Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 25 Ian 2016, 15:22

lucky5strike scrie:Sfatul meu, pretuieste cat poti scoala si fugi de atitudine rotunda/vorbe mari, adica de cancerul vremilor noastre.

Un nene adevarat a zis odata: „Nu poti invata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa se descopere.

Date iti dam noi. Managementul e insa sarcina ta.

Parca ai fi "cadavru didactic". :))
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 25 Ian 2016, 16:50

Cadavru? N-am cum sa fiu... e tare misto sa scrii... :lol:

Inapoi la management, va rog. :P
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 26 Ian 2016, 10:42

Dupa parerea mea, managementul stupinei in sens larg, trebuie abordat prin prisma finalitatii acesteia, a ceea ce asteapta apicultorul de la stupina sa si a destinatiei produselor obtinute. In sens restrans, despre managementul stupinei se poate vorbi doar in cazul stupinelor comerciale. In acest caz, e foarte importanta planificarea riguroasa a activitatilor si mai ales proiectarea fluxurilor activitatii in stupina. Dupa stabilirea detaliata a acestora, este destul de usor sa se faca o proiectare a resurselor necesare si o prognozare a veniturilor.
Tot in cadrul demersului de management, un rol important il are gestionarea riscurilor activitatii (CARE NU SUNT PUTINE). Se pot stabili si aloca masuri si respectiv, resurse pentru diminuarea sau eliminarea lor.
Dar sa te apuci sa faci ceea ce am amintit eu mai sus, presupune sa ai un numar minim de stupi si sa gandesti stuparitul ca ope activitate industriala. Si atunci trebuie sa citesti si sa vezi filmuletele despre care s-a vorbit pe acest forum, si sa culegi din experienta alora care fac "industrie".
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 27 Ian 2016, 19:46

Si cititi cu atentie postarile lui Angellily. Sunt cateva postari referitoare exclusiv la managementul unei altfel de afaceri.
Restul sunt variatiuni pe tema!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde pustu » 28 Ian 2016, 01:00

lucky5strike scrie:Apicultorii care sed pe picioarele lor sunt in general oameni scumpi la vorba, nu ca nu ar avea ce spune, dar lucrul in stupina mare te obliga sa vorbesti putin si sa faci mult... in timp ai sa-ti dai seama de asta....Au o parere bine formata pe orice subiect apicol, insa foarte retinuta si nu dau drumul la vorbe/fapte neverificate... decat daca au interes in pierderea asta de timp... ceea ce-i putin probabil.
lucky5strike scrie:Inapoi la management, va rog. :P

Pai tocmai ai incheiat subiectul . Asta daca nu intereseaza pe cineva cum sa ai grija de 20 de familii :lol: :lol: :lol:
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 21:02

Management? Un cuvant prea mare pentru apicultura... conditiile sunt suficient de schimbatoare ca sa nu putem fi manageri...

Ci niste amarati care reactioneaza la provocari...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 21:40

Sa reiau partitura cu bilele? :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 30 Ian 2016, 21:24

Cu stupi iernati pe 3 sau 4 rame nu se face nici un management. Am cumparat stupi de la un foarte bun stupar din zona mea, care ierna in stupi DB grosi de 40mm, iernati in minimum 10 rame (unul avea 12 rame!!). Daca iernezi familii de 4 rame, de la care astepti productie la salcam, ori esti incepator, ori foarte optimist :D.

Apoi depinde de dimensiune. Daca te limitezi la 20-40-60 stupi, gestionarea fluxurilor e mai simpla si o faci din placere si pentru suplimentarea veniturilor. De pa la 100 de familii incep (subliniez, doar incep) sa apara complicatii, care necesita intr-adevar MANAGEMENT. Si atunci incepi sa te gandesti cum sa sustii toata aceasta activitate: venituri si costuri, integrare pe verticala, si prostii de astea de "bisnita" :D.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 04 Feb 2016, 21:53

Gicuta scrie:. De pa la 100 de familii incep (subliniez, doar incep) sa apara complicatii, care necesita intr-adevar MANAGEMENT. Si atunci incepi sa te gandesti cum sa sustii toata aceasta activitate: venituri si costuri, integrare pe verticala, si prostii de astea de "bisnita" :D.

Ma unge pe suflet ... zi asa, topolovene, ca tare bine mai zici... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 04 Feb 2016, 23:06

Salutare !

La organizarea stupinei cea mai mare problemă este baza meliferă. Zborul albinelor după nectar nu depășește distanța de 2 km, în unele cazuri nu mai departe de 1,5 km de stup. Cercul cu o rază de 1,5-2 km are suprafața de 706-1256 ha. În această zonă albinele trebuie să adune în timpul anului cantitatea necesară de nectar și polen pentru ele și pentru apicultor. Cu cât mai multe resurse melifere sânt pe această suprafață, cu atât mai mult va extrage apicultorul miere.

Să presupunem că necesitatea anuală a unei familii de albine este în medie de 90 kg de miere. Aproximativ 20-25 kg albinele folosesc în aprilie-mai pentru dezvoltarea familiei, 30 kg în iunie, 15-17 kg în iulie și 10-12 kg în august. Dacă luăm în calcul 25 de kg de miere marfă extrasă de la o familie de albine și o însumăm cu necesarul de consum anual a unei familii de 90 kg va rezulta 115 kg total miere pe care trebuie să o adune o colonie. Cantitatea de nectar de pe această suprafață va fi strânsă
de albini în proporție de 50-60 % din cauza altor insecte, perioada ploilor, secetei ...etc. Numărul optim de stupi într-o stupină se calculează în funcție de plantele melifere aflate în acea rază de zbor de cules a albinelor.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 05 Feb 2016, 17:44

Calculul asta era scris intr-o carte. Si teoretic e corect. Dar ia imagineaza-ti-l pe Angellily stand la mila Domnului, dupa ce cheltuie 400.000$ pe an. Sau ia imagineaza-ti un an ca 2014 care sa te prinda cu vreo peste 100 de stupi (si asta asa...ca esti la inceput). Vreau sa subliniez ca Managementul inseamna si gestionarea si preintampinarea riscurilor, care te pot duce intr-o perioada foarte scurta de timp de la PROFIT la PIERDERE. Si asta cu o baza melifera de exceptie.
Calculele astea sunt asa..ca sa-ti faci o imagine ce inseamna amplasarea unei stupine. Un experiment mintal cum ar spune un cercetator :D. Distractie!! (ca vine primavara).
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde DoarEu » 05 Feb 2016, 23:55

Gicuta scrie:Distractie!! (ca vine primavara).

Mai e,mai e pana la primavara.Eu ieri de dimineata tocmai ce dadusem jos parazapezile de la urdinis.Si apoi mai pe seara...am fost nevoit sa le pun inapoi.
Deci...inca isi mai arata iarna coltii :?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 06 Feb 2016, 22:56

Calculele astea sunt asa..ca sa-ti faci o imagine ce inseamna amplasarea unei stupine. Un experiment mintal cum ar spune un cercetator :D. Distractie!! (ca vine primavara).


Salutare !

Calculele nu sânt pentru ați face o imagine ci reprezintă un mod de apreciere a zonei melifere în care vei lucra. Cunosc apicultori cu experiență de foarte mulți ani care își notează mediile de extragere a mierii în fiecare an per familie. La o stupină staționară am calculile făcute pe zece ani. Cea mai mică recoltă per familie 12 kg în 2007 în urma unei secete cumplite, iar cea mai mare producție în 2013 de 61 kg. Media la 10 ani este de 33 kg anual per familie. După efectuarea calculelor m-am decis să es cu stupii în păstoral la floarea soarelui unde mai pot adăuga încă vre-o 25-30 kg și să trec la alt model de stupi.

Dacă toți apicultorii ar respecta aprecierea zonei melifere nu ar exista conflicte și aglomerări cu stupuri pe anumite terenuri.

Sănătate !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Managementul stupinei

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2016, 23:13

Timpul este cea mai pretioasa resursa si cea mai dificila de gestionat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Managementul stupinei

Mesajde Gicuta » 09 Feb 2016, 12:15

vevidadra scrie:Calculele astea sunt asa..ca sa-ti faci o imagine ce inseamna amplasarea unei stupine. Un experiment mintal cum ar spune un cercetator :D. Distractie!! (ca vine primavara).


Salutare !

Calculele nu sânt pentru ați face o imagine ci reprezintă un mod de apreciere a zonei melifere în care vei lucra. Cunosc apicultori cu experiență de foarte mulți ani care își notează mediile de extragere a mierii în fiecare an per familie. La o stupină staționară am calculile făcute pe zece ani. Cea mai mică recoltă per familie 12 kg în 2007 în urma unei secete cumplite, iar cea mai mare producție în 2013 de 61 kg. Media la 10 ani este de 33 kg anual per familie. După efectuarea calculelor m-am decis să es cu stupii în păstoral la floarea soarelui unde mai pot adăuga încă vre-o 25-30 kg și să trec la alt model de stupi.

Dacă toți apicultorii ar respecta aprecierea zonei melifere nu ar exista conflicte și aglomerări cu stupuri pe anumite terenuri.

Sănătate !


Una sunt calculele prezentate de dta, care reprezinta un experiment mintal exprimat de unul dintre autorii din literatura apicola, si alta este determinarea statistica a potentialului zonei. E normal sa faci astfel de determinari. Dar eu am subliniat ceva despre managementul riscului. Ce poti spune despre asta?
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Managementul stupinei

Mesajde vevidadra » 09 Feb 2016, 22:10

Salutare !

De care risc vă este frică ?
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron