Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Shrek » 09 Feb 2016, 23:40

Scrie pe prima pagina si prima postare din topic! Ce crezi ca este greu? Sa citesti? Eu am facut nah! Sper ca nu va-ti apucat sa le dati cu gelfix si fixativ la albine?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 00:21

Nu e economic sa faci direct 1:1. Il faci 3:1, apoi il diluezi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Shrek » 10 Feb 2016, 00:23

Sau 5 la 1!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sovian » 25 Feb 2016, 21:45

A inceput cineva cu siropul?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde clncatalin » 25 Feb 2016, 21:52

Am dat eu doua ture a cate 200 ml invertit. Asa am descoperit unul cu probleme-nu a tras siropul. Azi i-am dat un roi.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde CristianBee » 25 Feb 2016, 21:57

cornelioandanciu scrie:Incercati sa faceti voi sirop de zahar 1:1 invertit, si sa-mi spuneti si mie daca ati reusit ! Eu nu am reusit pana in acest moment s-o fac. In schimb, daca vreau sa dau sirop invertit, fac zahar candi, in zece minute il fac, apoi cu acesta , care este invertit, fac siropul.
Domnule Mitica, nu mai fiti asa de suparat, nimeni nu stie adevarul intreg. Nici macar cei care trimit incepatorii la bibliografie, in loc sa-i ajute, ca omul in acel moment are nevoie de ajutor. Aveti dreptate.


Nu te mai chinuii cu invertirea termica a sucrozei pentru ca 1) ai de munca 2) nu iese treaba buna . Albinele au o durata de viata mult mai mare daca sunt hranite cu sucroza ( sirop zahar cu o concentratie de minim 50 % = 1/1 ) decat daca ar fi hranite in timpul sezonului activ cu HFCS sau alt tip de sirop invertit altul decat enzimatic .
Foloseste sucroza ( 1/1 maxim 2/1 ) in primavara pentru ca ii sugereaza albinei un cules asemanator celui natural
( nectarul este un fel de sucroza diluata ) iar in toamna daca ai senzatia ca albinele pe care vrei sa intre in iarna sa nu fie uzate foloseste sirop de sucroza invertit enzimatic si nu termic iar daca nu ai de acesta un sirop din porumb adecvat ( atentie la continutul de amidon ) si va fi totul ok . Cand vrei sa faci un sirop 2/1 sau mai concentrat incearca sa mentii temperatura apei la un nivel minim doar cat sa se dizolve zaharul si nimic mai mult .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 25 Feb 2016, 22:05

sovian scrie:A inceput cineva cu siropul?

Pana in pomi nu este cazul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde csaa » 25 Feb 2016, 22:08

sovian scrie:A inceput cineva cu siropul?

Am vazut la un .....fost sef. E adevarat ca a fost cald in ziua aia, dar....mi s-a parut mult prea devreme.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde DoarEu » 25 Feb 2016, 22:34

La hranitul cu sirop totul tine de culesul de polen.Daca avem cules abundent de polen putem sa dam fara nici un fel de problema.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde csaa » 26 Feb 2016, 00:05

Nu are cum sa fie abundenta de polen la ora asta. Dar si daca ar fi, cat muncesc albinele sa scoata apa din siropul ala (sa zicem un ...2/1 cu indulgenta)??? Nu le bagi umezeala in stup?
Cred totusi ca e muuult prea devreme.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Marius Adrian » 26 Feb 2016, 09:06

Pai daca avem temperaturi de aprilie ,cum sa fie devreme? Apicultura nu se face dupa calendar ,ci dupa situatia din natura(cules, temperatura,existenta puietului etc)
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde vasilefi » 26 Feb 2016, 13:17

lucky5strike scrie:Nu e economic sa faci direct 1:1. Il faci 3:1, apoi il diluezi.


e corect ce spui, dar cu 1:1 sau 2:1 teoretic scazi mai repede temperatura si deci HMF mai mic
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 26 Feb 2016, 14:30

vasilefi scrie:...e corect ce spui, dar cu 1:1 sau 2:1 teoretic scazi mai repede temperatura si deci HMF mai mic

Doar teoretic... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde vasilefi » 26 Feb 2016, 16:13

cine face sirop in cantitati mari, de ex. la butoi mai poate face ceva sa scada temperatura?
ia butoiul si-l pune in piscina :lol:

HMF creste in timp daca tii siropul in flacoane intr-un loc protejat ferit de soare?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde lucky5strike » 28 Feb 2016, 22:20

Mutati in butoaie mai mici, de exemplu alea de lapte, doar sa fie foarte curate, veniti cu un bain marie de apa rece, amestecati si iute rezolvati problema.

Un 3:1 se raceste destul de lejer, ca doar nu este miere...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde gica.mosu » 28 Feb 2016, 23:03

csaa scrie:Nu are cum sa fie abundenta de polen la ora asta. Dar si daca ar fi, cat muncesc albinele sa scoata apa din siropul ala (sa zicem un ...2/1 cu indulgenta)??? Nu le bagi umezeala in stup?
Cred totusi ca e muuult prea devreme.


...Paaaaai,depinde de vreme si de zona :idea: ...Pe 23 feb ac am spalat niste bidoane in cari am avut miere cu ceai fierbinte,la care am mai pus ceva zaharoza 2/1+niscavai miere +lapte+cativa oute si....am pus cate250ml/fam pt reproductie in pungi la sul...au "refuuuzat "in grup :) ....dar mai"jaspa' odat cum zici tiganul=mai voiau......(nu tb facut abuz in prima parte a primaverii,cand noptile sunt inca reci).Si,da cunosc apicultor cari din dif motive ,a scos stupii(asta nu a fost iarna ci doar o gluma) cu miere'n pungi+ sirop din miere si ceai :idea: ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori