Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 27 Ian 2016, 09:38

PS Legile Nu pot lucra singure. Tot oamenii "tre' sa puna osu' ".

Daniel Popovici scrie:...
Munca de ameliorare NU se face nici de mama, nici de tata, nici de fratele mai mare, nici cu minciuna, jongleria, falsul, trucajul, hotia, nici cu reclama mincinoasa, nici "ascuns dupa deget", nici de vecinul, nici de politicienii, nici de legi, nici de hartii de vr-un fel, nici de patalamale, nici din pix, nici de pile si relatii, nici de mafie, nici de la sine, nici de alte "tiganii" tipic romanesti post-pas’sapte (1947).
...


PS 2 Imi persista intebarea "Oare cum sta dl. giovanni cu instinctul de roire?" - Procente din efectiv, conditii de intrare in friguri, praguri de dezvoltare, comportament in friguri, metode tehnice recomandate de combatere a frigurilor.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde ignatov andrei » 27 Ian 2016, 19:04

Daniel Popovici scrie:
PS 2 Imi persista intebarea "Oare cum sta dl. giovanni cu instinctul de roire?" - Procente din efectiv, conditii de intrare in friguri, praguri de dezvoltare, comportament in friguri, metode tehnice recomandate de combatere a frigurilor.


Ce zici, vii la Iasi pe 14 februarie, cand vine mister Bratu (ca sa nu bat drumul de pomana pana la Iasi), sa-ti strang mana si sa-ti spun "la ureche" cum e cu "instinctul"...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde giovanni » 27 Ian 2016, 20:40

Cu o singura remarca<Nu as vrea sa va "pun la colt>,stau destul de bine ls roit ,eu tin stupii stransi,la mine este periculoasa clima ,cu toate astea nu am probleme deosebite de roire,ptr banat a si recomanda albina banateana ptr ameliorare,munca in echipa este greu de realizat dar nu imposibila,restul se fac se respecta ,depinde de interesul fiecaruia eu in generl sunt f pretentios si caut sa mi fac treaba si sper sa lucram la nivel national ptr interesul si binele tuturor.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 28 Ian 2016, 01:24

giovanni scrie:...ptr banat a si recomanda albina banateana ptr ameliorare,munca in echipa este greu de realizat dar nu imposibila,restul se fac se respecta ,depinde de interesul fiecaruia eu in generl sunt f pretentios si caut sa mi fac treaba si sper sa lucram la nivel national ptr interesul si binele tuturor.

Dupa cum ziceam, sper sa intru in iarna viitoare cu 10-15-20 de regine galbene banatene (locale) cu recomandari din 2 surse.
Sper sa fie conform cu recomandarile!

Problema e cine cu cine, cum colaboreaza si cum imperechem protejat! Altii (austrieci, germani, etc. )fac aceste lucruri de zeci de ani (ei personal, adica nu le face nici vre-un ICDA, nici vre-un reprezentant al statului).
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 28 Ian 2016, 01:34

ignatov andrei scrie:
Ce zici, vii la Iasi pe 14 februarie, cand vine mister Bratu (ca sa nu bat drumul de pomana pana la Iasi), sa-ti strang mana si sa-ti spun "la ureche" cum e cu "instinctul"...?!?

Poate ne vedem la Blaj.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde peterneamt » 14 Feb 2016, 09:38

Rog moderatorii sa stearga mesajele ce nu au legatura cu apicultura si pateaza demnitatea .......ne facand cinste forumului ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori