Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Ioan Guist » 19 Dec 2012, 23:38

mai bine mananci un kg de zahar decat mierea aia.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2012, 23:38

Pasteurizarea are loc cind temperatura mierii este adusa ...controlat la 78grade :!:
ce se intampla cu enzimele din miere la tamperatura asta???....dispar :o
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde TatăDeAlbine » 19 Dec 2012, 23:39

alt stupar scrie:
TatăDeAlbine scrie:Am fost nevoit să cumpăr din Kaufland 8 borcane cu miere polifloră. Am ales „Miere de la Moș Costache”. Au trecut peste 2 luni de atunci, nu a cristalizat deloc, a făcut ceva spumă deasupra, are un gust de zahăr ars. Pe scurt, m-am ars și eu.

acea "miere" are valoare terapeutica zero barat.

De acord, dar totuși, de ce îi lasă? Nu există controale, sunt sancțiunile prea mici comparativ cu profitul?... De ce nu îi interzice de la vânzare OPC-ul, magazinul care are și el un interes să își apere reputația...
TatăDeAlbine
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2012, 00:55

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 20 Dec 2012, 05:29

kaufland e un colos comercial care este blindat cu hartii si avocati . In acest moment nici mama proteciei consumatorului nu se poate pune cu ei . Oamenii au documente ca in borcane este miere si la ora actuala la nivel de Romania nu exista nici un laborator autorizat care sa dovedeasca contrariul.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde kiloz » 20 Dec 2012, 07:45

la cald şi în mediul acid, fructoza se descompune formându-se astfel produşii furfurolici, cel mai important fiind HidoxiMetilFurfurolul (HMF); în primele luni de la extracţia din faguri, conţinutul de HMF din miere se situează în jurul valori de 0,1-0,2mg la 100g miere, iar după 1-2 ani de păstrare la temperatură moderată poate atinge valoarea de 1,5mg/100g. Prin lichefierea mierii la temperatură înaltă, conţinutul de HMF creşte mult, putând ajunge la 10mg/100g; se admite pentru mierea ce se comercializează un conţinut de HMF de max. 4mg/100g;
-prin determinarea HMF-ului se poate dovedi daca mierea a fost procesata corect sau nu.
-daca depaseste nivelul admis deja este miere industriala

NORMA din 23 aprilie 2001
cu privire la natura, conţinutul, originea, prezentarea, compozitia, calitatea şi etichetarea mierii
EMITENT: MINISTERUL AGRICULTURII, ALIMENTAŢIEI ŞI PĂDURILOR
Nr. 122 din 23 aprilie 2001
MINISTERUL SĂNĂTĂŢII ŞI FAMILIEI
Nr. 298 din 16 mai 2001
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 610 din 27 septembrie 2001
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde george_nicolau » 30 Ian 2013, 12:08

kiloz scrie:daca depaseste nivelul admis deja este miere industriala
..............si atunci conform legilor in figoare referitoare la etichetare care spune ( din cate am inteles )ca nu ai voie sa specifici: produs bio ,produs natural,produs eco ...samd in final se scrie pe eticheta : MIERE ...produs in Romania ;)
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)


Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 10:39


Pacat ca cei ce fac aceste cereri nu citesc si LEGEA acordarii acestor ajutoare... ;)
Am scris anul trecut ca NU OR SA SE DEA deoarece NU se indeplineau criteriile impuse de UE...
Iar Romania nu are derogari de la aceste criterii si nici legislatia diferita de UE...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde daffid mihailov » 05 Mar 2016, 17:33

Pai m costache are curtea plină numai cu butoaie din China. Nici un butoi din romania. Ma refer la anul 2015. Si alții mai au tupeul sa ii Tina partea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mishu05 » 05 Mar 2016, 21:17

Tehnic vorbind astia( procesatorii) exploateaza un vid.
- nu ii cauta nimeni ( institutiile statului) la marfa sa se faca analize serioase ce contine si care sunt de fapt calitatile "mierii"
- nu exista niste legi/regulamente pentru a interzice sau limita drastic importurile de rahat pe batz ( miere china si altele)
- oamenii ( cumparatorii) au interes spre 0 fata de ce baga in stomac

Buba e si la noi ca suntem suparati ca se intampla toate astea. De produs sa zicem ca am produs cate ceva..dar niciodata nu ne-am pus problema serios daca procesatorii nu mai achizitioneaza sau iau cu plata la 10 luni sau mai mult. Trebuie sa gasim surse mai sigure pentru a vinde macar 50% din productie fara sa depindem de procesatori. Sau macar sa incercam.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti



Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde iulians » 27 Mai 2016, 15:44

10 lei pt. o familie? Cam mult!!!
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 27 Mai 2016, 23:52

iulians scrie:10 lei pt. o familie? Cam mult!!!

S-au cerut 10 lei sperând sa se dea 5.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Catalin Rotaru » 28 Mai 2016, 07:56

''Tara noastra aur poarta ,
noi cersim din poarta in poarta''
Daca intretinerea unei familii de albine costa in jur de 200 lei, noi cerem 10 lei?
Asta deja suna a altceva...
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori