Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 27 Sep 2014, 20:17

Chiar daca anul 2014 a fost un dezastru pentru apicultura....Layesul isi permite sa ierneze doar pe miere.
Fişiere ataşate
IMG_0122.JPG
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde un OM » 28 Sep 2014, 20:50

Neica "Teiule", orice tip de stup isi permite sa ierneze pe miere, daca il lasa si stapanul. Da si eu am cativa Layansi si am rezerve de miere si pentru cativa Dadan-ti, dar pentru ca nu am bagat mana in ei. Sanatate tuturor care au si Layaens prin batatura.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: STAS pentru Layens

Mesajde vslsilviu » 06 Dec 2014, 15:45

Va rog sa ma iertati daca este off-topic, dar ma sacaie urmatoarea intrebare: ce se intampla daca peste un cuib de Layens in pat rece pui un cat de 1/2 in pat cald (sau ca sa fiu exact; ce fac albinele daca pui ramele de cat perpendiculare pe ramele de cuib?). Precizez ca am doar orizontali, dar ma ispiteste Layens-ul.

Multumesc!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Dicu Ion » 06 Dec 2014, 16:26

Nu se intimpla absolut nimic .Albinele lucreaza fara probleme.Eu am avut citeva cutii date de cineva care din motive de sanatate a renuntat la apicultura ,si la inceput am privit cu indoiala ,aceasta combinatie dar in exploatare nu imcurca prea mult doar atunci cind se umbla jos trebuie dat jos catul .
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: STAS pentru Layens

Mesajde talex » 06 Dec 2014, 19:39

Am si eu vreo 12 stupi Layens pe care as vrea sa-o populez. Vrusem sa-i transform in nuclee, dar am renuntat. Mi-am luat o centrifuga noua care are casetele ceva mai mari. Azi am facut o rama Layens care sa se potriveasca la stup. Intra si in caseta. Mi-a iesit latimea de 32,5 (cred ca merge si 33, ar ramane spatiu suficent intre rama si perete stupului) si inaltimea de 40-41 cm. Am citit topicul asta si constat ca exista variatii ale ramei Layens.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: STAS pentru Layens

Mesajde un OM » 06 Dec 2014, 21:58

D-le Dicu, aveam pretentii la mata, la orice tip de vertical se da jos magazia pentru a controla cuibul.
La sarbi cred ca am vazut un clip in care se foloseau magazine, gen MER, numai ca il foloseau in genul stupului Dadant-Blat de 12 rame, in sensul ca puneau o magazie, urmatoarea avea ramele perpendiculare, la fel urmatoarele.
Stiu ca unii stupari folosesc Layens cu magazie Dadant de 10 rame. Acum cu cat succes nu stiu. Banuiesc ca depinde de iscusinta fiecaruia :D .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 23 Ian 2016, 12:43

Nu s-a mai scris de mult pe aici desi sunt convins ca mai sunt printre noi destui care folosesc layensul ! Cred ca a ramas valabila problema cu diferitele tipuri de rama layens si avantajele si dezavantajele lor ! Am acum aproape 30 de layensi verticali cu cat, care in decurs de trei ani de cand am ''prasit'' modelul asta au suferit cateva modificari pt a da randament in pastoral si ar fi binevenite mai multe pareri vizavi de rama layens folosita de fiecare cu plusuri si cu minusuri observate ! Eu folosesc acum cuib 12 rame cu lumina ramei de 30/34 , echivaland cu un cuib de 11 dadant !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde vulpea » 24 Ian 2016, 13:39

vreau si eu sa trec pe Layens de anul asta.totusi nu inteleg pentru ce folosesti rame 'mici'.cred ca am gasit solutia ca,la un moment dat,sa pot scoate si mierea dela ramele din cuib,fara sa ma impiedec,la extractie,de puiet(desi din principiu nu sunt de acord sa se scoata mierea din cuib).nu dezvolt ideia asta a mea pana nu vad ce si cum realizez si sa exemplific prin poze.cred ca sunt fan inrait Layens,care,cred, ca 'bate'de departe toate celelalte modele de stupi.vom mai vedea !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: STAS pentru Layens

Mesajde vulpea » 24 Ian 2016, 13:43

PS.te rog,incepe tu sa ne scrii ce ai constatat pana acum din folosire si,mai ales,scrie-ne modificarile pe care zici ca le-ai facut pentru optimizarea pastoralului,stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 24 Ian 2016, 21:26

Initial am avut rama cu interiorul de 30/40 cm inaltime iar 12 rame din astea faceau un cuib de cca 13.5 rame dadant echivalent ! la un stup orizontal pe 18 -20 de rame se poate lucra si cu rama asta dar pt vertical din cele observate la mine se strange multa miere in cuib si mai putina in cat, per total nu am fost multumit de ce am recoltat din cat fiind nevoit sa umblu si in cuib !anul urmator am scurtat toate ramele la 37 pe inaltime si a rezultat un cuib echivalent a 12 rame dadant si s-a cunoscut o imbunatatire dar tot nu am fost satisfacut comparativ cu dadantii , asadar anul trecut am scurtat toate ramele [treaba destul de nasoala] la 34 cm pe inaltime rezultand un cuib de 11 dadant echivalent si a venit intr-adevar la o verticalizare mult mai buna fata de rama initiala mai inalta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 24 Ian 2016, 21:41

Dupa 3 ani de testare a layensului cu cele 3 tipuri de rama pot sa spun ca este un stup care toamna nu are nevoie de completare comparativ cu dadantii , adica aceeasi cantitate de miere aflata pe o rama layens este suficienta pe cand pe dadant nu , se organizeaza mai bine, ierneaza mai bine, nu trebuie turte in iarna , se dezvolta mai bine primavara, se preteaza la pastoral etc !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde vulpea » 26 Ian 2016, 19:21

sunt curios sa stiu dece preferi R 30/34=vertical,cand Layens.ul orizontal este cel mai avantajos ca stup(zic eu si cel mai rentabil) ?.ca sa nu te mai chinui atat cu modificarile pe care le-ai facut(40>37>34),dece nu ai folosit 'materialul clientului' depe piata(laterale de 1/1,3/4,1/2) si sa realizezi rame Layens din acestea =>rama de capacitate intradevar mare.te-ar
deranja asa mult ca in loc de 30/34 sa ai un 43/46 ?.si mai ales dece ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: STAS pentru Layens

Mesajde un OM » 26 Ian 2016, 20:04

Gaby nu a avut niciodata experienta Layansului pe orizontala. Si-a dorit sa beneficieze de latimea mai mica (pentru iernare) si sa-l trateze ca pe un vertical (in timpul cald).
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 26 Ian 2016, 21:08

Octavian [un OM ] are dreptate ! cu cat este mai mare rama de cuib cu atat e mai indicata pt orizontal iar eu am vrut sa aduc layensul sa concureze cu dadantul in pastoral ! rama layens clasica[30/40] ar putea merge in varianta de 10 rame cuib pt vertical dar de aici vin cateva neajunsuri si anume nu mai pastrezi nici un fel de compatibilitate cu dadantul la cuib, in caturi nu mai poti folosi rame stas 1/2,3/4 sau 1/1, stupul se ingusteaza si te duci mult cu el in sus fiind greu de umblat cu el in pastoral etc .
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde vulpea » 26 Ian 2016, 23:33

poate ne intalnim toti trei la targul Buc.(mar.)si mai discuta problema asta.mi-ar facea placere sa va cunosc si sa discutam,stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: STAS pentru Layens

Mesajde akmm » 27 Ian 2016, 09:11

http://www.horizontalhive.com/how-to-bu ... lans.shtml
Un site cu layens.Rama oarba are cam 370 inaltimex310 latime.Calculele din toli se fac astfel: 1'=25,4mm.Cand apare 5/16'', spre exemplu, inseamna ca se folosesc 5 parti de tol din 16.Sau matematic spus 5 saisprezecimi de tol.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori