Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 18 Sep 2011, 12:17

buna ziua,
sunt convins ca majoritatea dintre voi sunteti la curent in legatura cu noile hotarari legate de apicultura, pentru acesarea fondurilor europene.
chestia cu UDE-urile. acum o serie de intrebari, pentru toti, dar mai ales(cred eu pentru noi cei care suntem la inceput si dorim sa facem ceva in apicultura, sa zic asa). cum vom putea reusi noi sa accesam fondurile europene? cat timp va trece pana cand vom avea numarul necesar de familii pentru acest lucru? credeti ca mai avem vreo sansa sa ne putem dezvolta (in aceste conditii)? cum vom putea noi concura cu marii apicultori(chiar si in timp daca aceste modificari raman valabile)? deci ce sa facem pe viitor, daca acum suntem la inceput de drum cu bune si rele?
sper sa reusim sa schimbam aceste modificari, dar din cate am citit nu sunt prea mari sperante.
ar fi interesant sa vedem ce planuri ar avea unii incepatori legat de o dezvoltare a micilor stupine(daca imi permiteti sa le numesc astfel, pe care le avem noi incepatorii in momentul de fata).
va multumesc anticipat
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde FLORINELU » 12 Oct 2011, 20:25

eu nu sant chiar incepator in apicultura,am vreo 15 ani de ,hai sa-i zicem "meserie",dar cand mi-am dat seama cat trebuie alergat pentru acele subventii,am renuntat si ca mine multi altii. sant si cam in varsta. faceti ceva voi cei mai tineri pentru eliminarea acestor piedici. banii ii meritam dar se pare ca ii primesc se cine nu trebuie. :oops: :oops: :oops: :?:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 06 Dec 2011, 02:17

buna,
eu pe viitor doresc sa accesez vreo masura europeana pentru a ma putea dezvolta putin.
stie cineva daca avem nevoie de o parte din bani pentru a putea accesa??????
daca nu ai nimic(eu stiu......pamant,bani etc. etc. etc.)poti accesa fonduri?
daca ati accesat fonduri, este mult de umblat pentru actele aferente unui proiect?
am citit undeva(pe forum cred) ca trebuie ca pe langa miere in fiecare an sa avem si o anumita cantitate de ceara si......daca nu ma insel si alte produse.
pentru cei care ati accesat fonduri trebuie indeplinite si conditii de acest gen? pe langa miere......
intreb si eu pentru ca unii zic ca nu trebuie, altii ca trebuie.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde mihai33 » 18 Dec 2011, 20:21

salutare! si eu sunt incepator ca si tine, am o observatie pt tine: noi apicultorii NU concuram unul cu altul, mierea este cumparata de procesatorii deja consacrati pe piata, am putea fi concurenti doar daca am vinde cu borcanelul. :lol:
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: noi incepatorii

Mesajde mihai33 » 18 Dec 2011, 20:28

Te sfatuiesc, sa te inscrii la o asociatie apicola, ei iti vor da toate informatiile de care ai nevoie, inclusiv te va ajuta cu dosarul, mai devreme sau mai tarziu ca vrem sau nu vrem, in cadrul unei asociatii tot vom fi.
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 20 Dec 2011, 21:17

buna,
eu ma gandeam mai mult la faptul ca noi(din romania,incepatorii)automat plecam cu un dezavantaj fata de ceilalti.
plus ca trebuie sa indeplinim cateva conditii pe care cei din alte tari probabil nu trebuie sa le respecte(sau cel putin asa de strict cum se cere la noi,eu cred ca si in apicultura,regulile sunt la fel ca si in agricultura, de aceea m-am referit la acest aspect)+ca de multe ori cei care trebuie sa te ajute cu proiectele mai mult te incurca.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde un OM » 20 Dec 2011, 23:05

Bun, vrei sa accesezi ceva fonduri, dar poti sa detaliezi ce ai acum? Stupi, bani sau perspectiva lor ?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 21 Dec 2011, 00:53

buna,
in momentul de fata am 7 familii, iar in primavara doresc sa mai cumpar inca 3. daca voi trece cu bine de aceasta iarna cu acestea 10 sper sa fac treaba de acum in colo. vreau ca in primavara sa mai imi fac cel putin 5 roiuri artificiale. apoi vom mai vedea.
din cate am inteles pentru masura 141 nu trebuie sa dispunem de bani. legat de familiile de albine din cate stiu trebuie 28,daca nu sa mai schimbat ceva.am facut cursul de apicultor iar dupa sarbatori trebuie sa imi ridic diploma si doamna de la examen a zis ca imi va explica ce trebuie sa fac in continuare pentru un proiect.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde un OM » 21 Dec 2011, 22:29

Nu trebuie sa arati ca ai bani prin vreun act, dar in cazul tau iti trebuie ceva bani pentru a cumpara roiuri sau familii de albine si neaparat ceva hrana pentru stimulari, completari. Atentie cu divizarile nu exagera, decat daca ai ceva cunostinte, timp liber si hotararea de a duce la cap. Trebuie sa te inscrii si la o asociatie si sa ai multa rabdare cu tot felul de institutii ale statului, care te vor trimite de la Ana la Caiafa.Succes oricare directie vei apuca.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 22 Dec 2011, 01:16

buna,
da stiu ca imi vor trebui bani pentru a cumpara roiuiri sau familii,dar vroiam sa stiu daca lor trebuie sa le demonstrez ceva. sau daca trebuie sa vin si eu cu o cota parte pentru a-mi aproba proiectul.legat de,divizari, voi fi foarte atent,deoarece nu vreau sa exagerez si mai tarziu sa imi para rau ca le-am inmultit peste masura,iar din diferite cauze sa incep sa pierd din ele.
acum asta cu statul pe la institutiile publice stiu in mare parte cum este, pentru ca am mai avut de a face cu ei in alte domenii,asa ca.........voi incerca sa am rabdare.(oricum,am reusit contraperformanta sa astept 2 ore pentru o stampila desi doamna era acolo,dar spunea ca era in pauza de masa si nu poate sa imi puna stampila,cu toate ca pur si simplu se plimba pe acolo).deci trageti fiecare concluziile........
va multumec
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde nelu stuparu » 22 Dec 2011, 07:40

dovada ca ai albine o faci cu adeverinta de la primarie [registru agricol],proiectul il faci cu cei de la apia 0..500lei pfa.600lei..drumuri si altele..total 1500lei multa bafta .eu pt 141..25fam albine.
Avatar utilizator
nelu stuparu
 
Mesaje: 41
Membru din: 17 Mai 2011, 20:57
Localitate: Bacau

Re: noi incepatorii

Mesajde cavaleriu » 22 Dec 2011, 11:11

sal.primul pas mergi la M.A.D.R.si iti vor spune exact ce documente iti trebuie si pasii pe care tre. sai faci
nu te lua dupa X Y ca regula jocului se mai schimba de la an la an si ei o pun practica
prioritati
25 fam. albine inscrise la primarie
teren pe num. tau sau contract de comodat pe min i=5 ani
si sa fii calm foarte calm k ai de facut un dosar de 40 pag.
doc pe care leam depus
cerere finantare
declaratie proprie raspundere
plan afaceri
extras din registrul agricol
contract vinzare cumparare
extras din registrul fermelor
adeverinta primarie
certificat de producator
adev. asociatie
copie act identitate
parerea mea personala cauta pe cineva sa iti faca proectul si ai mai putina batae de cap
bafta si SARBATORI FERICITE :) :) :)
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: noi incepatorii

Mesajde osho » 22 Dec 2011, 12:01

vezi ca la asociatie trebuie sa ai o vechime de cel putin un an.inainte sa depui dosarul(cel putin asa miau cerut mie :D
si bafta
osho
 
Mesaje: 186
Membru din: 12 Dec 2011, 22:05
Localitate: oradea

Re: noi incepatorii

Mesajde bogdannn » 22 Dec 2011, 12:19

osho scrie:vezi ca la asociatie trebuie sa ai o vechime de cel putin un an.inainte sa depui dosarul(cel putin asa miau cerut mie :D
si bafta


pentru 141 vechimea in asociatie trebuie sa fie de minim 6 luni, dar ca sa faci cele 20 de puncte trebuie sa depui la dosar si statutul asociatiei din care faci parte, nu doar adeverinta ca esti inscris acolo
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: noi incepatorii

Mesajde madalina » 22 Dec 2011, 12:49

acumde depinde si ce masura doresti sa accesezi ...daca vrei masura 141 nu ti se cere un numar mare de familii si tot odata un nr mai mic UDE ,eu acuma doresc ca accesez masura 112 si imi trebuie intre 6 si 40 UDE,oricum sunt foarte multe conditii si acte de facut dar in principiu primul pas este sa vorbesti cu un consultant in afaceri.apropo cine a accesat masura 112 acum de cand sa marit suma nerambursabila de la 25.000 euro la 40.000 euro?
madalina
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Dec 2011, 12:27

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 22 Dec 2011, 20:09

buna,
domnule cavaleriu,multumesc pentru documentatie.ce fel de contract de vanzare cumparare? pentru teren sau?(nu inteleg) oricum voi cauta pe cineva pentru proiect pentru ca sicner nu stiu cine dintre noi(ma refer aici la oamenii de rand)ar putea sa faca un proiect care sa le satisfaca lor toate cerintele.
domnule osho,dupa cum a spus si bogdannn, pentru aceasta masura trebuie sa ai 6 luni vechime(sau cel putin asa stiu si eu)
doamna madalina,am scris undeva mai sus ca doresc sa accesez masura 141.
sarbatori fericite la toata lumea
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator