Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 09 Feb 2016, 23:48

In cazul unei cladiri rezidentiale in care este inregistrat un domiciliu fiscal in care nu se desfasoara nici o activitate economica...


Eu am depus asa:

1. Declaratia proprietarului cladirii - https://www.taxelocale-targujiu.ro/docs/ITL001_2016.pdf
2. Copie CI proprietar.
3. Act de proprietate.
4. Copie CUI si certificat constatator PFA

Astept raspuns prin posta. Ar trebui sa vina impozit la fel ca la o persoana fizica.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde talex » 09 Feb 2016, 23:53

Mie mia refuzat acest model de declarație. Am depus alte doua. Cele de genul -domnule primar
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde proapis13 » 26 Feb 2016, 21:31

Prin sintagma ” cheltuieli cu utilitățile ” se înțelege: cheltuieli comune aferente imobilului, energia electrică, gaze naturale, termoficare, apă, canalizare.” Prin decontarea utilitatilor se intelege inregistrarea in evidentele contabile ale persoanei ce desfasoara activitati economice a uneia dintre acestea enumerate mai sus si incepand cu anul 2016 , indiferent daca au fost sau nu decontate in anii anteriori.
EXEMPLUL 1 : SEDIU SOCIAL (cu suprafatele nerezidential/ rezidential – delimitate sau nedelimitate)
- La adresa cladirii NU SE DESFASOARA nicio activitate economica SI NU SE DECONTEAZA utilitatile imobilului respectiv ;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si VII pct a) impreuna cu o declaratie pe proprie răspundere a proprietarului sau a persoanei împuternicite, după caz, prin care se atestă faptul că"la adresa respectiva nu se desfasoara activitati economice si nu se deconteaza utilitati ";
- NU SE DEPUNE niciun alt document justificativ(raport de evaluare, certificat constatator de la ORC, acte de la ANAF, balante, contracte de inchiriere, comodat etc)
- Impozitul calculat va fi REZIDENTIAL - cf art 457 din Codul Fiscal

EXEMPLUL 2 : SEDIU SOCIAL (suprafetele nerezidential/rezidential – delimitate sau nedelimitate)
- La adresa cladirii SE DESFASOARA activitati economice DAR NU SE DECONTEAZA utilitatile imobilului respectiv ;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si FARA Sectiunile V-VII, impreuna cu o declaratie pe proprie răspundere a proprietarului sau a persoanei împuternicite, după caz, prin care se atestă faptul că "la adresa respectiva se desfasoara activitati economice iar cheltuielile cu utilitățile nu sunt înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică "
- NU SE DEPUNE niciun alt document justificativ(raport de evaluare, certificat constatator de la ORC, acte de la ANAF, balante, contracte de inchiriere, comodat etc)
- Impozitul calculat va fi REZIDENTIAL - cf art 457 din Codul Fiscal



EXEMPLUL 3 : SEDIU SOCIAL (suprafetele nerezidential/rezidential – delimitate)
- La adresa cladirii SE DESFASOARA activitati economice iar UTILITATILE SE DECONTEAZA pe activitate;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si V in care se va preciza exact ce suprafata este alocata activitatii economice(nerezidentiala) si pt partea rezidentiala.
- In acest caz este nevoie de un raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat UNEAR iar IMPOZITUL VA FI CALCULAT PRIN INSUMAREA IMPOZITULUI PT PARTEA REZIDENTIALA CU CEA NEREZIDENTIALA ;
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde Marius Adrian » 29 Feb 2016, 21:21

Ba da sunt inventii ale fiscului. Dar daca ii dai in judecata tot lor le da dreptate instanta. De ce ? Pentru ca mentalitatea e ca statul are dreptate.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 29 Feb 2016, 23:07

Cornele, in tara nu castigi batalia cu ANAF... da' daca vrei mai mult, tu banuiesc ca ajungi mai usor spre Haga. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde viorel55 » 29 Feb 2016, 23:16

La Haga este Curtea Penala Internationala.
Cred ca ati vrut sa va referiti la Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( CEDO) care are sediul la Strasbourg.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 29 Feb 2016, 23:22

CEDO, normal... :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde MIHAI BALS » 01 Mar 2016, 01:19

cornelioandanciu scrie:Intreb si eu :Ce lege prevede expres ca domnul contribuabil este obligat sa depuna nu stiu ce declaratie la fisc ?Declaratiile astea, pana la urma nu sunt doar niste inventii ale fiscului ? :shock:

trasasi ceva pe nas?
ca sa stiu cum te iau!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde MIHAI BALS » 01 Mar 2016, 01:21

proapis13 scrie:Prin sintagma ” cheltuieli cu utilitățile ” se înțelege: cheltuieli comune aferente imobilului, energia electrică, gaze naturale, termoficare, apă, canalizare.” Prin decontarea utilitatilor se intelege inregistrarea in evidentele contabile ale persoanei ce desfasoara activitati economice a uneia dintre acestea enumerate mai sus si incepand cu anul 2016 , indiferent daca au fost sau nu decontate in anii anteriori.
EXEMPLUL 1 : SEDIU SOCIAL (cu suprafatele nerezidential/ rezidential – delimitate sau nedelimitate)
- La adresa cladirii NU SE DESFASOARA nicio activitate economica SI NU SE DECONTEAZA utilitatile imobilului respectiv ;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si VII pct a) impreuna cu o declaratie pe proprie răspundere a proprietarului sau a persoanei împuternicite, după caz, prin care se atestă faptul că"la adresa respectiva nu se desfasoara activitati economice si nu se deconteaza utilitati ";
- NU SE DEPUNE niciun alt document justificativ(raport de evaluare, certificat constatator de la ORC, acte de la ANAF, balante, contracte de inchiriere, comodat etc)
- Impozitul calculat va fi REZIDENTIAL - cf art 457 din Codul Fiscal

EXEMPLUL 2 : SEDIU SOCIAL (suprafetele nerezidential/rezidential – delimitate sau nedelimitate)
- La adresa cladirii SE DESFASOARA activitati economice DAR NU SE DECONTEAZA utilitatile imobilului respectiv ;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si FARA Sectiunile V-VII, impreuna cu o declaratie pe proprie răspundere a proprietarului sau a persoanei împuternicite, după caz, prin care se atestă faptul că "la adresa respectiva se desfasoara activitati economice iar cheltuielile cu utilitățile nu sunt înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică "
- NU SE DEPUNE niciun alt document justificativ(raport de evaluare, certificat constatator de la ORC, acte de la ANAF, balante, contracte de inchiriere, comodat etc)
- Impozitul calculat va fi REZIDENTIAL - cf art 457 din Codul Fiscal



EXEMPLUL 3 : SEDIU SOCIAL (suprafetele nerezidential/rezidential – delimitate)
- La adresa cladirii SE DESFASOARA activitati economice iar UTILITATILE SE DECONTEAZA pe activitate;
- se depune pana la 31.03.2016 declaratia model ITL 001 la care se completeaza sectiunea I, IV si V in care se va preciza exact ce suprafata este alocata activitatii economice(nerezidentiala) si pt partea rezidentiala.
- In acest caz este nevoie de un raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat UNEAR iar IMPOZITUL VA FI CALCULAT PRIN INSUMAREA IMPOZITULUI PT PARTEA REZIDENTIALA CU CEA NEREZIDENTIALA ;

13,si-a gresit vocatia!
13,COPILE,unde te incadrezi?
hai sa nu va mai tin pe jar.
e 1 capcana aici.
daca desfasori activitate economica la sediu(mixt,rezidentiala si neredidentiala) si-ti DEDUCI cheltuielile(curent,gaz,lemne,telefon,ORICARE) ITI TREBUIE EVALUARE!
Ultima oară modificat de MIHAI BALS pe 01 Mar 2016, 01:29, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde MIHAI BALS » 01 Mar 2016, 01:23

lucky5strike scrie:
In cazul unei cladiri rezidentiale in care este inregistrat un domiciliu fiscal in care nu se desfasoara nici o activitate economica...


Eu am depus asa:

1. Declaratia proprietarului cladirii - https://www.taxelocale-targujiu.ro/docs/ITL001_2016.pdf
2. Copie CI proprietar.
3. Act de proprietate.
4. Copie CUI si certificat constatator PFA

Astept raspuns prin posta. Ar trebui sa vina impozit la fel ca la o persoana fizica.

mare greseala!
stiam eu ca-ti place botanica!
am si raspunsul!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde MIHAI BALS » 01 Mar 2016, 01:56

marlboro,13 a dat toate POSIBILITATILE!
aici a nimerit-o!
asta e!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2016, 00:10

Impozitarea locuinţei:
Specialiştii recomandă depunerea declaraţiei de impunere
după modificarea normelor Codului fiscal

http://www.avocatnet.ro/content/article ... iscal.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde talex » 10 Mar 2016, 19:57

Mi-am platit impozitele. la galati nu a crescut absolut deloc. chiar au scazut nesemnificativ. m-a afectat doar in masura in care a trebuit sa depun acel dosar cu acte din care s arezulte ca nu desfasor activitate economica. e ok.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde Shrek » 11 Mar 2016, 20:39

Acu' stiu de unde mi-a venit ideea taierii nasului......la suparare! Sa nu platesc taxe si impozite! Auzi, impozit la....."trasul pe nas"!? Esti tare CD!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde proapis13 » 23 Mar 2016, 17:43

Termenul pentru plata taxelor și a impozitelor locale, prelungit până la 30 iunie
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... qfZPc5AREg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori