Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Feb 2016, 22:44

cornelioandanciu scrie:Tare complicata problema asta cu vrajitoarele... Nu as fi crezut ca se poate asa ceva !


...DAAA, e ff complicata treaba...stai sa vezi Cornele....pana la urm ce patesc astea cu "ulcica" din cele pe care le-am cunoscut eu...aveti putintica rabdare :!: P.S cu ani in urma(am mai scris,nici eu nu credeam ca ......si totusi dupa ce-am trecut)dar acum....(rcititi MS scris de DOMBAZIL...SEPA POSIBLEE... ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde B-father » 08 Feb 2016, 00:28

mosule cand mai ai tip de albine dupa toate istoria asta
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 09 Feb 2016, 19:20

...De cand ma stiu,maine poimane...65 de ani,nu am auzit, ca cineva sa moara de prea multa munca...sper sa nu fiu io primul :D ..da au fost "necazuri" serviciu,familia(inclusiv sa cresc nepotul ca pe propriul meu fiu,doarece tatal lui a plecat in Italia cand avea 1 an si dus a fost :mrgreen: ,la 5-6 ani il luam cu noi in pastoral...) stupi+desfacerea produselor direct in piata si altele...Problema mai mare a aparut cand sotiea si=a pierdut vederea(nu tu piata,mancare si...)dar inca nu ma plang si nu ma dau batut,cum am mai spuuus,viata mergi'nainti cu bune si cu rele :P

In legatura cu ap lui VAS, am primit un tel si:"mosulee,de ce nu a-ti facut ceva,ca sa nu-i ramana(ap cu 2 camere cumparat dupa divort) tot lu MI"...Da ,am incercat si varianta(dupa indicatiile unui avocat) de a-l trece pe numele unui nepot(a) cu clauza de UZUFRUPT(valabila pe timpul vietii proprietarului)s-au cu contract de vanzare-cumparare(i-am spus lui VAS ca ii dau eu 15-20 mil pt acte fara sa-i dea inapoi,numai sa accepte daaar...) pe numele nepotului din parte surorei mele, fiind cu ceva probleme financiare si materiale,dar nu a vrut,desi l-am avertizat de 2-3 ori :idea: ca v-a murii cazand din picioare(ceea ce s-a si intamplat in final :mrgreen: ) din pacate pt nepotul ca a ramas fara ac apartament...Lui ANC siADa i-am cumparat apartament respectiv o garsoniera conf1.... deci, cadea bine acea mostenire(nepotului)...P.S-...poate multi dintre cei care cititi ac randuri,credeti ca eu mint...Nu, ac poveste reala pe care eu am trait-o, simtit-o pe pielea mea, o cunosc unele persoane,+3 preoti din care 2 si apicultori,asadar.....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 14 Feb 2016, 20:15

...Cap-16-vecina...(OLG)....De cand eram cu parintii mei(25 ani) o auzeam pe mama deseori zicand:iar o "luat"OLg laptele la vaca :mrgreen: si n-o sa avem smantana... :shock: ...Da,atat OLG cat si soacra ei, cu ani in urma,se ocupau cu aceasta practica(folosita in multe sate de n femei-babe,vrajitoare)murdara...folosind unele cuvinte,descantece,luau sporul=laptele de la vaci(pt unii din voi incredibil dar din pacate adevarat) pentru a avea ale lor mai mult,inclusiv ce vinde.... in final mai multi bani-avere :idea: OLG,avea un baiat si o fata care s-a maritat in sat cu un consatean ,iar baiatul s-a casatorit cu o fata din sat(au ramas in aceiasi casa cu parintii),si care a" prins din zbor" tainele vrajitoresti,care le practica si in ziua de azi impreuna cu JEG....De multe ori ,fiind in piata cu miere,trecea si ma saluta vecina OLG(venea cu lapte la vanzari) si i-mi povestea ca de n ori fiul ei o maltrateaza,o bate rau de tot...Asa se face ca dupa 7-8 ani ,i-mi zice Jeg la telefon:stii GI c-o murit OLG,o gasit-o spanzurata in sura(o anexa=grajdi)..de fapt a fost batuta de baiatul ei pana si-a dat suflarea ,apoi agatata in cui :mrgreen: Nu a trecut decat 3 ani si fiul criminal paralizeaza si moare dupa doi ani de suferinta...Morala-D-ZEU,iarta dar nu uita,si te pedepseste...gen "dupa fapte si rasplata"...FF TRIST dar uneori ...ADEVARAT :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 25 Oct 2016, 09:16

Scrieam mai sus"D-zeu iarta dar nuuuu uita"....Jeg,a facut tot ce a putut inclusiv lucruri murdare.....pt a ramane cu averea :idea: ...dar,si cu.....rasplata dupa faptele ei:i-a murit fratele,sotul(primul ucis=omorat de propiul copil) si Jon,copilul din relatiea cu fratele aproape orb :mrgreen: ....iar acum s-a recasatorit cu un tigan mai tanar ca ia si....Da ,cat decurand v-a primii si altele ,alte pedepse de la cel de sus=nimic nu ramane nepedepsit aici s-au dincolo :mrgreen: P.S-Pt cei care nu a-ti citit toate capitolele ...pt a intelege ceva ...cititile, si va doresc ca nimeni di cei care a-ti citit aceasta intamplare trista si incredibila a fam mele sa nu aveti parte de asa ceva...NEVAR :idea: P.S-2 revin si cu alte MS(dupa comentariile voastre)...Sanatate la toti-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde tinumaftei » 25 Oct 2016, 09:45

Ce film urat. Parcă am fi în America de Sud precoloniala si nu într-o țară unde se citește Evanghelia mântuirii de 2000 de ani.
Bunul Dumnezeu apară, iartă, uită, mântuiește... Practicile vrajitoresti nu au efect decât asupra celor care le practică intr-un fel sau altul.
Nici un lucru rău nu vine de la Dumnezeu....
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 12:38

Am citit cu atentie si ingrijorare tot ce s-a scris aici.
Din pacate exista asa ceva, aceasta lume intunecata si neinteleasa.
Am vazut oameni posedati si stiu ce inseamna asta.
Ce pot sa spun eu , nu stiu daca ajuta cu ceva dar nu strica sa stiti :

- prima conditie este sa fim constienti de existenta acestor uneltiri negative, stim ca exista dar in sufletul nostru sa stim cu tarie ca nu ne pot afecta. Spuneti-va asta de mii de ori, simtiti cu putere acest adevar ca sunteti de neatins. Credeti cum credeti in Dumnezeu ca o papusa, ata si scame sau mai stiu eu ce altceva sunt lucruri materiale cu energie joasa si nu atribuiti acestora puteri care nu le au. Nu credeti in puterea lucrurilor, obiectelor. Scoateti-va din minte si suflet aceste uneltiri si nu vedeti in JEG decat o fiinta mica, neputincioasa si poate sa incercati in suflet, un sentiment de iertare si mila la adresa ei. Veti fi mai puternic si mai increzator in propria fiinta si in Dumnezeu.

- a doua conditie este sa eliminati din preajma dumneavoastra orice legatura cu JEG si persoanele care se ocupa cu asemenea practici. Rememorati dumneavoastra sirul evenimentelor si veti gasi multe situatii in care va-ti complacut in preajma acestor persoane. Ati facut o gresala mare prin asta. Nu incerc sa va dau exemple, le veti gasi singur.

- eu am preluat din biblie o invatatura care spune cam asa ": iubirea este pe primul loc dupa care este nadejdea si pe urma credinta . Nu gasesc din pacate acum, versetul dar acestea sunt esentiale. Iubiti oamenii, nu urati pe nimeni (nici macar pe JEG- lasati lucrurile asa cum sunt), aveti speranta cu adevarat, sperati cu putere la lucrurile bune care se vor intampla si avandule pe primele doua credinta va face totul.
Redau si eu ceea ce a scris asa frumos, Donbazil:
Noi sa fim ne-vinovati si sa credem si sa asteptam ajutor doar de la Bunul-Dumnezeu si sa facem cele bine-placute lui si vom fi ocrotiti de toata lucrarea diavoleasca...
Sfantul Apostol Pavel insa, in Epistola catre Romani are un cuvant care ar fi bine sa-l avem cu totii in vedere si sa credem in el. Sfantul Apostol zice asa: "Fiti intelepti fata de bine si nevinovati fata de rau si Dumnezeu va zdrobi repede pe Satana sub picioarele voastre"."

- ultimul lucru si poate cel mai important dintre toate este : manastirea, slujba de Sfantul Maslu si rugaciunea mereu.
Stiu ca va rugati mult, stiu ca ati fost la manastiri si preoti imi este tare creu sa va dau un sfat aici dar asta este calea.
Ati auzit de Manastirea Frasinei, in Valcea ?
O data se faceau slujbe puternice de dezlegari de pacate, vraji si lucruri rele. Poate si acum ...
Acolo este manastirea de taici, sus pe deal, poate veti putea sa mergeti acolo. Nu au voie femeile, este blestem ...
Cautati manastirea unde veti gasi un preot cu har, il veti recunoaste usor, stie din inainte ceea ce ganditi. Locuiti in manastirea aceea macar trei zile daca nu sapte ( cat veti putea).
Mai stiti maicuta cu care ati vorbit ? Poate ea va poate indruma mai bine in acest sens. Nu degeaba va iesit in cale ... Nimic nu este chiar intamplator, sunt intalniri, discutii, care ne schimba viata. Totul este sa nu ratam momentul, sa intelegem ce este de inteles.
Nu va suparati pe randurile scrise de un om care la cei 46 de ani nu a trecut nici macar printr-o mica parte din ce vi s-a intamplat dumneavoastra. Poate ajuta sa le cititi.

Va doresc sa fiti un om puternic, sa aveti un suflet bun si credinta sa va insoteasca mereu !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 25 Oct 2016, 16:55

tinumaftei scrie:Ce film urat. Parcă am fi în America de Sud precoloniala si nu într-o țară unde se citește Evanghelia mântuirii de 2000 de ani.
Bunul Dumnezeu apară, iartă, uită, mântuiește... Practicile vrajitoresti nu au efect decât asupra celor care le practică intr-un fel sau altul.
Nici un lucru rău nu vine de la Dumnezeu....


Tinule,te rog mult sa-mi trduci si mie....treba cu practicile vrajitoresti si efectel...asupra cui?...Te rog cand ai timp reciteste din pag anterioara MS scris de DONBAZIL....merita, credema :!: Pt Sorin Daniel:se zice ca atunci cand cineva i-ti da o palma...intoarce si celalalt obraz :idea: ...Dupa cele trase si povestite aici....am avut puterea si vointa de a o ajuta pe Jeg in a rez pb cu stupi si altele dar am scris ce am tras dupa :mrgreen: ...Da, am fost la manastiri, sf maslu si m-am rugat(acum va scriu..altfel poateee...) iar de cand a murit Jon in casa parinteasca nu am mai intrat si cu Jeg doar o singura data am vazut-o si am evitat-o,si am vb la tel de cateva oriin2008-2009...P.S-am iertat-o si de cate ori intru intr-un lacas de cult,aprind cate o lumanare in sanatatea ei si a familiei ei :!: P.S-2 nu stiu cati dintre voi a-ti face ca mine dupa ce am trecut prin atatea necazuri...din cauza unei nenorocite care a urmarit doar averea( si a obtinut-o) ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde tinumaftei » 25 Oct 2016, 20:05

gica.mosu scrie:
tinumaftei scrie:Ce film urat. Parcă am fi în America de Sud precoloniala si nu într-o țară unde se citește Evanghelia mântuirii de 2000 de ani.
Bunul Dumnezeu apară, iartă, uită, mântuiește... Practicile vrajitoresti nu au efect decât asupra celor care le practică intr-un fel sau altul.
Nici un lucru rău nu vine de la Dumnezeu....


Tinule,te rog mult sa-mi trduci si mie....treba cu practicile vrajitoresti si efectel...asupra cui?...Te rog cand ai timp reciteste din pag anterioara MS scris de DONBAZIL....merita, credema :!: Pt Sorin Daniel:se zice ca atunci cand cineva i-ti da o palma...intoarce si celalalt obraz :idea: ...Dupa cele trase si povestite aici....am avut puterea si vointa de a o ajuta pe Jeg in a rez pb cu stupi si altele dar am scris ce am tras dupa :mrgreen: ...Da, am fost la manastiri, sf maslu si m-am rugat(acum va scriu..altfel poateee...) iar de cand a murit Jon in casa parinteasca nu am mai intrat si cu Jeg doar o singura data am vazut-o si am evitat-o,si am vb la tel de cateva oriin2008-2009...P.S-am iertat-o si de cate ori intru intr-un lacas de cult,aprind cate o lumanare in sanatatea ei si a familiei ei :!: P.S-2 nu stiu cati dintre voi a-ti face ca mine dupa ce am trecut prin atatea necazuri...din cauza unei nenorocite care a urmarit doar averea( si a obtinut-o) ;)

Zice bine: exista Dumnezeu si exista drac/draci (credem!)
Nici unul din ei nu poate interfera cu noi. Fata de Dumnezeu ne apropiem prin rugaciune si cautam sa avem o tinuta molala (incepand cu cea interioara) curata.
Paradoxal, dar cumva simetric ne putem apropia si de necuratul. Poate din spirit de distractie, asa un dat in carti.. Poate din obisnuinta: cati dintre crestini nu dau lucrurile lor, casele lor, copiii lor, .... dracului! Intr-o zi va deveni stapan.
Poate cea mai fascinanta apropiere este cea prin persoane considerate pe cealalta baricada. Cineva binevoitor care vrea sa te ajute sa scapi si de fapt te leaga mai bine!
Si poate mai sunt si alte "ocazii".
Sfanta Scriptura spune ca blestemul neintemeiat nu se leaga de om..
Nu pot sa dau un sfat. In situatii din acestea trebuie intors spatele si invocat cu credinta Numele lui Iisus Hristos!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 21:18

gica.mosu scrie:Da, am fost la manastiri, sf maslu si m-am rugat(acum va scriu..altfel poateee...) iar de cand a murit Jon in casa parinteasca nu am mai intrat si cu Jeg doar o singura data am vazut-o si am evitat-o,si am vb la tel de cateva oriin2008-2009...P.S-am iertat-o si de cate ori intru intr-un lacas de cult,aprind cate o lumanare in sanatatea ei si a familiei ei :!: P.S-2 nu stiu cati dintre voi a-ti face ca mine dupa ce am trecut prin atatea necazuri...din cauza unei nenorocite care a urmarit doar averea( si a obtinut-o) ;)

Aveti mare dreptate, va admir pentru asta. Eu cu siguranta nu as putea ierta atat de mult. Aceasta fapta va inalta, mai sterge din pacatele care asa ca dumneavoastra poate le facem toti.
Trebuie sa recunosc ca depaseste puterea mea de a intelege, aceasta iertare si rugaciune pentru cel ce face rau. Speram ca sufletul dumneavoastra sa nu fie incarcat de ura si lucruri rele dar sigur m-am inselat. Cel mai probabil, credinta va dus la un nivel de intelepciune care depaseste ceea ce putem face noi, majoritatea. Sper sa aveti o viata buna si va asteptam cu vesti bune in continuarea povesti. Poate ar trebui sa va gantiti sa scrieti o carte, aveti talet . Sa auzim de bine !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 25 Oct 2016, 22:39

:roll:
Ai cate facaturi .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde MIHAI BALS » 25 Oct 2016, 23:24

Nicolaie Astaifoaiei scrie::roll:
Ai cate facaturi .

gascane!
(nu se prinde apa de tine!)

foaie gascanul!(made bals)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 26 Oct 2016, 16:35

Poate ar trebui sa va gantiti sa scrieti o carte, aveti talet . Sa auzim de bine ![/quote]
De vizita! Este mai rapid!
Cum poți sa învinuiești pe altcineva de necazurile din viata proprie, când tu însuți ești plin de ura la adresa rudelor apropiate? Cum poți sa mergi la biserica sau la orice lăcaș de cult sa te rogi sa sufere cel pe care il urăști? Iar apoi sa mergi pe strada ca si cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Si toată cearta pentru ce ? Pentru o bruma de avere ce a rămas in urma părinților? Credeți ca ei când au agonisit averea și-au dorit ca urmasii lor sa se dușmănească pentru ea? Este doar o parere.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 26 Oct 2016, 21:45

Cum spui ca nare dreptu sa se caute la popi ?
Ieu vaz ca mosneagu aista Gica Mosu ie om bun decat dusmanii rai ii dau ghes sa ia averea de la dansu sal lase gol .
Si dansu nu se lasa ca iel stie ca ie om bun si daca da parale la popii cei mari popii dau in bobi si cum scoate popii bobii din sutana cum dusmanii o mierleste .
Si popii afuriseste pe toti care zice Gica Mosneagu ca trebuieste aranjat .
Si dusmanu afurisit nu mai exista sa aibe parte de ceo ia fost mai drag si de ceo dat rac de la mosneag si in dansu intra argint viu si se usca pe picioare .
Vezi Shrek ca ieu pricep ? ;)
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 26 Oct 2016, 22:19

Da` matale de unde stii cum se face? Lucri la....patriarhie?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Ioan Guist » 27 Oct 2016, 07:31

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Cum spui ca nare dreptu sa se caute la popi ?
Ieu vaz ca mosneagu aista Gica Mosu ie om bun decat dusmanii rai ii dau ghes sa ia averea de la dansu sal lase gol .
Si dansu nu se lasa ca iel stie ca ie om bun si daca da parale la popii cei mari popii dau in bobi si cum scoate popii bobii din sutana cum dusmanii o mierleste .
Si popii afuriseste pe toti care zice Gica Mosneagu ca trebuieste aranjat .
Si dusmanu afurisit nu mai exista sa aibe parte de ceo ia fost mai drag si de ceo dat rac de la mosneag si in dansu intra argint viu si se usca pe picioare .
Vezi Shrek ca ieu pricep ? ;)



Cum ma? Cati bobi scoate ? si de care?

Radem glumim dar nu-i usor sa le ti pe toate astea minte si la socoteala.
De parca daca exista un Dumnezeu , acesta nu poate fi decat un tip bun la toate si usor dus cu mecla de-l face fiecare cum poate si cum vrea.Uite, beecali merge la birou de incasari si trimiteri de blesteme, marca banu si Divinul intra in campanie sau in DNA si-l desfiinteaza.
Chiar atat de rau stam si la capitolul asta?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator