Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Donbazil » 12 Ian 2016, 21:36

La multi ani!

Cataline, eu ti-am spus ca asta-i treba cu dichis.....Uite daca faci ce trebuie, capeti si premii: :lol: :lol: :lol:

http://www.f64.ro/concurs/fotografiaza_ ... 26274.html
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde CATALIN » 13 Ian 2016, 01:22

In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Donbazil » 14 Ian 2016, 00:40

La multi ani!

Cataline e faina afumatoarea din butoi, dar combustibilul folosit..... :cry: :cry: :cry:
Pentru ca fumul sa fie de calitate trebuie lemn fara rasina si lemn fara tanin. Astea strica gustul. Meseriasul maghiar care m-a invatat pe mine secretul afumarii, folosea foc cu aschii din lemn de cires, prun mar sau par si pe urma inconjura jaratecul facut cu rumegus de fag. Daca-ti iasa afumaturile cu gust iute, n-ai facut nimic....Ciucalaii out! :!:

Sanatate! :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde CATALIN » 14 Ian 2016, 16:14

Ah unchiule...te pup si te iubesc....exact asa am procedat...cires si prun..dupa rumegus de fag....super a iesit...poate confirma DD..in 2zile bag sunca...tre sa lungesc putin tava are doar 2metri..ma gandesc sa mai pun 1metru se cam incinge...in rest e super
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Donbazil » 04 Feb 2016, 23:15

Salut!

Cataline ia d'acilea:
Fişiere ataşate
IMG_20151226_135020.jpg
IMG_20151210_180038.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde gica.mosu » 22 Feb 2016, 21:03

gica.mosu scrie:Cataline,am vazut ceva( o afumatoare-la rece,si la cald) super fainaaaa la Narcis=Garifeld...am sa-l sun si sa-l rog sa puna ceva poze...Spor-G.M :!:


....Iata Cataline,si pozele promise :idea: (ieri de ziua lui Narcis am vazut-o si la...."lucru".functioneaza...stas=la "minut" :shock: )..P.s -ramai datoooor cu o bere,evident lu'Narcis :D .... in parte stanga sus se vede un sibar de tabla -reglabil...dar are si pe partea opusa :!:
Fişiere ataşate
IMG_0224.jpg
IMG_0222.jpg
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 22 Feb 2016, 21:10, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde CATALIN » 22 Feb 2016, 21:08

NEA GICA eu susutin navete nu doar una.....mai ales omului cu suflet bun.....acum ideea e ca la afumatoarea prezentata de matale..teava e cam mica iar fumul nu cred ca e tocmai rece.....mie mi-a iesi...azi am bagat-o in pungi la lada...iar aia mai groasa...o mai las 1-2 zile...aia va fi folosita la fasoloca varza sarmale...etc ca are si nitel carnita :D
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde gica.mosu » 22 Feb 2016, 21:16

...Vezi,Cataline,am scris mai suuuus=functioneaza STAS,la rece dar si la cald :P P.S- Ieri am fost serviti pe langa alti bunatati...si cu un gulas de mistret+c......ra,cum rar ....... :D
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 22 Feb 2016, 21:18, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde proapis13 » 22 Feb 2016, 21:17

De asta ce zici ???
Te asigur ca a iesit ceva bun...
Fişiere ataşate
WP_20151225_16_21_59_Pro.jpg
WP_20151225_16_21_48_Pro (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde gica.mosu » 22 Feb 2016, 21:24

:D ....Paaai d-le" profesor"...O adresa ceva,nica :?: ...ca o feteasca amestec cu producator are mosu in boxa :P P.S- arata fain de'ti lasa gura apa :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Donbazil » 23 Feb 2016, 02:16

Salut!

Joaca-te tu oltene cu dreaq.....Pai n-ai pus trei lacate.....Daca afla vecinii ce-ai tu in "colivie"?.....

Io cu doua pusti si trei caini si tot stau cu spaime, cat am "butoiu ruginit" in functiune..... :lol:
Si-ai nostrii sunt "tigani domnesti, care vorbeste trii limbi , ungureste si romaneste", dar pe la voi.... :lol: :lol: :lol:

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde proapis13 » 23 Feb 2016, 10:03

Donbazil,
De la afumator mai sunt 20 m pana la gard,urmeaza un canal prin care curge Blahnita si campul liber
La noi sunt si ceva bruneti cu magneti,numai ca de cand au invatat sa croncane in limbi straine nu prea mai stau acasa
In curte sunt tot timpul doi caini slobozi si doi legati...
Fişiere ataşate
Fotografie-0307 (2) (Copy) (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Shrek » 23 Feb 2016, 20:18

Asta din foto este liber sau legat ca nu vad bine! Mi-am uitat zartele la lucru! Da' parca zboara nu?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Donbazil » 23 Feb 2016, 22:42

Salut!

Total off topic!

Uite amice Shrek, astfel de "interventii" in astfel de momente, chear sunt de acceptat, devii simpatic punand putin "condiment"....
Dar! :idea: :shock: ....Sunt alte topice unde asa le pleznesti, incat te rog sa ma crezi ca pur si simplu iti faci dusmani aiurea.....te rog sa nu te manii pe mine. Este doar punctul meu de vedere, dar uneori esti de-a dreptul.....Distrugator.....
Intr-un topic se discuta serios o chestioune care-i roade pe unii si apare prietenul Shrek si o plezneste.....F u t e tot subiectul, deviaza toate discutiile si asa azi, asa maine riscam sa fim considerati ca niste membrii neseriosi ai unui forum neserios, iar tu risti sa fii catalogat ....Negativ, (s-o spun cu delicatete)... :idea:
In speranta ca vei pune si tu o poza cu in peste prajit, astept ractii - pozitive....Adica si daca ma sudui sa n-o faci direct ci trimite-mi un mesaj privat, sau da-mi un telefon....Suport....Dar nu intinde nervii celorlalti colegi de forum....Poate unii nu mai suporta....

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde Shrek » 23 Feb 2016, 22:55

Viata e atat de scurta si uneori atat de trista incat aducerea unui zambet pe fata cuiva, pentru mine este o mare realizare! Asa cum am mai spus, postarile mele, in cea mai mare parte, incluzand si postarea de mai sus, sunt destinate descretirii fruntilor si nu neaparat pentru a deranja ori a "jicni" pe cineva! Ca atare, te rog, fii mai relaxat si incearca sa vezi si lucrurile frumoase din viata! Multa sanatate!
PS. De regula , nu sudui pe nimeni! Nu face parte din modul meu de a fi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Afumaturi traditionale, bait-uri si pescaresti

Mesajde CATALIN » 23 Feb 2016, 23:03

Shrek scrie:Viata e atat de scurta si uneori atat de trista incat aducerea unui zambet pe fata cuiva, pentru mine este o mare realizare! Asa cum am mai spus, postarile mele, in cea mai mare parte, incluzand si postarea de mai sus, sunt destinate descretirii fruntilor si nu neaparat pentru a deranja ori a "jicni" pe cineva! Ca atare, te rog, fii mai relaxat si incearca sa vezi si lucrurile frumoase din viata! Multa sanatate!
PS. De regula , nu sudui pe nimeni! Nu face parte din modul meu de a fi!

DE apreciat...se vede ca....gandurile vin din ,,corason"
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori