Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde CristianBee » 28 Aug 2014, 18:03

Ai dat cu acte , adică ai primit ceva că ai predat cutare marfa pt suma de sau tia dat banii în mană si a rămas să îti dea si restul dupa analize ? . Daca ai dat-o macar pe borderoul lui de achiziție înseamnă ca a înregistrat marfa si de la cine a luat-o , deci poți merge la opc , si mai apoi la dsv . Dacă nu ai nici un act cum că iai dat mierea si ai mers pe încredere vezi ce poți la opc .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde rascanu » 29 Aug 2014, 13:59

lexa scrie:Am discutat din nou cu procesatorul si i-am propus sa vina (contra cost) sa ia analiza de unde vrea el din stupina si din mierea pe care o am adusa acasa. Stiti ce mi-a raspuns? El nu analizeaza stupine,ci marfa predata.

LOGIC SAU NU??????


L-am rugat sa imi trimita prin fax copia buletinului de analiza. Mi-a spus ca faxul asta ma costa 800 lei. Atunci i-am cerut sa imi spuna ce antibiotic a gasit in mierea mea. Cica a gasit tetraciclina 1,12 in loc de 0,01admis.De cand avem stupi nu am folosit antibiotic de vreun fel.

AM ZIS...11,2 PPB (VALOARE ACCEPTATA CF LEGII....0 PPB)
PE MINE MA COSTA ANALIZELE SI ACEST COST L-AM PRETINS DE LA DVS.


Am intrebat daca a facut analiza la mierea din toate cele 3 serii predate si a zis ca analiza este doar pentru transa 2 predata,deci poliflora,dar a apreciat ca fiind toata mierea contaminata.

AM ZIS CA POLIFLORA E EXAMINATA. NIMIC DESPRE SALCAM.


L-am rugat sa imi comunice rezultatul celorlalte 2 analize si a spus ca nu e obligat sa o faca.

SI NU E ADEVARAT?

Scriu toate astea ca sa nu mai pateasca si altii ca noi. Si daca tot m-ati intrebat este vorba despre Dl Rascanu .
Am fost sfatuita sa il dau in judecata dar ma pot lupta oare cu asemenea oameni?

EU V-AM RECOMANDATA SA VA DECIDETI LA UNA DIN URMATOARELE VARIANTE:

1. (PREFERATA MEA) IMI INAPOIATI BANII SI IMI PLATITI ANALIZELE SI VA LUATI MIEREA INAPOI

2. MERGEM IN JUSTITIE SI LASAM JUSTITIA SA HOTARASCA.

3. MIEREA CU ANTIBIOTIC SE POATE COMERCIALIZA CA SI MIERE INDUSTRIALA SI IN ACEST FEL IMI POT RECUPERA PREJUDICIUL.


Suntem vinovati ca nu am cerut probe.
Oameni buni, NU FACETI CA NOI!!!!!!
Acum ,pentru linistea noastra vom face analiza mierii si vom avea ,daca mai era nevoie , confirmarea ca nu poate contine nici urma de antibiotic si nu vom mai colabora cu acest OM. Stie cineva DSVul are aparatura necesara pentru depistarea antibioticelor?

LSVSA - LABORATORUL SANITAR VETERINAR.



clar si punctual raspund, oricum v-am informat si ieri, dar pt a nu induce ambiguitati pe forum.....

mierea a fost achizitionata cu borderoul 1183, in butoaie ce au fost sigilate cu sigiile: 342,343,344.
aceste numere au fost trecute pe borderou si se poate vedea si pe exemplarul dvs.
.....evident ca analizam esantionul prelevat atat timp cat am sigilat butoaiele......
rascanu
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Noi 2011, 20:19

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Florin Dobre » 29 Aug 2014, 14:15

Si proba martor sigilata a vanzatorului?!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde lexa » 29 Aug 2014, 20:39

Florin Dobre scrie:Si proba martor sigilata a vanzatorului?!



NU EXISTA!!!!
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Adi Hodis » 29 Aug 2014, 21:28

lexa scrie:
Florin Dobre scrie:Si proba martor sigilata a vanzatorului?!



NU EXISTA!!!!

Totusi, undeva exista material pentru recoltare probe. Stupii din care s-a extras mierea.

Inca nu am auzit ca un stupar sa vanda mierea altuia, de cand au aparut analizele. Eventual ampreuna, da dar nu e cazul. Asa ca, de ce sa nu fie stupii acceptati la prelevare probe ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde TDI » 29 Aug 2014, 21:43

Pai, daca analizele la un singur sort de miere din 3, costa 800 Ron - sa nu uitam ca suntem romani.
Prezumptia de nevinovatie exista in folclor.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2014, 21:49

lexa scrie:
Florin Dobre scrie:Si proba martor sigilata a vanzatorului?!

NU EXISTA!!!!


Trebuie sa existe. :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde lexa » 29 Aug 2014, 22:00

Nu vreau sa fac rau nimanui si nu vreau sa denigrez pe nimeni. Nu s-a lucrat corect.
Deja situatia a luat amploare .
Am gresit cand m-am bazat pe incredere.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde kiloz » 30 Aug 2014, 06:30

Inca nu sa specificat ,al cui au fost butoaiele in care sau sigilat mierea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde rascanu » 31 Aug 2014, 21:03

lexa scrie:
Florin Dobre scrie:Si proba martor sigilata a vanzatorului?!



NU EXISTA!!!!



pt dvs cat si pt ceilalti forumisti.....CU UN PIC DE ATENTIE CAND CITIM....

.....mierea a fost achizitionata cu borderoul 1183, in butoaie ce au fost sigilate cu sigiile: 342,343,344......

sigiliile sunt mentionate pe borderou, asadar...exista sau nu proba martor????? AS ZICE CA SUNT CAM 3 BUTOAIE DE PROBA MARTOR


PS: mai corect decat ITI IEI MIEREA INAPOI SI RETURNEZI AVANSUL SE POATE??
rascanu
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Noi 2011, 20:19

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Florin Dobre » 31 Aug 2014, 21:34

Probele martor sunt doar la dumneavoastra. Imi pare logic ca si vanzatorul(producatorul) sa detina o proba martor sigilata, respectiv un borcan(recipient) cu miere prelevata din butoaiele respective la momentul predarii mierii.

Recunosc ca nici eu nu solicit hartii la predarea mierii chiar daca ele se fac. Am incredere in partener si cantitatile sunt mici. Dar tare urat ar fi sa ma trezesc cu o situatie ca asta...stiindu-ma curat. Cand stii ca ai dat antibiotic sau ai masluit mierea, cel mai probabil o lasi moarta. Dar cand te stii curat... :evil: Cu siguranta ca as fi facut o analiza a mierii pastrate acasa si daca reiesea ca angrosistul mi-a tras clapa...nasol. :D

Butoaiele sunt ale dumneavoastra?
Daca nu au fost bine spalate si au avut urme de antibiotic de la o miere anterioara?
Daca mierea a fost amestecata in acelasi butoi cu mierea altuia care a fost contaminata cu antibiotic?
Ii veti returna o miere contaminata.

Daca proba martor a producatorului exista, se putea face si o analiza a acesteia. Daca iesea antibiotic...toata lumea lamurita si fara dubii. Daca nu... :evil:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde teinegru64 » 31 Aug 2014, 21:46

[quote="rascanu"





pt dvs cat si pt ceilalti forumisti...

[/quote]
Sa inteleg ca forumistii sunt neica nimeni ???
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 14 Mar 2016, 15:31

Cu cateva zile in urma ,prive-am activitatea albinelor. Zburau frumos , aduceau polen , dar ceva mi-a atras atentia : foarte multe albine pe adapatoarea gainilor. In acel moment am realizat ce risc presupune .
In vara trecuta in zona mea au fost cazuri de inbolnavire a pasarilor. Tratamentele recomandate de veterinar au fost prin administrare de antibiotice la pasari in hrana sau apa de baut . Cred ca asa se explica si unele cazuri de miere depistata la analize cu antibiotic fara ca cei in cauza sa fie partasi.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde comynyc » 04 Iul 2016, 16:16

Albinele nu bagă apa in miere si o scot prin ventilare , nu cred ca din apa va iesii in miere
0727120026
comynyc
 
Mesaje: 53
Membru din: 21 Oct 2012, 20:59
Localitate: Brad HD


AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori