Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Miron » 02 Apr 2015, 15:51

giulius_ip scrie:Buna ziua tuturor,
Am găsit din întâmplare pagina aceasta si după cele citite am decis sa mă înscriu si sa relatez si pățania mea.
Sant de la Făgăraș jud. Brașov posesorul unei "autospeciala N3 apicola" marca Man de 14 tone achiziționata in februarie 2014 si la care am beneficiat pe 2014 de scutirea de impozit.
Pe data de 04-02-2015 primesc acasă o recomandata de la primăria Făgăraș in care:

" Prin prezenta va comunicam ca mijloacele de transport autopropulsate înmatriculate in circulație, care efectuează transportul stupilor, nu sunt scutite de plata impozitului pe mijlocul de transport potrivit prevederilor art. 261 si 262 din legea 571/2003 privind codul fiscal.
Drept urmare, in vederea acordării in anul 2015 a scutiri de plata impozitului pe mijlocul de transport pentru autovehiculul marca MAN serie șasiu WMA.... , conform prevederilor art. 16 alin1 din legea nr 383/2013 a apiculturi, apăruta ulterior codului fiscal, va rugam ca, in termen de 15 zile de la primirea prezentei, sa faceți dovada înregistrări in circulație a mijlocului de transport in cauza.
In caz contrar, pana la cuprinderea respectivei facilitați in codul fiscal veți datora impozit pe mijlocul de transport. "

A doua zi, m-am prezentat la administrația financiara de la Făgăraș si am cerut sa discut problema cu șeful serviciului financiar care de fapt e o doamna sa zicem totuși amabila care a mi-a spus ca problema se datorează art. 16 alin. 1 din legea 383/2013 (legea apiculturi) in care se spune clar: "mijloacele de transport autopropulsate înregistrate in circulație...." . Daca in acel context s-ar fi specificat: " înregistrate si sau înmatriculate " , situația nu s-ar fi prezentat.
La care eu ridic creasta si zic: pai bine dar in limba romana ca un vehicul sa fie înregistrat in circulație, înseamnă de fapt a fi înmatriculat si deci e ok, la care șefa serviciului zice Da: dar, nu scrie in acea lege acest lucru si deci ei sânt nevoiți sa mă taxeze.
De aceea sânt in dubii si nu mai știu ce sa fac. Rog sugestii.
Mulțumesc

buna ziua,exact asa ceva am patit si eu...din cauza diferentei dintre cuvintele" înregistrate si înmatriculate " nu pot beneficia de scutirea de impozit
Miron
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2013, 23:04

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde albinuta g » 15 Apr 2015, 12:09

Buna ziua.

Este diferenta intre vehiculele inmatriculate si cele inregistrate.
Inmatricularea se face de catre politia rutiera, iar inregistrarea se face la primarie:

Art. 14. Din Codul rutier :
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate in lucrări de construcţii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun inmatriculării, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se inregistrează de către consiliile locale, care ţin şi evidenţa acestora.

Un avantaj ar fi acela ca RCA-ul este mult mai mic la vehiculele inregistrate fata de RCA - vehicule inmatriculate.
albinuta g
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Oct 2014, 10:51

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde licenco petrica » 15 Ian 2016, 14:59

buna ziua.am primit o somatie de la primarie precum ca am de plata impozitul pe anul 2015 la camionul omologat stupina si am fost la taxe si impozite si m-au informat ca trebuia sa depun o cerere suplimentara ptr scutirea de impozit. mentionez ca nu am stiut de aceasta cerere si in plus sa schimbat si legea in sensul ca depui cererea luna in curs dar nu se mai ia in calcul de la intai ale lunii urmatoare ci de la intai al anului urmator. in concluzie am de platit pe 2 ani cu hartiile in mana. ce as mai putea sa fac in stadiul acesta?
licenco petrica
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2016, 14:29

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Adi Hodis » 15 Ian 2016, 15:18

licenco petrica scrie:buna ziua.am primit o somatie de la primarie precum ca am de plata impozitul pe anul 2015 la camionul omologat stupina si am fost la taxe si impozite si m-au informat ca trebuia sa depun o cerere suplimentara ptr scutirea de impozit. mentionez ca nu am stiut de aceasta cerere si in plus sa schimbat si legea in sensul ca depui cererea luna in curs dar nu se mai ia in calcul de la intai ale lunii urmatoare ci de la intai al anului urmator. in concluzie am de platit pe 2 ani cu hartiile in mana. ce as mai putea sa fac in stadiul acesta?

Eu nu mai am camion, asa ca nu stiu ce raspuns sa va dau. Dar vreau sa cumpar unul in viitor si de aceea, va rog sa raspundeti la urmat. intrebari,
Ce tonaj maxim autorizat are camionul ? ... cati cmc ? ... si cat aveti de plata pe an ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde lucky5strike » 15 Ian 2016, 18:06

licenco petrica scrie:buna ziua.am primit o somatie de la primarie precum ca am de plata impozitul pe anul 2015 la camionul omologat stupina si am fost la taxe si impozite si m-au informat ca trebuia sa depun o cerere suplimentara ptr scutirea de impozit. mentionez ca nu am stiut de aceasta cerere si in plus sa schimbat si legea in sensul ca depui cererea luna in curs dar nu se mai ia in calcul de la intai ale lunii urmatoare ci de la intai al anului urmator. in concluzie am de platit pe 2 ani cu hartiile in mana. ce as mai putea sa fac in stadiul acesta?


Din ce localitate, judet esti?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde BUNKA » 18 Ian 2016, 12:00

Este nebunie...am citit ce ati scris si ...e pur si simplu nebunie..in conditiile astea in care in Romania cineva oricine vrea sa faca treaba, sa produca..si i se pun bete in roate..fratele meu..pt ce as fi corect eu cu statul roman daca el este marsav, incorect cu omul muncitor care nu da in cap la colt de strada ci munceste..si e dispus sa contribuie...dar nu asa!
Este o mare bataie de joc!!
Inca ceva ..nu stiu in ce masura se poate omologa la noi o remorca flatt fara stelaj si un pickup simplu fara stelaj...cred ca nu se poate...ce fac cei care folosesc macara si paletizeaza...nu au stelaje, nu pot omologa...legea e stramba din capul locului..a fost facura special pt ca toata lumea sa plateasca ...
Aia cu neimpozitarea, scutirea de taxe..sustinerea apiculturii sunt doar cuvinte goale, vorbe in vant...praf in oki
De ce sunt eu obligat sa folosesc camion cu stelaj??
Poate am alta viziune asupra modului de lucru...transport..este discriminare intre cei cu stelaje si cei cu macarale si paleti...o porcarie specific romaneasca...
Felicitari celor care au "editat" legea asta !!!

Astia din minister ar trebui sa recunoasca pur si simplu ca au dat-o de gard si cu legea asta...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde vasilefi » 04 Ian 2017, 23:19

am intrebat azi la noi la primarie daca-s scutit de impozit pentru o autoutilitara si mi-a spus ca de mai bine de un an nu acorda scutire
sa inteleg ca fiecare interpreteaza cum vrea legea
pacat, in situatia asta cred ca mai astept cu masina
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde vasilefi » 24 Ian 2017, 09:32

Vad diverse masini apicole la vanzare unde mentioneaza vanzatorul ca masina e scutitta de impozit, omologata apicol. O fi la el, dar in caz ca o cumpar se transfera si scutirea impozitului? O data inregistrata ca utilitara apicola ramane valabila mentiunea si la cumparator?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde proapis13 » 24 Ian 2017, 10:11

vasilefi scrie:Vad diverse masini apicole la vanzare unde mentioneaza vanzatorul ca masina e scutitta de impozit, omologata apicol. O fi la el, dar in caz ca o cumpar se transfera si scutirea impozitului? O data inregistrata ca utilitara apicola ramane valabila mentiunea si la cumparator?

Scutirea de impozit se efectueaza de catre administratia financiara unde se declara masina ...
O cumperi de la Husi si o transferi la Caracal,beneficiezi de scutire acolo unde ai domiciliul...In conditiile legii...
Exista portite si mici intelegeri intre cumparator si vanzator,dar alea fac subiectul altei discutii...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Neafiliatul » 22 Ian 2019, 23:57

Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:

-mijloacele de transport folosite exclusiv pentru transportul stupilor în pastoral;

https://agrointel.ro/108292/impozit-majorat-pentru-anumite-terenuri-agricole/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Neafiliatul » 26 Ian 2021, 00:36

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde eugen_c » 26 Ian 2021, 15:49

Clar exista persoane rauvoitoare care lupta impotriva apicultorilor. De ani buni toti apicultorii au fost scutiti de acest impozit, iar acum niste incompetenti fara creier si-au batut joc de apicultorii care folosesc stivuitor, macara sau incarca manual.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori