar permanent, este adevarat ca nu iti mai este teama! Dar daca mergi in"recunoastere" s-ar putea sa prinzi si o portie de teama, sa vezi si draci si strigoi, ca deh, acolo este teritoriul lor! De cate ori ai spus ca nu este dracul atat de negru? Si doar nu l-ai vazut, nu?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 11 Ian 2016, 09:23

Shrek scrie:Eu unul pot metge in orice cimitir din tara asta de la lasarea intunericului si pana la cantatul cocosului
fara teama ca o sa mi se intample ceva...acolo unde tu vezi strigoi sau draci cu craci eu poate o sa vad ...realitatea...

Depinde in ce calitate mergi acolo! Daca mergi in calitate de locatar permanent, este adevarat ca nu iti mai este teama! Dar daca mergi in"recunoastere" s-ar putea sa prinzi si o portie de teama, sa vezi si draci si strigoi, ca deh, acolo este teritoriul lor! De cate ori ai spus ca nu este dracul atat de negru? Si doar nu l-ai vazut, nu?[/quote]

Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți... la fel și când ești prost... :lol: :lol: :lol:
....Proverb romanesc...
Fii serios,ai varsta la care nu iti mai este frica de nimic....dam o tura amandoi...????? ;)
...Sau poate ca esti la varsta cand ai inceput sa privesti peste umar cand treci pe langa cimitire...??? :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 11 Ian 2016, 18:33

Nu sunt primar si nici om de afaceri sa ma plimb ori sa-mi dau intalniri prin cimitire! Nu-mi face nici o placere sa merg la cimitir si de cate ori sunt nevoit, ma cuprinde tristetea!
Cu toate acestea, ca sa-ti arat ca sunt curajos, sunt de acord cu tine sa merg la cimitir! La "cimitirul vesel" din Sapanta si numai ziua! Noaptea nu vad sa citesc!
Acum te rog putin respect, sa-l lasam pe GM sa isi descarce sacul cu necazuri! Daca vrei , citesti, daca nu, nu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde paul » 11 Ian 2016, 20:02

Shrek scrie:Nu-mi face nici o placere sa merg la cimitir si de cate ori sunt nevoit, ma cuprinde tristetea !

Off topic ...
Shrek-ule , de ce-s mai triste mormintele noi (proaspete) decat cele vechi ? :shock:
Apropos ... imi place sa merg in cimitir ! Intalnesc acolo o intreaga comunitate. De ... vii si adormiti ! Oameni pe care i-am cunoscut, oameni care mi-au marcat existenta, oameni care erau mari si tari la vremea lor si acum sunt .... umbre. 8-) E-un loc in care te poti ... regasi ! Cea mai tare filosofie despre viata ai s-o faci intr-un ... cimitir. :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 11 Ian 2016, 20:21

cristian bh scrie:Din pacate victime ale sarlataniei(creduli) au fost, exista si vor mai fi si de aici incolo.....
Se pare ca sarlatania merge pana acolo,.. incat cei ce leaga si cei ce dezleaga merg adeseori mana in mana....


...Atat timp cat nu am dovezi(preotul de langa Comanesti...doar banuiei....si... da,se poate sa fi lucrat in tandem :oops: acolo a fost dusi si cei doi-JON si VAS pt ...) nu pot sa acuz-jignesc pe cei in sutana,calugari,preoti,maicute.... :idea: Un caz care mi la spus un calugar de la o manastire din zona jud Galati pe care l-am luat in masina de la SF Gheorge prin1999 unde fusesem cu ADA si LI la un medic oftalmolg.... Timp de o ora ,i-am spus pe scurt necazul,apoi l-am intrbat daca e posibil sa fie farmece la mijloc!?!???!!!...Zice da,fratele meu a trecut prin asa ceva...s-a dus cu o camioneta in zona Falticeni sa cumpere sindrila(scandurele subtiri pt acoperise taranesti...)si dupa ce incarca marfa,este asezat la masa ,mananca bea,dupa aceia pleaca...Revine dupa cativa zile si treaba se repeta...gzda avea o fatuca mica, slaba si cu o mana mai scurta si nemaritata :idea: ...Nu dupa mult timp,fratele popi nu se mai intoarce la familie, ba mai mult i-si vinde afacerea(era privatizat)i-si lasa nevasta si ramane la fata din acel sat....Cu toate rugaciunile si deslegarile de farmece inclusiv stropit cu aghiasma hainele de catre calugar...rezultate zerooo iar toate astea pana cand, trimis in podul casei de mama fetei sa aduc ceva,din gresala loveste=rastoarna o ulcica cu ....se spargeeee......deodata se lumineaza la minte.... cand coboara jos si vede "pocitaniea" de fata incepi sa puna intrebari dar tu-voi cini sunteti,ce caut eu aici si scandal, certuri,batai...pleaca acasa,dar unde se alesese praful ... nici sotiea nu l-a mai primit :mrgreen: Concluziile le trageti fiecare :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Donbazil » 11 Ian 2016, 21:40

Shrek scrie:Eu unul pot metge in orice cimitir din tara asta de la lasarea intunericului si pana la cantatul cocosului
fara teama ca o sa mi se intample ceva...acolo unde tu vezi strigoi sau draci cu craci eu poate o sa vad ...realitatea...

Depinde in ce calitate mergi acolo! Daca mergi in calitate de locatar permanent, este adevarat ca nu iti mai este teama! Dar daca mergi in"recunoastere" s-ar putea sa prinzi si o portie de teama, sa vezi si draci si strigoi, ca deh, acolo este teritoriul lor! De cate ori ai spus ca nu este dracul atat de negru? Si doar nu l-ai vazut, nu?[/quote]
.........................................................................................................................................
La multi ani!
Daca-ti spun ca de mult, de mult, am "preluat" un informator pe care nu-l cunosteam si care accepta ca intalnirile sa le avem doar in cimitir....Si era unul din cei mai "tari"... si i-am promis ca n-am sa incerc sa aflu cine este....Pe vremea aia erau doar telefoane fixe si el ma suna si-mi spunea cand ne intalnim.....
Lumea asta-i mare si multe surprize are!....

Daca suntem constienti ca Dumnezeu - spiritul bun - exista, apai atunci trebuie sa credem ca si diavolul - spiritul rau - exista. Si in cartile sfinte in multe locuri se vorbeste despre demoni, deci exista....Cum si prin cine "lucreaza" cine sunt " vinovatii" asta este alta poveste.....Noi sa fim ne-vinovati si sa credem si sa asteptam ajutor doar de la Bunul-Dumnezeu si sa facem cele bine-placute lui si vom fi ocrotiti de toata lucrarea diavoleasca...
In cartile noastre de slujba sunt rugaciuni de dezlegare de blestem si de dezlegare de farmece. In Sfanta Scriptura sunt locuri in care se spune ca Dumnezeu binecuvanteaza pe cei ce-I slujesc Lui si ca sunt sub blestem cei care nu-I slujesc Lui. Sfantul Apostol Pavel insa, in Epistola catre Romani are un cuvant care ar fi bine sa-l avem cu totii in vedere si sa credem in el. Sfantul Apostol zice asa: "Fiti intelepti fata de bine si nevinovati fata de rau si Dumnezeu va zdrobi repede pe Satana sub picioarele voastre". In Vietile Sfantilor se spunce ca Sfantul Ciprian a avut in vedere o fecioara pe nume Iustina pe care voia sa o cstige pentru el si a umblat cu niste vrajitorii pentru a o cstiga si acestea n-au avut nici o influenta. Si atunci si-a dat el seama ca Iustina fecioara are o putere mai mare decat puterile negative si s-a convertit la crestinism. Toate acestea arata ca oamenii au crezut de-a lungul veacurilor in niste influente negative. Cat sunt de eficiente nu stim, dar de multe ori iti ajunge si numai gandul ca esti sub blestem sau ca esti sub vrajitorii, fara altceva. Sunt insa multe lucruri care se pot explica altfel decat le explica oamenii.

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori