Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 28 Oct 2015, 08:20

Posibil ca astia din foto sa fie poliuretan, dar cei din filmele de la iwf sunt lemn. Prin 1980 nu cred ca existau stupi de poliuretan, nici macar in Germania. Probabil astia au fost copiati dupa aia vechii. Pe mine m-ar interesa numai cei din lemn, poliuretanul nu sunt de acord cu el la stupi, fie ei si ME. Mai cautam.. :)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 28 Oct 2015, 08:26

am facut un print screen dupa o pagina de wiki in germana. Traducerea de sub poza insemna 'stupi din/de lemn'.
Fişiere ataşate
bienenstocke.jpg
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 28 Oct 2015, 10:31

Am gasit filmul - chiar daca nu doresti poliuretan - este un film frumos - capacul seamama izbitor.

Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde thomas » 28 Oct 2015, 12:04

stiu filmul, l-am vazut mai demult. da, stupii sunt identici.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Fan Club ME

Mesajde Gheorghevici Iulian » 28 Oct 2015, 16:51

thomas scrie:Daca aveti vreo informatie, unde as putea gasi urmatorul model de multietajat? In tara nu am gasit nimic, doar ceva prin Germania, dar pare model destul de vechi..
Atasez imagini:


Uite aici o firma din Romania care asa ceva - sunt din polistiren - modelul este corp1/1 + doua etaje 1/2 dar cred ca au si corpuri 3/4

http://www.apis-blaj.ro/produse/stupi-- ... 10660.html
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Fan Club ME

Mesajde jiji » 25 Noi 2015, 18:48

va salut, cei ce aveti me ce parere aveti de me pe 8 rame?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan Club ME

Mesajde teinegru64 » 25 Noi 2015, 19:24

jiji scrie:va salut, cei ce aveti me ce parere aveti de me pe 8 rame?

Dupa MEA ...este stupul ideal pentru apicultura.Cauta postarile lui Maximus.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 26 Noi 2015, 01:21

Este o gluma?
"Renașterea stupăritului" era din cate îmi amintesc..
Stupul o fi bun, este folosit de meseriasi, dar învățăturile si modul de lucru cu rama la ME?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde teinegru64 » 26 Noi 2015, 15:12

De ce un ME 8 trebuie sa ierneze in hala? Hai sa lasam orgoliile . :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde jiji » 27 Noi 2015, 18:27

Eu acum am numai mer si din ce am observat eu asa putin este ca ar oua mai bine in rama putin mai lunga si 10 rame sant cam multe ca de fiecare data lasa rama cu miere stanga dreapta ( la mer vorbind ),iar un corp me pe 8 rame ar fi echivalentul unui mer pe 10 rame,acelasi mod de lucru si adica cu corpul, iernare mai buna ca acum rari sant cei pe 8,9 rame.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan Club ME

Mesajde feederman » 17 Feb 2016, 11:46

jiji scrie:Eu acum am numai mer si din ce am observat eu asa putin este ca ar oua mai bine in rama putin mai lunga .....

Mai lunga?! Raspunde pe topic MER
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Fan Club ME

Mesajde Andu_MM » 21 Mar 2016, 18:11

Buna ziua stimati colegi,
m-am alaturat unui stupar mai in varsta cu stupina si experienta pe DB 10 si 14 rame .
Dumnealui mi-a dat 2 stupi DB /10 rame sa-i folosesc sa-nvat. Eu bota-verde inca, dar vreau din start sa incep cu ME. :idea:
Mi-am si luat de la Oradea caturi 3/4 si din oras foita de 3/4 de plastic ; urmeaza sa-mi iau si rame zilele urmatoare.

Acest topic l-am citit tot, dar inca nu stiu cum sa fac sa trec anul acesta cat mai bine de pe cuiburile Dadant pe ME-urile mele.
Mentionez ca nu facem pastoral de loc. si nu am de loc rame 3/4 cladite:
la noi in Maramures inca sunt temperaturi scazute si nu prea e miscare decat pe la amiaza , strang putin polen.

- trebuie sa le mai dau turta, (au primit una saptamana trecuta) ?

- cand sa pun catul de 3/4 peste cuibul Dadant?

- cand sa-i separ in stupi distincti?

Multumesc de orice ajutor la subiect.
Andu_MM
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mai 2015, 10:37
Localitate: Baia Mare

Re: Fan Club ME

Mesajde viorel08 » 21 Mar 2016, 20:25

Andu_MM scrie:Buna ziua stimati colegi,
m-am alaturat unui stupar mai in varsta cu stupina si experienta pe DB 10 si 14 rame .
Dumnealui mi-a dat 2 stupi DB /10 rame sa-i folosesc sa-nvat. Eu bota-verde inca, dar vreau din start sa incep cu ME. :idea:
Mi-am si luat de la Oradea caturi 3/4 si din oras foita de 3/4 de plastic ; urmeaza sa-mi iau si rame zilele urmatoare.

Acest topic l-am citit tot, dar inca nu stiu cum sa fac sa trec anul acesta cat mai bine de pe cuiburile Dadant pe ME-urile mele.
Mentionez ca nu facem pastoral de loc. si nu am de loc rame 3/4 cladite:
la noi in Maramures inca sunt temperaturi scazute si nu prea e miscare decat pe la amiaza , strang putin polen.

- trebuie sa le mai dau turta, (au primit una saptamana trecuta) ?

- cand sa pun catul de 3/4 peste cuibul Dadant?

- cand sa-i separ in stupi distincti?

Multumesc de orice ajutor la subiect.
Pe cate rame ai stupii acuma si cate de puiet ?
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 22 Mar 2016, 00:24

Andu,
Baga rama 3/4 la cladit in cuib in loc de 1/1, cand vine vremea largirtului - intreaba si tu apicultorii din zona ta daca nu ai experienta.
Daca vrei sa cladesti degeaba pui catul cu foita peste cuib. O sa-l scoti tot cum il bagi.
Cum da caldura da sirop cu simt - sa construiesti cat mai multe rame - dar ai grija sa nu le tii inghesuite sa roiasca.
Cum ai o rama sau 2 - ME cladite si cu puiet - poti sa o urci in cat cu rame necladite langa.
Albina urca si cladeste.
Daca ai rama la cladit in cat - in cuib sub ea sa ai rama plina acoperita cu albina (nu foita).

PS: "Mi-am si luat de la Oradea caturi 3/4 si din oras foita de 3/4 de plastic ; urmeaza sa-mi iau si rame zilele urmatoare." Vad ca incepi cu ultima moda ;) = vezi ca plasticul nu il cladesc ca si foita de ceara - trebuie dat cu ceara - dar ma gandesc ca ai studiat atent acest subiect.

Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde Andu_MM » 22 Mar 2016, 23:37

Un OM si Mellis multumesc pentru sfaturi.

FA din plastic ii voi da cu ceara cat de curand. Dar mai trebuie sa-i trec prin apa fierbinte sau nu-i musai (nu-i neaparat nevoie)?

Ramele pentru cladit sa le pun inainte de ultima rama (imediat dupa cuib), nu?

Viorel.. nu pot sa-ti raspund la inrebare ca inca n-am vazut familiile, numai stupii (Dadant 1/1 pe 10 rame, cu cat 1/2) care momentan sunt fara cat.
Daca-mi amintesc bine, din spusele stuparului cuibul e restrans pe 5-6 rame . Au primit o tura de turte saptamana trecuta cand era vremea mai blanda.

Inca odata multumesc tuturor si sper sa-ncep cu dreptul albinaritul.
Andu_MM
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mai 2015, 10:37
Localitate: Baia Mare

Re: Fan Club ME

Mesajde bbeu » 05 Aug 2016, 10:26

Salutare,

Am reusit de vre-o 2 luni sa inmultesc o familie de albine, capturata din podul unei case, intr-un stup de tip ME (este primul meu stup ME). Pana in acest moment am ajuns la 7-8 rame de puiet... am stimulat cam la 2-3 zile cu aproximativ 300g de sirop. Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez in continuare ? Sa incerc sa ridic 3-4 rame de puiet in corpul de sus si in locul lor sa completez cu rame bune de ouat ? Care este modul de lucru ? Cum anul asta a fost unul dezastruos, miere nu prea au avut de unde sa aduca. Am ceva miere disponibila de rapita si ceva de floarea soarelui. Cand trebuie sa incep sa le dau miere pentru completare ? Care este cea mai buna metoda ? Va multumesc pentru ajutor.
bbeu
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Aug 2014, 21:19
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori