Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

faguri plastic-propunere discutii

Mesajde al_bor » 19 Dec 2011, 22:07

intru cat in alte tari (sua,canada,australia,NZ,s a)fagurii de plastic sunt folositi la scara larga,propun in acest topic,o discutie pe tema avantajelor si dezavantajelor in comparatie cu fagurii de parafina-pardon ceara)in folosirea lor in stuparitul din romania.
ROG IUBITORII DE LEGENDE SA SE ABTINA.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Avram Sorin » 20 Dec 2011, 11:50

Aici ceva despre rama + un filmulet . Poate ne spune jonny_it daca a primit ramele si cum este ?

viewtopic.php?f=22&t=903
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 12:48

foaia se prinde pe rama in doua santuri adanci de 5-7mm facute in speteaza superioara si inferioara si sunt luate la cladit in aceleasi conditi ca si ce-a de ceara.pentru puet de asemeni.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Adi Hodis » 20 Dec 2011, 12:57

Salutare.
Plasticul acela, oare ce durata de " viatza " are ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 22:45

Adi Hodis scrie:Salutare.
Plasticul acela, oare ce durata de " viatza " are ?.

am lucrat cu rame cu foi de plastic,care ziceau ca-s de 10 ani si i-am crezut
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde al_bor » 25 Dec 2011, 01:40

dintre avantaje:
-fiabillitate in asamblare -
(eu in 9 ore ca incepator am reusit sa inchei,
700 de rame si sa le pun foile)
-rezistenta la descapacire automata si centrifugare
la turatie marita.
-intrucat este acoperita cu un strat de ceara(nu parafina)
este luata in lucru in acele-as conditii in care este luat in
lucru un fagure facut in presa.
-nu este ros de albine in lipsa culesului.s.a.

dezavantaje:
-pret oarecum ridicat(0.85$ buc.1/2 la comanda de peste 1000 bucati plus taxe transport)
-ramele pt.foi de plastic sint putin diferite de cele pt foi de ceara
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde lammert » 25 Dec 2011, 09:21

daca doriti sa lucrati cu faguri de plastic de ce nu cumparati rama complecta din plastic?
atunci puteti fi siguri ca tin 10 ani
lammert
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Iun 2011, 20:42
Localitate: dej

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde al_bor » 27 Dec 2011, 13:10

in sistem api-hoby cred ca sunt bune,insa cand ai trecut de 200 de stupi... problema ramei de plastic este ca se rupe la capetele de susustinere pe corpul stupului ,rama este compromisa(cuiele nu prea stau in plastic),pe cand foaia se poate muta in alta rama.(Din scurta-mi experienta pe care o am si din discutiile pe care le-am avut cu stupari din sua.
cu respect.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde gedeon105 » 14 Feb 2012, 18:37

lammert scrie:daca doriti sa lucrati cu faguri de plastic de ce nu cumparati rama complecta din plastic?
atunci puteti fi siguri ca tin 10 ani

Unde se pot cumpara rame din plastic, eu am vazut pe youtube la americani aceste rame, dar in Romania cine le vinde?
gedeon105
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2012, 18:04

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde jonny_it » 14 Feb 2012, 19:30

al_bor scrie:foaia se prinde pe rama in doua santuri adanci de 5-7mm facute in speteaza superioara si inferioara si sunt luate la cladit in aceleasi conditi ca si ce-a de ceara.pentru puet de asemeni.


Se gasesc rame cu tot cu fagure. Adica dintr-o bucata si nu mai trebuie rama din lemn.
Adica asa:
Fişiere ataşate
9 White.JPG
9 White.JPG (10.06 KiB) Vizualizat de 27239 ori
Drone Comb.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde jonny_it » 14 Feb 2012, 19:32

Adi Hodis scrie:Salutare.
Plasticul acela, oare ce durata de " viatza " are ?.


Aproximativ 200 de ani... Cu toate ca de producator sunt garantate pentru 10 - 30 in functie de firma care ii produce. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde nae » 14 Feb 2012, 20:37

Nu cunosc subiectul .
In cuib datorita camasilor ninfale se micsoreaza celula (rama tine 30-200 ani ) prin razuire se refoloseste ?
Durata mare de viata a ramei nu ma incanta - se acumuleaza reziduri din tratamente (Klartan/Taktic..) ;sporii de nosema ,de loca ___cu sporii poti s-o rezolvi cu sistemul cu UV .
Poate merge pt. cat !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde un OM » 14 Feb 2012, 22:43

Se topeste ceara ca la ramele clasice. Plasticul nu are treaba cu topirea.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde jonny_it » 14 Feb 2012, 23:40

nae scrie:Nu cunosc subiectul .
In cuib datorita camasilor ninfale se micsoreaza celula (rama tine 30-200 ani ) prin razuire se refoloseste ?


Prin topire in topitorul solar sau prin razuire. Ramane doar plasticul, exact cum a fost cumparat.

nae scrie:Durata mare de viata a ramei nu ma incanta - se acumuleaza reziduri din tratamente (Klartan/Taktic..) ;sporii de nosema ,de loca ___cu sporii poti s-o rezolvi cu sistemul cu UV .
Poate merge pt. cat !


In momentul cand sporii de nosema o sa roada plasticul ma las de apicultura :lol: Reziduri din tratamente nu prea are cum, oricum se poate dezinfecta/curata.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde nae » 18 Feb 2012, 19:52

D-le, Jonny_it , ati punctat corect (sporii rod sau nu ) ;vedem ,la noi sau la colegi , rame de la bunicul in contextul in care se recomanda schimbarea lor 1/3 anual ,sunt ''convins'' ca pe cele de plastic (30-200) le vor razui stranepotii .
Am dus intr-o locatie ~400 de rame pt faguri ,cativa colegi se mirau de ce ''schimbam rame frumoase ''...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 13:54

Sa impartasesc si eu din propria experienta vizavi de fagurii din plastic. Vorbesc mai intai despre ele si pun si poze.
Anul asta am bagat la crescut faguri din plastic de 1/2, in magaziile de recolta. Ramele sunt din plastic dur, turnat, cu celulele deja turnate cu peretii putin ridicati (din plastic). Nu se stropesc cu nimic inainte de a fi bgagate in stuop (sirop, ceara, etc).

Am bagat in doua sarje, prima la salcam si a doua la FS (prima sarja, vre-o 20 bucati le-am adus "de proba", cea de a doua sarja, 600 buc, am adus-o in tara putin cam prea tarziu pentru a le avea pe toate crescute inca de anul asta).
Cea de la salcam a lasat putin de dorit, datorita "salcamului" de anul acesta care doar ce a murdarit putin centrifuga...

Intentionex ca la anul sa trec daca nu toate, macar o mare parte din ramele de magazie pe plastic.

Sa incep cu dezavantajul: pretul (echivalentul a 3 rame echipate) ! Restul... doar avantaje...

De ce spun numai avantaje - rama este gata facuta, doar o iei din cutie si o bagi in stup. Nu mai ansamblezi, nu gauresti, nu bagi sarma, capse, nu mai cumperi si nici nu mai pui FA. Dar cel mai mare avantaj eu il vad trainicia !! Este solida beton, fiind din plastic turnat, nu face burta la extractie, nu esti influentat de temperatura, nu se rupe.
Ceea ce se spunea mai sus cum ca se pot rume umerasii, spun ca se poate intampla doar in cazul in care le scapi pe jos, sa zicem pe beton, si frig fiind, sa devina casant plasticul si sa se sparga altfel nu vad cum... Deci nu putem vorbi de o caracteristica negativa.

Iata-le pe cele de la salcam, sa incep cronologic:

Rama plastic 10.jpg


Rama plastic 9.jpg


Rama plastic 8.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron