Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 03 Feb 2016, 13:33

Uite ca acolo nu merge! Nu merge cu"eu te-am facut eu te omor"," il spalam sau facem altul","tu-i crusea mamei lui",bataia e rupta din rai si unde da parintele creste carnra"!peste tot in lume,in statele care se respecta regulile sunt reguli! Ia sa ne inchipuim cam cum ar suna la ora de matematica urmatoarea chestie:copii cat fac 2x2? Raspuns:4!halah habar zice mahmud,4! Sa moara mama zice televizor!4! Bine cuvantat fie prea fericitul zice ionel! Cam asa s-a intamplat in norvegia,la orice intrebare fetita raspundea cu citate din nu stiu ce! Pai si eu ms fac ....luntre si punte daca la ore-altele decat cele de religie -copilul meu este obligat sa asculte asa ceva!Ps: dar de copiii nan sau radulescu de ce nu ne pasa?
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde vasilefi » 03 Feb 2016, 14:59

jr ai idee despre ce s-a intamplat cu fam. Nan?
adica stii ca ei nu au recunoscut corectiile fizice aplicate fetei?
trimite tu o fata de 3-4 ani, eu aduc o armata de psihologi si facem pariu ca asa iti manipulez copila ca la sfarsitul interviului spune Alah akbar de 10 ori
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 03 Feb 2016, 15:46

Eu nu inteleg o chestie,cum le casuna pe cate un copil? Ce criterii au?nu sunt blonzi?tin cu rapidul?sunt din familii de imigranti?cum li apuca asa din senin sa ia un copil din familie? Eu zic ca altele sunt motivele,altele decat incearca raspopitul(vorba mortului) sa ni le prezinte! Si de unde atata mobilizare din partea unei anumite comunitati? Pot si eu sa ma gandesc la alte chestii,cum ar fi de exemplu una financiara? Familia careia i s-au luat copiii nu va mai primi alocatiile de la statul norvegian,acestea fiind directionate catre parintii care ii au in custodie.De aici o pierdere financiara ptr comunitatea religioasa din care face parte familia B! Ma refer la acea zeciuiala aplicata la veniturile realizate,care nu se va mai incasa.Altfel nu se explica !Sau nu am voie sa gandesc si sa-mi exprim gandurile?Poate nu e ca mine,dar nici ca altii,cel mai bine stiu autoritatile norvegiene!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde vasilefi » 03 Feb 2016, 16:28

poti sa-ti exprimi gandurile dar ar fi de asteptat un minim de informare prealabila
macar de prin ziare online
alocatia pentru un copil din cate am citit este de aprox. 1000 euro/an pentru un copil
ajutorul primit de un parinte adoptiv este de 40000 -50000 euro/an pentru un copil
deci mai bine nu-ti faci copii, adopti vreo 2-3 in Norvegia si stai boier mare, ce sa-ti mai bati capul
dar ce are a face alocatia si zeciuiala aici zau ca nu inteleg. cui ii pasa de alocatie cand isi pierde copiii?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristian bh » 04 Feb 2016, 23:29

jr2 scrie:Eu nu inteleg o chestie,cum le casuna pe cate un copil? Ce criterii au?nu sunt blonzi?tin cu rapidul?sunt din familii de imigranti?cum li apuca asa din senin sa ia un copil din familie? Eu zic ca altele sunt motivele,altele decat incearca raspopitul(vorba mortului) sa ni le prezinte! Si de unde atata mobilizare din partea unei anumite comunitati? Pot si eu sa ma gandesc la alte chestii,cum ar fi de exemplu una financiara? Familia careia i s-au luat copiii nu va mai primi alocatiile de la statul norvegian,acestea fiind directionate catre parintii care ii au in custodie.De aici o pierdere financiara ptr comunitatea religioasa din care face parte familia B! Ma refer la acea zeciuiala aplicata la veniturile realizate,care nu se va mai incasa.Altfel nu se explica !Sau nu am voie sa gandesc si sa-mi exprim gandurile?Poate nu e ca mine,dar nici ca altii,cel mai bine stiu autoritatile norvegiene!

Mda,...cocoana pipidi in pantofi,nu se simte singurica in cuget si simtiri!!
La o asa analiza,nu s-ar putea pune decat ,.......o intrebare?.....Sau mai bine nu!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 05 Feb 2016, 04:13

Indrazneste,indrazneste!traim intr-o tara libera!pune intrebarea!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristi_vidican » 08 Feb 2016, 10:12

„Pe fete le-au tuns băiețește”
https://popaspentrusuflet.wordpress.com ... trei-luni/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristi_vidican » 10 Feb 2016, 16:20

Marius a putut să-și vadă pentru prima dată după răpire băieții
https://popaspentrusuflet.wordpress.com ... oara-dupa-
aproape-trei-luni/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 13 Feb 2016, 22:07

Norvegia este o tara frumoasa si primitoare,cu legile si cutumele ei,care daca nu sunt respectate au si partea punitiva de punere in aplicare!
De cate ori a fost avertizat tatal b ca incalca legea si l-a durut direct in basca?
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 13 Feb 2016, 22:52

Daca era rapire,autorii rapirii erau arestati si condamnati pana acum.Oricum prea multa zarva ptr o cauza straina mie!
Dar cu cat esti mai vocal,cu atat crezi si tu ca ai dreptate.cat despre link,toate linkurile sunt postari ale organizatiei religioase din care face partte familia b!
Eu zic sa ne mai lasati cu aceasta falsa problema:auzi:Norvegia tara infricosetoarr!pfff!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristian bh » 14 Feb 2016, 00:32

Norvegia nu este o tara infricosatoare
Are dreptate colegul,...ce pare sarit din Dallas!Sau poate locuieste in vr-un zgariie nori,la mansarda! ;)
infricosator este sa consideri un lucru banal,...faptul ca 5 copii,....sunt traumatizati,prin luarea din sanul familiei,...si mai infricosator este ca ,unii oameni nu sunt capabili sa inteleaga ce inseamna acest lucru atat pt copii cat si pt parinti!
Cat priveste acele comunicate,...e clar ca sunt formulate in limbaj specific crestin evanghelic,...si e pacat ca copii sunt prinsi la mijloc in aceasta disputa.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 01:15

Tu ce ataci? Ideia sau pe mine?aviz moderatorilor!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2016, 08:45

jr2 scrie:Eu zic sa ne mai lasati cu aceasta falsa problema:auzi:Norvegia tara infricosetoarr!pfff!

De ce crezi că în USA sunt mai mulți norvegieni decât în Norvegia?
Când au un nivel de trai mai bun în țara lor?

De ce organismele internaționale pentru drepturile omului i-au sancționat?
De ce unii au fugit efectiv din Norvegia?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 18:32

Abureli!
Daca e asa de rau in Norvegia,de ce familia b nu se relocheaza la vaslui,locatie perfecta ptr libertatea religioasa si ptr educatia libera a copiilor!un schimb de bune practici ar putea avea cu parintele daniel de la Tanacu!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde cristian bh » 14 Feb 2016, 19:24

Copii sumt copii!Locul lor este in familie,indiferent de religia parintilor.
N-ar trebui sa le fie frica la nimeni de asa zisa indoctrinare religioasa.
Copii vor creste,si apoi vor avea liberul arbitru sa decida cu privire la chestiunea propriei alegeri!
Din ce stiu,in religia familiei b,...botezul se face dupa implinirea majoratului,..asa ca,relax,jr!
ps,....jr,....sa fii si mai relaxat,uite ca m-am urecheat singur azi,sa nu deranjam moderatorii cu treburi care nici lor nu le prea plac! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: O Norvegie infricosatoare! Cinci copii rapiti de langa p

Mesajde marius.gj.apic. » 14 Feb 2016, 23:18

jr2 scrie:Daca era rapire,autorii rapirii erau arestati si condamnati pana acum.Oricum prea multa zarva ptr o cauza straina mie!
....fff!

Dacă te deranjează atât de mult zarva pt. o cauză care ți-e străină, ai dreptul și libertatea s-o ignori.

Soții Bodnariu or fi greșit și ei pe undeva în educarea copiilor așa cum mulți părinți greșim că doar nu toți suntem perfecți, dar asta nu înseamnă automat că reprezentăm un pericol pentru proprii copii.

Acest sistem de protecție mi se pare a fi un sistem care protejează copiii de dragostea din familie , nu de abuzuri.
Proverbe 3:5 Încrede-te în Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6 Recunoaste-l în toate căile tale, şi El îţi va netezi cărările.
7 Nu te socoti singur întelept; teme-te de Domnul, şi abate-te de la rău!
Avatar utilizator
marius.gj.apic.
 
Mesaje: 97
Membru din: 23 Feb 2011, 15:35
Localitate: Motru

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori