Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde da78n » 07 Feb 2016, 17:26

Încep acest topic cu marea rugăminte de a primi un răspuns imparțial și echidistant, spun asta pentru că am marea bănuială că mulți dintre membri forumului se ocupă profesional de stupărit (prin asociații) și nu la nivel amatoricesc ca mine.

Situația mea:
- am încheiat anul 2015 cu 5 stupi. Sper ca tot atâția să continui în primăvara 2016;
- conform regulilor locale, la primărie se depune anual o declarație la registrul agricol cu culturile, pomii, utilajele și animalele deținute. Eu am inclus în declarație și albinele.
- pe parcursul 2015 am fost contactat de o persoană care sa recomandat ca reprezentant al ”Asociația X” și care mi-a spus că pentru a practica apicultura trebuie să fiu membru al asociației, să cotizez cu X lei pentru fiecare stup și să mă abonez la nu știu ce revistă. Am spus că o să mă gândesc la asta și ținem legătura.
- pe la finele 2015 am fost contactat de un medic veterinar care mi-a spus că trebuie să-mi elibereze carnet de sănătate pentru albine. L-am invitat să mergem la stupi însă a refuzat. Mi-a cerut 50 lei și mi-a spus că totul se rezolvă la birou.
- în ianuarie 2016 am fost contactat de alt individ care sa reprezentat de la ”Asociația Y” și care la fel mi-a propus să mă înscriu. I-am spus că deja sunt în tratative cu ”Asociația X” iar atunci a răbufnit, că asociația lui este adevărata asociație care reprezintă apicultorii și că ceilalți sunt doar profitori, că asociația lui colaborează cu Uniunea Europeană și că ei sunt cei ”legali”, că ei colaborează direct cu Poliția și cei în neregulă se pot alege cu dosar penal, etc

Sincer vă spun, pe mine NU mă interesează fonduri, NU mă interesează subvenții, NU mă interesează Asociații și alte prostii gen colectivizarea comunistă. Mi-este clar că ”mirosul de miere” atrage o groază de paraziți și că mulți în România au mentalitatea stalinistă ”cine nu este cu noi este împotriva noastră”.

Și în încheiere vin cu întrebările: Ce lege mă obligă pe mine să dau raportul vre-unei Asociații care după câte bănuiesc eu funcționează în regim de SRL? Care este autoritatea statului (dacă există vre-una) care reglementează albinăritul? Ce legi fac referire în mod special la albinărit și care sunt normele de aplicare?

Vă mulțumesc.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 18:49

Pentru ca detii familii de albine legislatia te obliga sa le declari...
Sunt topice la Legislatie,pe care ar trebui sa le parcurgi sa te convingi de asta...
Incepe cu Legea Apiculturii.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde lucky5strike » 07 Feb 2016, 18:52

E simplu, alea nu sunt asociatii, iar nenea ala e un soarece de birou...

Daca vrei sa-ti vezi de albine, declara-le la primarie, dsv... in rest te descurci ca stationar.

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2013/pr148_13.pdf
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde da78n » 07 Feb 2016, 19:13

Mă repet: Albinele sunt declarate la Registrul Agricol de la Primărie. Și cred că de acolo ”a răsuflat” informația din moment ce se bagă în seamă indivizi dintr-aceștia dubioși, mari poftitori de miere.
Din punctul meu de vedere nu văd ce lege mă poate obliga să intru în Asociație din moment ce nu mă interesează sprijin de nici un fel de la nimeni (este fix ca și colectivizarea făcută de comuniști) și de ce trebuie să fac analize la albine sau miere din moment ce o consum doar eu.

Eu am întrebat de legislație din considerente strict ”defensive”. Dacă legea Oieritului interzice (sau încearcă) deținerea a mai mult de 3 câini la stână sunt convins că și Legea Apiculturii are aberațiile ei. Tot aici pe forum am citit de un posibil abuz: o reclamare la DSV că albinele ar fi bolnave și prezintă risc pentru ceilalți stupi din zonă și mă gândesc că comportamentul mafiot al unor Asociații are mult mai multe căi de atac...
Ultima oară modificat de da78n pe 07 Feb 2016, 19:37, modificat 1 dată în total.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 19:25

da78n scrie:... am citit de un posibil abuz: o reclamare la DSP că albinele ar fi bolnave și prezintă risc pentru ceilalți stupi din zonă și mă gândesc că comportamentul mafiot al unor Asociații are mult mai multe căi de atac...

Este perfect legal sa te reclame daca nu ai declarata si autorizata stupinala LA DSVSA.... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde da78n » 07 Feb 2016, 19:50

proapis13 scrie:Este perfect legal sa te reclame daca nu ai declarata si autorizata stupinala LA DSVSA.... :!:

Ok, o să încerc să trec la DSVSA cât mai repede posibil.
Câteva indicații la ce să mă aștept? Care este procedura?
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2016, 20:04

In principiu,adeverinta de la primarie si de la dr.vet. restul declaratiilor le semnezi acolo...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde kiloz » 13 Feb 2016, 18:12

ORDIN nr. 16 din 16 martie 2010 (*actualizat ... - ansvsa
www.ansvsa.ro/documente/.../Ordin%2016% ... 1255ro.p...
16 mar. 2010 - legal al familiilor de albine depune la direcţia sanitar-veterinară şi pentru ... 12 şi stabileşte, pe baza legislaţiei în vigoare, specia/speciile de ..
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde jon baz » 13 Feb 2016, 18:39

da78n scrie: o reclamare la DSV că albinele ar fi bolnave și prezintă risc pentru ceilalți stupi din zonă

Adica:
- omul are 5 stupi, ii tine pe terenul lui proprietate personala si stupina e amplasata corect
- a declarat nr de stupi la primarie (oricum nu plateste impozit pe ei, ) a zis: am x gaini, X porc..... si 5 familii de albine
- nu vinde mierea, o consuma el si familia lui
- nu are firma apicola si nici nu vrea sa-si faca, nu vinde albine, nu a cerut certificat de producator de produse apicole de la primarie (asta din urma o presupun ;) )
Atunci de ce mai are nevoie de certificat sanitar veterinar pt albine? Adica daca are 5 gaini, ii trebuie si pt alea certificat de la dsv? Sau daca are 5 pruni in livada, ii trebuie certificat ca-s sanatosi, ca sa nu se usuce cumva livada vecinului care este pe firma?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde proapis13 » 13 Feb 2016, 19:58

jon baz scrie:Adica:
- omul are 5 stupi, ii tine pe terenul lui proprietate personala si stupina e amplasata corect
.... ii trebuie certificat ca-s sanatosi, ?

DA !
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde jon baz » 13 Feb 2016, 22:17

proapis13 scrie:DA !

Uite-asa mai afli ceva nou.... Multumesc proapis, o sa-mi scot si eu de la dsv, ca la primarie i-am declarat.... e mai bine sa nu fie probleme cu nimeni.....
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde da78n » 22 Feb 2016, 13:26

Am pierdut 6 ore la Primărie pentru o adeverința de la Registrul agricol (cum că stupii sunt înscriși în Registru).
Am fost la DSV să-i declar. Când au văzut că este vorba de 5 stupi au refuzat ! Răspunsul a fost că nu este nevoie, la DSV se înscriu PFA și SRL, cei care dețin multe familii de albine. Pentru producția de miere pentru consum propriu nu se justifică deranjul și costurile înregistrării la DSV (acuma-mi pare rău că nu am fost inspirat să întreb cât ar costa înscrierea). În schimb mi sa spus că dacă doresc să vând din surplusul de miere pe baza adeverinței de la registrul agricol și a unui formular tip vizat de un medic veterinar de liberă practică pot primi o ”adeverință comercializare produse de origine animală” de la DSV, care este gratuită (bănuiesc totuși că medicul de liberă practică ar trebui plătit). Nu a fost cazul la mine.
Deci... nici nu știu dacă am rezolvat ceva sau nu am rezolvat nimic. Degeaba am invocat Legea Apiculturii cei de la DSV m-au trimis politicos acasă.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde lucky5strike » 23 Feb 2016, 00:30

Dane, la mine o adevernita se da pe loc, in circa un sfert de ora.

Inregistrarea DSV, nu stiu sa aiba o limita de stupi anume... inseamna mai mult o luare in evidenta, si ca poti sa valorifici mierea printr-un procesator.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde thomas » 17 Aug 2016, 14:01

Care e cea mai buna forma de organizare, care sa ma ajute sa vand mierea la un pret ok, realist? Ma refer atat la intermedierea directa a vanzarii cat si la achizitia mierii.
1. Asociatia apicola?
2. Cooperativa apicola?
3. Grupul de producatori?

Dupa intamplarile din ultima vreme, se pare ca toate formele asociative nu fac altceva decat sa mai traga si ele ceva foloase din munca apicultorului. Si in concluzie nici o forma din cele enumerate mai sus nu sprijina apiculorul.
O intamplare personala mi-a demonstrat ca daca esti membru in asociatia X, vei cumpara stupi, unelte, albine la pret mult mai mare decat pe piata libera iar pentru vanzarea mierii ofera posibilitatea intermedierii cu preturi foarte mici chiar si pentru en gross.
Asadar care e avantajul asocierii?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde mellis » 17 Aug 2016, 14:27

Impreuna suntem puternici.
Asociatiile din alte parti au regula de decizie si putere, sunt facute pt utilizator, nu doar formal.
La noi, asociatiile nu au acest scop...daca nu vinde nici un apicultor mierea mai departe - ce se intampla?
se decide un pret si cati procesatori rezista, dar in acelasi timp cati apicultori?....
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Legislație și "grija altora" de stupii mei

Mesajde thomas » 17 Aug 2016, 15:13

La noi nu merge treaba acum. Inainte de 89, nu se misca nimic fara asociatie si toata lumea avea un castig bun. Acum cativa vor sa detina controlul. Nu le ajunge o halca mare, vor totul.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB


Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori