Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2016, 02:17

Și prin următoarele Cuvinte Dumnezeu ajută omenirea, inclusiv apicultorii (forumiști).

Cine este ca cel înţelept şi cine pricepe rostul lucrurilor? Înţelepciunea omului îi luminează faţa, şi asprimea feţei i se schimbă. Eclesiastul 8:1

Pentru cel nebun este o plăcere să facă răul, dar pentru cel înţelept este o plăcere să lucreze cu pricepere. -
Pildele sau Proverbele lui Solomon 10:23

Dă înţeleptului, şi se va face şi mai înţelept; învaţă pe cel neprihănit, şi va învăţa şi mai mult!
Pildele sau Proverbele lui Solomon 9:9


Multă sănătate!


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 02:27

Nu inteleg,poti sa explici de ce ptr 4 referiri la albine se bate netul pe 2 pagini? Dar asa cu cuvintele tale!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2016, 03:48

jr2 scrie:Nu inteleg,poti sa explici de ce ptr 4 referiri la albine se bate netul pe 2 pagini? Dar asa cu cuvintele tale!

Vă salut, jr2. Eu mă numesc Alexandru și sunt născut în or. Chișinău. Ocupația: apicultor. Religia: creștin. Interese: pacea. M-am numit pe forum: Alexandru.Chișinău fiindcă nu am ce ascunde, fie ca toți să știe că numele meu este Alexandru și sunt din Chișinău. Matale cum vă numiți? De unde sunteți? Ce ocupație aveți? De ce religie sunteți? Ce interese aveți? De ce v-ați numit jr2? Poate ne întâlnim tet-a-tet într-o zi?
Am intuit că v-a apărea această întrebare a voastră, bănuiam că o va pune altcineva. Marea mi-a fost mirarea de colaborarea voastră nocturnă. Comentariu după comentariu. Unul se dezloghează, altul se loghează. Cui trebuie acest circ? :?
Dacă sunteți contra a ceva sau dacă ceva nu vă place, scrieți-mi pe privat sau contactați moderatorii ș.a.m.d. Pentru ce să eliberați tot negativul (sau nu tot) în public? Sunteți liniștit deoarece știți că nimeni nu vă cunoaște și niciodată nu vă v-a cunoaște? :roll: Asta să o credeți matale.
Apropo de cuvintele mele și Cuvântul lui Dumnezeu: întrebările voastre nu sunt rezonabile căci răspunsul ce-l doriți îl puteți găsi în postările anterioare făcute de mine și de colegi apicultori creștini. Și să știți că eu prefer Cuvântul lui Dumnezeu să vorbească căci e mai presus de cuvântul meu. Cine sunt eu pe lângă Dumnezeu? El e stânca mea, în El să dați cu piciorul dacă aveți de dat și cu El să vă judecați, nu cu mine. Eu îmi rezerv dreptul de a apela la Cuvântul Domnului meu, care îmi este și Tată Ceresc și Creator și frate.
Nu te socoti singur înţelept; teme-te de Domnul şi abate-te de la rău! Proverbe.3:7
Nu mustra pe cel batjocoritor, ca să nu te urască; mustră pe cel înţelept, şi el te va iubi! Proverbe.9:8 Atenție mare căci Dumnezeu vă cataloghează în dependență de emanare a sentimentelor voastre de iubire sau de ură.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde proapis13 » 14 Feb 2016, 11:34

Alexandru.Chisinau scrie:
proapis13 scrie:Si totusi,nu stie nimeni de cate ori apare cuvantul Albina in Biblie.... :?:

Căutătorul de care vorbeam mai sus arată că de 4 ori: http://www.ebible.ro/cautare-expresie.p ... &book_id=1

Sănătate

Sa nu-mi fie luata intrebarea si curiozitatea in nume de rau,dar am un prieten apicultor care mai tot timpul vorbeste in pilde invatate din Biblie....Din curiozitate i-am adresat si lui aceeasi intrevare...a zis ca se intereseaza si o sa-mi zica...Acuma eu ca si simplu credincios,sa inteleg ca exista doar 4 referinte la albine in toata Cartea Sfanta DAR niciuna nu se foloseste in mod curent in vorbirea de zi cu zi ....????... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde vasilefi » 14 Feb 2016, 13:54

de scris exact in Biblie ca Dumnezeu ajuta apicultorul nu scrie, cert e ca Dumnezeu ajuta apicultorul in viata
am observat un lucru, chiar inainte de a avea albine, si anume foarte multi din cei ce se ocupau cu apicultura au fost oameni tematori de Dumnezeu
am toata stima si pentru apicultorii atei, musulmani sau ce ar mai fi insa cel putin in apicultura in Romania, mai mult decat in alt domeniu, am intalnit astfel de oameni. nu stiu ce concluzie sa trag, poate lucrul in natura iti indreapta mai mult gandurile spre Dumnezeu
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 18:23

Alexandru.Chisinau scrie:
jr2 scrie:Nu inteleg,poti sa explici de ce ptr 4 referiri la albine se bate netul pe 2 pagini? Dar asa cu cuvintele tale!

Vă salut, jr2. Eu mă numesc Alexandru și sunt născut în or. Chișinău. Ocupația: apicultor. Religia: creștin. Interese: pacea. M-am numit pe forum: Alexandru.Chișinău fiindcă nu am ce ascunde, fie ca toți să știe că numele meu este Alexandru și sunt din Chișinău. Matale cum vă numiți? De unde sunteți? Ce ocupație aveți? De ce religie sunteți? Ce interese aveți? De ce v-ați numit jr2? Poate ne întâlnim tet-a-tet într-o zi?
Am intuit că v-a apărea această întrebare a voastră, bănuiam că o va pune altcineva. Marea mi-a fost mirarea de colaborarea voastră nocturnă. Comentariu după comentariu. Unul se dezloghează, altul se loghează. Cui trebuie acest circ? :?
Dacă sunteți contra a ceva sau dacă ceva nu vă place, scrieți-mi pe privat sau contactați moderatorii ș.a.m.d. Pentru ce să eliberați tot negativul (sau nu tot) în public? Sunteți liniștit deoarece știți că nimeni nu vă cunoaște și niciodată nu vă v-a cunoaște? :roll: Asta să o credeți matale.
Apropo de cuvintele mele și Cuvântul lui Dumnezeu: întrebările voastre nu sunt rezonabile căci răspunsul ce-l doriți îl puteți găsi în postările anterioare făcute de mine și de colegi apicultori creștini. Și să știți că eu prefer Cuvântul lui Dumnezeu să vorbească căci e mai presus de cuvântul meu. Cine sunt eu pe lângă Dumnezeu? El e stânca mea, în El să dați cu piciorul dacă aveți de dat și cu El să vă judecați, nu cu mine. Eu îmi rezerv dreptul de a apela la Cuvântul Domnului meu, care îmi este și Tată Ceresc și Creator și frate.
Nu te socoti singur înţelept; teme-te de Domnul şi abate-te de la rău! Proverbe.3:7
Nu mustra pe cel batjocoritor, ca să nu te urască; mustră pe cel înţelept, şi el te va iubi! Proverbe.9:8 Atenție mare căci Dumnezeu vă cataloghează în dependență de emanare a sentimentelor voastre de iubire sau de ură.

Deci nu ai raspuns la intrebare!
Te intereseaza de unde sunt.de ce religie sunt,de ce postez cand nu esti tu pe faza etc.Si in final treci la amenintari!
Ce vreau eu sa stiu este unde in biblie Dzeu ajuta pe apicultori,asa cum ii ajuta pe evrei sa treaca marea rosie!
Daca nu poti sa raspunzi,nu este nicio problema!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Shrek » 14 Feb 2016, 18:36

Daca esti atat de curios, pune mana si citeste Biblia! Ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale! Dar daca iti este greu sa scrii Dumnezeu, este foarte probabil sa fii dezamagit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 19:34

Nu sunt curios! Dar nici nu pot asista pasiv la folosirea unui forum dedicat apiculturii ptr sustinerea unei predici.poate daca topicul era deschis la sectiunea "cafenea......" era in regula! Cu atat mai mult cu cat titlul nu are nimic de a face cu continutul!
Cat despre cititul bibliei,de ce ma obligi tu sa o citesc? Poate eu citesc talmudul sau coranul sau poate critica ratiunii pure!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Shrek » 14 Feb 2016, 19:48

Nu te obliga nimeni sa citesti ceva! Daca nu vrei, nu vrei si pace! Dar daca tu nu vrei sa citesti, de ce-l pui pe Alexandru sa caute in locul tau? L-ai vazut mai mic? In orice religie se tin "predici" despre diferite teme! Daca nu iti place subiectul nu-l citi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde luci » 14 Feb 2016, 22:46

Ma repet pt ultima oara IN Sf. Scriptura Nu sunt apicutori este miere faguri albine da NU SUNT APICULTORI
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 15 Feb 2016, 02:17

Pai si ce facem? Stricam predica luminatorului venit de la rasarit?
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Lucian Hodoboc » 26 Mai 2019, 19:39

În Vechiul Testament, Ţara Făgăduită de Dumnezeu Israeliţilor este descrisă ca o ţară a mierii şi a laptelui, deci mierea a fost un lucru considerat foarte bun încă din vechime.
Avatar utilizator
Lucian Hodoboc
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mai 2019, 19:30

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde ioneld » 05 Oct 2021, 10:00

Geneza 43:11
Israel, tatăl lor, le-a zis: „Fiindcă trebuie, faceţi aşa. Luaţi-vă în saci ceva din cele mai bune roade ale ţării, ca să duceţi un dar omului aceluia, şi anume: puţin leac alinător şi puţină miere, mirodenii, smirnă, fistic şi migdale.

Exodul 3:8
M-am coborât ca să-l izbăvesc din mâna egiptenilor şi să-l scot din ţara aceasta şi să-l duc într-o ţară bună şi întinsă, într-o ţară unde curge lapte şi miere, şi anume, în locurile pe care le locuiesc canaaniţii, hetiţii, amoriţii, fereziţii, heviţii şi iebusiţii.

Exodul 3:17
şi am zis: „Vă voi scoate din suferinţa Egiptului şi vă voi duce în ţara canaaniţilor, hetiţilor, amoriţilor, fereziţilor, heviţilor şi iebusiţilor, într-o ţară unde curge lapte şi miere.”

Exodul 13:5
Când te va duce Domnul în ţara canaaniţilor, hetiţilor, amoriţilor, heviţilor şi iebusiţilor, pe care a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da, ţară unde curge lapte şi miere, să ţii următoarea slujbă în luna aceasta:

Exodul 16:31
Casa lui Israel a numit hrana aceasta „mană”. Ea semăna cu bobul de coriandru; era albă şi avea un gust de turtă cu miere.

Exodul 33:3
Suie-te în ţara aceasta unde curge lapte şi miere. Dar Eu nu Mă voi sui în mijlocul tău, ca să nu te prăpădesc pe drum, căci eşti un popor încăpăţânat.”

Leviticul 2:11
Niciunul din darurile pe care le veţi aduce ca jertfă de mâncare înaintea Domnului, să nu fie făcut cu aluat; căci nu trebuie să ardeţi nimic cu aluat sau cu miere, ca jertfă de mâncare mistuită de foc înaintea Domnului.

Leviticul 20:24
V-am spus: „Voi le veţi stăpâni ţara; Eu vă voi da-o în stăpânire: este o ţară în care curge lapte şi miere.” Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru care v-am pus deoparte dintre popoare.

Numeri 13:27
Iată ce au istorisit lui Moise: „Ne-am dus în ţara în care ne-ai trimis. Cu adevărat, este o ţară în care curge lapte şi miere şi iată-i roadele.

Numeri 14:8
Dacă Domnul va fi binevoitor cu noi, ne va duce în ţara aceasta şi ne-o va da: este o ţară în care curge lapte şi miere.

Numeri 16:13
N-ajunge că ne-ai scos dintr-o ţară, unde curge lapte şi miere, ca să ne faci să murim în pustiu, de vrei să mai şi stăpâneşti peste noi?

Numeri 16:14
Ce bine ne-ai mai dus într-o ţară unde curge lapte şi miere, şi ce bine ne-ai mai dat în stăpânire ogoare şi vii! Crezi că poţi să iei ochii oamenilor? Nu ne suim!”

Deuteronomul 6:3
Ascultă-le, dar, Israele, şi caută să le împlineşti, ca să fii fericit şi să vă înmulţiţi mult, cum ţi-a spus Domnul Dumnezeul părinţilor tăi când ţi-a făgăduit ţara în care curge lapte şi miere.

Deuteronomul 8:8
ţară cu grâu, cu orz, cu vii, cu smochini şi cu rodii; ţară cu măslini şi cu miere;

Deuteronomul 11:9
şi să aveţi zile multe în ţara pe care Domnul a jurat părinţilor voştri că le-o va da, lor şi seminţei lor, ţară în care curge lapte şi miere.

Deuteronomul 26:9
El ne-a adus în locul acesta şi ne-a dat ţara aceasta, ţară în care curge lapte şi miere.

Deuteronomul 26:15
Priveşte din Locaşul Tău cel Sfânt, din ceruri, şi binecuvântează pe poporul Tău, Israel, şi ţara pe care ne-ai dat-o, cum ai jurat părinţilor noştri, ţara aceasta în care curge lapte şi miere.”

Deuteronomul 27:3
Să scrii pe pietrele acestea toate cuvintele din Legea aceasta, după ce vei trece Iordanul, ca să intri în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău, ţară în care curge lapte şi miere, cum ţi-a spus Domnul Dumnezeul părinţilor tăi.

Deuteronomul 31:20
Căci voi duce pe poporul acesta în ţara pe care am jurat părinţilor lui că i-o voi da, ţară unde curge lapte şi miere; el va mânca, se va sătura şi se va îngrăşa; apoi se va întoarce la alţi dumnezei şi le va sluji, iar pe Mine Mă va nesocoti şi va călca legământul Meu.

Deuteronomul 32:13
L-a suit pe înălţimile ţării, şi Israel a mâncat roadele câmpului, i-a dat să sugă miere din stâncă, untdelemnul care iese din stânca cea mai tare,

Iosua 5:6
Căci copiii lui Israel umblaseră patruzeci de ani prin pustiu până la nimicirea întregului neam de oameni de război care ieşiseră din Egipt şi care nu ascultaseră de glasul Domnului. Domnul le-a jurat că nu-i va lăsa să vadă ţara pe care jurase părinţilor lor că ne-o va da, ţară în care curge lapte şi miere.

Judecători 14:8
După câtva timp, s-a dus iarăşi la Timna ca s-o ia şi s-a abătut să vadă hoitul leului. Şi iată că în trupul leului era un roi de albine şi miere.

1 Samuel 14:25
Tot poporul ajunsese într-o pădure, unde se găsea miere pe faţa pământului.

1 Samuel 14:27
Ionatan nu ştia de jurământul pe care pusese tatăl său pe popor să-l facă; a întins vârful toiagului pe care-l avea în mână, l-a vârât într-un fagure de miere şi a dus mâna la gură; şi ochii i s-au luminat.

1 Samuel 14:43
Saul a zis lui Ionatan: „Spune-mi ce-ai făcut.” Ionatan i-a spus şi a zis: „Am gustat puţină miere, cu vârful toiagului pe care-l aveam în mână: iată-mă, voi muri.”

2 Samuel 17:29
miere, unt, oi şi brânză de vacă. Au adus aceste lucruri lui David şi poporului care era cu el ca să mănânce; căci ziceau: „Poporul acesta trebuie să fi suferit de foame, de oboseală şi de sete, în pustiu.”

1 Împăraţi 14:3
Ia cu tine zece pâini, turte şi un vas cu miere şi intră la el: el îţi va spune ce va fi cu copilul.”

2 Împăraţi 18:32
până voi veni şi vă voi duce într-o ţară ca a voastră, într-o ţară cu grâu şi cu vin, o ţară cu pâine şi vii, o ţară cu măslini de untdelemn şi miere, şi veţi trăi şi nu veţi muri. N-ascultaţi, dar, de Ezechia, care vă amăgeşte zicând: „Domnul ne va izbăvi.”

2 Cronici 31:5
Când a ieşit porunca aceasta, copiii lui Israel au dat din belşug cele dintâi roade de grâu, de must, de untdelemn, de miere şi din toate roadele de pe câmp; au adus din belşug şi zeciuiala din toate.

Iov 20:17
Nu-şi va mai plimba privirile peste pâraiele şi râurile de miere şi de lapte,

Psalmi 81:16
L-aş hrăni cu cel mai bun grâu şi l-aş sătura cu miere din stâncă.

Proverbe 5:3
Căci buzele femeii străine strecoară miere, şi cerul gurii ei este mai lunecos decât untdelemnul;

Proverbe 16:24
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet şi sănătoase pentru oase. –

Proverbe 24:13
Fiule, mănâncă miere, căci este bună, şi fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale.

Proverbe 25:16
Dacă dai peste miere, nu mânca decât atât cât îţi ajunge, ca să nu ţi se scârbească şi s-o verşi din gură. –

Proverbe 25:27
Nu este bine să mănânci multă miere: tot aşa, nu este o cinste să alergi după slava ta însuţi. –

Proverbe 27:7
Sătulul calcă în picioare fagurele de miere, dar pentru cel flămând toate amărăciunile sunt dulci. –

Cântarea cântărilor 4:11
Miere picură din buzele tale, mireaso, miere şi lapte se află sub limba ta, şi mirosul hainelor tale este ca mirosul Libanului.

Cântarea cântărilor 5:1
Eu intru în grădina mea, soro, mireaso, îmi culeg smirna cu miresmele mele, îmi mănânc fagurele de miere cu mierea mea, îmi beau vinul cu laptele meu… – Mâncaţi, prieteni, beţi şi îmbătaţi-vă de dragoste! –

Isaia 7:15
El va mânca smântână şi miere până va şti să lepede răul şi să aleagă binele.

Isaia 7:22
şi vor da un aşa belşug de lapte încât vor mânca smântână; căci cu smântână şi cu miere se vor hrăni toţi cei ce vor rămâne în ţară.

Ieremia 11:5
atunci voi împlini jurământul pe care l-am făcut părinţilor voştri că le voi da o ţară în care curge lapte şi miere, cum vedeţi astăzi.” – Şi eu am răspuns: „Amin, Doamne!”

Ieremia 32:22
Tu le-ai dat ţara aceasta, pe care juraseşi părinţilor lor că le-o vei da, ţară în care curge lapte şi miere.

Ieremia 41:8
Dar s-au găsit printre ei zece oameni care au zis lui Ismael: „Nu ne omorî, căci mai avem merinde ascunsă în câmp: grâu, orz, untdelemn şi miere!” Atunci el i-a cruţat şi nu i-a omorât împreună cu fraţii lor.

Ezechiel 16:13
Astfel, ai fost împodobită cu aur şi cu argint şi ai fost îmbrăcată cu in subţire, cu mătase şi cusături cu fir. Ai mâncat floarea făinii, miere şi untdelemn. Erai de o frumuseţe desăvârşită, ba ajunseseşi chiar împărăteasă.

Ezechiel 20:6
În ziua aceea, Mi-am ridicat mâna spre ei ca să-i duc din ţara Egiptului într-o ţară pe care o căutasem pentru ei, ţară în care curge lapte şi miere, cea mai frumoasă dintre toate ţările.

Ezechiel 20:15
Chiar şi în pustiu Mi-am ridicat mâna spre ei şi le-am jurat că nu-i voi duce în ţara pe care le-o hotărâsem, ţară în care curge lapte şi miere, cea mai frumoasă din toate ţările;

Ezechiel 27:17
Iuda şi ţara lui Israel făceau negoţ cu tine; îţi dădeau grâu de Minit, turte, miere, untdelemn şi leac alinător în schimbul mărfurilor tale.

Matei 3:4
Ioan purta o haină de păr de cămilă, şi la mijloc era încins cu un brâu de curea. El se hrănea cu lăcuste şi miere sălbatică.

Marcu 1:6
Ioan era îmbrăcat cu o haină de păr de cămilă, şi împrejurul mijlocului era încins cu un brâu de curea. El se hrănea cu lăcuste şi miere sălbatică.

Luca 24:42
I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagure de miere.



ALBINE
Judecători 14:8
După câtva timp, s-a dus iarăşi la Timna ca s-o ia şi s-a abătut să vadă hoitul leului. Şi iată că în trupul leului era un roi de albine şi miere.

Psalmi 118:12
M-au înconjurat ca nişte albine; se sting ca un foc de spini: în Numele Domnului le tai în bucăţi.

Deuteronomul 1:44
Atunci amoriţii, care locuiesc pe muntele acesta, v-au ieşit înainte şi v-au urmărit ca albinele; v-au bătut din Seir, până la Horma.


Psalmi 22:14
Am ajuns ca apa care se scurge, şi toate oasele mi se despart; mi s-a făcut inima ca ceara şi se topeşte înăuntrul meu.

Psalmi 68:2
Cum se risipeşte fumul, aşa-i risipeşti Tu; cum se topeşte ceara la foc, aşa pier cei răi dinaintea lui Dumnezeu.

Psalmi 97:5
Munţii se topesc ca ceara înaintea Domnului, înaintea Domnului întregului pământ.

Mica 1:4
Sub El se topesc munţii, văile crapă ca ceara înaintea focului, ca apa care curge prin râpe.
ioneld
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Oct 2014, 21:52

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori