Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde pin » 19 Dec 2011, 11:20

Am si eu o intrebare legata de cat. Poate fi pus cu faguri necrescuti?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 11:41

serb scrie:am si eu o intrebare : daca am pe stoc rame cu pastura din toamna , cele care scapa de mucegai, ar avea vreun efect in dezvoltarea de primavara date de exemplu dupa diafragmama, nefiind bune pentru ouat, alaturi de stimularea aflata in discutie? cu stima.

Serb,
Cu albinele am fost inbolnavit de mic de bunicul meu .Dansul tinea permanent in stupina un buduroi,ulterior a facut altul dintr-o tarna captusita cu pamant.
toamna tarziu "recoltam" buduroiul.
Si atunci am vazut de-adevaratelea care e structura ghemului.Pastura e intotdeauna , dar intotdeauna in vecinatatea puietului.
Adica pa ramele unde-i puiet e calota de miere, polen -puiet sau puiet-polen.
In ramele imediat vecine puietului e o "coaja" de polen.
Daca ne imaginam scorbura, ce vrei tu sa faci cu rama dupa diafragma e exact cu a pune rama aceea inafara scorburii. Albinele vor veni la polen?Nu cred.
Daca ramele alea au calota e miere, introdu-le in cuib, in triolet.
Daca nu au miere inchide cuibul cu ele, pune-le lipite de ultimele rame cu puiet, ca in natura.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 19 Dec 2011, 19:28

andrei_calinescu scrie:
popik50 scrie:Andrei imi place foarte mult ce aud de la tine. Am sa pun si in practica :D
Inca o intrebare: folosesti apifonda pentru stimulare?(in afara de miere)

Popikule,
Mancarea solida nu se da cu efecte stimulatorii, se da cu efecte de completare(salvarea coloniei de la infometare).
Mierea aceea descapacita mai ales in perioada aceea e echivalentul unei stimulari cu sirop 1:3. Adica exact ce trebuie atunci.
Incepand cu aprilie si daca nu ai coroane cu miere, se dau rame pline cu sirop.
Deci pentru stimulare intotdeauna lichid.

Andrei ai spus ca daca nu am coronite de miere pe care sa le descapacesc atunci sa le dau sirop de 1 : 3 (1 apa si 3 zahar sau invers?) in faguri.
Catul poate fi pus si cu faguri artificiali sau doar crescuti sau unul crescut unul artificial s.a.m.d ? :)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 19:39

Popik eu plec de la premisa ca e imposibil sa nu ai coronite, cel putin la prima descapacire(in 10 martie). Nu e bine sa le introduci umezeala in cuib la vremea asta. Mierea e altceva, e mediul lor ideal. De la 1 aprilie poti sa le spargi cu sirop 1:1.
Caturile: caturile nu conteaza cum le dai, aportul de nectar le va obliga sa le construiasca, ca doar ele sunt construite instinctual ca cele mai econoame creaturi. Deci c le intereseaza odata ce e cules in natura, e hambarul, adica fagurele.
Daca e artificial, il cresc ca sa depuna ulterior nectarul.
Acelasi instinct se incita stimuland lichid, ele vor creste fagurele sa adaposteasca "mierea". Asa ca si daca faci o stimulare speculativa, in lipsa de cules, ele vor creste fagurii din caturi.
Ordinea fagurilor conteaza doar in carti.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde gabi bee » 19 Dec 2011, 19:46

banuiesc ca la aplicarea schemei triolet , cei doi faguri cu care marim cuibul trebuie sa fie faguri inchisi la culoare , nu faguri albi neouati dar care au totusi coroane serioase de miere , nu ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 20:43

gabi bee scrie:banuiesc ca la aplicarea schemei triolet , cei doi faguri cu care marim cuibul trebuie sa fie faguri inchisi la culoare , nu faguri albi neouati dar care au totusi coroane serioase de miere , nu ? :P

Gabi, personal m-am educat , pentru a-mi fi mai bine sa gandesc apicultura un pic fatalist.
Adica ce fac daca nu.... Ca in proverbul "In jurul unei mese garnisite toata lumea e prietena". Dar cum giram situatia cand ramanem cu firimiturile?
Asa si aici, ideal asa e , dar ce fac daca nu am ramele alea cu 2 generatii de puiet eclozionate? Chiar crezi ca are o asa mare importanta?
Aceeasi teorie o aplic si la dezvoltarea roilor si la completarea rezervelor.
Ce fac daca nu am miere toamna? Anul asta f s a dat in majoritatea locurilor. Dar daca nu?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 21:36

andrei_calinescu scrie:
gabi bee scrie:banuiesc ca la aplicarea schemei triolet , cei doi faguri cu care marim cuibul trebuie sa fie faguri inchisi la culoare , nu faguri albi neouati dar care au totusi coroane serioase de miere , nu ? :P


Asa si aici, ideal asa e , dar ce fac daca nu am ramele alea cu 2 generatii de puiet eclozionate? Chiar crezi ca are o asa mare importanta?

Cand ai pus papa la greu in stanga si in dreapta cuibului si spargi cu 2 rame
mai bine fa-o cu rame cu celula fara trantor si cat mai noi si sa vezi atunci...
Plus ca o faci cand in natura deja incepe polenul la greu si tu ii dai sirop sau
miere sa te tii atunci la regina
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 19 Dec 2011, 22:10

Chiar sunt curios cum va decurge dezvoltarea unei familii in primavara. Eu am luat stupii anul asta dupa salcam(14 fam) si am intrat in iarna cu 26 fam pentru ca i-am inmultit. Cand i-am luat eu nu erau chiar asa de dezvoltati dar asta e. Sper ca la mine sa se dezvolte mai bine. :)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2011, 22:12

popik50 scrie:Chiar sunt curios cum va decurge dezvoltarea unei familii in primavara. Eu am luat stupii anul asta dupa salcam(14 fam) si am intrat in iarna cu 26 fam pentru ca i-am inmultit. Cand i-am luat eu nu erau chiar asa de dezvoltati dar asta e. Sper ca la mine sa se dezvolte mai bine. :)

Popik sa inteleg ca ai divizat toate fam cand ai facut roii?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 19 Dec 2011, 22:21

andrei_calinescu scrie:
popik50 scrie:Chiar sunt curios cum va decurge dezvoltarea unei familii in primavara. Eu am luat stupii anul asta dupa salcam(14 fam) si am intrat in iarna cu 26 fam pentru ca i-am inmultit. Cand i-am luat eu nu erau chiar asa de dezvoltati dar asta e. Sper ca la mine sa se dezvolte mai bine. :)

Popik sa inteleg ca ai divizat toate fam cand ai facut roii?

8 fam am divizat si anume :din 4 am facut 12 si din 4 am facut 8 si la 6 nu am umblat. Au intrat in iarna bine dar nu am luat miere decat de la cele 6 pe care nu le-am divizat (cam 110 kg total poliflora) dar eu am fost multumit.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde gabi bee » 19 Dec 2011, 22:39

eu , din citite , stiu ca toamna si primavara matca evita sa oua in ramele noi si de asta nu eram dumirit iar in toamna asta m-am convins ca matca refuza sa oua in rame mai albe . am ceva rame ramase de la restrangerea cuiburilor si au si ceva miere pe ele dar sunt rame albe crescute la floarea soarelui .daca merg bagate primavara devreme atunci e super ok ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde serb » 20 Dec 2011, 09:47

am avut situatii cand toamna (sept.- oct.) si chiar si primavara ( deoarece ca incepator si neforumist consideram ca ramele nou construite si albe sunt cele mai bune pentru ouat) gaseam cuibul rupt in doua, matca ouand doar de o parte a ramei albe, ceea ce o transforma pe aceasta intr-o veritabila diafragma pentru cuib ,existand in conditii de vreme rece riscul racirii puietului de partea opusa celei in care se afla matca si majoritatea albinelor.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 07 Mar 2012, 02:38

Abia astept sa pun in aplicare schema numita "' triolet"'. Am verificat astazi un stup la nimereala si am observat ca fagurii au coroana de miere si pe 3 rame era si puiet capacit cam cat o palma. Inceputul e promitator. Sper ca saptamana viitoare sa le fac un control la toti si sa mai restrang acolo unde este nevoie. Se anunta vreme buna mai ales la noi in sud iar dupa 20 martie sa inceapa descapacitul coroanelor de miere. ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde popik50 » 14 Mar 2012, 22:00

Andrei ai inceput stimularea prin descapacirea ramelor de miere ? Cand incepem sa aplicam schema "' trioletului ''? Eu unul de duminica incep sa descapacesc coronele de miere. Se anunta 21 de grade la noi .
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde Mircea_63 » 10 Apr 2012, 13:26

andrei_calinescu scrie:Folosesc urmatoarea schema.
O numesc schema "triolet".
Adica cuibul e grefat in jurul celor trei rame din centru. In functie de clima descapacesc la un interval de 9 zile coroanele trioletului. La 10 martie nu decapacesc


Nu inteleg: de ce le descapacesti? Aveam convingerea ca ramele lasate ca hrana sunt capacite si albinele si le descapacesc singure. Schema ta e foarte valoroasa pentru mine, ca incepator, insa m-as bucura daca as si intelege de ce trebuie descapacite.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dezvoltarea unei familii de albine

Mesajde victor s » 10 Apr 2012, 19:38

sa vezi schema ce am aplicat eu (si cand ma gandesc ca tocmai ce voiam sa aplic ''trioletul lui andrei''... :lol:
M-am pregatit din timp cu trafalet de descapacit, si zic sa ma apuc ca omul de treaba...cand...ce sa vezi?
nu aveam ce sa mai descapacesc mai frate...ramele erau linse, si era un post pe albinele mele de plangea sufletul in mine...!(noroc ca aveau ceva turta deasupra )
asa ca, in loc de triolet, am facut un hranitolet, altfel alergam pe forumul de vanzari material biologic mai ceva ca Maricica Puica... ;)
si acum sa raspund eu in locul lui Andrei...mierea nu e bine sa treaca de pe un an pe altul (sfatul asta l-am primit si eu de la Janese...)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori