Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 15 Dec 2011, 22:28

Vreau sa intreb care este dezvoltarea normala a unei familii (medie) de albine pana la culesul principal de salcam?
Cand incepe matca sa ponteze? Daca poate sa spuna cineva din experinta cum se dezvolta cuibul incepand din luna februarie si pana la sfarsitul lui mai ? Ma refer strict la rame de puiet(cate?) Intreb ptr stupul Dadant
Deci pentru un an normal : matca incepe sa ponteze in ... in februarie = x rame puiet, martie = x rame puiet si asa mai departe pana la merele cules.
Cunoscatorii sa dea detalii pentru o familie de albine din sudul tarii unde clima este mai blanda. Va multumesc.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde dorindafi » 16 Dec 2011, 18:13

e cam greu sa se poata spune cu eczactitate
puterea familiei chiar fiind ea shi medie nu seamana cu alta familie
hrana pe care o primishte,in ce cantitate shi de cate ori , shi asha mai departe

la mine 600m altitudine innainte de salcam 2 intre 6 shi 8 rame cu puiet la o familie intrata la iernare pe 5/6 rame
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde gh.pana » 17 Dec 2011, 19:24

Evolutia din primavara a unei familii de albine,depinde de foarte multi factori .
Unii externi legati de conditiile meteo respectiv priceperea si rigurozitatea stuparului,altii
interni legati de calitatea familiei in ansambul sau si al matcii in mod special.
Asa ca numarul de rame cu puiet raportat doar la timpul calendaristic nu poate fi singurul indicator de masura
universal valabil al calitatii evolutiei unei familii de albine.
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 18 Dec 2011, 20:52

popik50 scrie:Vreau sa intreb care este dezvoltarea normala a unei familii (medie) de albine pana la culesul principal de salcam?
Cand incepe matca sa ponteze? Daca poate sa spuna cineva din experinta cum se dezvolta cuibul incepand din luna februarie si pana la sfarsitul lui mai ? Ma refer strict la rame de puiet(cate?) Intreb ptr stupul Dadant
Deci pentru un an normal : matca incepe sa ponteze in ... in februarie = x rame puiet, martie = x rame puiet si asa mai departe pana la merele cules.
Cunoscatorii sa dea detalii pentru o familie de albine din sudul tarii unde clima este mai blanda. Va multumesc.


Popikule,
Pe tine te intereseaza de fapt cum se face dezprimavararea pentru a fi cat mai apt pentru primul cules(rapita sau salcam).
Sa luam cazul unei matci care a fost fecundata in vara anului precedent. O astfel de matca are teoretic un bun potential.
discutia in esenta e cum facem sa fortam acea familie ,ca la sfarsitul lui aprilie sa i se poata pune primul cat.
Daca o lasi sa se dezvolte asa cum e determinata ea genetic, sunt sanse sa fie la parametri ideali dupa primul cules.
In acelasi timp nici o stimulare precoce nu e de bun augur, producand efectul invers: regresul sau stagnarea coloniei.
Eu sunt pentru inceperea stimularilor incepand cu prima decada a lui martie, oricum dupa cel putin un zbor de curatire si dupa ce polenul natural incepe sa intre in hambare.
Folosesc urmatoarea schema.
O numesc schema "triolet".
Adica cuibul e grefat in jurul celor trei rame din centru. In functie de clima descapacesc la un interval de 9 zile coroanele trioletului. La 10 martie nu decapacesc pana la leatul de sus, deoarece inca sunt riscuri de perioade cu frig prelungit, cand ghemul se poate strange. De la 19 martie descapacesc "faramila".
Pe 1 aprilie sparg cu 2 rame in jurul ramei centrale din triolet. Cele 2 rame trebuie sa fie ori cu coroane pe care le descapacesc, ori pline cu sirop. Niciodata nu spargi cu rame goale.
Pe 11 aprilie sparg din nou dar in pozitiile laterale trioletului(pachetului de 3 rame).
SAMD.
Pe 20-25 aprilie cuibul e complet, iar puietul ocupa maxim dintr-un corp Dadant. Poti sa pui cat.
Teoretic albina tanara are nevoie de 20 zile sa devina culegatoare, insa daca o duci in lan, sau ai cules pe vatra, pleaca si la 10 zile, e acel hormon juvenil care o face atat de flexibila.

bineintels ca schema aceasta cunoaste variatii in functie de clima. Dar regula pe hartie cam asta e.
De ce se sparge cu 2 rame de fiecare data? deoarece genetic vorbind asa oua matca, in cercuri concetrice simetric fata de axa mediana a cuibului.
Daca mai ai intrebari pune-le te rog.
PS Asa procedam si la Dadant si la Langstroth.
Astfel se dezvolta si roii, insa spargem numai dupa ce eclozioneaza generatia anterioara de puiet.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde proapis13 » 18 Dec 2011, 21:34

andrei_calinescu scrie:O numesc schema "triolet".
Adica cuibul e grefat in jurul celor trei rame din centru. In functie de clima descapacesc la un interval de 9 zile coroanele trioletului. La 10 martie nu decapacesc pana la leatul de sus, deoarece inca sunt riscuri de perioade cu frig prelungit, cand ghemul se poate strange. De la 19 martie descapacesc "faramila".
Pe 1 aprilie sparg cu 2 rame in jurul ramei centrale din triolet. Cele 2 rame trebuie sa fie ori cu coroane pe care le descapacesc, ori pline cu sirop. Niciodata nu spargi cu rame goale.
Pe 11 aprilie sparg din nou dar in pozitiile laterale trioletului(pachetului de 3 rame).
SAMD.
Pe 20-25 aprilie cuibul e complet, iar puietul ocupa maxim dintr-un corp Dadant. Poti sa pui cat.
Teoretic albina tanara are nevoie de 20 zile sa devina culegatoare, insa daca o duci in lan, sau ai cules pe vatra, pleaca si la 10 zile, e acel hormon juvenil care o face atat de flexibila.

Popikule pune asta schema in rama ca nu dai cu una cu doua de ea prin cartile apicole de care galgaie net-ul :shock:
Si mai tine minte una verificata;ce albina ai in cuib la 1 octombrie o sa ai la 1 martie
Bineinteles ca sunt si unele variabile in functie de zona,insa in mare se pot remedia
La cartea citita de tine ce scrie?
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 18 Dec 2011, 21:57

Andrei imi place metoda ta si cred ca e foarte benefica . As vrea sa te intreb ceva legat de stimulare si anume: nu e cam tarziu sa incepi in prima decada a lui martie. Explica putin te rog cum faci stimularea si cu ce?
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 18 Dec 2011, 21:59

proapis13 scrie:
andrei_calinescu scrie:O numesc schema "triolet".
Adica cuibul e grefat in jurul celor trei rame din centru. In functie de clima descapacesc la un interval de 9 zile coroanele trioletului. La 10 martie nu decapacesc pana la leatul de sus, deoarece inca sunt riscuri de perioade cu frig prelungit, cand ghemul se poate strange. De la 19 martie descapacesc "faramila".
Pe 1 aprilie sparg cu 2 rame in jurul ramei centrale din triolet. Cele 2 rame trebuie sa fie ori cu coroane pe care le descapacesc, ori pline cu sirop. Niciodata nu spargi cu rame goale.
Pe 11 aprilie sparg din nou dar in pozitiile laterale trioletului(pachetului de 3 rame).
SAMD.
Pe 20-25 aprilie cuibul e complet, iar puietul ocupa maxim dintr-un corp Dadant. Poti sa pui cat.
Teoretic albina tanara are nevoie de 20 zile sa devina culegatoare, insa daca o duci in lan, sau ai cules pe vatra, pleaca si la 10 zile, e acel hormon juvenil care o face atat de flexibila.

Popikule pune asta schema in rama ca nu dai cu una cu doua de ea prin cartile apicole de care galgaie net-ul :shock:
Si mai tine minte una verificata;ce albina ai in cuib la 1 octombrie o sa ai la 1 martie
Bineinteles ca sunt si unele variabile in functie de zona,insa in mare se pot remedia
La cartea citita de tine ce scrie?
salve :D

Multumesc Proapis de sfaturi. Din pacate in cartile mele nu prea scrie ceva deosebit , ca daca scria poate ca nu mai intrebam aicisea :D
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde alt stupar » 18 Dec 2011, 22:10

proapis13 scrie:Si mai tine minte una verificata;ce albina ai in cuib la 1 octombrie o sa ai la 1 martie
Bineinteles ca sunt si unele variabile in functie de zona,insa in mare se pot remedia
La cartea citita de tine ce scrie?

Io stiu o variatiune a axiomei, la fel, verificata ;)
cate rame de puiet ai la sfarsit de august, atata albina ai in ghem
bineinteles ca mai sunt si unele variabile in functie de "stupari" adica mai auzi cazuri de iernari pe trei rame si desprimavarari pe sase :lol: :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 18 Dec 2011, 22:13

popik50 scrie:Andrei imi place metoda ta si cred ca e foarte benefica . As vrea sa te intreb ceva legat de stimulare si anume: nu e cam tarziu sa incepi in prima decada a lui martie. Explica putin te rog cum faci stimularea si cu ce?

Cum popikule cu ce?
Cu acea miere din coroane. Acea miere are un efect detonator pentru colonie.
Nu e tarziu in prima decada a lui martie. Nu e tarziu in aceasta metoda de lucru.
De ce vrei sa ai albina multa in februarie(puiet), ca sa topeasca fulgii de zapada?
Lasa-le usor, in feb in functie de clima iti mai intra un polen de alun, un aport minim care stimuleaza un pic colonia.
Dar cel mai important in feb e unul sau mai multe zboruri de curatire. Asta pregateste albina pentru "chinul" ce va sa vina.
si din martie "trioletul".
De ce sa fie tarziu daca la sfarsitul lui aprilie ii pui cat? Rapita a inflorit anul asta in sud incepand cu 20 aprilie.
Familia nu-ti da inainte pana nu apare proteina naturala, poti sa faci si matanii in fata urdinisului. Geaba.
Cand ti-a intrat proteina naturala atunci detoneaza. Asta e in martie. Si atunci adaugi "trioletul".
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde alin m » 18 Dec 2011, 22:53

seara buna
la ce nr de familii aplicati metoda?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 18 Dec 2011, 22:56

Andrei imi place foarte mult ce aud de la tine. Am sa pun si in practica :D
Inca o intrebare: folosesti apifonda pentru stimulare?(in afara de miere)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 03:18

alin m scrie:seara buna
la ce nr de familii aplicati metoda?

E o metoda raspandita in mediul de fermieri cu mii de familii.
Prietenul meu pe care un grup venit la Apimondia l-au cunoscut are actualmente la iernat in jur de 850 fam.
Nepunand la socoteala roii facuti anul acesta, inca cateva sute.
Dadant si ME.
Metoda e provenita din Germania si am aplicat-o si in zone ale Frantei similare cu climatul nostru subcarpatic sau sudic(Toulouse, Bordeaux).
Ultima oară modificat de andrei_calinescu pe 19 Dec 2011, 03:24, modificat 1 dată în total.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 03:21

popik50 scrie:Andrei imi place foarte mult ce aud de la tine. Am sa pun si in practica :D
Inca o intrebare: folosesti apifonda pentru stimulare?(in afara de miere)

Popikule,
Mancarea solida nu se da cu efecte stimulatorii, se da cu efecte de completare(salvarea coloniei de la infometare).
Mierea aceea descapacita mai ales in perioada aceea e echivalentul unei stimulari cu sirop 1:3. Adica exact ce trebuie atunci.
Incepand cu aprilie si daca nu ai coroane cu miere, se dau rame pline cu sirop.
Deci pentru stimulare intotdeauna lichid.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde serb » 19 Dec 2011, 11:00

am si eu o intrebare : daca am pe stoc rame cu pastura din toamna , cele care scapa de mucegai, ar avea vreun efect in dezvoltarea de primavara date de exemplu dupa diafragmama, nefiind bune pentru ouat, alaturi de stimularea aflata in discutie? cu stima.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 19 Dec 2011, 11:01

Multumesc mult Andrei pentru sfaturi :)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde victor s » 19 Dec 2011, 11:15

[quote="andrei_calinescu"

In functie de clima descapacesc la un interval de 9 zile coroanele trioletului. La 10 martie nu decapacesc pana la leatul de sus, deoarece inca sunt riscuri de perioade cu frig prelungit, cand ghemul se poate strange. De la 19 martie descapacesc "faramila".
[/quote]
************************************************************************************************************************************************

am vazut si in videoclipurile lui Dragos 2006 aceasta operatiune !
ar fi de preferat sa vada toti videoclipul, asa s-ar intelege muuuult mai bine cum se face !(din pacate nu mai stiu pe unde l-am vazut)
toata stima Andrei Calinescu !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori