Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Bee Happy » 08 Iun 2015, 17:37

Arata foarte bine... in prima poza :D
Trebuie sa alegi: ori cules bun de nectar, ori crestere de matci.
Ca sa nu mai construiasca peste botci, evita cresterea matcilor in plin cules.
Sau pune o rama oarba langa rama de crestere. Pe care o scoti dupa ce e construita si pui alta in loc. Metoda ajuta, dar nu e 100 % sigura.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 19 Iun 2015, 12:03

Salutare BeeHappy, esti tare frate, un adevarat profesionist, de fiecare data ai mirosit problemele din stupina mea si ai intervenit cu sfaturi pertinente. Se vede de la o posta cat de mult iti plac albinele. Felicitarii. Multumesc pentru sfaturii. Ai dreptate, ai intuit corect, cresterea a avut loc in plin cules la salcam. La noi in zona roiesc imediat dupa salcam, asa ca am fost nevoiti sa crestem matciile pentru a fi utlilizate dupa salcam si a evita roirea naturala. Multumesc si succes in toate. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 19 Iun 2015, 12:22

Am avut un procentaj excelent la eclozarea, acceptarea si imperecherea matcilor, insa am gafat la marcare.. Dupa ce au inceput ponta si au ouat cate o rama doua le-am marcat cu o cusca de imobilizat speciala ( stil seringa, nu stiu cum se numeste) si am folosit marker special pentru marcat. Peste o saptamana patru roi aveau botcii de salvare. Ma gandesc ca am bagat in cusca o matca dupa alta si unele au imprumutat mirosul altora. Trebuia probabil sa oparesc cusca dupa fiecare marcare. Nu am facuto si cateva matci au picat. Alta explicatie nu am. Sanatate.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 01 Ian 2016, 02:47

Un an nou cu sanatate, multe bucurii si realizari alaturi de cei dragi. Iernare usoara pentru albinele dumneavoastra.
La multi ani!!!!!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 21 Ian 2016, 13:47

La multi ani si bine v-am regasit prietenii. A venit iarna ( mai exact de duminica 17. 01.2016) si in sud, in zona Giurgiu. Zapada de 35-40 de centrimetrii si temperaturi in jurul la -15, -20 grade noaptea iar ziua -5 , -10 grade. Iernare usoara. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Ian 2016, 02:56

In urma cu trei saptamani am ridicat cateva capace pentru a vedea pozitia ghemului de iernare. Eu as zice ca aratau excelent, ghem strans jos in fata cu toate ca inca mai aveau foliile puse de la tratamentele din toamna. Ulterior am scos foliile de frica condensului, daca vor incepe ponta intensiv. Azi totul e alb. Iernare usoara.
Fişiere ataşate
20160119_100740_800x450.jpg
Hrana+liniste=hibernare
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Ian 2016, 03:26

Speram la un an mai bun. Anul trecut am fost numai contra-timp. In primavara, dupa cum v-am mai spus, familiile au fost foarte mici si au plecat greu cu dezvoltarea iar la rapita si salcam ( desi au secretat foarte bine) nu am scos mai nimic. Iar la floarea soarelui, cand se intarise si familiile noastre, iarasi nu am facut productie, deoarece nu a secretat fiind autopolenizanta. Mult succes va doresc in noul an.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Ian 2016, 03:41

Iernare usoara va doresc.
Fişiere ataşate
20160119_100145_1024x576.jpg
Iernare usoara!!!!
20160119_101936_1024x576-1.jpg
Iernare usoara!
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Ian 2016, 04:40

Va deranjez cu o intrebare prietenii. Am citit tot pe forum cu ani in urma ca zapada proaspata pe capace poate izola. Caldura degajata prin capac de la ghem face ca in cateva zile sub zapada de pe capac sa se faca un strat de gheata . In cazul acesta se mai poate considera ca zapada pe capac mentine caldura in stup sau din contra raceste stupul? In idea asta am lasat inca zapada pe capace dar si pentru a nu deranja familiile la -10 grade. Multumesc
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde FLORINELU » 22 Ian 2016, 08:24

sa stii ca si gheata e un bun izolator pe capace.eu zic sa o lasi acolo.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 22 Ian 2016, 08:54

Multumesc pentru sfat domn Florin, am sa o mai las o perioada, nu as vrea sa le deranjez pe gerul asta. Iernare usoara
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 30 Ian 2016, 04:41

Salutare prietenii. Au inceput zboruriile de curatire pe la stupii si prin zona mea. Din pacate nu am apucat sa mai pun paie sau alte faneturii prin fata stupilor pentru a nu ramane pe zapada albina iesita la curatire. Aviz colegilor din zone mai reci, ( cine vrea bineinteles) sa pregateasca materiale pentru a le imprastia prin stupina in asteptarea zilelor cu zborurii, pentru a nu pati ca mine (mereu nepregatit) . Succes si iernare usoara. :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde proapis13 » 30 Ian 2016, 10:08

De ani de zile recomand ca atunci cand incep sa curga stresinile sa se curete
zapadade de pe capacele stupilor si zapada de pe oglinda stupului.... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 30 Ian 2016, 16:21

Sa traiti domnu Marian, am retinut. Multumesc pentru sfat, am ajuns pe la stupina pe fuga. In lipsa de timp am neglijat insa asta nu ma absolva de vina. Sa notat, multumesc inca odata.
Ce ma bucura este faptul ca au mancat foarte putin, in urma cu trei saptamani , a ridicat fratele la cateva capacele iar ghemurile erau jos in fata. Nu au fost niciodata asa bine la data asta, dar mai vedem caci asa am zis si anul trecut iar pe final de iernare ma-m inecatla mal. Iernare usoara.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 06 Mar 2016, 05:46

Buna dimineata prietenii, fierb de nerabdare sa vad albinutele dupa perioada asta de inactiviate, pentru a vedea cum se comporta familiile la schimbul de generatii ( sper sa fie inlocuita cat mai repede albina de iernare) pentru ca panta descendenta a populatieii de albine imbatranite sa se opreasca si sa se puna pe treaba albina tanara. Deja intra polen ( de la salcie cred, alun nu am in zona), iar ponta explodase acum 2 saptamani si pe fondul temperaturilor crescute.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 06 Mar 2016, 06:04

Azi ajungem la ele pentru un control mai amanuntit. Se anunta 16 grade la amiaza. Acum trei saptamani consumasera sub o treime din hrana de iernare si am considerat util sa descapacim ultima rama de langa cuib ( nu le-am strans foarte rau in toamna), aveau o palma de puiet in centrul cuibului acum trei saptamani. La o saptamana trasesera mierea descapacita iar ponta explodase, doua rame de oua in centrul cuibului, cate doua palme pe rama. Sper sa fi jucat cartea castigatoare, tinand cont si de vreme si de polenul care intra ( santem tot timpul cu ochi pe temperaturii, se anunta vreme blanda). Am o parere foarte buna despre iernarea pe miere curata fara sirop, dar vom vedea cat de bine fac schimbul de generatii. Asa am zis si anul trecut si la final de martie sau dus grav in jos cu populatia. Doamne ajuta si iernare usoara :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori