Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2011, 01:30

proapis13 scrie:Frumoasa scula,cred ca te-a costat ceva parale??
Scriai tu mai demult ca ai de gand sa produci matci la scara mai mare
Bravo tie si succes in afacere
salve :D


Am postat in pagina personala: viewtopic.php?f=15&t=698&p=25341#p25341 sa nu suparam lumea pe aici cu discutii care nu sunt interesante.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jimm » 04 Dec 2011, 01:59

Salut Jony,
Misto limo' :D
Ce planuri ai cu ea?
In principiu te adresezi fermelor de multiplicare? Adica livrezi un fel de ...linia 0?!
Inseminarea artificiala este folosita pentru ameliorare si selectie?! sau gresesc?
Pentru multiplicare se folosesc procedeele clasice de imperechere poate si datorita faptului ca imperecherea artificiala este inferioara imperecherii naturale, din punct de vedere al prolificitatii matcii, o astfel de matca nefiind tocmai apta pentru o exploatare in regim intensiv. Sau poate eu gresesc?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2011, 02:16

jimm scrie:Salut Jony,
Misto limo' :D
Ce planuri ai cu ea?
In principiu te adresezi fermelor de multiplicare? Adica livrezi un fel de ...linia 0?!
Inseminarea artificiala este folosita pentru ameliorare si selectie?! sau gresesc?
Pentru multiplicare se folosesc procedeele clasice de imperechere poate si datorita faptului ca imperecherea artificiala este inferioara imperecherii naturale, din punct de vedere al prolificitatii matcii, o astfel de matca nefiind tocmai apta pentru o exploatare in regim intensiv. Sau poate eu gresesc?


Salut,

Am scris si pe pagina personala care sunt planurile.

Imperecherea artificiala se foloseste pentru imperecherea matcilor, fie ca este pentru ameliorare fie ca este pentru productia "industriala" de matci.
Baietii astia fac de multi ani imperechere artificiala si nu am auzit sa fi ducand lipsa de clienti/rezultate; in momentul cand vrei sa produci mai mult de, sa zicem 1000 de matci ai nevoie de multe nuclee si multa manopera, totul se simte si in pret, adica se ajunge la 40 - 50 ron, mai putin nu ai cum. In momentul cand poti face imperechere artificala costurile unei matci sunt sigur sub 25 ron(15 - 25 ron) pentru ca nu se mai folosesc nuclee "externe". Asa cum am mai scis si mai sus sau nu mai stiu pe unde verificarea pontei, implicit a calitatii matcii se face in familii normale(bineinteles mai multe matci/familie).
.. discutam la vara :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde iunicu » 20 Dec 2011, 01:45

http://www.okazii.ro/catalog/60428317/a ... ml#galerie

Ce credeati voi, numa matcile se insemineaza?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde lucky5strike » 20 Dec 2011, 23:43

of!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:36

horia_ch scrie:Ar fi o treabă bună dacă s-ar putea selecţiona materialul biologic într-un mod cât mai simplu, la îndemâna oricărui apicultor şi sigur totodată. Asta ar schimba, încet - încet, carpatina, ar... "şlefui-o". Nu credeţi?
Inseminarea instrumentală este foarte sigură, după ceva practică probabil devine şi simplă, însă nu va fi niciodată la îndemâna oricui. Cel puţin din cauza costurilor implicate.
Hai, Janese!

am pipait un asemenea aparat,pretul e nejustificat eticheta e cea mai scumpa,am comandat deja microscopul,iar pentru aparat am facut un pariu pe un flacon de suc ca-l construiesc,cu toate cheltuielile pana-n 10 15 mil rolei vechi
-nu-mi place sa pierd pariuri
-nici la ei nu le fac ingerii,tot oamenii le facCumparaturi de la magazinul Aparatura de laborator

Stereomicroscop 2x

Pret: 444.34 RON
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2012, 15:27

kamy scrie:am pipait un asemenea aparat,pretul e nejustificat eticheta e cea mai scumpa,am comandat deja microscopul,iar pentru aparat am facut un pariu pe un flacon de suc ca-l construiesc,cu toate cheltuielile pana-n 10 15 mil rolei vechi
-nu-mi place sa pierd pariuri
-nici la ei nu le fac ingerii,tot oamenii le facCumparaturi de la magazinul Aparatura de laborator

Stereomicroscop 2x

Pret: 444.34 RON


Chinezariile sunt la 100 - 500 euro dar vin fara multe optiuni gen tuburi si etc ..
Echipamentul complet depaseste 5000 euro(cumparat din China este cu 20-30% mai ieftin).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2012, 17:08

Un echipament complet - 2500-3000E... cost trimitere - 2-300 euro... timpul si dedicarea ta - fara pret.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 13 Feb 2012, 19:28

lucky5strike scrie:Un echipament complet - 2500-3000E... cost trimitere - 2-300 euro... timpul si dedicarea ta - fara pret.

m-ar interesa discutii cu practicanti de inseminare artificiala sant bostan in ce priveste praftica,si nici nu mere prin puterea gandului
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde lucky5strike » 14 Feb 2012, 11:28

Ce sa fie? E alt tip de apicultura. Daca te apuci de ea, o sa descoperi ca se imbina greu cu exploatarea efectivelor mari de familii. Daca te tii bine de ea, ai ajuns in cercetare si o s-o faci pe cont propriu.
Cat priveste dialogul... zic sa mai imbatranesti oleaca pe aici.
;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 14 Feb 2012, 15:42

lucky5strike scrie:Ce sa fie? E alt tip de apicultura. Daca te apuci de ea, o sa descoperi ca se imbina greu cu exploatarea efectivelor mari de familii. Daca te tii bine de ea, ai ajuns in cercetare si o s-o faci pe cont propriu.
Cat priveste dialogul... zic sa mai imbatranesti oleaca pe aici.
;)


Doar in Romania tot ce insemana modernizare si tehnologii de ultima ora intra la capitolul: "cercetare" :lol:
Prin unele tarisoare putin mai la vest inseminarea artificiala se face in multe stupine normale, adica niste apicultori asa ca dvs, ca pupemea, ca dragos sau ca altii au dotarile necesare si fac asta fara probleme. Vorbim de cateva sute/mii de matci pe an inperecheate artificial. Matci care se folosesc in productie sau spre vanzare.

Vorbim la vara :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Dragos » 20 Mar 2012, 19:58

jonny_it scrie:Vorbim la vara :)


Daca doriti sa vorbiti si sa aflati mai multe despre imperecherea artificiala a matcilor puteti sa veniti la Targul apicol de la Buzau organizat pe 7-8 aprilie. Ar fi pacat sa asteptati pana la vara! Stiu sigur ca la targ va fi prezent crescatorul de matci Radu Jan care isi va prezenta laboratorul de imperechere artificiala a matcilor. Se va face si o demonstratie...se vor insemina cateva matci!
Deci, nu mai asteptati si dati o fuga pe 7 sau 8 aprilie la Buzau ca sa vedeti si sa discutati mai multe.
O sa revin cu poze!
Numai bine!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Dragos2006 » 30 Oct 2012, 17:46

Momentat doar nea Radu Jan face insamantare artificiala . E un om normal , de la tzara , nu se da mare profesor dar e superbazat pe meserie.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Dragos2006 » 30 Oct 2012, 18:23

Mai trebuie sa mananc cativa ani mamaliga , apoi pot sa ma bag si la asa ceva.
Pana cand in Romania nu va fi reglementata strict cresterea si inmultirea reginelor nu prea are rost sa te inhami la asa munca . Plus ca la ora actuala asistam la un monopol in ceea ce priveste fermele de elita din acest domeniu . Dat timp o singura firma are acest favor din partea ANARZ nu vom da inainte.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Dragos2006 » 30 Oct 2012, 20:03

Problema este ca in Romania o singura firma detine certificare ca ferma de elita si aceia NU paractica insamantare artificiala la matci . Numeni in Ro nu se va putea dezvolta pe linia cresterii de regine de mare valoare pana cand acest monopol nu va fi spart.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Mircea_63 » 30 Oct 2012, 20:13

Crezi ca daca tu ai face inseminare artificiala si as sti ca vinzi matci de calitate n-as cumpara de la tine fara certificat?
As cumpara cu incredere de la cativa stupari cu stupine puternice, pur si simplu din convingerea ca au linii de calitate in stupina si pot avea incredere in cuvantul lor. Unele "afaceri" se pot face si cu o strangere de mana, la fel cum se pot lua tepe cu certificat si patalama.

Nu se vand matci in Romania fara tzidula aia? Insa...cum am spus. N-as avea incredere in oricine!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori