Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde gabimihai » 19 Ian 2016, 23:03

Pai cum de ce ? E acelasi principiu ca la formarea starterului. Lipsa matcii si starea familiei orfane, dupa 3-4 zile introducerea unei botci e mana cereasca pentru acel nucleu, acceptarea e 100%. Depopularea nucleului se produce cam dupa 10 zile, nu total, albinele neavand matca cauta alt stup unde sunt acceptate, bineinteles cu gusa plina. Sau in cel mai rau caz, nucleul este atacat de albinele hoate, am patit-o eu, a trebuit sa-l desfiintez deoarece nu am avut nici botca nici matca sa introduc.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatius » 20 Ian 2016, 00:00

gabimihai scrie:Pai cum de ce ? E acelasi principiu ca la formarea starterului. Lipsa matcii si starea familiei orfane, dupa 3-4 zile introducerea unei botci e mana cereasca pentru acel nucleu, acceptarea e 100%. Depopularea nucleului se produce cam dupa 10 zile, nu total, albinele neavand matca cauta alt stup unde sunt acceptate, bineinteles cu gusa plina. Sau in cel mai rau caz, nucleul este atacat de albinele hoate, am patit-o eu, a trebuit sa-l desfiintez deoarece nu am avut nici botca nici matca sa introduc.


explic-mi cum de in astea 3-4 zile nucleul nu isi trgage botci de salvare, ca orice familie sau roi care nu are matca?


Ma refeream la depopularea unui nucleu in care imperechezi 3-4 serii de matci si la un moment dat nu mai ai suficenta populatie pntru imperecheri.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde gabimihai » 20 Ian 2016, 21:41

Din ce am vazut eu la nuclei, populatia de albina acopera toate ramele, matca are loc limitat de ouat, uneori someaja din lipsa de spatiu, asa ca in situatia ridicarii unei matci din nucleu (sa zicem ca are pe o rama oua), albinele neavand mult de lucru (rame putine), iau in crestere repede acele oua/larve, astfel incat in cele 2,3,4 zile nu isi trag botci de salvare, abia dupa trecerea acestei perioade intervine agitatia datorata lipsei matcii. Daca sunt si alte opinii a celor care au nuclee, pot sa-si spuna punctul de vedere.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde popik50 » 20 Ian 2016, 21:48

Si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarile lui Ignatius...astept pererile unor crescatori de regine...
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde danmirea » 20 Ian 2016, 22:42

Nu inteleg de ce trebuie sa astepti 3-4 zile nici eu....si cum de nu trage botci?

Eu cand ridic matca pun botca.....si totul e ok. Folosesc micronuclee apideea.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatius » 21 Ian 2016, 17:23

gabimihai scrie:Din ce am vazut eu la nuclei, populatia de albina acopera toate ramele, matca are loc limitat de ouat, uneori someaja din lipsa de spatiu, asa ca in situatia ridicarii unei matci din nucleu (sa zicem ca are pe o rama oua), albinele neavand mult de lucru (rame putine), iau in crestere repede acele oua/larve, astfel incat in cele 2,3,4 zile nu isi trag botci de salvare, abia dupa trecerea acestei perioade intervine agitatia datorata lipsei matcii. Daca sunt si alte opinii a celor care au nuclee, pot sa-si spuna punctul de vedere.


albinele dupa 6 ore simt lipsa matcii si isi trag botci din larvele gasite, nu asteapta 3- zile ca sa isi traga botci

Imi cer scuzer ca am pus intrebarile aici, tot in aceasta sectiune exista un topic dedicat cdespre cum procedezi dupa ce ai luat matca dintr-un nucleu.

De regula , ai luat matca si pui botca imediat, sa zicem in maxim 6 ore, unii o pun in bigudiu pentru mai multa siguranta.

Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Ioz25 » 22 Feb 2016, 22:38

Salut tuturor .am achiziționat cutia nicot și împreună cu nuclee de împerechere. Nu este bine dsaca țin în același curte și stupină și nucleele de împerechere ? Adică la 20 m între ele? Există o regulă în această situație?
Ioz25
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2016, 22:33

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 22 Feb 2016, 22:49

Probleme: depopularea nucleelor daca nu ai populat cu albina tanara multa, posibil furtisag din partea familiilor in perioada lipsei de cules sau a hranirii defectuoase, sau nu, cu sirop.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Kingraa » 23 Mai 2016, 15:14

Bună. Sunt la primul nucleu făcut și vreau să știu ce s-a întâmplat. Am deschis astăzi nucleul și amândouă botcile roase. Dar ce este interesant e că sunt roase pe lateral și nu jos așa cum știam că trebuie. Mai mult decât atât intr-o botcă încă se vede larva. Să înțeleg că mi-a ieșit deja o mătcuță și că sunt pe drumul cel bun urmând să iasă la împerechere ? Sau e posibil sa-mi fi ros albinele botcile ? Și încă o chestie interesantă, cea rămasă în botcă parcă ar fi apărată de albine, adică stau multe pe lângă ea. Le alungam și iarăși veneau.
Vă rog să mă lămuriți. Mulțumesc.
Fişiere ataşate
20160523_144848-768x1365.jpg
20160523_144906-768x1365.jpg
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde asd » 23 Mai 2016, 15:26

Le roade si daca a iesit matca. Daca nu si-au tras botci in general e OK.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde mellis » 23 Mai 2016, 15:38

Matca ce iese prima cauta celelalte botci sa le distruga, sa nu-i divizeze imperiul.
Daca ajunge la ele le roade lateral. Albinele nu o lasa sa le roada pe toate, in febra roiri si sa se asigure ca duc o lupta dreapta, de la egal la egal, sau doresc sa plece in pom ca si roi secundar / tertiar.
Ai ascultat stupul sa vezi cum canta? De obicei matca noua canta frumos.
Ar trebui sa nu-l deranjezi prea des pana la imperechere.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Kingraa » 23 Mai 2016, 16:08

Mulțumesc. Știam că cea care iese prima le distruge pe celelalte. Dar mi s-a părut interesant că a ieșit pe laterală și nu pe jos. De ascultat pot eu sa-l tot ascult ca mie tot bâzâit mi se pare :oops: :roll: :lol:
În cel mai rău caz ce s-ar fi putut întâmpla ? E posibil ca albinele de la ele citire să fi ros ambele botci (doar aceste 2 botci erau în nucleu )? Se poate așa ceva ? Sau să stau liniștit și să mai verific săptămâna viitoare pe luni, marți, miercuri ?
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde mellis » 23 Mai 2016, 16:18

Kingraa scrie:Mulțumesc. Știam că cea care iese prima le distruge pe celelalte. Dar mi s-a părut interesant că a ieșit pe laterală și nu pe jos. De ascultat pot eu sa-l tot ascult ca mie tot bâzâit mi se pare :oops: :roll: :lol:
În cel mai rău caz ce s-ar fi putut întâmpla ? E posibil ca albinele de la ele citire să fi ros ambele botci (doar aceste 2 botci erau în nucleu )? Se poate așa ceva ? Sau să stau liniștit și să mai verific săptămâna viitoare pe luni, marți, miercuri ?


Ar fi trebuit sa vezi o botca deschisa pe unde trebuie. Este posibil ca o matca din alt stup sa fi intrat la tine si sa fi facut alte reguli.
Sunt multe variante. Apicultura este inca o mare de mistere.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Kingraa » 23 Mai 2016, 16:59

Posibil așa ceva? De unde matcă din alt stup? Am făcut nucleul și l-am adus acasă de la stupină sâmbătă seara, distanță 6 km. Mă îndoiesc că de la vecini să mă pricopsesc cu o matcă tocmai la mine în nucleu de sâmbătă până azi. Eu tot la gândul ca dacă nu cumva tot albinele să fi făcut ceva. De aceea insist: aveți cunoștință ca albinele să roadă botcile dintr-un motiv anume ?
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2016, 17:21

Kingraa scrie:Posibil așa ceva? De unde matcă din alt stup? Am făcut nucleul și l-am adus acasă de la stupină sâmbătă seara, distanță 6 km. Mă îndoiesc că de la vecini să mă pricopsesc cu o matcă tocmai la mine în nucleu de sâmbătă până azi. Eu tot la gândul ca dacă nu cumva tot albinele să fi făcut ceva. De aceea insist: aveți cunoștință ca albinele să roadă botcile dintr-un motiv anume ?
matca roade botcile?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2016, 17:29

Deci la tine sa intamplat astfel: a ecluzionat una din matci , iar dupa ce a fost acceptata albinile au ros restu d e botci pe lateral .prima matca iesita lea intepat pe celelalte inainte sa ecluzioneze. luptele alea greco romane intre matci se dau cand ecluzioneaza in acelasi timp 2-3 sau 10 depinde .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori