Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 11 Ian 2016, 22:42

Cap-11...In ian 2008,Li bijbaia mancarea pii masa,o duceam de mana :mrgreen: ...dar intre timp am cunoscut la noi la biserica un calugar venit din R Moldova in vizita la o fosta golega a lui Li,si discutam toti 4-5min dar, deodata zice c-am rastit: pai ci ari mai baieti saraciea aia de muiere mica cu voi, ce ia-ti gresat ca vrea sa va puii ghini pi toti,dar tuu sa te rogi strasnic si mult ca ia nu mai poate(a aratat catre LI)....,si o biruiti pe satana :idea: Intre timp spitale,analize,rugaciuni+sf maslu in casa si vinerea la 2 biserici...trageam sperante ca totul va fi ghini...JEG de teama(ii spusesem ca cineva din fam vrea s-o termine-omoare) pleaca in Italia la baiatul mijlociu care muncea acolo,dar nu inainte de a face actele,deschide proces pt mostenire ,pe care si-a dorit-o atat de mult ,in final a obtinut ce-si pusese'n planul ei diabolic cu orsice pret ;) Cand am vb cu acea maicuta clarvazatoare,mi-a spus:"pana nu va mutati din ac casa nu se vor linisti-termina necazurile... s-au schimbati mobila...si atunci gasiti.... cate ceva...." intre timp,facem ceva renovari-modificari in apart...cand am scos usa veche(de la intrarea in apart) sub toc am gasit niste ate,scame, par, tifon,uhghii( intr-o punguta mica)....iar sub cada'n baie o papusa tipBarbY fara ochi cu mainile legate cu tifon si alte mizeri :mrgreen: ...La terminarea curateniei, am adus popa si am facut sfintirea casei.....,lucrurile pareau sa intre in fagasul firesc-normal pt o familie ....Diagnostic pus de medici pt Li :?: ...un microb de la pisica care ar fi atacat nervul optic(analiza-toxoplazmoza)...Ceva tratamente,si rugaciuni,pensionare nevazator gr-1,,,dupa6-7 ani,LI se descurca cum poate,de la o zi la alta ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 12 Ian 2016, 10:40

gica.mosu scrie:Cap-11..Diagnostic pus de medici pt Li :?: ...un microb de la pisica care ar fi atacat nervul optic(analiza-toxoplazmoza)...Ceva tratamente,si rugaciuni,pensionare nevazator gr-1,,,dupa6-7 ani,LI se descurca cum poate,de la o zi la alta ....

La cat timp ,.....a fost pus diagnosticul?
Dar pisica,..... a cui era?
Dai bataiee,..ca incet incet se lamuresc lucrurile singure! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Bambucha » 12 Ian 2016, 13:02

Ach, du heilige scheisse! :twisted:

singura solutie ar fi:

Imagine
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde vevidadra » 12 Ian 2016, 14:20

Salutare !

Da, usturoiul pentru mîncărime de c.... este foarte bun. Este chiar și o recetă de a lui Cinghishan cu care vindeca ostașii din hoarda mongolă. După tratament nu-ți este frică de nimic. :lol: :lol:

Sănătate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 12 Ian 2016, 15:51

cornelioandanciu scrie:Mosule, cand eram tanar, m-au vrajit si pe mine niste colege de liceu, erau din Moldova ! :D Peste ani am avut placerea sa ma reintalnesc cu una dintre ele undeva, unde nu ma asteptam, prin tara. Ce ani frumosi !


...Paaai,asta inseamna ca n-au fost vrajile buni...s-au or fi fost ulcica sparta :mrgreen: ...Da bag sama ca ta't o ramas ceva'ntr-un coltisor al inimi de i-ti mai amintesti de ele.... siii acum :P
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 12 Ian 2016, 16:03, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 12 Ian 2016, 16:02

cristian bh scrie:
gica.mosu scrie:Cap-11..Diagnostic pus de medici pt Li :?: ...un microb de la pisica care ar fi atacat nervul optic(analiza-toxoplazmoza)...Ceva tratamente,si rugaciuni,pensionare nevazator gr-1,,,dupa6-7 ani,LI se descurca cum poate,de la o zi la alta ....

La cat timp ,.....a fost pus diagnosticul?
Dar pisica,..... a cui era?
Dai bataiee,..ca incet incet se lamuresc lucrurile singure! :)


Da, am mers la doctor oftalmolog la Onesti! febf '07 ,la BC in dec -2007 si in ian'08 la buc....S-a facut toxoplsmoza la 2 spitale,la unul a iesit poz la unul negativ :idea: ..Pisica,am avut-o noi iar cand a venit nepotul pe lume in 20000, am dat-o la o cunostinta=neam...Revin, in tb cu pisica...P.S- multumesc lui DOMBAZIL pt MS competent si la OBIECT...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 17 Ian 2016, 18:09

..cAP-12-Strigoii...?!???

..Cand am fost la acea femeie de ne-a citit in cafea :oops: printre altele zise:vedeti ca in casa veche pe care a-ti cumparat-o voi,au avut loc niste..."C...E"...ceva grav,la fel si maicuta clarvazatoare a spus cam ac lucruri, ulterior...In 1999 am facut sfintirea casei noi, unde stateam mai mult vara pt stupi,la un gratar in familie cu amici,cunostinte,vecini s-au la scavai evenimente...si f rar se intampla ca sa nu se lase cu cearta din dif motive minore :idea: Cand dormeam acolo,in una din camere gaseam pe pat(in ac loc) pisica dormind(era incarcat locul cu energii negative),iar cand sotiea se culca in ac pat,de 2-3 ori am gasit pisica dormind pe pieptul ei(sotiea avea pb cu inima), in acel" loc" camera a avut loc C...E :mrgreen: Inntreb vecini si o ruda a femeii care a locuit in acea casa,cu ce se ocupa inainte de a murii...Sotul,padurar,un betiv notoriu,,,iar femeia pe langa altele se ocupa cu intreruperi de sarcini :mrgreen: Asa am facut legatura(din cele relatate anterior)si unde mai pui, ca atunci cand ramaneam peste noapte intre arele 23-24, auzeam uneori zgomote suspecte 3-4min in podul casei 8-) ...Intreb in stanga si in dreapt,vorbesc cu un preot care-mi zice(pai sufletele celor o.....I acolo )si.... ce si cum sa fac(cei doi soti fiind adventisti si inmormantati fara preoti si datinile crestine),printre altele...am facut cele crestine,am dat de pomana in numele lor,i-am trecut in acatistele(pomelnic)fam mele si lucrurile s-au indreptat definitiv....P.s-Cei care cumparati locuinte vechi,interestiva cine,ce si cum...inainte de a da bani....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde proapis13 » 17 Ian 2016, 19:46

gica.mosu scrie:gaseam pe pat(in ac loc) pisica dormind(era incarcat locul cu energii negative),iar cand sotiea se culca in ac pat,de 2-3 ori am gasit pisica dormind pe pieptul ei(sotiea avea pb cu inima),

Din pacate NU este adevarat ca unde doarme pisica se aduna energii negative...din contra...
Pisica se hraneste cu energiile negative emanate de anumite persoane iar daca gasesti o pisica dormind acolo
sa nu o deranjezi,curata acel loc de energiile negative,de rau,facaturi cum le zici sau alte chestii negative
Cand oamenii au o boala pisica vine si se freaca de acel loc dand si primind energie pozitiva
S-a demonstrat stiintific ca pisica poate depista cu mult timp aparitia unei boli
asezandu-se cu predilectie pe acel loc...pieptul sotiei in cazul de fata...
Si inca un lucru,in casele in care se cresc pisici oamenii au vise mai linistite...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cantemir » 17 Ian 2016, 20:23

proapis13 scrie:...Si inca un lucru,in casele in care se cresc pisici oamenii au vise mai linistite...

Confirm!
Asa e... pana pe la cinci jumate' visez foarte linistit cand, brusc, imi provoaca un cosmar: visez ca suna ceasul... si chiar suna! :lol:
Pieze rele, ce mai!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 18 Ian 2016, 21:24

Asa cum ti-am promis, iti voi descrie sumar cum procedeaza"vrajitoarele", "maicutele" si "popii cu har". Daca te deranjeaza ori crezi ca este nepotrivit, sterge de indata!
Uneori, vrajitoarele merg " la plezneala", ca in cazul inselaciunii de tip "accidentul" , dar pentru o "eficienta maxima" folosesc informatii din localitate pe care le obtin de la carciuma sau micii excroci locali! Daca te abordeaza telefonic, o fac la ore la care majoritatea oamenilor fac acelas lucru, isi beau cafeaua, dimineata, pregatesc cina ori manaca seara! Daca te simte dupa voce ca esti in varsta, spune ca sotia este in bucatarie, are un batic in cap si poarta un lantisor de aur la gat, cu o cruculita! Este normal si se potriveste la o multime de oameni! Daca tine poanta, te ameninta ca ai farmece puse pe familie si ca te paste o mare nenorocire!
Daca nu ii bagi in seama, vor renunta repede!
Recomandarea mea- nu socializati sub nici o forma cu astfel de oameni!
Cand te viziteaza la domiciliu, este posibil sa aiba ceva informatii despre necazurile pe care le ai sau le-ai avut! Incearca sa intre in casa sub orice pretext, de exemplu cer o cana cu apa. Apoi, de la usa se uita ce incaltaminte ai, de dama, de copii, de barbati, de calitate. Se uita prin casa dupa fotografii, daca sunt copii, daca sunt recente, lucruri vesele ori triste! Cat ii aduci cana cu apa a aflat o multime de lucruri!
Apoi incepe asaltul. Daca ai ghinionul sa ai o figura trista, iti va spune ca ai trecut printr-un necaz' ca ai pierdiut pe cineva drag, ca sa iti dea in carti, ca ai farmece puse, te asteapta necazuri mari, ca cineva iti doreste raul, etc. Atentie! Discutia este condusa de asa natura, incat vei spune singur ce necazuri ai si sa faci singur legatura intre eventuale necazuri si persoane vinovate! Vrajitoarea va confirma orice!
Concluzia:, nu bagati persoane necunoscute in locuinta si nu va da-ti la povesti cu ei! Nu vor decat sa va ia banii!
Atat pentru azi! Toate cele bune!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 18 Ian 2016, 22:07

...NUUU,nici vb de sters ,eu am vrut ca in ac topic din pataniea=necazurile acelei familii(si sunt ff multe...... care trec prin asemenea necazuri,nu le stim noi,voi toti :idea: )sa trageti niste concluzi si sa va puteti feri de"MAGARUS"...Shrecu=le,nu sunt un naiv,am trecut prin ff multe'n viata mea....DAAAR,cand o femeie=fosta maicuta intr-o manastire i-ti zice ce si cum 100% real(ia fiid la n km distanta).....ramai fara grai cand toate cele spuse se si adeveresc(potrivesc-imbracamintea sotiei)...OK,i-am aratat o poza cu casa,stupina...si nu a trcut mult si-mi spune "ca din locul unde ai casa se vrde'n depatrare o cruce mare aprinsa noaptea"si,la doar 9 km in zona Onesti se vede crucea de pe perchiu...pai nu ramai mut la asemenea....s-au tb cu fantana,cu cele intamplate acolo(avorturi) si altele(de unde sa stie ia toate astea,ia fiind din zona Buzau)...P.S-am scris de la inceput nu am crezut in.....dar din pacate,viata=soarta(poate) a facut sa trec....si ,inca mai cred ca a fost un vis URAT :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 18 Ian 2016, 22:21

Dupa modul cum povestesti , sunt sigur ca toata viata dumitale ai fost incercat de necazuri, care mai de care mai ciudat! Nu am intentia de a lua in ras ceea ce povestesti si nici sa ignor intamplarile! Intentia mea este sa iti arat ca"egzista o esplicatie" cum ar spune Leana, din celebrul cuplu Leana si Costel! Intr-o zi am sa-ti povestesc si cum este cu "maicutele"! Nu sunt chiar asa cum crezi.Aproppos! Puteai sa spui ca se vede crucea de pe Caraiman! Doar ca sa o incerci!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 18 Ian 2016, 22:35

Da, am scris crucea de pe perchiu(un obiectiv montat de patriarhiea mun Onesti in memoria eroilor ....la iesirea din Onessti spre Tg-Ocna ,si aprinsa noaptea la +405m altitudine) :P )...Am precizat la inceput ca,din momentul in care s-a casatorit JEG cu JON au incput toate nacazurile...P.S=Rrevin si cu alteeeee....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 21 Ian 2016, 21:40

...Cap-13....Prin 2003 ,eram la piata in Onesti(vindeam pe langa produse apicole si lumanari din ceara facute=turnate de mine)si am cunoscut o femeie in varsta(din Berzunti,mama de preot)care ma rugat s-o ajut sa cumpere o cantitati mai mare de ceara(facea obiecte de inmormintare-toiage,cruci,lumanari) de la apicultori ....Asa se face ca am devenit mai apropiati,i-am dat un acatist sa il dea fiul ei,si asa am inceput s-ai spun de necazul meu si al familiei....Cand a venit din nou sa ia ceara si niste adrese-nr de tel de la apicultori,i-am zis si de Jon ca bea"ceai"mult si ce-mi zisese popa (ca la pomana de 40 de zilei am fost "adapati" cu ceva in mancare si in bautura...) cu ani in urma :idea: Paaai,da si eu am avut o vacina ce avea o fata care a refuzat un fecior din sat sa se marite cu el,si de ciuda ,mama baiatului i-a pus in....... un "lichid"descantat prin cioc de rata,si a inceput sa bea de se tavalea ca ratele prin sant....pana a trecut la cei vesnici :mrgreen: Tot acea femeie(acum ii zic MAMAIE) mi-a spus f multe ...inclusiv ce si cum sa fac,sa indrept cate ceva(pentru unii prea tarziu)....Printre altele,sa nu-i dau bani imprumut ca ne ia sporul casei din invidie si rautate,sa nu o mai primim in casa noastra,sa nu mai consumam s-au sa mai luam ceva de la ia(JEG)ca....si totusi,cu toate astea am trecut prin ce v-am relatat anterior ;) Am intrebat de unde stie dansa ta'ti aceste minunatii.....pai am o "vecina" care practica asa ceva.... :mrgreen:Mamaia,m-a sfatuit sa ma rog muuult,sa merg la 9 manastiri undi se fac si dezlegari de farmece,blesteme......sa dau peste tot acatiste si altele(inclusiv sa tinem post....)asa am facut=fac si acum,drept dovada va scriu aceste randuri,dupa atatiea ani :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 30 Ian 2016, 16:07

...Cap-14-OTV in direct.....Prin martie 2008,la OTV dupa ora 23,DD prezenta un caz din Medgidia(strigoi,moroi fantome...)iar printre invitati era si un"clarvazator" care explica,comenta ce si cum...Asa se face ca prind legatura,explic pe scurt ce nacaz am avut cu fam mea,si ii cer cateva sfaturi...I-mi zice una alta,dar ma intreba "ce rau am facut in 1997" :?: eu,ca .....nu-mi amintesc...,zice "cand te-ai certat cu....JEG..."...Da,o blestemasem sa nu moara pana nu-si va duce copilul de mana(doar banuiam atunci ca ia umbla cu ulcica)cea care i-a facut rau lui ADA....Apoi, mi-a zis sa merg la un preot sa ma spovedesc(fusei dar de asta nu i-am spus....)si ca totul v-a fi bine cu ai mei,dar sa am grija de fratele in viata ca vom avea probleme curand...(Mi,fost sotie a luiVAS,avea o matusa care....umbla la fel cu ulcica)...A mai zis ca tb sa facem "curat "in casa+sfintire, :idea: si necazurile dispar,dar sa continuam sa ne rugam....Ma intrebat ce fac eu,ca vede multa lume'njurul meu,ca le dau tratamente,ma rog pt ei(vindeam miere si....in piata)ca in alta viata am fost"vraci" ca am har de la d-zeu ....sa ajut si sa fac bine...Am bufnit in ras(fapt ce l-a enervat) si a zis... sa fac cum cred eu ca e mai bine...Am intrbat de LI si ADA daca i-si vor reveni cu vederea...a zis ca ....doar cel de sus stie...si sa facem tot posibilul s-o evitam pe aia mica=JEG.(care plecase deja in Italia)...Revin cu...pedeapsa vrajitoarelor :mrgreen:....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 02 Feb 2016, 21:57

Am scris la inceput ,ca VAS(subinginer) e casatorit cu MI(dactilografa)s-au inteles ff bine pana la moartea mamei....nu puteau sa aiba copii(MI a pierdut 2 sarcin-2,3luni) si au hotarat sa infieze un prunc mic de la o cunostinta(verisoara lui MI),l-au botezat...si doar la 3luni dupa infierea ac copil :idea: apar certuri discutii....divortul(in 1997).... (MI primeste 2 parti+ o garsoniera cumparata de cei doi in care locuia matusa ei, iar VAS o parte)care a fost bine planificat pt avere :idea: VAS lucra la T...O,unde se platea bine,si-a cumparat alta locuinta(ap cu 2 camere)iar dupa un timp cu bune si rele(multe nu pot fi scrise aici nu-si au rostul)......a decedat in 2013,in urma unei lovituri la cap(posibil lovit de un"prieten") si cum nu mai"avea pe nimeni"...GE si GI au facut toate cele crestinesti,cu ajutor de la primarie+ceva bani obtinuti din vanzarea stupilor lui VAS si nu numai......MI, cu fiul ei, nici nu au venit la inmormantarea lui VAS,ba mai mult dupa doar 1 an si7 luni,vine si sparge usa(schimba yala) ap si cara toate lucrurile din ap inclusiv hainele, ce tb sa fie date de pomana (a declarat la primarie, ca ea si fiul ei sunt singurii urmasi,a scos dublura de la cert de deces,avand ceva relatii la pol si judecatorie)inclusiv apartamentul :ide Nu cu mult timp in urma ,tatal lui MI a murit (bolnav de cancer).....matusa(care facea si ea vraji) a murit calcata de tren :mrgreen: iar MI este bolnava(ceva la cap) si mama ei la fel,grav bolnava :mrgreen: ....P.S -MI a ramas cu ap in care a locuit cu VAS(inchiriat),garsoniera matusii,ap lui VAS si ap cu 3 camere al parintilor...Si cu toate astea nu s-a gandit sa-i fac un gardut la mormantul lui VAS(am facut eu unul din fier forjat+cruce)...nu v-a lua nimic cu ia pe lumea ailalta,ca de fapt toti muritorii,,,SARACI s-au BOGATI :!: ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori