Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 10 Mar 2016, 09:05

Balu,daca mai adaugai si nitel z...r pudra +altecevaaa :idea: poate nu mai curgea :!: P.S-incearca s-o pui in hranitor cati 3-400gr+un plutitor subtire si vezi cum se comportaaaa( la mini au"ros peste70% din cantitatein 10 zili :P )...nu strica daca'n COMPOZITIE "ARUNCI "SI CEVA GALBENUS DE OU(si proaspete merg tais)incearca si vei reusiiii...Spoooor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 11 Mar 2016, 20:27

Florin Dobre scrie:
gica.mosu scrie:...Da,la aprox 2,5 kg de albina (iernat pe 6rami) acum...la ce sa te astepti :idea: P.s-este unul din stupii pt selectie=merita..tras din el ...Nu la multi matci vezi=gasesti o astfel de ponta...Vremea si-spus cuvantul....

Mosule...nu ca voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant...dar ce am iernat pe 6 rame tot asa sunt...poate o idee mai buni :D...si fara cozonaci la punga. ;)
Doar ca nu pot zice ca 70% sunt asa...mai trec niste ani si ajung si pe acolo. :D
Spor la treaba si sa nu-ti ajunga butoaiele!


...Pai daaaaa Florine, ore cum te vei "lauda" si dupa ac val de frig?!?????...Azi am pus la o parte din stuchi,cate o portie de A.....da 3-400gr...sa nu se plictiseasca....La 95% din ei au curatat tooooot...urmeaza inca o proteica curand...De ce i-mi era fricaaaaa,n-am scapat...pote scapa pomii de inghet :idea: ...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 19 Mar 2016, 21:28

Da,de ce-mi era frica...n-am scapat,luni pe m-ti Nemira spre Comanesti se vedea zapada=a nins si inTG-Ocna,azi a nins in Onesti(spuneam..iarna n-a mancat-o LUPUUU) :mrgreen: ...urmeza babili pe vechi..Ieri am" intrat" in cativa stupi,au consumat miere si pastura la greu :idea: ...am mai pus cati o proteica(+lichida) dar nu mai trag dupa DF :!: ..si la 5-6 am pus cate o r cu FA....asa sa vad ce au in cap...La stupul din poza(de fapt acelasi ca in pozele di fila anterioara)are deja puiet larvar de trantor :P ...dar lipseste "aminoacidul"principal=VREMEA...Spoooor-G.M....
Fişiere ataşate
IMG_0283.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde DoarEu » 19 Mar 2016, 21:39

Nenea Gica...da stiu ca-i furajezi nu gluma...pe cand eu...abia daca le-am mai descapacit cate o rama dupa diafragma(tot de la ei...i-am mai restrans cum s-ar zice) si restu...Dumnezeu cu mila!!! :mrgreen:
Ps:NU merg la rapita ;)
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 20 Mar 2016, 15:57

....PAAAAAI,doar tu ,pui dupa DF(la d-ta poate le trage) si eu am pus daaar asa au ramas(de vina=punga'ncap ;) )...si DOAReu :oops: am pus la ac data FA la cladit fara sa urmaresc...vremea :idea: voi veda ce si cum...Important ca dupa 40 de ani inca mai"incerc marea cu dejetul-expaerimentez" poate...i-mi vini mintea la...Uneori mai luam si plasa,fie si de un...."leu" :!: Mai jos am si alti stupi(matci surori,arata la feeel) dar nu-mi este rusini sa "defilez" cu ele....stiu eu ce stiu .....ca tb sa fac(eventual scavai egalari),am mai avut "momenti" grele'n viata....
Fişiere ataşate
IMG_0285.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde BRUMITA » 21 Mar 2016, 20:48

gica.mosu scrie:.... voi veda ce si cum...Important ca dupa 40 de ani inca mai"incerc marea cu dejetul-expaerimentez" poate...i-mi vini mintea la...Uneori mai luam si plasa,fie si de un...."leu" :!:....

E , lasati ca mai sunt si altii care fac asa experimente . :lol:
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 22 Mar 2016, 21:42

Brumita,eu m-am referit,,,"ca mai experimentez...inca"la faptul ca am pus la cativaFA la cladit(o parte =2 au si trecut la treaba din.... punga'ncap :idea:)la ac data si a-ti vz ca vremea ne joca feste :mrgreen: Cat despre- cu ce,cat si cand stimulam...fiecare are metoda lui de lucru,in functie de ce vrea sa obtina :!: In poza de mai jos ,inca un stup,la fel ca cei din pozele anterioare(matcile surori dupa "mama"iar "tatal".....La toti in toamna am luat cati o rama cu miere si albine la sf lui nov si am dat-o la cei saraci...si arata cum vedeti :P Mai am inca 3 stupi(cu aceiasi "susa=surori" la cari stimularea am facut-o diferit...fata de stupul martor....si s-a cunoscut diferenta la suprafata de puiet :shock: Asadar,inca mai experimientez...pacat ca nu ma ajuta vremea...doar"marchetul" si rezervele din dulap....Spor-G.M ...
Fişiere ataşate
IMG_0287.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Florin Dobre » 22 Mar 2016, 23:05

Fain mosule!
Da...o poza cu cel mai slab din stupina ai? :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde DoarEu » 23 Mar 2016, 00:25

Florin Dobre scrie:Fain mosule!
Da...o poza cu cel mai slab din stupina ai? :D

Hai ma Flo Rin...ce conteaza cel mai slab...media e unde e :lol:
Apropo...pomii cum mai sunt pe la voi? ;)
Ps:Ala e cel mai slab :roll:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Florin Dobre » 23 Mar 2016, 00:41

Corcodusul e inflorit tot...albina sta in lada...e frig/ploua.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 23 Mar 2016, 18:23

Iata,Fl Dobre si o poza cu unul "slab"...a fost iernat pe 5 rame'ngem,n-a primit decat o tura de proteica solida si 3 lichida...pe la 8 martie ....acum(ieri) e pe 9 rame....Dar cel mai slb(vin cu poza) e unul care a primit rama'ncap+ o rama dupa DF si ce a intrat de afara.....P.S- diferenta a facut-o...cei cu turtele proteice inclusiv lichida la 3 zile :shock: ....PS-2...Zarzarul si corcodusul la mini sunt pe terminate,au prins20-30%,urmeaza restul....v-om vedea :idea:....Daca obs in coltul stupului au inceput sa scoata polistirenul afara(cerea spatiu)si iam dat de treaba..... ;)
Fişiere ataşate
IMG_0275.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Marius Adrian » 23 Mar 2016, 20:04

gica.mosu scrie:Brumita,eu m-am referit,,,"ca mai experimentez...inca"la faptul ca am pus la cativaFA la cladit(o parte =2 au si trecut la treaba din.... punga'ncap :idea:)la ac data si a-ti vz ca vremea ne joca feste :mrgreen: Cat despre- cu ce,cat si cand stimulam...fiecare are metoda lui de lucru,in functie de ce vrea sa obtina :!: In poza de mai jos ,inca un stup,la fel ca cei din pozele anterioare(matcile surori dupa "mama"iar "tatal".....La toti in toamna am luat cati o rama cu miere si albine la sf lui nov si am dat-o la cei saraci...si arata cum vedeti :P Mai am inca 3 stupi(cu aceiasi "susa=surori" la cari stimularea am facut-o diferit...fata de stupul martor....si s-a cunoscut diferenta la suprafata de puiet :shock: Asadar,inca mai experimientez...pacat ca nu ma ajuta vremea...doar"marchetul" si rezervele din dulap....Spor-G.M ...

Pai daca tu cu astfel de stupi te lauzi la data asta....e trist. Am sa pun eu niste poze cu 6 rame de puiet capacit ,blana ,si nu la un stup ci la 90%.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Shrek » 23 Mar 2016, 20:24

Da' sa-ti faci un selfie cu ele , sa fim siguri ca sunt de la tine!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Marius Adrian » 24 Mar 2016, 22:18

Normal, caci daca apare unu ca tine in poza mor si trantorii in celula.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Shrek » 24 Mar 2016, 22:39

Daca nu mor paduchii , tot degeaba!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 25 Mar 2016, 17:12

Marius Adrian scrie:Normal, caci daca apare unu ca tine in poza mor si trantorii in celula.


...CUUUUM :?: ...Pai d-ta cad te-ai uitat ultima data in oglinda inainte de a posta :oops: Nu de mult ti-am raspuns respectuos la un alt MS(scris fara bun simt)....acum iar"sari" calul ;) ...Da,5-6 rami cu puiet la ac data si la ce vreme a fost in luna martie...nu-i nicio LAUDA...(vreau poze de la d-ta,nu vorbe'nvant)din partea mea avand in vedere ca am stimulat permanent cu di ta'ti...P.S-Sunt satul de "apicultori si teoreticieni" si practica NICA(poati ma insel in cazul d-ta)de nu stiu sa faca o unificare la 2 stupi s-au sa schimbe o matca :mrgreen: P.S-2 astept poze(din stupina propie)...nu de la vecinul! :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori