Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 21:14

Salutare tuturor
Sunt un tanar apicultor, pasionat si devotat 100% albinutelor.
Dispun de o stupina compusa din cca. 80 de familii de albine + 120 de stupi inca nepopulati.
Am realizat cam tarziu, ca in aceasta pasiune, munca fizica este mare, asa ca am decis sa achizitionez un autoutilitara si sa fac 5 pavilioane modulare.

Primul pas a fost cand am achizitionat un :
VW Transporter T4 - platou
motor 2.4 D - 78 CP
platforma 3 x 2 metri
vw01.jpg
vw02.jpg
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 21:18

Pentru inceput am decis realizarea simultana a 2 pavilione.
Data fiind lungimea autoutiliarei ( ~3 m) , am decis sa fortez putin nota si sa realizez pavilionul la o lungime de 3,4 metri, astfel incat capacitatea sa fie de 8 stupi pe doua randuri pe fiecare parte.
Am achizitionat o parte din fierul necesar.
p01.jpg
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 21:21

Am masurat, am taiat, am calculat, am sudar si uite ca devine realitate.

Detalii tehnice profiluri metalice

baza este din teava 40x40x4
cele 4 colturi 30x30x3
despartitoarele laterale - fier profil T 30x30
partea de sus si ceilalti stalpi - teava 30X20x2

urmeaza 2 tevi transversale de 70X70x4 , in care vor fi montate picioarele mobile cu sistem de ridicare cu cricuri hidraulice

p02.jpg
p03.jpg
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 21:22

Dupa cum se poate observa in fundalul imaginilor, e stiva cu materialul lemnos care urmeaza sa-l folosesc pentru realizarea stupilor.
Am decis sa fac 2 modele de stupi.
- stupi dubli de 1/1 a cate 10 rame + caturi individuale de magazie de 2/3, podisor cu sita si capac acoperitor , la fel tot individuale. (la capacul individual sau dublu, inca stau sa meditez)
- stupi tripli, restul descrieri e ca la modelul precedent

p04.jpg
p05.jpg
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde nicu has » 21 Feb 2016, 21:53

Asteptam poze cu pavilionul modular
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde Sam » 21 Feb 2016, 22:14

Salutare,

Felicitari pentru initiativa dar si pentru faptul ca impartasesti pe forum proiectul tau!

Ceva asemanator sper sa reusesc si eu a fac peste ceva timp, deocamdata am doar 30 de stupi si inca evaluez optiunile. Te-ai gandit, ai intrebat, ce se poate intampla daca esti oprit de un politist exigent pentru cei 40 de cm in plus ai pavilionului? Ce risti in acest caz?
Deasemenea, poti sa spui care este MMA si Masa Utila a autocamionetei? Crezi ca te incadrezi? Ma gandesc ca depasesti masa permisa chiar daca pui doar 32 de stupi pe pavilion, fara sa mai incarci si pe mijoc stupi "varsati".

Te mai intreb ceva, sper sa nu te deranjeze, daca poti sa-mi dai un link sau informatii despre cricurile hidraulice?... m-ar interesa sa vad un video mai detaliat in care sa fie prezentat modul in care functioneaza si sa aflu pretul lor. Am mai vazut cate ceva pe youtube insa nu sunt lamurit.

Spor la treaba si succes cu proiectul tau! Am vazut ca ai doar 28 de ani,ma bucura si imi da curaj ca si eu voi reusi!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 22:39

Avand in vedere ca in marea majoritate a timpului circuli seara-noaptea-dimineata cu pavilionul, e cam dificil sa te traga cineva pe cantar.
MMA 2,8 kg din care scazi masina 1,5 kg, asa ca restul iti ramane sa incarci.
Referitor la lungime, din pacate asta e riscul, la fel si cand duci orice cu masina, care nu incape in ea.Dar mizam pe intelegere si pe miere in caz ca il gasesc pe acel politist mai dificil :roll:
Cricurile hidraulice sunt disponibile in toate hypermarketurile, selgros, metro, si incep de la 40lei pentru o forta de 2tone.
Nu am cautat nici o filmare, insa nu imi e greu sa imi dau seama cum functioneaza. Va atasez 2 imagini din care ma inspir si eu in momentul de fata.
43.jpg
43.jpg (39.56 KiB) Vizualizat de 23805 ori
59.jpg
59.jpg (16 KiB) Vizualizat de 23805 ori
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde mausica » 21 Feb 2016, 22:43

Dar oare o sa tina acel surub ??
Presupun ca ridic din cric si repozitionezi opritorul(surubul,tija..ce o fi) mai sus si tot asa la fiecare parte ???
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde andreiBH » 21 Feb 2016, 22:48

Nu este o greutate atat de mare incat sa exercite o asemenea forta incat sa nu reziste un surub de M12/M14. Dar cu conditia ca grosimea fierulul sa fie de macar 4 mm, sa aiba suficienta suprafata de contact.
Da, cam asa functioneaza, insa eu as recomanda ca ridicarea sa se realizeze simultan, de catre 2 persoane, odata fata, apoi spatele.
Proiect in desfasurare
- pavilion apicol modular -
viewtopic.php?f=19&t=6482
andreiBH
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2015, 18:21
Localitate: Oradea

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde mausica » 21 Feb 2016, 22:53

andreiBH scrie:Nu este o greutate atat de mare incat sa exercite o asemenea forta incat sa nu reziste un surub de M12/M14. Dar cu conditia ca grosimea fierulul sa fie de macar 4 mm, sa aiba suficienta suprafata de contact.
Da, cam asa functioneaza, insa eu as recomanda ca ridicarea sa se realizeze simultan, de catre 2 persoane, odata fata, apoi spatele.


Daca is 32 de stupi.....tot ajungi in anumite momente pe la 2 t greutate
Doresti sa mergi exclusiv pe sistem pavilion sau combinat cu varsati......Ti-ar trebuii o gramada de custi(pavilioane)pt toti
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde Sam » 21 Feb 2016, 23:05

andreiBH scrie:Avand in vedere ca in marea majoritate a timpului circuli seara-noaptea-dimineata cu pavilionul, e cam dificil sa te traga cineva pe cantar.
MMA 2,8 kg din care scazi masina 1,5 kg, asa ca restul iti ramane sa incarci.
Referitor la lungime, din pacate asta e riscul, la fel si cand duci orice cu masina, care nu incape in ea.Dar mizam pe intelegere si pe miere in caz ca il gasesc pe acel politist mai dificil :roll:
Cricurile hidraulice sunt disponibile in toate hypermarketurile, selgros, metro, si incep de la 40lei pentru o forta de 2tone.
Nu am cautat nici o filmare, insa nu imi e greu sa imi dau seama cum functioneaza. Va atasez 2 imagini din care ma inspir si eu in momentul de fata.
43.jpg
59.jpg


Multumesc pentru poze, banuiam ca acelea sunt cricurile insa nu eram sigur.
Am vazut o filmare in care 2 apicultori actionau sincronizat 2 cricuri pe fata, apoi pe spate, iarasi pe fata, apoi pe spate... pana inaltau/coborau pavilionul la inaltimea dorita. Nu era foarte rapid(cred ca dura aprox. 15 minute sa-l dea jos de pe autoutilitara) insa avand in vedere costurile(doar 40 lei/cric) si faptul ca nu mai rupi spatele, cred ca e o solutie f buna.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde mausica » 21 Feb 2016, 23:17

Sam scrie:
andreiBH scrie:Avand in vedere ca in marea majoritate a timpului circuli seara-noaptea-dimineata cu pavilionul, e cam dificil sa te traga cineva pe cantar.
MMA 2,8 kg din care scazi masina 1,5 kg, asa ca restul iti ramane sa incarci.
Referitor la lungime, din pacate asta e riscul, la fel si cand duci orice cu masina, care nu incape in ea.Dar mizam pe intelegere si pe miere in caz ca il gasesc pe acel politist mai dificil :roll:
Cricurile hidraulice sunt disponibile in toate hypermarketurile, selgros, metro, si incep de la 40lei pentru o forta de 2tone.
Nu am cautat nici o filmare, insa nu imi e greu sa imi dau seama cum functioneaza. Va atasez 2 imagini din care ma inspir si eu in momentul de fata.
43.jpg
59.jpg


Multumesc pentru poze, banuiam ca acelea sunt cricurile insa nu eram sigur.
Am vazut o filmare in care 2 apicultori actionau sincronizat 2 cricuri pe fata, apoi pe spate, iarasi pe fata, apoi pe spate... pana inaltau/coborau pavilionul la inaltimea dorita. Nu era foarte rapid(cred ca dura aprox. 15 minute sa-l dea jos de pe autoutilitara) insa avand in vedere costurile(doar 40 lei/cric) si faptul ca nu mai rupi spatele, cred ca e o solutie f buna.

Cred totusi ca mai confortabil e cu o remorca + platforma,stupii vor fi pe un singur nivel si in functie de remorca merg vreo 40 de stupi la care se poate lucra foarte usor in orice moment.Pe cand aici in pavilion la randurile de sus.....nu e prea comod+depopularile care apar ....personal eu sunt pt remorca
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde topy » 23 Feb 2016, 21:03

topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde Danielu » 26 Mar 2017, 23:34

Incerc sa dezgrop topicul asta. Sunt curios de rezultate.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde Sam » 28 Mar 2017, 21:19

Poate "dezghetam" topicul cu o poza.

Ca urmare a nenumaratelor informatii gasite atat pe topicul vechi, cat si pe acesta; a informatiilor date telefonic de d-ul Gica Mosu si d-ul Mihai Bals (carora le sunt recunoscator); din ce am vazut pe drumurile batute in diferite deplasari; si pentru ca sunt pe drumul catre hernie de disc desi nu am implinit inca 30 de ani... mi-am "facut" un pavilion modular care sa ma ajute. Incap 36-40 de stupi verticali(in functie de prezenta/absenta sipcii de pe lateralele caturilor si largimea capacului), pat rece, pana la 3 caturi 1/2 se pot pune pe cuib(sa dea "meseria" sa fie nevoie si de al 3-lea), dimensiuni 430 cm*208 cm, inaltime 200 cm pe laterale si aprox.225 pe "coama").
Picioarele sunt din partile reglabile/cu filet ale schelelor folosite in constructii. Voi adauga(la sugestia unui domn din Buzau care are un astfel de pavilion modular) rulmenti de presiune pentru o actionare usoara.
Cost aprox. 8000-8500 lei, doar 3000 lei meseriasul pentru ca imi este ruda si nu avea de lucru in iarna (a lucrat aprox. 3 saptamani, majoritatea zilelor a avut nevoie de om necalificat pentru ajutor). Treaba asta se intampla la tara si fara factura, altfel nu aveam doar aceste costuri.
Desi este un efort financiar semnificativ pentru mine, sunt multumit si optimist de cum a iesit.

Inca nu l-am folosit, testul timpului o sa-i dea valoarea si io sa-i arate defectele.
Abia astept sa-l folosesc!!!
Fişiere ataşate
rsz_poza_pavilion_deschis_lateral.png
Primul meu pavilion modular, varianta "deschisa".
rsz_poza_pavilion_deschis_lateral.png (119.64 KiB) Vizualizat de 21810 ori
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Pavilion apicol modular - proiect in curs

Mesajde Sam » 28 Mar 2017, 21:22

O sa revin si cu poze mai in detaliu daca sunteti interesati... deocamdata doar oe acestea le am si mai ajung la stupina peste 2 saptamani.
Fişiere ataşate
poza pavilion deschis.PNG
Din profil...
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron