Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde MihaiC » 06 Mai 2015, 11:52

Dragilor,

Avand in vedere multitudinea de articole si discutii legate de mierea contrafacuta de pe piata, sunt convins ca cei care cumpara miere din supermarket, sunt constienti ca ceea ce cumpara este un produs contrafacut.

Si totusi cumpara! De ce?

Pentru ca nu isi permit produsul autentic.
Pentru ca asa suntem noi romani, obisnuiti ca toti ne fura si ne pacalesc, si...asta e! Las ca e buna si asta.Ca si daca iei de la producator si ala o falsifica cu zahar sa faca mai multa.Atata timp cat piata consuma produs contrafacut, se va contraface produs.Cand pe raft vor ramane borcanele cu facaturi, 2-3 ani fara sa se cumpere, va dispare si marfa aceasta din piata.Problema apare din cauza cererii , nu a ofertei.Si a neincrederii oamenilor care de prea multe ori au fost pacaliti oriunde si cu orice astfel incat nici nu isi mai bat capul cu ce cumpra.

Virtual sau real, problema estea la fel ca si in alte domenii.Ne luptam cu demonul saraciei.Atat materiale cat si informationale.

Solutia sta totusi in mainile celor care produc miere adevarata, de calitate. Sa informeze corect cumparatorul asupra produsului, si asupra modului in care produsul este benefic, (fara tratamente termice, fara adaosuri, etc.) si mai presus de toate sa ii ofere clientului un produs cinstit.Am vandut anul trecut putina miere pe care am extras-o , unui grup restrans de cunostiinte, si toti au fost multumiti, cu o mica exceptie, a unei persoane care nu a fost incantata de un piciorus sau o antena de albina pe care a gasit-o in borcan. Sunt convins ca oricat de multe articole legate de mierea contrafacuta va citi persoana respectiva, tot de la supermarket va cumpara.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Razvan32 » 06 Mai 2015, 12:28

Dar cu apicultorii care se pretează la așa ceva ce facem?
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 06 Mai 2015, 14:52

Nicus, o parte de adevar exista in necunoasterea problemei de catre oameni.
Discutand ieri despre aceasta tema cu cativa colegi, mi-au zis ca si ei au astfel de miere acasa (costache de exemplu) - si nu s-au gandit ca este atat de proasta.
E drept ca eu nu am avut sa le dau din cea produsa de mine, abia a ajuns pentru familie.
Ce e de facut? Cum putem invata oamenii sa faca diferenta intre o miere bruta si cea prelucrata (industriala - sirop).
Trebuie mediatizata problema, analize, OPC, sa avem o eticheta clara cu ce contine siropul si ce cantitati (e mult sa-i zicem miere), alte solutii/corectii sunt binevenite..
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 06 Mai 2015, 15:17

Mellis, printr o mediatizare negativa sustinuta, se poate doar produce scaderea vanzarii acelui produs cu cateva procente,
dupa un timp clientul (prin uitare, nepasare, obisnuinta, etc) revine la bunele obiceiuri. Deci nu facem decat sa ne pierdem timpul.

Daca un hot te fura, tu incepi sa mergi in tot satul sa anunti localnicii ca respectivul este un hot?

Logic ar fi eliminarea mierii falsificate de la raft. Automat, colegii tai nemaigasind minunea la raft, te vor intreba pe tine daca ai cunostinta unde gasesc sa cumpere ceva MIERE. ;)
(In anul 2003 China fiind scosa de pe piata Romania a avut de castigat, la fel si aici daca siropul este eliminat apicultorul va avea de castigat.)

Uite cum suna un anunt de la fabrica de lapte (august 2014):

Iaurt cu fructe, dar care nu conţine tocmai fructe, telemea dietetică, dar cu 20% grăsime, după cum au aratat testele de laborator, brânză de vacă la preţ de capră, sau, mai rău, brânză fără grăsimi din lapte, ci doar cu grăsimi vegetale. Şi acestea sunt doar câteva dintre neregulile găsite de inspectorii de la Protecţia Consumatorilor la aproape trei sferturi din cei puţin peste 1.000 de producătorii şi comercianţii de produse lactate verificaţi în toată ţara. Circa 472 de kilograme de produse lactate, în valoare de 6.300 lei, au fost retrase de la comercializare de inspectorii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), în urma unor controale pe care le-au efectuat, în luna iunie, la 1.042 operatori economici

Cum ar suna: tone de miere falsificata au fost retrase de la vanzare in jud Timis datorita campaniei initiate de Domnul Mellis. :)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 06 Mai 2015, 15:35

Eu zic ca este greu sa elimini de pe piata astfel de produse - vor exista mereu mizerii.
Important este ca eticheta sa mentioneze ce contine - eventual sa nu se numeasca miere, sirop sau ce o mai fi.
Mediatizarea este buna, trebuie ca romanul sa faca diferenta inre o miere de calitate si sirop cu x% miere ..
Pretul siropului este pe masura mierii...
In alta ordine de idei - cum poate o miere de calitate sa ajunga in supermarchet?
Din cate stiu majoritatea prefera sa vanda en-gros, cati dintre noi (nu e cazul meu) sunt dispusi sa se lupte cu sistemul sa vanda "la botul clientului"?
O mare problema este neincrederea in omul ce vinde, unde vinde, care om, este om?
Si printre apicultori sunt uscaturi, desi majoritatea sunt de treaba ;)...
Cum se poate vinde in magazine naturiste sau chiar in supermarchet alaturi de sirop?
Cum ajunge mierea bruta la client?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde teinegru64 » 06 Mai 2015, 16:21

mellis scrie:
Cum ajunge mierea bruta la client?
..

Am mai spus.Cand,, clientul "e in ultimul stadiu.Stadiu...ce poate fi si de la cosul din supermarket.Nici macar nu mai e client.Dai de pomana ...poate te ajuta Dumnezeu pe tine.Nimanui nu doresc sa vada sclipirea din ochii muribundului ...cand te roaga sa fie....naturala ! ...Dar ...niciodata nu a cumparat miere de la tine...a auzit acum ca ai MIERE.
Ps
Pomana...se trece in carnet??/
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 06 Mai 2015, 17:00

Din pacate dupa cum spunea Warre - oamenii perefera sa consume medicamente in locul unui ceai sau a unor produse apicole folosite cu succes de generatii..oamenii trebuie educati - din pacate educatia sanatatii, a produselor apicole lipseste la noi...

Cum putem mediatiza o metoda simpla, ieftina, cat de cat reala, la indemana oricui de a testa mierea, sau mai bine zis de a vedea substantele folosite majoritar in indoirea ei - o foaie ce se coloreaza in contact cu siropul??
Stiu ca sunt diverse metode, unele mai mult sau mai putin accesibile.

Un banc care probabil il stiti si putem sa-l adaptam:
Un batran evreu, patronul unui restaurant, era pe patul moarte si isi cheama fiul :
- Dragul meu trebuie sa-ti spun un mare secret : Vinul se poate face si din struguri.
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 06 Mai 2015, 17:36

Cei care vindeti mierea la cumparatori cu pretentii - cum si unde fac analize de calitate?
Se face ceva si la fata ocului sau se trimite/testeaza lot inainte/dupa vanzare?

Ati citit comentariile de la articolul de mai jos?
mai ales cele ale "Honey Queen" ;)?
http://despremiere.blogspot.fr/2010/11/despre-calitatea-mierii-de-pe-rafturile.html

O initiativa buna, un articol de promovare a apicultorilor putin mediatizat (scuzati offtopic, eu le vad legate - promovarea cu scoaterea falsurilor = nu amestec sortimente -> FALS = sirop glucoza!!!) ..

http://despremiere.blogspot.fr/2011/02/recomandati-un-apicultor-serios.html
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde nicus » 10 Mai 2015, 01:03

In caietul de sarcini al PEAD 2013 prin care statul a cumparat miere, in valoare de 2 MILIOANE EURO s a cerut:

a) avizul de expeditie
b) certificatul de calitate
c) declaratia de conformitate
d) copia buletinului de analiza al lotului furnizat

Prin intermediul aceluiasi POAD 2014; PROGRAMUL OPERATIONAL de AJUTORARE a PERSOANELOR DEZAVANTAJATE,
suntem informati despre teribilul PROGRES de cand am devenit membrii ai UE:

2007 - rata saraciei 47%
2012 - rata saraciei 42%

Deci conform acesteia, in vreo 20 de ani vom atinge nivelul (media) actual al UE)

Intreabarea care mi o pun este : Nu putem sau chiar nu vrem ??
Luati atitudine!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23


Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde peterneamt » 26 Ian 2016, 13:01

România şi românii sunt sclavii economici ai .......Interesul marilor puteri nu este ca Românii să consume produse alimentare de calitate, ci ca România să producă şi să exporte ieftin toate resursele şi produsele de calitate.......iar românii să consume înlocuitori de hrană.....margarină, ulei, zahăr şi alţi edulcoranţi...........şi cei din ministere şi guverne joacă pentru ei (ministerul agriculturii şi cel al mediului sunt total indiferente la cum se poluează solul şi apele ba mai fac şi cereri de derogări în beneficiul fermierilor străini ce deţin mai mult teren agricol în ţara noastră, de cât fermierii români...).....şi la fel cum marii trădători ai naţiei ( generalii armatei alături de, .......) sunt răsplătiţi cu pensii nesimţite şi...... :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19



Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde b.a » 28 Ian 2016, 22:24



am ascultat interviul cu ministrul Irimescu(nota bene: ministru agriculturii nu si fost angajat Monsanto) si a vorbit deschis despre necesitatea clarificarii compozitiei mierii din supermarketuri de catre institutiile statului. Ptr targetul piata interna-consumator final,mierea fiscalizata se vinde in proportie de 80% prin marile lanturi comerciale (iar procentul e in crestere acum ca a scazut si tva-ul la mierea naturala) acolo si unde comportamentul consumatorului este influentat de relatia comerciant-retea comerciala(taxe de raft,de expunere,de remodelare,de listare,discounturi la cifra de afaceri). Cu toate taxele si toata aventura intelegerilor contractuale nimic nu absolva comerciantii de a pune pe piata un produs macar apropiat de cele prezentate pe eticheta. Apicultura este una din putinele activitati din tara asta care este competitiva cu un produs final.Iar daca tu suprimi mierea de salcam din compozitia sutelor de mii de borcane ptr a suplini piata nemteasca de butoaie atunci ofera un pret decent ptr ca exista si cerere. Atitudinea ministrului e o veste buna ptr toti cei care muncesc sa produca si ptr cei care consuma produse romanesti de calitate si mai putin ptr comerciantii care se simt in cauza.
b.a
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Mar 2015, 12:58

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Mircea_63 » 29 Ian 2016, 01:11

peterneamt scrie:România şi românii sunt sclavii economici ai .......marilor puteri .......... ca România să producă şi să exporte ieftin toate resursele şi produsele de calitate.......


Si totusi...Germania este exportatorul nr.1 al Europei. :D

Exportul in sine nu este ceva rau. Nu se inghesuie nimeni sa importe (adica sa aduca in tarile lor alea dezvoltate) miere la borcan. Import-exportul de miere se face cu tona si butoiul.
Borcanele ce le vezi la noi prin magazine, si sunt aduse din alte tari, sunt aduse de firma proprietara a supermarketului si este tot din tara de unde este adusa mierea. Daca tu ca roman ai avea un magazinas supermarketutz in Paris, ai duce acolo miere la borcan din Romania, dar nu ai importa acolo din alta parte.

A propos... si nemti, ca tot am pomenit de ei, au produse de calitate. Ieftin? Sa vezi ieftineala la mierea chinezeasca, argentiniana sau ucraineana. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde peterneamt » 29 Ian 2016, 19:16

Si totusi...Germania este exportatorul nr.1 al Europei. :D
Da şi asta este de când mă ştiu . Este cel mai mare importator European dar şi cel mai mare exportator. Cumpără produse de calitate la preţuri bune.....le mai cupajază cu......... made in China şi le vinde la preţuri grase cu ştampila made in Germani...... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori