Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde da78n » 10 Feb 2016, 13:39

»
Din păcate ce se întâmplă cu mierea se întâmplă și cu toate celelalte produse naturale: lapte, brânză, cașcaval, unt, bulion, etc.
Uitați-vă la eticheta unei sticle de bulion sau ketchup la raft: roșii max 20%. Și restul? Cred că toată lumea știe cum se prepară bulionul de casă (100% roșii).
Suc natural 100% obținut din concentrat de fructe ?!
Lapte = apă colorată cu adaos de grăsime vegetală (mi sa plâns un crescător de vaci că procesatorul îi oferă 0,8 lei/litru).
Cașcavalul e și el o plastelină...
Dacă-mi amintesc bine, prima victimă a fost untul care a pierdut bătălia cu margarina încă de pe timpul lui Ceaușescu.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 19:01

Ca orice stupar, am si eu o mic portofoliu de clienti.

E o arta sa le indeplinesti asteptarile, e o arta sa-i si surprinzi placut cand si cand... Ca e musai. Tre luptat oleaca sa-i tii aproape, ca altfel... totdeauna mai aproape decat tine va fi raftul lui Lili, Petro, Oshan sau Telgros. :roll:

Batalie cu bataie lunga.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 19:36

da78n scrie:»
Din păcate ce se întâmplă cu mierea se întâmplă și cu toate celelalte produse naturale: lapte, brânză, cașcaval, unt, bulion, etc.
Uitați-vă la eticheta unei sticle de bulion sau ketchup la raft: roșii max 20%. Și restul? Cred că toată lumea știe cum se prepară bulionul de casă (100% roșii).
Suc natural 100% obținut din concentrat de fructe ?!
Lapte = apă colorată cu adaos de grăsime vegetală (mi sa plâns un crescător de vaci că procesatorul îi oferă 0,8 lei/litru).
Cașcavalul e și el o plastelină...
Dacă-mi amintesc bine, prima victimă a fost untul care a pierdut bătălia cu margarina încă de pe timpul lui Ceaușescu.

La fel e si cu ,carnea. Au dreptul procesatorii sa injecteze chiar si carnea proaspata (ca sa nu mai vorbim de cea procesata) De ce la miere ar fi altfel?!!!As fi curios ,oare cat au dreptul de a dilua?
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 20:48

Marius Adrian scrie:...La fel e si cu ,carnea. Au dreptul procesatorii sa injecteze chiar si carnea proaspata (ca sa nu mai vorbim de cea procesata) De ce la miere ar fi altfel?!!!As fi curios ,oare cat au dreptul de a dilua?

Daca esti apicultor ar trebui sa stii ca exista un instrument pentru masurarea umiditatii din miere...
...si un prag sub care mierea NU se achizitioneaza in vederea comercializarii... ;)
Poate voiai sa scrii....cupajare...asta e cu totul altceva iar procesatorul are obligatia legala sa afiseze asta...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:11

La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde valigorj » 10 Feb 2016, 21:31

cind unui cuvint i se dau si alte intelesuri,se inseamna acel cuvint ,de pilda cu ghilimele.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 21:42

Marius Adrian scrie:La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.

Nu fi penibil mai mult decat suporta sticla.... :oops:
Cupajare este termenul pentru diluarea mierii de catre procesatori...asta ai intrebat asta ti s-a raspuns...
Proverb urban....
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci….!!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:47

valigorj scrie:cind unui cuvint i se dau si alte intelesuri,se inseamna acel cuvint ,de pilda cu ghilimele.

Nu eu dau alte intelesuri cuvantului diluare ci DEX-ul
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:48

proapis13 scrie:
Marius Adrian scrie:La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.

Nu fi penibil mai mult decat suporta sticla.... :oops:
Cupajare este termenul pentru diluarea mierii de catre procesatori...asta ai intrebat asta ti s-a raspuns...
Proverb urban....
Mai bine sa fii p***t 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai p***t toata viata daca n-o faci….!!!

In privinta ta m-am lamurit, Cel mai destept cedeaza. Iti dau ignor.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 21:57

Marius Adrian scrie:...In privinta ta m-am lamurit, Cel mai destept cedeaza. Iti dau ignor.

E normal...nuopa ce te desteptasi....
Mai ai loc in lista...ca de cand ai intrat pe Forum nimic nu-ti convine si rastalmacesti la toti cuvintele...
Nu te trec la ignore, nu uita ca sunt in spatele fiecarei postari pe care o faci...si-ti dau ...like... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 22:01

Asa sa fie.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 00:17

proapis13 scrie:Nu te trec la ignore, nu uita ca sunt in spatele fiecarei postari pe care o faci...si-ti dau ...like... :lol:

Mariane, da ce tatic amabil esti ...

Marius, ai spate, te-ai scos!

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Shrek » 11 Feb 2016, 00:23

Io cred ca este ca in bancul urmator: unul isi altoia femeia pe strada! Un garcea intervine si il intreaba:
Ce ai dom'ne cu femeia?
Am prins-o cu unul pe facebook!
Si pentru atata lucru o bati?
Nu o bat! Ii dau like-uri!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 00:25

:D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 00:28

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde da78n » 11 Feb 2016, 11:36

La secunda 45 intervievatul susține că legile europene interzic precizarea în clar a țării de origine și raportul de amestec !!! Interesante aceste legi ale UE...
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori