Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Alexandru.Chisinau » 26 Ian 2016, 01:39

Vă salut stimați apicultori!
Boa, este unul din noile modele de stupi ce a câștigat popularitate în Rusia, acolo unde iernile sunt reci și lungi. Nu mă interesează zona de proveniență ci acest model de stup vertical. Poate cineva, undeva deja a discutat despre acest model dar eu cu regret nu am găsit nici o discuție. Știu persoane care au astfel de stupi și se bucură de ei. Vă rugăm pe cei ce aveți astfel de stupi sau care cunoașteți ceva despre ei să ne scrieți mai jos câte ceva despre ei. Eu tot posed deja destul de multă informație despre ei dar practica bate teoria, cei ce au astfel de stupi ar fi mai potrivit să ne împărtășească toată informația ce o posedă. :idea: Una din probleme e că mai toată informația online e în limba rusă. Câteva lucruri care m-au captivat la acest model de stup ar fi: 1. Comoditate în lucru și deschiderea orizontului spre noi posibilități, adică un stupar poate lucra și cu 500 de astfel de stupi deoarece caturile sunt mici și ușoare iar stuparul lucrează doar cu caturi ci nu cu fiece ramă ceea ce îi reduce din timpul petrecut la ei în sezonului activ. 2. Ramele se fac foarte ușor, fără însârmare, lipire, batere de cuie, inclusiv și fagurii artificiali se pun foarte ușor fără anumite aparate electrice ș.a. pierderi de timp și bani. 3. Albinele adună mai multă miere în astfel de condiții pe care le oferă acest model de stup 4. iernarea e mai reușită în astfel de stupi. 5. În caz de sunt furați sunt găsiți mai ușor deoarece modelul deocamdată e rar răspândit (acest punct se atribuie și la minusuri despre care vom discuta mai jos). :) Aici am făcut un slideshow cu poze ce prezintă informația cu mărimile acestui model de stup vertical https://www.youtube.com/watch?v=D-NdtQzYMuM
Mai multă informație vă voi oferi pe parcurs.

Sănătate!
Fişiere ataşate
1.jpg
улей удав
1.jpg (13.29 KiB) Vizualizat de 13517 ori
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde proapis13 » 26 Ian 2016, 10:49

La vecinii sarbi am vazut astfel de stupi,prezentatorul nu stia romaneste si nici vlaha veche... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde cristi_vidican » 26 Ian 2016, 11:08

E un fel de MER mai redus. La MER-ul stas rama are 162 mm înălțime.
Aici ai 110 mm.
Probabil că se lucrează tot pe sistemul MER-ului.
Despre foița fără sârmă, la centrifugare nu-i bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde jonny_it » 26 Ian 2016, 11:51

cristi_vidican scrie:E un fel de MER mai redus. La MER-ul stas rama are 162 mm înălțime.
Aici ai 110 mm.
Probabil că se lucrează tot pe sistemul MER-ului.
Despre foița fără sârmă, la centrifugare nu-i bine.


O rama care are interiorul de aprox 10 cm si nu este latita rezista la centrifugare. Am testat pentru ca la un moment dat voiam sa fac toate caturile cu rame fara sarma.
Problema este la cladit, se indoaie ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde cristi_vidican » 26 Ian 2016, 14:02

jonny_it scrie:O rama care are interiorul de aprox 10 cm si nu este latita rezista la centrifugare. Am testat pentru ca la un moment dat voiam sa fac toate caturile cu rame fara sarma.
Problema este la cladit, se indoaie ..

Sunt uimit. La mine se rupe uneori fagurele și dacă are sârmă (6 verticale). La 3 orizontale, ruperea era mai tare.
La extracția radială este mult mai bine. Nu se rupe deloc dacă viteza nu e mare la început.

Dar, la o distanță de 10 cm să nu se rupă? Depinde mult și de tehnica de extracție.
Ce să mai zicem de calitatea fagurilor?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde jonny_it » 26 Ian 2016, 14:20

cristi_vidican scrie:Sunt uimit. La mine se rupe uneori fagurele și dacă are sârmă (6 verticale). La 3 orizontale, ruperea era mai tare.
La extracția radială este mult mai bine. Nu se rupe deloc dacă viteza nu e mare la început.

Dar, la o distanță de 10 cm să nu se rupă? Depinde mult și de tehnica de extracție.
Ce să mai zicem de calitatea fagurilor?


Si depinde si de temperatura la care se face extractia. Daca este miere cum scot de pe vatra de la munte cred ca se rup si cei din plastic :lol: dar la o miere maturata de salcam/tei nu ar trebui sa fie probleme.
Adevarul este ca in fiecare an rup cativa faguri la centrifugare si intotdeauna au fost rame cu umerasul lat si insarmare verticala. La cea orizontala sau combinata nu au fost probleme. De ce, habar nu am :?

Nu am testat cum se comporta la transport ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Gemelu » 26 Ian 2016, 20:09

Este un model de stup cu adevarat tentant. Ca incepator care incerc sa ma orientez catre un tip de stup, am urmarit destul de multe videoclipuri cu stupii rusesti (si alte modele, nu doar rusesti). In perioada asta am dispus si de foarte mult timp liber, ca nu pot iesi din casa. Asa ca mi-am facut o prima impresie foarte placuta despre stupul acesta. De fapt, am urmarit anterior pe ai nostri Activ si Bunka, si primul model, acela cu ramele cu cadru din sarma. De cand au vorbit Alexandu si Vevidara despre modelul cu rame subtiri de lemn, m-am concentat la acesta.
Marele avantaj este ca un etaj plin cu miere capacita are 8-10 kg greutate cu corp si rame cu tot. In felul acesta se rezolva marea problema pe care o au toti stuparii cu ridicarea caturilor.
O problema pentru mine ar fi ca trebuie un tamplar bun sa reuseasca falturile.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde State » 26 Ian 2016, 22:28

Eu il vad un stup foarte bun pentru a produce miere in sectiune. Rama mica-cladire rapida. Cules bun-capacire mai rapida si uniforma. Or mai fi si altele. Per total merita studiat măcar. :geek:
Cum zicea si colegul mai sus: usor si eviti ruptura de sale.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Alexandru.Chisinau » 27 Ian 2016, 01:55

Vă salut stimați apicultori. :) Mă aflu acum în patria țară: Romania. Totul e minunat doar că internetul aici e foarte scump și nici nu zic că orange nu prea prinde în sătucul meu. Plus lipsa de timp. Ajung acasă și răspund la toate întrebările apărute (cu Doamne ajută). Din cele citite fagurii nu se rup la extragerea mierii deoarece s-a inventat o metodă simplă și eficientă pentru aceasta. Chiar dacă se rup unii faguri, să fie aceasta cea mai mare problemă. :)
Apăsați acest link pentru a găsi informație despre extragerea mierii: https://www.google.ro/search?q=%D1%83%D ... BygC&dpr=1

Mai jos o poză cu o casetă în stadiu de pregătire care se va introduce în extractor pentru a putea extrage mai inteligent/profesionist mierea din faguri. Nu e cea pe care doream să o pun dar cred că când ajung în Chișinău găsesc informația cuvenită și o public. Probabil din videourile de pe link o să găsiți mai multă informație dar nu sunt convins că linkul duce la ceea ce am văzut eu. Nu am cum acum să verific din motive tehnice.
Sănătate!
Fişiere ataşate
1a.jpg
în stadiu de lucru
1a.jpg (10.2 KiB) Vizualizat de 13178 ori
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Gemelu » 28 Ian 2016, 19:59

State scrie:Eu il vad un stup foarte bun pentru a produce miere in sectiune. Rama mica-cladire rapida. Cules bun-capacire mai rapida si uniforma. Or mai fi si altele. Per total merita studiat măcar. :geek:
Cum zicea si colegul mai sus: usor si eviti ruptura de sale.

Acestea sunt motivele pentru care mi-a placut in mod deosebit. Doar ca nu gasisem dimensiunile, si-mi faceam planul cu alte dimensiuni, asa incat sa intruneasca anumite cerinte cum ar fi compatibilitatea la dimensiune cu ramele pentru miere in sectiune de pe piata noastra, si ideea de a face conversia de la Dadant 1/1 prin asezarea rasucite cu 90grade a 8 rame 1/1. Tehnologia de lucru ar fi aceiasi insa si asteptam de la fratii de peste Prut sa ne lumineze.
Alt avantaj la acesti stupi, ar fi, din cate am auzit, ca albinele aseaza polenul adica pastura in primul corp de jos, facand asfel posibila productia de pastura.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Alexandru.Chisinau » 29 Ian 2016, 22:45

ghitacusman scrie:unicitatea creeaza foarte multe lucruri benefice . Mierea mai multa nu se datoreaza modelului de stup . Aaaa , ca poti extrage mai multa in comparatie cu alte modele ,asta-i alta latura a problemei :D .

După cum eu am auzit și am citit: modelul de stup joacă un rol important în ce privește culesul de nectar (miere) a familiilor de albine. Sunt și anumite statistici ce demonstrează diferența de cules în dependență de modelul stupului.

cristi_vidican scrie:E un fel de MER mai redus. La MER-ul stas rama are 162 mm înălțime.
Aici ai 110 mm.
Probabil că se lucrează tot pe sistemul MER-ului.
Despre foița fără sârmă, la centrifugare nu-i bine.

Da, și mie mi se pare un fel de MER mai redus doar că eu nu am lucrat cu MER și nu știu bine sistemul MER-ului. Nici sistemul de lucru cu stupii Boa nu-mi este cunoscut în totalitate. Am o carte în rusă scrisă de către inventatorul modelului de stupi Boa și urmează să o finisez de citit. Cine dorește să primească cartea să-mi scrie pe privat. E în limba rusă dar am impresia că mulțimea de imagini vorbește mai mult decât mulțimea cuvintelor. :) Apropo, se mai poate de folosit google translation pe alocuri. :idea:
Cât despre fagurii de pe modelul de rame Boa: nu am citit nicăieri că se îndoaie sau că se rup (dar nici nu neg faptul). La urma urmei să nu uităm de varianta fagurilor din plastic. Mai sus s-au dat nu doar întrebări ci și răspunsuri de aceea eu vin cu careva mici completări. Iată în poze și în video sistemul Boa de extracție a mierii https://www.youtube.com/watch?v=qv7ujqalvHg
Citat din carte:
Printre toate, această metodă de extracție este una mai rațională. Într-o casetă de acest tip (hand made) încap 9 rame «Boa» (un cat), ceea ce în recalculare după rama «Dadant» constitue 2,25 rame (adică 9r Boa = 2,25r DB). În așa fel dintr-o extracție noi extragem dintr-o dată din 4,5 rame în loc de două. Și trebuie de luat în considerare că extracția are loc îndată din ambele părți ale fagurilor de miere și astfel procesul devine mai rapid.
Fişiere ataşate
2a.jpg
http://dombee.ru/paseka/index.php?s=7e29cdcb7b47125a31330c0e3a2bbe9d&act=attach&type=post&id=6789
2a.jpg (2.58 KiB) Vizualizat de 12892 ori
1a.jpg
http://dombee.ru/paseka/index.php?s=7e29cdcb7b47125a31330c0e3a2bbe9d&act=attach&type=post&id=6788
1a.jpg (2.48 KiB) Vizualizat de 12892 ori
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Feb 2016, 00:57

Vă salut pe toți!
ghitacusman scrie:cum influenteaza modelul stupului culesul de nectar ?,...poate-s mai harnice sau mai lenese in functie de model .



Nu știu cum influențează dar știu că am citit (în rusă) despre careva experimente ce dovedeau că influențează (și parțial cred aceasta). Acum nu găsesc această informație. Mda, nici nu știu ce să mai cred. Poate eu ceva am încurcat. :? O să mai răscolesc prin internet când am timp liber și mai revin la această întrebare. Credeam că poate se vor găsi forumiști ce cunosc ceva experimente la acest capitol.

proapis13 scrie:La vecinii sarbi am vazut astfel de stupi,prezentatorul nu stia romaneste si nici vlaha veche... :?

Proapis13, nu ai vreun link întâmplător? Mi-ar fi interesant să văd ce ai vizionat.

Gemelu scrie: Marele avantaj este ca un etaj plin cu miere capacita are 8-10 kg greutate cu corp si rame cu tot. In felul acesta se rezolva marea problema pe care o au toti stuparii cu ridicarea caturilor.

Cuvinte de aur. Nu știu exact cât cântărește un cat plin cu miere și albină dar sunt sigur că e unul din modelele cele mai ușoare ce există în ziua de azi. Apropo, deoarece tot vorbim despre ridicarea caturilor, cutiilor: azi am curățat la 20 familii fundurile detașabile de albină moartă (și am instalat încălzirea electrică). Vai ce greu îmi era. :oops: Stupina stă într-o livadă ce e situată pe un deal și iarbă pe pământ nu prea am și cred că deja vă imaginați ce lunecos e după topirea zăpezii sau după ploaie. O mână o am bandajată după ridicarea cutiilor DB pe 12 rame. :( Asta e.

State scrie:Eu il vad un stup foarte bun pentru a produce miere in sectiune. Rama mica-cladire rapida. Cules bun-capacire mai rapida si uniforma. Or mai fi si altele. Per total merita studiat măcar. :geek:
Cum zicea si colegul mai sus: usor si eviti ruptura de sale.

Pentru a produce miere în secțiune acest model de stup e foarte potrevit. Desigur sunt și altele avantaje, voi încerca să vorbesc despre ele cât de curând posibil.



Multă sănătate!
Fişiere ataşate
1302455022_1f62086a4d93a3a00868426ae479700b.jpg
2.jpg
rama boa
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde cristi arad » 03 Feb 2016, 20:45

sunt tot felul de rame standardizate in diferite zone dupa particularitatile climatice, de cules etc; ca un stupar cu experienta in ME si ME mixt va spun un lucru si mai ales incepatorilor - albinele ierneaza cel mai bine pe un corp. ca o rama ideala in zona mea ar fi poate o rama de ME mai inalta cu 3cm decat stasul de ME - pt a-i putea ierna comod si stupii mari pe un corp (a-i inghesui bine) - dezavantaje - nu mai poti vinde familiile, rama fiind nestandardizata; eu iernez pe un corp de ME (rame stas ) sub care introduc la inceput de decembrie un corp de 1/2 cu rame goale (fereste ghemul de curentii de aer reci) si iau jos unul dintre corpurile existente de ME (inainte de operatie familiile sunt pe 1 sau 2 corpuri de ME)- cam asta este compromisul meu la ramele standardizate de pe piata si tipurile de stupi
PS: personal ocolesc rama dadant intrucat se lucreaza mai greu cu ea plina de miere si din alte considerente experimentate prin comparatie si cu alte tipuri de rame
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Feb 2016, 22:45

În primul rând ași dori să menționez că deocamdată sunt un începător și majoritatea activității mele online e legat de studierea a tot ce face parte din apicultură. Privitor la întrebarea cu iernatul: personal consider că în zona noastră se poate ierna cu orice modele de stupi și rame, doar să se respecte regulile de bază (ca d/e: hrană, aer, uscat, dos, tratamente). Și totuși deoarece apicultorul tot mereu cercetează și studiază, recent am auzit (online) de la un apicultor (rus) înstărit (apropo, el își exprima respectul de apicultorii români) că: cei mai buni stupi de iernat sunt cei înguști, deoarece ghemul (ce normal nu depășește lățimea de 15cm, max. 20 cm) se mișcă de jos în sus și nu circulă așa intens curenții de aer rece prin împrejur, ce provoca albina să consume energie (miere). Și mai spunea parcă ceva de aerisire în fundul stupului, dar nu despre aceasta am vrut acum să menționez dar despre avantajul modelului de stup Boa (ș.a. de acest gen) care sunt mai înguști.
Întrebarea cu vândutul familiilor de albine mi se pare una mai grea decât iernarea fam. în caz că ai stupi Boa. Eu personal cred că dacă voi trece la modelul Boa oricum îmi voi găsi cumpărători ce vor fi interesați în procurarea fam. tot cu stupii Boa. Dar recunosc că e mai dificil decât a vinde fam. pe rame STAS sau ME. Apropo, în R.M. se vând albinele și la kg, așa-că și asta ar fi o variantă. Dar totuși pentru cine se axează pe producția de miere sau polen, propolis, venin, lăptișor de matcă, apilarnil, creșterea mătcilor, ceară ș.a. acest model se potrivește foarte bine.
Sănătate!

P.S. simpatizez cumva și stupii ME, dar mi se pare că sunt prea similari cu DB, adică nu sau dus departe inventatorii de DB.
Fişiere ataşate
ä2.JPG
Fundul Boa
ä1.JPG
Fund Boa
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde Gemelu » 03 Feb 2016, 23:07

cristi arad scrie:stupar cu experienta in ME si ME mixt va spun un lucru si mai ales incepatorilor albinele ierneaza cel mai bine pe un corp.
Ca un stupar incepator, dar atent la detalii te contrazic, albinele pot ierna foarte bine si pe mai multe corpuri , cu conditia sa poata trece cu usurinta dintr-un corp in cel superior. La felul cum lipim majoritatea dintre noi foita de fagure pe rama, lipita de leatul superior, in partea de jos a fagurelui ramane un spatiu necrescut pana la leatul inferior, astfel incat presupunand ca avem doua corpuri de multietajat sau alfel suprapuse, full cu miere, distanta intre cea mai de sus celula cu miere din C1 si cea mai de jos celula cu miere din C2 ar fi cam asa:
-leat superior rama din C1=18 mm
-distanta intre rame C1 la C2 = 8-10mm
-leat inferior rama C2 10 mm
-spatiu necrescut intre leatul inferior si fagure 7-8 mm
Deci albina pentru a se ridica in corpul superior are de acoperit 43-46 mm doar aer si lemn.
Pe cand la stupul BOA leaturile inferior si superior au cate 4 mm, deci 8 mm plus distanta intre rame C la C2 de 10mm, adica 18 mm.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: Boa - noul model de stup vertical

Mesajde mellis » 04 Feb 2016, 00:35

Alexandru.Chisinau scrie:În ..

P.S. simpatizez cumva și stupii ME, dar mi se pare că sunt prea similari cu DB, adică nu sau dus departe inventatorii de DB.

Aici greșești. Confuzia vine din lucrul cu ME ca si cu DB, problema este la apicultor nu la stup
La fel se întâmpla si la acest BOA, daca nu se învăța tehnica si se folosește după cum este învățat omul..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori