Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapi » 31 Ian 2016, 09:54

geangu scrie:Tu ai impresia ca vor face ceva bun cu banii, sigur se vor lua niste utilaje de la firma X pe bani cat mai multi si sigur vor fi cele mai proaste. Chiar credeti ca daca le pasa de sanatatea publica nu gaseau o sulutie sa faca analize undeva ?!

Eu zic sa lase banii apicultorilor pt. apicultori si sa cumpere utilaje de laborator cu banii care i-au dat pe mierea aceea de rahat de la ajutoarele sociale.


Banii dati pe "mierea" pentru ajutoarele sociale au fost dati prin APIA....in sfarsit cu aceeasi conducere....

Atentie mare la cine sunt beneficiarii eligibili...ca sa nu recidivati ca vorbiti vorbe...

Eu as spune sa nu se mai modifice nimic pentru ultimul an al acestui pna, oricum s-a tot lungit nejustificat de mult, cu cel putin 2 apeluri la proiecte normative si e bine sa concentram propunerile bune pentru urmatorul pna 2017-2019.

Faceti ceva cu modificarea "schimbarii" identificarilor, daca tot va intalniti...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde geangu » 31 Ian 2016, 16:39

Pna ul este bun cum este acum, trebuie umblat la fundurile av si la matci.Daca se vor introduce noi masuri se vor diluat banii si o sa ajungem ca pe timpul siropurilor.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde geangu » 31 Ian 2016, 16:42

Cu privire la crotalii ele trebuie desfiintate, este de ajuns codul de exploatatie de la apia si înregistrarea la primărie.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde mircea_tm » 07 Feb 2016, 22:26

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2016, 23:16

Faptul ca de la anul se va prevedea o crestere a efectivului detinut, e un pas bun inainte.

Dar pana sa se bata in cuie, mai avem de asteptat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 00:02

PNA :

- hrana - o limita si eu sa decid ce cumpăr , zahăr , HFCS sau sirop gata preparat nu sa mi se impună ce sirop sa iau ca altfel nu primesc banii - produs in
- medicație - nu doar pistole cu apa - antibiotice , substanțe chimice
- material biologic - mătci , roiuri , familii - cele produse in RO sa aibe o valoare decontările mai mare
- sa fie admise orice rasa acceptata in UE
- echipamente apicole - produse in RO - o valoare demontabilă mai mare iar cele din afara mai mică

Ce este produs in țara sa aibe o valoare de decontare mai mare fata de cele din afara .
Cumpăr ce doresc si apoi duc chitanța si decontez .

Sa fie pus accentul pe hrana si medicație .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde cristi_vidican » 08 Feb 2016, 10:04

CristianBee scrie:PNA :
Ce este produs in țara sa aibe o valoare de decontare mai mare fata de cele din afara .
Cumpăr ce doresc si apoi duc chitanța si decontez .

Dacă tot suntem la dorințe pentru Moș PNA ... și eu mi-aș dori ca să pot da mierea la PNA și să-mi dea prețul cel mai bun din UE, dacă se poate mai mult ca în afară, că doar suntem români.

Și eu mi-aș dori multe de la PNA, doar că trebuie să înțelegem că sunt anumite directive UE în care ne mișcăm.
Să fie clar, biostimulatorii nu pot fi decontați.
Iar a face diferența între ce e produs în Ro și ce e produs în restul țărilor din UE, asta contravine spiritului din UE.
Cum ar fi ca mâine când vrei să mergi din România într-o țară din UE, să-ți ceară pașaport (că ești român)?

P.S. PNA-ul trebuie făcut în așa fel să nu se poată sifona banii. Să ajungă la cei care merită, nu la băieții deștepți
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde akmm » 08 Feb 2016, 10:28

CristianBee scrie:....
Cumpăr ce doresc si apoi duc chitanța si decontez .
...

Pacat ca am desfiintat comunismul.Acolo era dupa nevoi, iar de de decontat deconta altcineva.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 14:44

Cristi_vidican : asta este doar o dorința ( doar ca sa ii stimulăm pe cei care produc in RO , dar daca nu se poate nu se poate ) .
Ce este ăla "biostimulator" ?

Akmm : totul in anumite limite . M-am referit la faptul ca sa nu se dea banul si apoi sa facă apicultorul ce vrea cu ei .
Te duci , cumperi si decontezi ( in anumite limite )

PNA - ul ar trebuii sa aibe ca baza de susținere :

- hrana - ca sa aibe Albinele ce le trebuie ca altfel daca nu au hrana in cantitate destula si de calitate sunt mai succeptibile bolilorsi dăunătorilor
- medicația - care sa aibe si efect nu pistoale cu apa ( ex : protofil , analizele făcute pe un lot de 10 familii înainte si după administrare au arătat nici o diferența fata de cele care au fost tratate cu substanțe medicamentoase ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde cristi_vidican » 08 Feb 2016, 14:55

CristianBee scrie:Cristi_vidican : asta este doar o dorința ( doar ca sa ii stimulăm pe cei care produc in RO , dar daca nu se poate nu se poate ) .
Ce este ăla "biostimulator" ?
PNA - ul ar trebuii sa aibe ca baza de susținere :


Biostimulator - sirop de zahăr, de porumb etc,
PNA-ul are câteva linii directoare venite de la UE: combaterea bolilor și dăunătorilor și refacerea efectivului de albine.
Tot ce se decontează trebuie să fie inclus în aceste linii directoare.
În primii ani se putea deconta și sirop pt că s-a specificat că siropul ar ajuta la combaterea varoozei.
Apoi s-a renunțat la acesta pt că nu s-a putut demonstra că siropul combate varooza.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 14:59

CristianBee scrie:- medicația - care sa aibe si efect nu pistoale cu apa ( ex : protofil , analizele făcute pe un lot de 10 familii înainte si după administrare au arătat nici o diferența fata de cele care au fost tratate cu substanțe medicamentoase ) .

Vreau adresa de unde ai luat informatia de mai sus ...
Este o inadvertenta in fraza ta...poti sa o lamuresti ??? :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 15:12

proapis13 scrie:
CristianBee scrie:- medicația - care sa aibe si efect nu pistoale cu apa ( ex : protofil , analizele făcute pe un lot de 10 familii înainte si după administrare au arătat nici o diferența fata de cele care au fost tratate cu substanțe medicamentoase ) .

Vreau adresa de unde ai luat informatia de mai sus ...

Este o inadvertenta in fraza ta...poti sa o lamuresti ??? :?
Analize făcute pe stupii proprii .
Analize înainte de aplicarea tratamentelor
10 stupi au fost tratati in toamna cu medicație si alți 10 cu protofil
Analize după aplicarea tratamentelor : înainte de începerea iernii , apoi in timpul iernii si mai apoi la sfârșitul iernii la începutul primăverii .
Rezultatul a fost ca la nosemoza numărul de spori nu a scăzut la cei tratati cu protofil bă chiar la 2 loturi numărul a fost cu mult mai mare decât la intrarea in iarna .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2016, 15:18

Suna plauzibil...dar am o intrebare,cand ai facut experiemtul asta,in ce an ????
DE CE nu ai facut publice rezultatele...???...nu de alta dar stiam cum e cu Protofilul asta... :?
Eu unul il folosesc doar pe cel facut de mine...e mai sigur...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde CristianBee » 08 Feb 2016, 15:26

Iarna trecută am făcut asta . Nu spun ca nu ajuta DAR nu combate . Ajuta o Albina vărsare nivel mici de spori sa le păstreze mai ușor la acel nivel dar nu poate face asta singur .
E ca o vitamina pentru om . Ajuta dar nu combate .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde geangu » 08 Feb 2016, 16:58

Toate ca toate dar sa ramana daltile si strecuratorile la decontare !
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Hotararea nr. 1050 privind PNA 2014-2016 Norme de aplica

Mesajde Marius Adrian » 08 Feb 2016, 20:36

cristi_vidican scrie:
CristianBee scrie:PNA :
Ce este produs in țara sa aibe o valoare de decontare mai mare fata de cele din afara .
Cumpăr ce doresc si apoi duc chitanța si decontez .

Dacă tot suntem la dorințe pentru Moș PNA ... și eu mi-aș dori ca să pot da mierea la PNA și să-mi dea prețul cel mai bun din UE, dacă se poate mai mult ca în afară, că doar suntem români.

Și eu mi-aș dori multe de la PNA, doar că trebuie să înțelegem că sunt anumite directive UE în care ne mișcăm.
Să fie clar, biostimulatorii nu pot fi decontați.
Iar a face diferența între ce e produs în Ro și ce e produs în restul țărilor din UE, asta contravine spiritului din UE.
Cum ar fi ca mâine când vrei să mergi din România într-o țară din UE, să-ți ceară pașaport (că ești român)?

P.S. PNA-ul trebuie făcut în așa fel să nu se poată sifona banii. Să ajungă la cei care merită, nu la băieții deștepți

Eu cred ca ar trebui introdus si schimbul de experienta in PNA. De exemplu daca merg in Grecia sau Spania intr-un schimb de impresii cu apicultorii de acolo ,de ce sa nu mi se deconteze daca aduc bilet de avion si bonuri de restaurant? Si promit ca merg singur fara sotie
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori