Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde proapis13 » 22 Ian 2016, 19:43

Dispozitiv pentru scuturat rame, cantarit albina in timp real si ambalarea in cutii
in vederea vanzarii roilor la pachet,mai multe foto la adresa de mai jos... :shock:
https://www.facebook.com/sinisa.arsenin ... 3393625267
Fişiere ataşate
12509646_10207073368904649_6892897661794597557_n.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jr2 » 01 Feb 2016, 21:47

eu unul am folosit cu succes urmatoarea metoda de formare a roilor fara rama cu puiet,deci tot un fel de roi la...cutie,metoda gasita cu multi ani in urma intr-o revista de apicultura frantuzeasca[am mai prezentat aceasta metoda dar nu prea a fost bagata in seama]:
-dupa terminarea culesului la salcam,la mine in zona este un gol de cules de cca o luna de zile,iar albina culegatoare este multa si nu are ce sa faca decat barbi si apoi sa roiasca
-ptr fiecare familie de albine pregatesc un corp,un soclu,un podisor,o diafragma,un hranitor si un capac
-configuratia de mai sus o echipez cu 4 rama cu faguri artificiali
-sub speteaza superioara la cea de a doua rama altoiesc o botca matura ce va ecloziona peste 1-2 zile
-iau familia care a participat la cules si o mut 10 metri distanta de vechiul amplasament iar in locul ei pun configuratia descrisa mai sus
-toata albina culegatoare vine la vechiul loc unde gaseste un corp pe 4 rama cu fa si o botca si vrand-nevrand se obisnuieste cu noua situati;spre seara umplu hranitorul cu sirop iar dimineata veti avea surpriza sa gasiti cateva rame cladite
-familia veche pare moarta timp de 3 zile pana se formeaza o noua albina culegatoare;inca de la indepartarea ei de pe vechiul loc torna apa in 1-2 rame ca nu are nici sacagite,iar puiet necapacit consumator de apa este din belsug
Eu asa am facut si a mers;dupa imperecherea matcii si inceputul ouatului ingrijesc acest roi in mod obisnuit,ca ptr orice roi.
ptr o mai buna reusita,la mutarea familiei las soclul pe loc si peste el pun corpul cu faguri art si botca,astfel albinele nu vor ezita sa intre in noua casa,scandura de zbor fiind cea cu care sunt ele obisnuite
se face tratamentul anti varoa
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde stoican.catalin » 01 Feb 2016, 22:05

jr2 scrie:eu unul am folosit cu succes urmatoarea metoda de formare a roilor fara rama cu puiet,deci tot un fel de roi la...cutie,metoda gasita cu multi ani in urma intr-o revista de apicultura frantuzeasca[am mai prezentat aceasta metoda dar nu prea a fost bagata in seama]:
-dupa terminarea culesului la salcam,la mine in zona este un gol de cules de cca o luna de zile,iar albina culegatoare este multa si nu are ce sa faca decat barbi si apoi sa roiasca
-ptr fiecare familie de albine pregatesc un corp,un soclu,un podisor,o diafragma,un hranitor si un capac
-configuratia de mai sus o echipez cu 4 rama cu faguri artificiali
-sub speteaza superioara la cea de a doua rama altoiesc o botca matura ce va ecloziona peste 1-2 zile
-iau familia care a participat la cules si o mut 10 metri distanta de vechiul amplasament iar in locul ei pun configuratia descrisa mai sus
-toata albina culegatoare vine la vechiul loc unde gaseste un corp pe 4 rama cu fa si o botca si vrand-nevrand se obisnuieste cu noua situati;spre seara umplu hranitorul cu sirop iar dimineata veti avea surpriza sa gasiti cateva rame cladite
-familia veche pare moarta timp de 3 zile pana se formeaza o noua albina culegatoare;inca de la indepartarea ei de pe vechiul loc torna apa in 1-2 rame ca nu are nici sacagite,iar puiet necapacit consumator de apa este din belsug
Eu asa am facut si a mers;dupa imperecherea matcii si inceputul ouatului ingrijesc acest roi in mod obisnuit,ca ptr orice roi.
ptr o mai buna reusita,la mutarea familiei las soclul pe loc si peste el pun corpul cu faguri art si botca,astfel albinele nu vor ezita sa intre in noua casa,scandura de zbor fiind cea cu care sunt ele obisnuite
se face tratamentul anti varoa


Multumesc ca ati descris metoda!
Pe cate rame ierneaza roii? II mai intariti cu puiet din alte familii? Ies toate reginele din botci sau se intampla sa se mai piarda din ele?
stoican.catalin
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Sep 2015, 15:29
Localitate: Bucuresti

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde maximotgv » 01 Feb 2016, 22:29

Din experienta dumneavoastra, ne puteti spune dupa cat timp familia de baza (cea pe care ati mutat-o pe alt loc in stupina) revine la puterea la care era inainte de a face operatiunea respectiva? Adica pana la tei se reface pentru a valorifica culesul? Anul acesta vreau sa aplic si eu aceasta metoda dar trebuie sa ma gandesc daca pot aplica si la stupii de pe pavilion.
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde thomas » 01 Feb 2016, 22:38

Scuze daca intervin. Am folosit si eu metoda. Dar facand stationar, se pare ca pana la tei familia nu si-a revenit complet. E vorba in cazul meu cam de o luna de zile. In schimb, la faneata (inca vreo 3 saptamani) era in parametrii. Totusi nu ca la forma de la salcam. Ceea ce este oarecum logic. In zona de deal, dupa 1 iulie, incepe declinul familiilor. Apogeul fiind intre salcam si tei.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Shrek » 01 Feb 2016, 23:10

jr2 scrie:eu unul am folosit cu succes urmatoarea metoda de formare a roilor fara rama cu puiet,deci tot un fel de roi la...cutie,metoda gasita cu multi ani in urma intr-o revista de apicultura frantuzeasca[am mai prezentat aceasta metoda dar nu prea a fost bagata in seama]:
-dupa terminarea culesului la salcam,la mine in zona este un gol de cules de cca o luna de zile,iar albina culegatoare este multa si nu are ce sa faca decat barbi si apoi sa roiasca
-ptr fiecare familie de albine pregatesc un corp,un soclu,un podisor,o diafragma,un hranitor si un capac
-configuratia de mai sus o echipez cu 4 rama cu faguri artificiali
-sub speteaza superioara la cea de a doua rama altoiesc o botca matura ce va ecloziona peste 1-2 zile
-iau familia care a participat la cules si o mut 10 metri distanta de vechiul amplasament iar in locul ei pun configuratia descrisa mai sus
-toata albina culegatoare vine la vechiul loc unde gaseste un corp pe 4 rama cu fa si o botca si vrand-nevrand se obisnuieste cu noua situati;spre seara umplu hranitorul cu sirop iar dimineata veti avea surpriza sa gasiti cateva rame cladite
-familia veche pare moarta timp de 3 zile pana se formeaza o noua albina culegatoare;inca de la indepartarea ei de pe vechiul loc torna apa in 1-2 rame ca nu are nici sacagite,iar puiet necapacit consumator de apa este din belsug
Eu asa am facut si a mers;dupa imperecherea matcii si inceputul ouatului ingrijesc acest roi in mod obisnuit,ca ptr orice roi.
ptr o mai buna reusita,la mutarea familiei las soclul pe loc si peste el pun corpul cu faguri art si botca,astfel albinele nu vor ezita sa intre in noua casa,scandura de zbor fiind cea cu care sunt ele obisnuite
se face tratamentul anti varoa

Mi-am notat! Daca ai facut misto , ai sa sughiti de la Paste pana ls sf. Maria!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 01 Feb 2016, 23:20

Shrek scrie:
jr2 scrie: revista de apicultura frantuzeasca

Mi-am notat! Daca ai facut misto , ai sa sughiti de la Paste pana ls sf. Maria!
Cum face mistou ?
Scriie corect .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Shrek » 01 Feb 2016, 23:25

Am oarece dubii acolo cand spune ca familia pare moarta 3_4 zile! Si daca ramane asa?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 01 Feb 2016, 23:33

Ieu cred ca inviie iara a 3 zi . I pune apa .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Shrek » 01 Feb 2016, 23:35

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ieu cred ca inviie iara a 3 zi . I pune apa .

Ai foarte mare dreptate! Jos palaria!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde proapis13 » 02 Feb 2016, 10:08

jr2 scrie:-toata albina culegatoare vine la vechiul loc unde gaseste un corp pe 4 rama cu fa si o botca si vrand-nevrand se obisnuieste cu noua situati;spre seara umplu hranitorul cu sirop iar dimineata veti avea surpriza sa gasiti cateva rame cladite

Siropul din rama cu uluc e putin...stii si tu asta dar te-a luat tastarea pe dinainte... :lol:
Un hranitor cu sirop,fie el si de 3 kg si tot NU se intampla minunea asta... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jr2 » 02 Feb 2016, 22:15

Raspuns:ptr Stoican C:sa incep de la sfarsit: rateurile la matci sunt aceleasi cu cele de la alte metode de obtinere a matcilor-respectiv iesitul tarziu la imperechere din cauza timpului nefavorabil,atacul vrabiilor,pitigoilor sau prigoriilor,la care se mai adauga posibilitatea dezlipirii botcii de pe speteaza;numarul de rame pe care se ierneaza-eu de regula nu iernez roi,ii unific iar matcile ramase le folosesc la schimbatul altora din familiile vechi.ptr.Thomas:albina care este folosita la formarea acestor roiuri nu va culege la tei!depinde f.mult cand sunt facuti acesti roi.eu ii fac pe 20-21 mai,iar la 1 iunie matca incepe ponta.cand am recotat salcamul am lasat destula mancare in familie,si,daca a fost cazul, am facut hraniri de stimulare sau de completare.conteaza f.mult cat de puternica este familia cand ii "recoltam" albina lucratoare,respectiv cat puiet are si de ce varsta este.familia trebuie sa se refaca,adica sa zboare albina din ea in cateva zile 2-3-4,cand albina tanara nezburata din stup devine lucratoare,incepand cu sacagitele.de asta este important sa punem apa in rame.Ptr maximotgv-o parte din raspunsuri le gasesti mai sus iar in ceea ce priveste aplicarea metodei la pavilion raspunsul este categoric NU! Matcile vor rata intrarea in stup la intoarcerea de la zborul de imperechere.
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde florinapi » 04 Feb 2016, 08:57

Prin formarea roilor la pachet,numai din albina care se gaseste deasupra de gratie,se ia prezentul stupului nu viitorul.
Daca culesul urmator este la o perioada de 3-4 saptamani,o familie buna din care se ia 1-1,5kg. nu este afectata.
Am facut anul trecut 60 de roi la pachet,cam 30 imediat dupa salcam,iar ceilalti cam dupa doua saptamani.Pana la tei stupii din care am scuturat prima data albina,nu se cunosteau din ceilalti.Aproximativ din 3 stupi am facut 2 roi de 1,5kg.

Varianta roilor formati numai cu albina,este foarte buna aclo unde intre salcam si culesul urmator,este o perioada de 3-4 saptamani.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jr2 » 04 Feb 2016, 15:53

Asta este esenta : nu se afecteaza viitorul familiei de albine!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde lucky5strike » 04 Feb 2016, 17:15

florinapi scrie:Aproximativ din 3 stupi am facut 2 roi de 1,5kg....
Varianta roilor formati numai cu albina, este foarte buna aclo unde intre salcam si culesul urmator,este o perioada de 3-4 saptamani.


Eu fac un roi de 1,2/1,5 kg, (dupa perioada) tragand albina de la 2 familii. Merge snur, sunt foarte multumit.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde maximotgv » 04 Feb 2016, 20:07

Eu fac un roi de 1,2/1,5 kg, (dupa perioada) tragand albina de la 2 familii. Merge snur, sunt foarte multumit.[/quote]

Cum adica 'tragand albina"? Cum o tragi?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori